Ela222
06.07.06,13:22
Chcem sa spýtať, či je mzdárka povinná viesť ELDP zamestnancov (ktorí stále pracujú) a každý rok im ich dávať podpisovať, aj keď má všetko v pc? Moja predchodkyna nič také nerobila a ani ma o tom neinformovala. Nestačí si to len vyplniť v prípade, že zamestnanec odchádza z firmy?
Zita4
06.07.06,11:29
Stačí vyplniť pri odchode zamestnanca a odovzdať na Sociálnu poisťovňu.
Voľakedy sa museli dopĺňať každý rok, keď to ev. listy dôch. zabezpečenia (tie tvrdé listy A5).
Jara
06.07.06,11:33
Tak viem, že firma ich má viesť a pri ukončení roka a dopísaní ročných ukazovateľov dať podpísať zamestnancovi. Aspoň keď sme prechádzali v roku 2004 z malého závodu na veľký tak mi to tak bolo povedané a že v prípade kontroly ich máme mať k predloženiu. Ja ich robím, pretože v počítači mi nerobí taký ELDZ aká je predtlač, len podklad k jeho vyplneniu.
Zita4
06.07.06,11:39
Tak viem, že firma ich má viesť a pri ukončení roka a dopísaní ročných ukazovateľov dať podpísať zamestnancovi. Aspoň keď sme prechádzali v roku 2004 z malého závodu na veľký tak mi to tak bolo povedané a že v prípade kontroly ich máme mať k predloženiu. Ja ich robím, pretože v počítači mi nerobí taký ELDZ aká je predtlač, len podklad k jeho vyplneniu.
To platilo len dovtedy, kým boli v platnosti staré ELDZ. Teraz sa vypĺňajú už Evidenčné listy dôchodkového poistenia (nie zabezpečenia) a tie nemusíš dať každý rok podpisovať zamestnancom, len pri skončení PP a odovzdať a SP.
kikoza
06.07.06,11:47
To platilo len dovtedy, kým boli v platnosti staré ELDZ. Teraz sa vypĺňajú už Evidenčné listy dôchodkového poistenia (nie zabezpečenia) a tie nemusíš dať každý rok podpisovať zamestnancom, len pri skončení PP a odovzdať a SP.
U nás ich na SP vezmú aj bez podpisu pracovníka. Asi preto, lebo pracovníka už napr.o mesiac, kedy je ukončená výplata nemusíme doma nájsť.
Zoltán Kovács
06.07.06,14:43
U nás ich na SP vezmú aj bez podpisu pracovníka. Asi preto, lebo pracovníka už napr.o mesiac, kedy je ukončená výplata nemusíme doma nájsť.
Ja tiež vyhotovujem ELDP až keď zamestnanec ukončil zamestnanie, a veru zatiaľ ani raz sa nestalo, že by sme vedeli s ním kontaktovať na podpis ELDP. Rieším to tak, že podpísem to za neho. Viem, že by sa to nemalo robiť, ale v mzdovej agende vždy sa najde nejaký ten podpis konrétneho zamestnanca. Niekedy je to ťažšie napodobniť, nekedy zase nie. Nemyslím si, že SP by preverovala pravosť podpisu.
lenkak
06.07.06,15:25
smith
nomálne ma potešilo, že nie som jediná.
Zoltán Kovács
06.07.06,15:39
smith
nomálne ma potešilo, že nie som jediná.
To vieš, počas tolkých rokov účtovania, človek má tak rozpísanú ruku, že napodobniť podpis iného už nie je žiadny problém. A to nepovažujem ani za falšovanie. SP môže byť rád, že dostane riadne vyplnené tlačíva, ktoré od nás požaduje. Keby bolo všetko riešene trebárs elektronicky bolo by to jednoduchšie.
Veď zamestnanec ani nevie čo podpisuje pri ELDP. A o tom ani nehovorím, že zamestnávateľ netuší koľko času a námahy mu ušetríme s tými podpismi.

