emyly
15.01.17,08:38
Dobry den. Pred pol rokom sme kupili domcek, ktory je v tesnej blizkosti so susedovym pozemkom. Ako postupovat, ked nam zo strechy pada sneh do jeho zahrady? Je v prave sa na nas stazovat? Vyznam vstupovat na jeho pozemok a odhadzat sneh, moc asi nema. Podotykam ze mu nenici nic, ma tam len travnik. Dakujem za odpovede.
alaya1
15.01.17,07:41
Asi najjednoduchsia cesta je sa s nim dohodnut na postupe.
buchač
15.01.17,07:54
Áno, je v práve sa sťažovať.

Riešenie je veľmi jednoduché, aj keď za ním je kopec práce a aj nejaké financie.
Platí, že ..." Majitelia nehnuteľností sú podľa zákona povinní zabrániť vzniku škody na majetku alebo zdraví v súvislosti s padajúcim snehom zo strechy."


IDE o snehové zábrany, čítaj :
http://abc-byvanie.sk/byvanie/materialy-a-konstrukcie/snehove-zabrany-su-uzitocne-no-ich-montaz-sa-casto-podcenuje/


Poznámka :
Keby sme sa na to pozreli lepšie, tak má problém sused s vami a nie naopak..;)

Ale problémy sú na to, aby sa riešili.
Pokiaľ by sneh padol na nejaký uložený materiál, čert to ber.
Ale ak by nejaké dieťa zasypalo, to už nie je sranda...môže aj ublížiť.
Oliwa
15.01.17,11:44
Na bývalých majiteľov sa tiež sťažoval? A komu vlastne - starostovi, či...?
emyly
15.01.17,12:34
Netusim kde a ci sa stazoval..byvame tu este kratko.
emyly
15.01.17,12:39
Snehove zabrany u nas zatial nie je mozne dat, mame slaby krov a urcite by tu zadrziavanu tarchu nezvladol. Ja som ten dom nestavala, keby ano urcite ho nedame takto blizko. Jemu to ale neskodi nijak, aj oni maju dom blizko plotu ale s rovnou strechou. Cez zimu od nich nikto okolo domu nechodieva,preto by to nemalo zasypat nikoho. Susedka je hadavy typ, jej vadi vsetko co sa tyka nas. Len ide o to, ci je v prave, aj ked my to umyselne nerobime. Ano ona ma problem s nami, raz jej vadia auta, raz sneh..ona si stale nieco nachadza. A co moze? Podat staznost, ci trestne oznamenie?
Oliwa
15.01.17,12:43
Pýtam sa preto, že ak dom stojí na hranici a je tam skôr ako Vy, tak tento "problém" zrejme bol aj v minulosti, keď bol sneh. Tak či niečo neviete od iných susedov alebo od starostu, ak sa teda náhodou sťažovali uňho. Ergo, či je problém len "sneh", alebo ide o susedov, ktorým vadí všetko, alebo len Vy ako noví... Ale vidím že už si niečo pridala v ďalšom komentári, takže som sa nemýlila...
besttracker
15.01.17,12:51
a mate na streche lapače snehu ? v tomto pripade su asi jedinym techn.riesenim....lebo viac sa neda urobit... alebo flasa slivovice a udrziavat dobre vstahy....
buchač
15.01.17,12:59
Miešaš jablká s hruškami.

Právo je právo.
Susedka je susedka.
Ak je sused nepríjemný, nič s tým neurobíš...proste využije svoje práva.
Ty/vy zasa musíte splniť povinnosti.

Tu ide aj o to, že ten sneh padne ku domu, ktorý je blízko. Ten sneh nie je celkom príjemná vec, čo sa týka vlhkosti.
Lebo ak je do určitej výšky steny, tak táto veľmi rýchlo môže naberať vlhkosť...čiže sa znehodnocuje stavba a je potrebné investovať do opráv.
-----------------------
Sťažnosť môže podať na obecný úrad.
Trestné oznámenie až vtedy, ak by došlo k nejakej ujme....na majetku, zdraví.

Čo ešte môže ? V podstate všetko...no najmä znepríjemní život. To je to najhoršie, na prkotinách sa budete ondieť.
-----------------------
P.S.:
Ja nemám na chalupe tiež ten dzindzik na lapanie snehu. Chalupa je na hranici pozemku.
Minulú zimu sused-starý pán čistil svoj pozemok od snehu...ako končil, tak ho skoro zasypalo...;) :D :D :D

ALE tento môj sused a jeho rodina je normálna...zasmiali sme sa, ja som sa ospravedlnil a vymaľované. :)