tigi1711
12.01.17,02:17
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na právny názor... Počas manželstva sme postavili prístavbu k rodinnému domu. (Prístavba bola prilepená k starému domu jeho rodičov, preto po kolaudácii patrí starému majiteľovi domu, to som netušila ked som splácala 10 rokov Stavebné pôžičky bankám).
Po rozvode som sa musela sa vysťahovať a žiadam, aby ma vyplatil 1/2 z novej prístavby, kedže aj stavebne pôžičky aj stavebne povolenie, sú aj na mojom mene.
Znalec ohodnotil v posudku materiál a prácu robotníkov.
Neviem ci je to ohodnotené správne, či nie je výhodnejšie žiadať nový posudok s ohodnotením stavby kde bude ohodnotený technický stav nehnuteľnosti k dátumu rozvodu, ale s dnešnou trhovou cenou? Prístavba je 4-podlažná stavba, má 2 poschodia, prízemie a pivnicu. Je to na výbornom strategickom mieste.
Tiez sa chcem opýtať, v dnešnej dobe už môžem doniesť na súd vlastný znalecký posudok, kt. si sama zaplatím. Musí ma pustiť do domu bývalý manžel za týmto účelom, ked prídem so sudnym znalcom, alebo nas vôbec nemusí vpustiť dnu? Nehnuteľnosť je napísaná na jeho meno, ja nie som na LV. Dakujem vopred.
tigi1711
13.01.17,01:45
...nerozumiem čo si mi chcel povedať tým, že som prístavbu užívala aj ja? Co to má spoločné so znaleckým hodnotením/ posudkom ?

neviem či mi tu správne výrazy navrhuje automat alebo človek, správny výraz ktorý ma zaujíma je , či ma MUSI so znalcom vpustiť do domu kedže je to pre súdne účely, nie či môže ma vpustiť.
buchač
13.01.17,07:35
Ešte raz.

Správny výraz je = MOŽE.
Je to majetok exmanžela a nie Tvoj !!!!
Takže do domu nemusí pustiť ani len policajta bez náležitého povolenia.

Pochopila ?
------------------------
Ja ti dám automat....;)
Správne výrazy sú v právnej problematike na mieste. Jedno nesprávne slovo a zmení sa celá veta, prípadne aj rozsudok.

Pochopila ?
------------------------
Že si Ty neporozumela, to už nie je môj problém.

Pochopila ?
======================
A táto otázka :

"Aký znalecky posudok na ohodnotenie nehnuteľnosti je najlepší?"

Predsa ten spravodlivý, objektívny, normálny, bez ovplyvňovania, bez úplatkov...

Pochopila ?
korela
13.01.17,11:29
Môžu vás pustiť domu so súdnym znalcom, ale nemusia. Znalca musia pustiť iba v prípade, ak by ho určil súd. Skontaktujte sa s ktorýmkoľvek znalcom, vysvetlí vám to.
Tá prístavba má samostatný vchod, alebo je prepojená aj s pôvodným?
Vaša prístavba zrejme nie je kvalifikovaná ako rod. dom. Určite má pivnicu a tri nadzemné podlažia? Nie je náhodou posledné podlažie podkrovie?
tigi1711
15.01.17,21:19
Takže nás vpustiť nemusí. Ak nás nevpustí, môžem požiadať sudcu aby mu nariadil vpustiť mňa a znalca, za účelom ohodnotenia nehnuteľnosti? Sudca nás totiž vyzval, aby sme si sami zaobstarali vlastné posudky, pretože predchádzajúci znalec sa uz 1 rok nevyjadril k naším pripomienkam a neurobil opravy znaleckého svojho..

Prístavba mala samostatný vchod zo zadu z dvora, ten ale bol po rozvode zamurovaný. Takže existuje už iba jediný vchod a to vstup do starej časti domu. Na starý dom bola prilepená prístavba, takže sa vyburali otvory pre dvere, aby sa mohlo cez staru stavbu hned prejsť do prilepej prístavby, na 3 podlažiach. kde su 3 byty. Pivnica -- podlažie je pod zemou, iba pod novou prístavbou.

1. podlažie - pivnica.
2.podlažie - 1izb. prízemný byt
3. podlažie - prvé poschodie 3-izb.byt
4. podlažie - druhé poschodie 3-izb. byt.

Zastavaná plocha: 279 m2. Dom v Košiciach, Čermeľ

žiadne podkrovie.

Prístavba nemá samostatné súpisné čislo, preto sama o sebe ako keby neexistovala. Existuje iba rodinný dom (už oveľa väčší o prístavbu).

Pretože ja som si robila nároky aby ma exmanzel vyplatil iba z prístavby ktorú som financovala, preto znalec ohodnotil osobitne starú stavbu - Rodinný doma a novú prístavbu. Ohodnotil iba cenu práce a cenu materiálu. Asi aby sa to dalo rozpočítať, kolko sme investovali po svadbe čisto do prístavby.
Cena práce a materiálu stareho domu vysla na : 8.593,- EUR
Cena práce a materiálu prístavby vyšla: 115.001,- Eur
Cena spolu: 123.594,- Eur