Zlata
16.01.17,00:34
Občianske združenie, ďalej OZ (nie je založené na podnikanie) má v Stanovách uvedený jeden zo zdrojov príjmov - Dary a finančné príspevky od FO, PO , resp. občanov ,.
na zabezpečenie činnosti , na ktorú bolo ZO založené. Samozrejme aj členské príspevky.
Finančné príspevky sú podľa mňa oslobodené dane, preže to máme zakotvené v Stanovách
Dary,členské príspevky - nepodliehaju dani vôbec. K darovaným prísprevkom spíšeme zoznam Darcov, sumu, dátum, účeĺ, alebo vystavíme Darovaciu zmluvu.

Problém mám v tom, že ma kolega nabáda, že to je verejná zbierka podľa zákona 162/2014 a vystavujeme sa pokutám, pretože nie sme registovaní na ministerstve ap.
Môj názor je, že verejné zbierky môžu robiť iba OZ ktoré majú na to povolenie a sú na to zriadené , toto OZ vyberá finančné prostriedky a "posúva" ich ďalej jednotlivým občanom (nevidiacim, postihnutým ap.), alebo aj ďalším OZ , ktorým sú fin. protredky určené. Zrejme aj komu sú vopred určené.

Prosíim o názor ako je to s verejnou zbierkou a finančným darom konkrétnej OZ na zabezpečenie jej činnosti.
Ďakujem
ConsilliumWorks
26.01.17,21:11
Finančný dar - ktorý dajú ľudia ako podporu združeniu je niečo iné ako verejná zbierka. Verejná zbierka sa vyhlasuje a je za určitým účelom (napr. Verejná zbierka na záchranu ............ )