bramble
16.01.17,13:01
Dobry den,
chcela by som vediet ako by som mohla vyriesit takuto situaciu?- Momentalne som so syncekom na rodicovskej dovolenke a v marci idem na planovanu operaciu. Chcela by som, aby sa pocas mojej hospitalizacie a par dni po navrate domov, kym sa zotavim, staral o synceka manzel.
Pokial viem,tak pocas rodicovskej dovolenky mi narok na PNku nevznika a tak manzel nema narok na OCR kvoli mne. Niekde som citala, ze mozem prerusit rodicovsku dov. a tak sa dat vypisat na PNku-neviete sa k tomu niekto vyjadrit, ci to tak naozaj funguje a ako presne to je?

Alebo si moze uplatnit OCR na synceka, ktory je zdravy? -moze s nim byt doma pocas mojej hospitalizacie aj potom ked uz budem doma ja, alebo to musi skombinovat s dovolenkou?
Dakujem pekne za kazdu dobru radu ;)
ivka70
16.01.17,12:13
Moze si uplatnit OCR na zdraveho syna pocas tvojej hospitalizacie a ak lekar uzna potrebu, aj po nej, platenu max. 10 dni.

http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s
Podmienky nároku
...
b) osobnej a celodennej starostlivosti o zdravé dieťa do desiatich rokov veku, ak
...
fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať (ďalej len "starostlivosť o dieťa")
veronikasad
16.01.17,12:14
Nárok na nemocenské vznikne, ak pred hospitalizáciou RD ukončíš a 1-2 dni budeš čerpať riadnu dovolenku ....Ukončenie RD treba oznámiť zamestnávatelovi písomne mesiac vopred. Po ukončení PN-ky sa znovu vrátiš na RD. Nezabudni sa odhlásiť a po ukončení PN znovu prihlásiť na dôchodkové poistenie platené štátom.
Počas tohto obdobia môže manžel požiadať o čerpanie rodičovskej dovolenky (poberanie rodičovského príspevku. alebo výplatu materského zo SP, ak má dostatočnú dobu poistenia.)
Neviem ako dlho predpokladáš hospitalizáciu a následnú PN, ošetrovné dieťaťa nemôže trvať viac ako 10 kal.dní.