Mickya
07.07.06,08:41
Ahojte, prišiel nám z jednej firmy list, aby sme uviedli neuhradené záväzky a pohľadávky k dátumu 31.5.2006 voči ich firme.Mám na to len dnešok, aby som im odpovedala...
Keďže máme "nešťastné" zálohové faktúry, tak neviem čo mám uviesť v prípade, že 27.5.2006 sme prijali od nich peniaze na základe zálohovej faktúry a 1.6. sme im až vystavili faktúru. (službu ešte poskytujeme). Tzn., že mám uviesť, že máme voči nim "záväzok" a to, že v čase 31.5.2006 nebola vystavená faktúra? Alebo uvediem 0 Sk? ďakujem za odpoveď.
Katarína STR
07.07.06,06:46
Ja by som to urobila asi tak, že by som im dala skutočné záväzky a pohľadávky k 31.5. ale dala by som im aj prehľad k dnešnému dňu, pre istotu.
Rozpísala by som im tam skutočné faktúry, ale aj zálohové, prípadne prijaté, či poskytnuté zálohy. Aby to bolo všetko podchytené.
KEJKA
07.07.06,07:12
na takú výzvu by som reagovala len tým, že by som im uviedla svoje pohľadávky. Tvoje záväzky sú ich pohľadávky.... v tom nech si urobia oni poriadok sami.
renča1
07.07.06,07:48
Sami si poriadok v tom neurobia. Je potrebné aby spolupracovala aj druhá strana ináč k ničomu nedospejú. Peniaze sú peniaze.
Katarína STR
07.07.06,09:00
Sami si poriadok v tom neurobia. Je potrebné aby spolupracovala aj druhá strana ináč k ničomu nedospejú. Peniaze sú peniaze.

Je to pravda. Rada sa vopred vyhnem problém.
Minulý rok sa stalo, že jedna moja firma mala v roku 2005 vystavenú faktúru na 50.000,- na svojho odberateľa v účtovníctve. Zaplatila aj DPH a aj daň z príjmu.
Ekonómka dodávateľa volala do tej druhej firmy, že nemajú uhradenú jednu faktúrku z roku 2005, tá pani povedala, že ju nemajú a vraj ju treba znova poslať. Tak sa faktúrka poslala a riaditeľ firmy - odberateľ volal dodávateľovi, že keď takto neskoro poslali faktúrku z roku 2005, tak ju neuhradí. Vraj majú účtovníctvo uzatvorené, audítorom skontrolované.
Že je to ich chyba. Nakoniec to prišlo až tak ďaleko, že ten dodávateľ chcel svoju ekonómku vyhodiť za nedôslednosť.
Aj keď odberateľovi prišla upomienka, vraj oni nie sú pošta, aby preberali takéto listy. Na to je sekretárka. Ich nezaujímajú nejaké upomienky. Vraj u nich rozhoduje riaditeľ, čo a kedy sa dá uhradiť.
Nedalo sa dokázať, že faktúrka prišla odberateľovi načas.
Muselo sa to nakoniec vyriešiť v tomto roku.
KEJKA
07.07.06,10:11
Sami si poriadok v tom neurobia. Je potrebné aby spolupracovala aj druhá strana ináč k ničomu nedospejú. Peniaze sú peniaze.
Pohľadávky - práve že ide o peniaze - si má strážiť dodávateľ. Ak míá binec, tak nevidím dôvod, aby odberateľ spolupracoval.... môže iste pomôcť ale nemusí.
Z praxe viem, že ekonómka, ktorá poslala dodávateľom zoznam neuhradených záväzkov, dostala výpoveď. Lebo odberatelia sa spamätali a začali dávno zabudnuté pohľadávky na základe tohto oznámenia vymáhať. Keby tak neurobila, tak by boli premlčané. Chcela síce dobre, ale šef to klasifikoval ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny a vyhodil ju.......................... hm. :eek::eek:
Katarína STR
07.07.06,10:31
Pohľadávky - práve že ide o peniaze - si má strážiť dodávateľ. Ak míá binec, tak nevidím dôvod, aby odberateľ spolupracoval.... môže iste pomôcť ale nemusí.
Z praxe viem, že ekonómka, ktorá poslala dodávateľom zoznam neuhradených záväzkov, dostala výpoveď. Lebo odberatelia sa spamätali a začali dávno zabudnuté pohľadávky na základe tohto oznámenia vymáhať. Keby tak neurobila, tak by boli premlčané. Chcela síce dobre, ale šef to klasifikoval ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny a vyhodil ju.......................... hm. :eek::eek:

