janiely
16.01.17,12:53
Dobrý deň.
Zamestnanec sa vzdal nároku na stravné lístky. Podpísať vyhlásenie asi význam nemá, nakoľko podľa § 17 ZP: Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.
To by sa týkalo len jeho, ale ako sa má postaviť sám z-teľ, ktorý je povinný zabezpečiť stravovanie v prevádzke, poskytnutím Sl, alebo finančného príspevku.?
Ako máme postupovať ako zamestnávateľ?
Ďakujem.
Tweety
16.01.17,11:56
Zamestnáv. musí preukázať, že stravovanie zabezpečil.
janiely
16.01.17,12:29
Takže ak z-teľ nemá stravovacie zariadenie, neposkytne ani SL (lebo zamestnanec ich nechce), musí mu poskytnúť finančný príspevok? T.j. navýšime hrubú mzdu o predmetnú sumu príspevku zamestnávateľa? (55% ....)
avalik
16.01.17,12:41
ano
janiely
16.01.17,12:44
A to by nevadilo, že sa nenaplnila skutková podstata poskytnutia finančného príspevku zamestnávateľa podľa § 152:ods.6a7:

(6) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

(7) Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa odseku 6 aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa odseku 2 alebo ak by stravovanie podľa odseku 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce alebo telepráce.
veronikasad
16.01.17,13:01
Naplnilo, príspevok by bol predmetom odvodov a dane.
veronikasad
16.01.17,13:01
Zamestnávatel má viac zamestnancov, alebo len tohto jedného ?
janiely
16.01.17,13:15
dobre teda, ďakujem pekne za pomoc. Urobíme to tak, formou finančného príspevku na stravovanie.
janiely
16.01.17,13:16
má ešte jedného (jemu dáva SL bez akejkoľvek zrážky).
kopretinka
16.01.17,13:23
veronika,tak ak zamestnanec odmietne str.lístky,tak sa mu to musí dať ako finančný príspevok? čiže ja môžem odmietnuť stravné lístky?? lebo už som tu čítala aj takú odpoveď,že zamest.nechcel lístky,tak mu majú dať podpísať o tom doklad a tým pádom vybavené,žiadny finančný príspevok.
veronikasad
16.01.17,13:27
doklad o odmietnutí asi IP neberie v úvahu. Inak by som sa čudovala prečo by to zamestnanec robil, keď ich môže použiť napr. aj na nákup stravy pre domácnosť. a teda euráčiky navyše.

Odmietnutie treba riešiť zmluvou o zabezpečení stravovania, ak sa zamestnanec nebude chodiť stravovať, je to jeho problém.
kopretinka
16.01.17,13:39
ale u nás sa nevarí,preto dostávame gastráče...takže ak ich odmietnem? čo bude?
veronikasad
16.01.17,13:44
Neviem ako sa to rieši v praxi, možno ti ich pošlú poštou, ak zásielku nepreberieš, nejaký čas ju uložia v trezore a potom vrátia dodávatelovi SL (osobnú skusenosť z praxe nemám).
fortunka
16.01.17,13:49
Podla mna to nie je otazka ci ich odmietnem alebo nie, musi mi poskytnut stravu a teda bude budem chodit jest alebo dostanem listky. Spekulacie nechcem stravne listky nemaju vobec hlavu ani patu a ja sa takymi ani nezapodievam :D Este ma napada, ze moze sa nosit na vyuctovanie doklad o kupe jedla ? :) Lebo napr. mam par fyzcikych osob, ktorym uctujem stravne na zaklade blockov :) Tak dam prispevok a vyuctujem ako stravne na zaklade bloku?? Podla mna keby to slo ze iba dam prispevok 55% ku mzde tak by pol Slovakov bralo prispevok a neriesilo stravne listyk...
veronikasad
16.01.17,13:53
Veď taký bol návrh Matovičovcov, distribučné firmy ich prevalcovali ...
fortunka
16.01.17,14:00
no ved prave... preto mi je zvlastne vobec o tomto pocut, pokial viem nie je mozne poskytovat stravu inak ako je listky alebo obed.. iba zo zdravotnych dovodov...
veronikasad
16.01.17,14:02
Môže byť aj firnančný príspevok na stravovanie z iných ako zdravotných dôvodov, ale ten je predmetom odvodov a dane.