Daduľa
07.07.06,08:14
Otvorili sme prevádzku, kde sme zamestnanli dvoch zamestnancov a pracujú na dve smeny.
Doobedná od 5,30 - 13,45 prestávka od 11,30-12,00 prac.čas.7,75
Poobedná od 12,45 - 21,00 prestávka od 14,30-15,00 prac.čas 7,75

Takto pracujú od pondelka do piatku týždenný prac.čas nepresiahne 38 3/4 hodiny. Soboty a nedele si pracuje zamestnávateľ FO sám.
Majú hodinovú sadzbu 75 Sk na hodinu.
Majú narok na 20 dní dovolenky, ako spravne vypočítať dovolenku???
Hodiny ktoré by odpracovali nadcas by sme im chceli vyplácať formou odmien?? Ako to ošetriť aby sme nič neporušili??
Prosím poradte!!
Germany
07.07.06,06:55
Podľa §102 Yákonníka práce, zamestnanci majú nárok na pomernú časť dovolenky (keďže nemajú odpracovaný celý kal. rok), t.j. 1/12 dovolenky za kelndárny rok na každý celý mesiac trvania prac.pomeru. Výmera dovolenky je stanovená §103 ods a) a b) (4 alebo 5 týždňov). 1 deň dovolenka je vlastne v tvojom prípade 7,75 hod.
Ak by u Vás pracovali kratšie, viď §105, t.j. nepracovali do konca roka a došlo by k rozviazaniu prac.pomeru v priebehu roka 2006.
Čo sa týka nadčasov, tak podľ a§121 ZP, za prácu nadčas patrí zamestnancovi mzda + mzdové zvýhodnenie najmenej 25% jeho priemer.zárobku, t.j. 75 Sk + (25% zo 75Sk) 18,75 Sk / na hodinu. nezabudnúť na maximum 150 hodín ročne.Mzdu a mzdové zvýhodnenie budeš na výplatnej páske vypisovať osobitne, nie ako odmeny (neviem aký používaš program, ale myslím že vo všetkých je toto ošetrené).
irena249
01.08.11,06:36
prosím o radu, ako je to s čerpaním dovolenky pri práci na smeny? zamestnanec žiada čerpanie dovolenky upraviť na menej dní, nakoľko podľa neho pri odpracovaných hodinách podľa fondu pracovného času môže mať ďalšie dni voľno. podľa mňa záväzný je pre neho harmonogram služieb vypracovaný na tento rok. ako to presne je s čerpaním počtu dní v nadväznosti na rozpis služieb? na čo sa mám odvolať, keď mu to budem vysvetľovať? v Zákonníku práce som to nenašla. ďakujem
Gina Er
01.08.11,06:57
z praxe:ja pracujem na smeny.ak mám v harmonograme napr.ranná od pondelka do piatka a pred tým a po tom mám dva dni voľno,tak dovolenku mám len na pondelok-piatok,plus 2 dni voľna pred a 2 dni voľna po dovolenke.presne podľa harmonogramu.