Tento prístup zamestnávateľa sa mi teda vonkoncom nepáči.
Takže od neho je pekné zamlčať a teda nezaplatiť svoj dlh.
A to, že jeho ekonómka bola čestná a chcela to mať v poriadku, tak za to ju vyhodil ?
Tak to teda určite nie je hrubé porušenie disciplíny. Nech mi to ukáže presne, kde to má napísané,že je to takto klasifikované.
Podľa mňa je to od neho neseriózne.
KEJKA
07.07.06,10:45
uviedla som príklad, čo sa stalo. Nie že by som s tým práve súlasila, ale tak to dopadlo. Ale naozaj som toho názoru, že upratovať ešte aj binec svojho obchodného partnera nemusím. Teda nie z pozície účtovníčky.
renča1
07.07.06,10:47
Pohľadávky - práve že ide o peniaze - si má strážiť dodávateľ. Ak míá binec, tak nevidím dôvod, aby odberateľ spolupracoval.... môže iste pomôcť ale nemusí.


Ale zasa odberateľ si musí odkontrolovať aj svoje závazky voči dodávateľovi.Dodávateľ si stráži svoje pohľadávky, ale ja ako odberateľ ked idem platiť musím mať odsúhlasené saldo s dodávateľom. Nestrelím a nezaplatím mu predsa takú sumu, akú si povie on, ale na základe odsúhlaseného vzájomného salda. Mám takú skúsenosť pokiaľ saldo nie je odkontrolované, tak sa neplatia závazky . Ak dodávateľ chce aby mal uspokojené svoje pohľadávky tak bude musieť spolupracovať a dať vzájomné saldo dohromady. Týmto odstavcom som myslela , že peniaze sú peniaze.:)
Katarína STR
07.07.06,10:49
Mne konkrétne sa to nezdá ako problém, alebo pracné vystaviť prehľad faktúr.
Mne si stačí dať tlačovú zostavu zvoleného odberateľa, alebo dodávateľa a vytlačí mi Stav záväzkov a pohľadávok ku ktorému koľvek dátumu.
Na jednej strane vytlačí všetko. Nič nemusím robiť ručne.
Preto to radšej urobím a nebudem z toho robiť vedu. Keď ma niekto o tom požiada.
Môj šéf platí faktúry akonáhle prídu. Žiadna splatnosť či čakania a pod.
Budem len rada, keď si všetko s dodávateľom či odberateľom odsúhlasím.
KEJKA
07.07.06,10:56
súhlasím, lepšie je si všetko prejsť vzájomne. Najmä, ak odchýlky vznikajú neúmyselne pri veľkom počte faktúr, dobropisov, ak sú ešte aj dobierky, prípadne faktúrky v hotovosti i na prevodný príkaz.... lepšie je sa dohodnúť s účtovníčkou obchodného partnera a radšej si to prejsť. Bežne sme to robili a aj telefonicky, či faxom.
Ja som reagovala skôr na to, že ak nahlásim záväzky, tak je to moja dobrá vôľa a nie povinnosť. Mojou povinnosťou je ich inventarizovať a mať v tom poriadok. Nemôžem však vyzývať odberateľa, iba ho požiadať o spoluprácu. Aj pri inventarizácii sa to bežne robí tak, že požiadame svojho dodávateľa, aby nám v rámci invetarizácie poslal svoju evidenciu pohľadávok voči nám.... neposielame mu my svoju evidenciu našich záväzkov voči nemu (len z princípu nie). Aj tak už je to vcelku bežné, že na konci roka každý posiela svoje pohľadávky, chce to mať odsúhlasené, hlavne veľké sumy.