strabag815
16.01.17,11:36
Dobry den, jedna sa o statny pozemok v sprave sl.poz.fond vymera 1080 m. Je to znicena polna cesta a kroviny, naletove buriny, aj smeti, skladka. Je v susedstve mojho pozemku a ja uzivam tento pozemok v rozmere 10 x 10 m ako odstavnu plochu pre moj stavebny stroj. Moja otazka znie, mohol by sa niekto do tohto zaintresovat a nejak to pravne riesit, pripadne znemoznit mi tam parkovat? Nakolko sa o okolie staram kde parkujem, kosim a znemoznujem ludom z obce tam realizovat ciernu skladku. Nemam ziadnu zmluvu na uzivanie pozemku a ked som si prečítal ako odkúpiť alebo prenajať pozemok od SPF, tak nemám nervy na ten byrokraticky proces a vyhadzovanie peňazí, takže žiadny prenajom a kupa neprichadza do uvahy. Kedže som čital v diskusiach, že v niektorých prípadoch ani 2,5 roka spf sa nevyjadri k problematike odkupenia.

Kedže nikto sa nevyjadril, tak prikladám odpoveď od hovorcu SPF, ktorá mi prišla o 3 dni neskôr.

Dobrý deň,



k Vašej nižšie uvedenej otázke uvádzame, že fond pri nakladaní s pozemkami vo vlastníctve štátu alebo tzv. nezistených vlastníkov postupuje podľa osobitných predpisov. Oprávnenia fondu vo vzťahu k týmto pozemkom sú upravené predovšetkým v ustanoveniach §§ 17 až 19 zákona č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom.



V zmysle uvedených ustanovení, SPF pozemky, ktoré spravuje, predovšetkým prenajíma na poľnohospodársky, prípadne na iný účel. Ďalej môže takéto pozemky predať, avšak len z dôvodov uvedených v zákone. Rovnako SPF môže na pozemkoch zriadiť zmluvou vecné bremeno. Podrobnosti o podmienkach nakladania s majetkom štátu, ktorý spravuje SPF, ďalej upravuje nariadenie Vlády SR č. 238/2010 Z. z..



Užívanie pozemku SPF bez jeho usporiadania je neoprávnené a smeruje k bezdôvodnému obohateniu zo strany užívateľa.

Nakoľko sa na pozemku nachádzajú v minulosti vybudované inžinierske siete vo Vašom vlastníctve, usporiadanie pozemku je z praktického hľadiska navyše účelné.



Vzhľadom na vyššie uvedené Vám odporúčame obrátiť sa na príslušný regionálny odbor Slovenského pozemkového fondu, ktorých zoznam podľa okresov vrátane kontaktných údajov a údajov o stránkových hodinách je dostupný na internetovej stránke http://www.pozfond.sk/sk/kontakty/regionalne-odbory.



S príslušným pracoviskom môžete komunikovať aj písomnou formou.

Pri podaní a vybavovaní žiadosti sa taktiež môžete nechať zastúpiť inou osobou a to udelením písomného plnomocenstva.



S pozdravom



Mgr. Martin Kormoš



Hovorca Slovenského pozemkového fondu