Irona
13.01.17,11:55
Dobrý deň,

je porušením finančnej disciplíny ak rozpočtová organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta/obce vykoná takú finančnú operáciu, ktorú nemá rozpočtovanú v ročnom rozpočte schválenom mestským zastupiteľstvom?
Ide totiž o to, že zamestnanec našej RO sa chcel prihlásiť na školenie, preto s tým išiel k riaditeľovi školy, či môže ísť. Riaditeľka samozrejme hneď za mnou ako rozpočtárkou, či na to máme v rozpočte peniaze. V schválenom rozpočte rozpočtované FP na školenia nie sú (museli sme preklasifikovávať FP z prevádzky na mzdy všetko čo sa dá, tak prevádzka je doslova úbohá, nemáme ani na kúrenie na celý rok), a tak som rovno povedala, že nesúhlasím s touto finančnou operáciou a nepovoľujem ju vykonať, či v nej pokračovať. Napriek tomu sa zamestnanec na školenie prihlásil, a podotýkam s vedomím riaditeľky (samozrejme všetko za mojím chrbtom). Pritom štatutárny orgán (riaditeľka školy) je zo zákona povinná zabezpečiť, aby sa verejné prostriedky uvoľňovali iba v takej výške, aká zodpovedá rozsahu plnenia úloh zahrnutých v rozpočte. Čo teraz? Zamestnanec ide na pracovnú cestu - školenie, príde faktúra zaň a ja v rozpočte na tento účel nemám vyčlenené FP. Je možné porušenie finančnej disciplíny niekde nahlásiť, hoci som to jasne vysvetlila RŠ, že na to nemáme FP v rozpočte? A uhradiť došlú faktúru potom?
Prepáčte, ale nereagovala by som asi takto, keby sme tento rok neočakávali finančnú kontrolu od zriaďovateľa - hlavného kontrolóra mesta a keby sankcie za porušenie finančnej disciplíny neboli také aké sú.
Ďakujem za vaše príspevky..
tRO
01.02.17,12:59
Veď nedajte svoj podpis na interný doklad o ZFK, týkajúcej sa tejto operácie /krycí list/.
Irona
06.02.17,12:49
Veď som nepodpísala a aj napriek tomu sa zamestnanec na školenie prihlásil, dokonca naň aj išiel, hoci on aj riaditeľ školy vedeli, že na to v rozpočte financie nemáme.
tRO
06.02.17,13:12
Tak ste týmto krytá, a ostatné nech rieši p. riaditeľka - z čoho zaplatí jeho školenie.