drobny trupik
13.01.17,22:34
Zamestnávateľ má prevádzku - predajňu, v ktorej v zimnom období sú otváracie hodiny od 7.30 - 15.30 ( pracovná doba - 8 hod). V letnom období je otváracia doba 7.00 - 16.30( pracovná doba- 9,5 hod) .
Môžem do pracovnej zmluvy napísať, že pracovný týždenný čas - fond práce je v lete 9 hod ( 45 za týždeň) a v zime 7,5 hod ( 37,5 za týždeň) ? ak prestávku na jedenie nezapočítavam do pracovného času?
Alebo musím mať napísaný 40 hodín za týždeň a v lete sa tá 1 hod počíta ako nadčas a v zime preplácam potom iba 7,5 a 0,5 evidujem ako čo potom?nezaplatené voľno? alebo mám tú jednu hodinu evidovať a v zime potom čerpať?
ja keď dobre tomu rozumiem, tak nadčas je to, o čo zamestnávateľ zamestnanca požiada, respektíve ak nastane situácia, že je potrebne ostať dlhšie, ale zamestnanec tú hodinu je dennodenne v práci každý deň, je to aj tak nadčas?
ďakujem, nechcem robiť mimo zákona, preto chcem radšej vedieť ako to v takomto prípade evidovať, keďže sa v priebehu roka mení pracovná doba.
veronikasad
13.01.17,21:43
Zamestnancovi odpočítavas prestávku na obed. Počas nej, ak je na predajni sám, je predajna zatvorená?
ivka70
14.01.17,07:29
Takto pracovny cas nemoze byt definovany.
Musi byt stanoveny tyzdenny pracovny cas v zmluve.
Mohlo by byt, ze v mesiacoch april az september pracuje 9 hodin a v tych dalsich mesiacoch 7 hodin, pri 40 hodinovom tyzdennom pracovnom case, ale priemerne to musi davat ten tyzdenny pracovny cas. Potom evidujes v kazdom msiaci ten cas, ktory odpracuje podla planu, iny v lete, iny v zime.
Ked chcete mat otvorene tak ako pises, mudite tam prijat este niekoho aspon na dohodu alebo musi v lete cast zmeny odpracovat majitel.
drobny trupik
14.01.17,22:17
Sú dvaja, mne len ide o to, či tú hodinu denne ( týždeň 5 dní) v lete ( ktorá je nad bežný pracovný fond ( nad tých 40 hodín do týždňa) musím preplácať ako nadčas, alebo to mám brať ako časť štandardnej pracovnej doby. Oni sa dvaja striedajú na obed.Alebo ak by som už urobila kompromis, že jeden týždeň bude jeden chodiť od 7,30 - 16,30 a druhý od 7,00 - 16,00 tak je to aj tak po odpočítaní obedňajšej prestávky 8,5 hodín.Čo s tým?
drobny trupik
14.01.17,22:19
Ďakujem pekne za odpoveď.