Napríklad ja podpisovanie rôznych tlačív, mesačných výkazov som vyriešil tak, že podpísal som dohodu o používaní pečiatky tej-ktorej firmy s označením, že ide o účtovníka, a pripojili sme, k tomu aj môj podpisový vzor. V tej dohode je konkrétne uvedené, že kde môžem použiť ich pečiatku. Dohoda sa vyhotovila v 2 exemplároch. Jeden mám ja, a jeden väčšinou konateľ. Už ma nebavilo ich volať každý mesiac, aby chodili podpisovať mesačné výkazy, niektorých som naháňal aj tri týždne.
kikoza
06.07.06,17:04
Ja tiež vyhotovujem ELDP až keď zamestnanec ukončil zamestnanie, a veru zatiaľ ani raz sa nestalo, že by sme vedeli s ním kontaktovať na podpis ELDP. Rieším to tak, že podpísem to za neho. Viem, že by sa to nemalo robiť, ale v mzdovej agende vždy sa najde nejaký ten podpis konrétneho zamestnanca. Niekedy je to ťažšie napodobniť, nekedy zase nie. Nemyslím si, že SP by preverovala pravosť podpisu.
Aj ja som to niekedy tak robila, veď účtovník si stále musí nejako pomôcť.
ZuzanaP
07.07.06,04:31
V PB sociálna poisťovňa akceptuje aj nepodpísané ELDP. V minulosti som aj ja podpisovala za zamestnancov, ale nevyplatilo sa mi to a teraz si vyberám, koho podpíšem a koho nie.
Zoltán Kovács
07.07.06,04:54
V PB sociálna poisťovňa akceptuje aj nepodpísané ELDP. V minulosti som aj ja podpisovala za zamestnancov, ale nevyplatilo sa mi to a teraz si vyberám, koho podpíšem a koho nie.
Ja tie podpisy musím robiť, nakoľko väčšinu klientov mám v SP BA okolie, kde nepodpísané neakceptujú a vracajú. Väčšinou klietovi, ktorý nevie čo s tým, a potom vyzerám ja ako blbec, ktorý nevie ako má vyplňať tlačivá.

Inak som zažil už aj to, že potvrdenie o prijatí ELDP poslala SP do úpne inej firmy, a mali sme šťastie, že tá firma nám preposlala. Ako raritu som si odložil aj obálku so sprievodným listom z tej firmy. Samozrejme, že sme sa im poďakovali, a zároveň sme poslali sťažnosť na SP. Niektoré záležitosti nie sú schopný vybaviť ani do mesiaca. Mal som novozaloženú sročku, ktorá hneď pri vzniku zamestnala 5 ľudí. V termíne sme stihli prihlásiť aj zamestnávateľa aj zamestnancov, ale tri mesiace sme fungovali bez IČZ, lebo sme nedostali späť potvrdené registrácie.
dasa
07.07.06,10:11
Mala som kontrolu so SP, ktorá kontrolovala či mám vypísané evidenčné listy dôchodkového zabezpečenia , bolo to v prvom roku nových evidenčných listov dôchodkového zabezpečenia , musela som ich vypísať pre všetkých zamestnancov . Takže ja ich robím raz ročne.
kikoza
07.07.06,10:17
Mala som kontrolu so SP, ktorá kontrolovala či mám vypísané evidenčné listy dôchodkového zabezpečenia , bolo to v prvom roku nových evidenčných listov dôchodkového zabezpečenia , musela som ich vypísať pre všetkých zamestnancov . Takže ja ich robím raz ročne.
A potom im ver,že musia robiť podľa predpisov.:confused: Len NÁS nútia.
gabriela7755
07.07.06,10:20
ELDZ robím aj ja 1x ročne. Dávam ich podpisovať zamestnancom, ale
v 90% posielam do SP posledné údaje nepodpísané, väčšinou je problém
spojiť sa so zamestnancom, ktorý už u nás nepracuje. Zatiaľ mi SP
nevrátila ani jeden ELDZ / posielam ich do DCA/
sonka1
07.07.06,10:31
Ja tie podpisy musím robiť, nakoľko väčšinu klientov mám v SP BA okolie, kde nepodpísané neakceptujú a vracajú. Väčšinou klietovi, ktorý nevie čo s tým, a potom vyzerám ja ako blbec, ktorý nevie ako má vyplňať tlačivá.

Inak som zažil už aj to, že potvrdenie o prijatí ELDP poslala SP do úpne inej firmy, a mali sme šťastie, že tá firma nám preposlala. Ako raritu som si odložil aj obálku so sprievodným listom z tej firmy. Samozrejme, že sme sa im poďakovali, a zároveň sme poslali sťažnosť na SP. Niektoré záležitosti nie sú schopný vybaviť ani do mesiaca. Mal som novozaloženú sročku, ktorá hneď pri vzniku zamestnala 5 ľudí. V termíne sme stihli prihlásiť aj zamestnávateľa aj zamestnancov, ale tri mesiace sme fungovali bez IČZ, lebo sme nedostali späť potvrdené registrácie.

