tori
06.07.06,07:40
Poraďte mi, prosím: je možné vyplatiť zamestnancovi nižšiu mzdu ako je minimálna, keď nevykonal prácu na úkol?
azuz
06.07.06,05:57
Musí byť dodržaná nie len minimálna mzda ale aj minimálny mzdový nárok.
tori
06.07.06,06:08
A ako ho teda môžme inak potrestať, keď mu nemôžme siahnuť na mzdu?
(V prac.zmluve je dohodnutá minimálna 6.900,)
Ďakujem
azuz
06.07.06,07:05
Potrestať za čo? Ak spôsobil škodu - vymáhať náhradu škody. Ak nedodržal pracovnú disciplínu (neskoré príchody, absencie, neplnenie úloh a pod.) tak písomne upozorniť a v upozornení oznámiť, že pri opakovanom porušovaní pracovnej disciplíny s ním bude ukončený pracovný pomer, viď §63 ods. 2 ZP, prípadne okamžité skončenie PP. Ak je v skúšobnej dobe - ukončiť PP v skúšobnej dobe.
endrju
06.07.06,09:46
Poraďte mi, prosím: je možné vyplatiť zamestnancovi nižšiu mzdu ako je minimálna, keď nevykonal prácu na úkol?
Otázka:
Rozumiem správne formulácii "nevykonal prácu na úkol"? Znamená to, že zadanú úlohu nevykonal?

Ak zadanú prácu nevykonal, mzda za ňu nepatrí. :)

Horšie je to s nepriznaním mzdy, ak má dohodnutú mesačnú sadzbu a nemal žiadnu neprítomnosť. Ale v takom prípade nerozumiem slovíčku "úkol" v pôvodnej otázke. Úkol býva predsa "riešený" hodinovými sadzbami. ;)
tori
06.07.06,10:23
v dodatku k prac.zmluve je dohodntá úkolová mzda, za týždeň práce majú utkať "x" metrov kobercov,ale utkajú len cca 1/4"x".Chápeš:) ?
A nejde o to, žeby na ne boli prehnané nároky, ale skôr o to, že sa asi flákajú.
Fakt neviem, čo s tým,lebo takto im vychádza len nejakých 1500-2000,-Sk na výplatu...:confused:
Jara
06.07.06,10:36
Myslím, že chybu tu robí aj zamestnávateľ, keď dá najprv zamestnancom min. mzdu a potom ich chce hodnotiť od úkolu, že koľko urobia. Myslím, že keď dostali tarif, tak hodnotenie množstva by malo ísť nad rámec mzdy, t.j. ako nejaké osobné hodnotenie. Ak urobiš toľko a toľko naviac tak ti pridáme k min,. mzde napr. 1000,- sk...
Ak ale pracovníci by podľa zamestnávateľa mali za min. mzdu podať takýto výkon, tak nech sa s nimi rozlúči a hľadá takých čo to spravia...
azuz
06.07.06,10:39
Treba sledovať plnenie úkolu aj v priebehu mesiaca a čo najrýchlejšie ho opakovanie upozorniť na neuspokojivé plnenie pracovných úloh a z tohto dôvodu mu dať výpoveď - § 63 ods 1 písm. d. Predpokladám, že ak zamestnanec neutká toľko koberca, koľko má, vznikne zamestnávateľovi škoda. Túto treba vyčísliť a v zmysle ZP ju od zamestnanca vymáhať. Na túto možnosť by som zamestnanca tiež písomne upozornila. Potom možno pristúpia na ukončenie pracovného pomeru dohodou (bez plynutia výpovednej lehoty).
Nandrolon
06.07.06,11:01
najskor dat minimalnu mzdu, potom pomaly zodriet z koze a nakoniec este stiahnut z tej min. mzdy?? takeho zamestnavatela by som zastrelil...
najskôr ich zaplatte, a potom im mozete z toho, co im date "naviac" ztrhavat. ak ma minimalnu mzdu, tak zial bud vypoved alebo dohovorit, ale pochybujem, ze mu mozete siahnut na mzdu, jedine tou vypovedou, pripadne skratenim uvazku...

ps: toto je jedna z nevyhod minimalnej mzdy, ze vas ma zamestnanec na haku...
tori
06.07.06,12:36
Milý Nadrolon, nikoho nezdierame z kože;) . Sú to telesne postihnutí ľudia, ktorí majú okrem platu u nás aj invalidné dôchodky a rôzne iné príplatky od ÚPSVaR. Pracujú v chránenej dielni, dostávajú všetko čo im podľa zákona patrí a ešte majú aj drzosť vykrikovať po šéfke, že im došla minerálka, káva atď., čo im vôbec nemusí poskytovať. Vieš, keď niekto natká 20cm koberca namiesto 4m, tak nevim kto koho zdiera:) .
M3G
06.07.06,14:26
Milý Nadrolon, nikoho nezdierame z kože;) . Sú to telesne postihnutí ľudia, ktorí majú okrem platu u nás aj invalidné dôchodky a rôzne iné príplatky od ÚPSVaR. Pracujú v chránenej dielni, dostávajú všetko čo im podľa zákona patrí a ešte majú aj drzosť vykrikovať po šéfke, že im došla minerálka, káva atď., čo im vôbec nemusí poskytovať. Vieš, keď niekto natká 20cm koberca namiesto 4m, tak nevim kto koho zdiera:) .

Vždy musí "zdierať" zamestnávateľ zamestnanca. Keby to nebolo tak, asi by nikto nepodnikal...

Čo sa týka tej kávy a ďalších "pôžitkov", keď ste im to poskytli raz, väčšinou očakávajú znova. Treba im vysvetliť, že to prvýkrát bolo iba ako bonus, nech nečakajú bonusy stále :D.
duficek
06.07.06,14:46
treba im naznacit, ze ta mineralka je za 4m koberca a nie za 20cm...a kedze su tim jeden za vsetkych, vsetci za jedneho, tak....musia urobit vsetci 4m a basta