257
17.01.17,09:08
Dobrý deň, poprosím o radu : zamestnancovi poskytujeme auto aj na súkromné jazdy, čo mu zahŕňame do mzdy 1%om. Všetko mi je jasné, až na DPH za spotrebované PHL za najazdené súkromné km. Mám zaúčtovať na ID len samotné DPH, ktoré si neodpočítame ako opravu odpočtu dane - typ sumy 28Ano - bez základu dane ? Keď to tak urobím, upozorňuje ma to na hrubú chybu, takže to v poriadku asi nebude. :) Neviem teda, ako vysporiadať tú DPH. Ďakujem vopred za každú radu.
KEJKA
17.01.17,08:31
DPH odpočítavaš z nákup PHL, nie zo spotreby. Pri nákupe nemôžeš vedieť, koľko sa spotrebuje na súkromné účely. Takže riešenie závisí od toho, ako to máte zorganizované celkovo.
Pokiaľ si chcete krátiť DPH na vstupe, lebo účtujete všetkyj bločky a vieš, koľko to je, tak uplatníš na vstupe len časť DPH na služobné účely, tú súkromnú aj s DPH zaúčtuješ ako pohľadávku voči zam-covi (hádam mu benzín neplatí firma?)
DO KV DPH ide 100% nákup, 100% DPH len v stlci odpočet uvedieš skutočne odpočítanú DPH.
257
17.01.17,09:55
Nie, firma neplati benzín zamestnancovi. Máme to poriešené tak, že si zamestnanec vedie knihu jázd a na konci roka sa mu spočítajú najazdené km, prepočítajú sa na spotrebu a suma za túto spotrebu sa mu dáva do mzdy na konci roka ako nepeňažný príjem. A rovnako DPH z tej najazdenej spotreby chceme opraviť až na konci roka.
karakul
17.01.17,11:44
"... A rovnako DPH z tej najazdenej spotreby chceme opraviť až na konci roka. ..."

DPH sa neopravuje až na konci roka, ale v obdobiach, podľa toho, aký ste platcovia - mesačný, štvrťročný,....
Tweety
17.01.17,11:48
nie je to správne poriešené
KEJKA
17.01.17,20:07
DPH na konci roka na vstupe neopravujete. Ani podľa mňa to nemáte správne vyriešené, ale myslím si, že vhodne formulovaná smernica a určený dátum vyúčtovania to môže zachrániť. Urobíš doklad o použití, vyčísliš základ dane - cenu PHM za súkromné km a vyčísliš DPH - ale na výstupe.
Pochopila som správne, že na konci roka spočítate súkromne najazdené km a tomu zodpovedajúcu spotrebu PHM?
Do mzdy mu dávate nepeňažný príjem za tie PHM aj s DPH?
Tým však iba zvýšite odvody a DPFO, inak mu vlastne tie PHM ozaj prepláca firma.
257
18.01.17,07:00
Mame na to smernicu, kde to je všetko rozpísané, takže to by malo byť v poriadku. Čo sa náhrady PHL týka, tak dať to mzdy ako nepeňažný príjem je druhý možný spôsob, ako vysporiadať benzín za súkromné km , ak zamestnávateľ za PHL nepožaduje náhradu - keď som to správne pochopila na školení. Už len posledná vec " . . . vyčísliš základ dane - cenu PHM za súkromné km a vyčísliš DPH - ale na výstupe. " Tomu nerozumiem.