MySpace
15.01.17,22:03
Ahojte, dozvedela som sa, že nezáleží na tom, či mi odvody platí ÚP alebo zamestnávateľ. Preto nemusím zohľadniť sumu 148,57€ mesačne v hrubom, aby som zostala v evidencii na ÚP. Odvody mi musí potom platiť zamestnávateľ.
Chcem sa, ale spýtať ako to je potom? Treba to nahlasovať niekde, napr. na zdravotnú alebo upozorniť zamestnávateľa, že je on mojim jediným zdrojom príjmu a tak by mal za mňa platiť odvody? Zvýšilo sa mi totiž platové ohodnotenie a prekračuje to. Mám sa ihneď odhlásiť z ÚP alebo čakať kým ma odhlásia na základe vyššej mzdy? Budem musieť podávať daňové alebo to firma urobí za mňa? Mám povinnosť ísť do zdravotnej poisťovne? Je tam povinnosť to nahlásiť? Sú ešte nejaké ďalšie povinnosti, ktoré z toho plynú?
veronikasad
15.01.17,22:11
aký druh dohody máš uzatvorený ? Pracuješ každý pracovný deň v týždni ?
MySpace
16.01.17,06:59
Dohodu o pracovnej činnosti (DoPČ), čo je max. 10 hod. týždenne. Áno, zamestnávateľ si to prial rozložiť na 2 hod. denne.
veronikasad
16.01.17,08:21
Ak máš rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas na každý pracovný deň v týždni, nemusíš chodiť do zdravotnej poisťovne. Z dohôd platí zamestnávatel zdr.poistenie, nesleduje sa výška príjmu (nemusia byť vo výške minimálneho vymer.základu).

Po predložení potvrdenia o výške príjmu ťa ÚP vyradí spätne z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Informuj sa, či to oznámi zdr.poisťovni. Ak nie, treba tam isť potom osobne a odhlásiť sa ako poistenec, za ktorého platí zdr.poistenie štát.

Ak by si u zamestnávatela z nejakého dôvodu nepracovala na dohodu každý prac.deň, za tieto dni si musíš zaplatiť zdr.poistenie ako samoplatitel z pomernej časti minimálneho mesačného vymer.základu.