mikat
13.01.17,19:11
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o odpoveď: Podnikateľ - platca DPH kúpil v novembri automobil, uplatnil si celú časť DPH v daň. priznaní. V ďalšom mesiaci ochorel, ostal na invalidnom dôchodku a prerušil podnikanie. Odvtedy mal 3 roky prerušené podnikanie, ale štvrťročne posielal výkazy na daňový úrad, samozrejme celé tri roky bez príjmu a výdaja. Daňový úrad navrhol zrušenie platcu DPH, stanovil posledné daňové obdobie. Musí podnikateľ vrátiť DÚ celú časť DPH, ktorú si uplatnil pri kúpe vozidla? Ďakujem veľmi pekne za Váš čas.
Tweety
13.01.17,18:16
§ 81Zrušenie registrácie

6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.
mikat
13.01.17,18:57
Ďakujem veľmi pekne, áno, toto som si prečítala...len nemám jasno v tom, či to má byť v celkovej sume, nakoľko auto stálo, odpisy sa neuplatnili, pretože bolo prerušené podnikanie...hodnota auta sa výrazne znížila. S ostatným si poradím, len toto auto ma máta...Ďakujem pekne za odpoveď