nikula
13.01.17,20:16
SZČO vystavil v roku 2016 dve faktúry na celkovu sumu 6200, ale úhradu neobdrzal. Avšak je tam problém v tomto, že odberateľ vystavil neoprávnene faktúru na tú istú sumu ako zmluvná pokuta a tieto faktúry započítal. Momentálne sa rieši neopodstatnenost pokuty, ale neviem ako sa to porieši. Brať do úvahy ten zapocet alebo aký postup zvoliť. Bude príjmom faktúra ak fyzicky peniaze obdrzane neboli a zapocet je napadnutý, lebo to firma urobila viacerym zivnostnikom.
pavol54
15.01.17,15:13
Ak je zmluvná pokuta podľa predom vyhotovenej písomnej zmluvy(čo pochybujem na takú výšku, ale nie je limitovaná dvojnásobkom ECB, a za akú dobu) mala by byť akceptovaná
Na doplnenie, prijatá zmluvná pokuta nezvyšuje základ dane
nikula
17.01.17,07:55
No veď preto sa viacerí živnostníci proti tej firme ohradili, že presne v ich sume im bola vystavená zmluvná pokuta a pritom neboli porušené žiadne podmienky uvedené v zmluve.....
Ja som len chcela vedieť, či brať do úvahy ten zápočet a tým pádom by boli jeho faktúry akoby uhradené a zároveň jeho príjem. Ale asi áno....
Zmluvnú pokutu si môže odpočítať z nákladov?
veronikasad
17.01.17,07:59
Je to jednostranný zapocet? Existuje nejaká písomná zmluva, v ktorej bola táto pokuta dohodnutá?
nikula
17.01.17,08:02
áno, jednostranný zápočet.... o zmluve neviem
veronikasad
17.01.17,08:09
Tak si ju naštuduj a potom rieš na Porade
nikula
27.01.17,09:22
má k tomu iba zmluvu o dielo, v ktorej je uvedené, že v prípade nedodržania termínu alebo porušenia podmienok bude pokuta vo výške 5%. Inú zmluvu nemá. On im rovno poslal tú faktúru na zmluvnú pokutu bez predošlého oznámenia, že za čo to je. Právnička povedala, že tento zápočet nemám akceptovať a ani tú faktúru.... Je to v štádiu riešenia. Mám to urobiť, tak ako povedala právnička?
nikula
08.02.17,14:25
Ako by ste to riešili vy? je správny postup podľa právničky???
Jarka 1
08.02.17,15:17
nikula, ak to povedala právnička, tak čo stále riešiš? Ak je v zmluve len porušenie podmienok a nie je špecifikované akých, tak pokuta asi nie je v poriadku. Právnička musí vedieť, na základe čoho poradila neakceptovať. Ja tiež riešim tento istý problém, lenže fa na pokutu prišla ešte v roku 2015 a klient doteraz nepodnikol žiadne kroky, okrem toho, že mi stále omieľa , že on s tým nesúhlasí. Tak som to zaúčtovala a započítala, keď sa nerozhýbal do dnešného dňa.