Je to krásne, ako musia mať všetko popredu (prihlášky a pod...) a oni sú 5 rokov pozadu.
Ja som potrebovala do verejnej súťaže potvrdenie zo SP, koľko máme zamestnancov a či sú všetci prihlásený.
Vytlačili mi nejakú zostavu, lebo sa im to nechcelo prepisovať.
Keby ste videli tie bludy, zamestnanci, ktorí u nás nepracovali niekoľko rokov, boli prihlásení, akoby stále boli našimi zamestnancami a noví, čo nastúpili tak približne 3 mesiace, neboli ešte zaevidovaní.... tak načo teda posielam mailom a podobne???
Tak som im napísala peknú tabulku, čo majú opraviť, prefotila prihláška a odhlášky niekoľko rokov dozadu.....(lebo boli odoslané samozrejme)
O rok a pol, som si dala vytlačiť znova tú zostavu zo SP.......a čo myslíte opravili to? kdeže, tie isté chyby.
Je tomu už 3 roky, a nemám nijaké vyjadrenie, ani nič neopravili....
katkaj
07.07.06,10:32
Myslíte si,že väčšina tých ľudí tuší čo vlastne podpisujú? ;)
Naozaj mám pocit že veľakrát si SP nájde hocijakú maličkosť aby nám mohla skomplikovať život.:cool:
katkaj
07.07.06,10:35
Je to krásne, ako musia mať všetko popredu (prihlášky a pod...) a oni sú 5 rokov pozadu.
Ja som potrebovala do verejnej súťaže potvrdenie zo SP, koľko máme zamestnancov a či sú všetci prihlásený.
Vytlačili mi nejakú zostavu, lebo sa im to nechcelo prepisovať.
Keby ste videli tie bludy, zamestnanci, ktorí u nás nepracovali niekoľko rokov, boli prihlásení, akoby stále boli našimi zamestnancami a noví, čo nastúpili tak približne 3 mesiace, neboli ešte zaevidovaní.... tak načo teda posielam mailom a podobne???
Tak som im napísala peknú tabulku, čo majú opraviť, prefotila prihláška a odhlášky niekoľko rokov dozadu.....(lebo boli odoslané samozrejme)
O rok a pol, som si dala vytlačiť znova tú zostavu zo SP.......a čo myslíte opravili to? kdeže, tie isté chyby.
Je tomu už 3 roky, a nemám nijaké vyjadrenie, ani nič neopravili....

Snáď si nechcela aby to opravili hneď ? :D:D:D:D Vieš koľko tam majú práce?;)
Zita4
07.07.06,10:43
Mala som kontrolu so SP, ktorá kontrolovala či mám vypísané evidenčné listy dôchodkového zabezpečenia , bolo to v prvom roku nových evidenčných listov dôchodkového zabezpečenia , musela som ich vypísať pre všetkých zamestnancov . Takže ja ich robím raz ročne.
Chcela by som vidieť ten paragraf, ktorý mi to prikazuje.
Paula
07.07.06,10:52
Dopĺňam a dávam podpisovať každý rok. Nie kvôli prípadnej nemožnosti zohnať ľudí na podpis pri ich odchode.....ale preto, že stať sa môže raz niečo mne a tak prenechám svojmu nástupcovi aspoň menej "nedorobkov";) . Môj názor.
Tweety
07.07.06,10:58
Dopĺňam a dávam podpisovať každý rok. Nie kvôli prípadnej nemožnosti zohnať ľudí na podpis pri ich odchode.....ale preto, že stať sa môže raz niečo mne a tak prenechám svojmu nástupcovi aspoň menej "nedorobkov";) . Môj názor. Dávam do pozornosti § zo zákona o SP:
§232
Evidencia zamestnávateľa na účely
sociálneho poistenia a starobného
dôchodkového sporenia
(1) Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu zamestnanca na účely sociálneho poistenia a starobného dôchodkového sporenia v rozsahu upravenom týmto zákonom; táto evidencia sa vedie od vzniku sociálneho poistenia a starobného dôchodkového sporenia zamestnanca po celé obdobie, počas ktorého toto poistenie a sporenie trvá.
(2) Evidencia musí obsahovať tieto údaje:
a) priezvisko vrátane všetkých predošlých priezvísk, meno, dátum a miesto narodenia, stav a miesto trvalého pobytu,
b) identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby,
c) deň vzniku pracovného pomeru a skončenia pracovného pomeru alebo iného právneho vzťahu k zamestnávateľovi,
d) vymeriavací základ zamestnanca neobmedzený podľa § 138 ods. 12,
e) obdobie, počas ktorého sa zamestnancovi prerušuje nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a starobné dôchodkové sporenie,
f) obdobie materskej dovolenky, obdobie rodičovskej dovolenky.