Mila123
17.01.17,21:24
Dobrý večer,

chcela by som vedieť, i po prečítaní zákona č. 447/2008 nie som orientovaná.....
Otázka znie, moja suseda, ktorá má urobenú endoprotézu kolenného kĺbu, je poberateľkou SD a je vydatá (má manžela, kt. je tiež poberateľom SD), by si chcela požiadať aspoň o vydanie preukazu ZŤP. Aký max. príjem musia mať, resp. ako je ich životné minimum pre takéto účely (obaja manželia sú poberateľmi SD, ona má 75 a on má cez 80 rokov, žijú sami vo vl. rodinnom dome ) ?
ďakujem
buchač
17.01.17,20:37
Miluš, odpovem Ti inak...zákon sa mi nechce citovať

Ja presahujem životné minimum...ale preukaz ZŤP mám.

Tie životné minimá sa vzťahujú na poberanie príspevkov rôzneho druhu.
Ja by som si mohol požiadať o príspevok na diétne stravovanie (dia), no keďže mám príjem vyšší, tak nemám nárok
veronikasad
17.01.17,20:38
Pre vydanie preukazu občana s ŤZP sa nesleduje príjem. Ten sa sleduje len pre účely kompenzačných príspevkov.
Treba isť na UPSVaR pre tlačivo, ktoré vyplní praktický lekár na základe odborných posudkov z vyšetrení. Vyplnené tlačivo spolu s kopiami posudkov treba odniesť (alebo ho odošle praktický lekár) na UP.
O vydaní preukazu občana s ŤZP rozhoduje posudkový lekár UP, sú tam iné kritéria ako pre priznanie invalidity zo SP (spravidla nevolajú "na komisiu" ako v SP, rozhodujú len na základe odborných posudkov). Nepriaznivý zdravotný stav musí trvať viac ako rok a miera funkčnej poruchy zdravotného postihnutia musí byť aspoň 50 %. (pozri prílohu č. 3 zák.447/2008 Zb.)
Mila123
17.01.17,20:42
Veronika, ďakujem za odpoveď, ale ona by chcela aj iné....napr. kompenzáciu za franc. barlu......a tam je rozhodujúci príjem pre 2 osoby....
veronikasad
17.01.17,20:44
V zadaní píšeš o preukaze, tak nech si najskôr vybaví ten a potom nech žiada o kompenzačné príspevky.
alaya1
17.01.17,20:45
Ak ma narok na kompenzaciu, tak ju dostane, avsak nie je preplacana 100% cena, len90%, alebo 95% prepacaju, prace kvoli vyske prijmu spoluposudzovanych osob. Zvysok si musi TZP osoba doplatit sama.
buchač
17.01.17,20:56
Miluš ...ak sa jedná vyslovene LEN o tú barlu, tak by som ani neriešil
ZTP preukaz je danej osobe na nič, žiadne výhody z neho neplynú, lebo už má svoj vek.

Pozri na cenu barlí.
https://www.pilulka.sk/barle-palice-a-prislusenstvo

Nech si susedka uvedomí aj to, že tie behačky po doktoroch už nie sú pre staršieho jedinca.

Nemá proste význam...
Mila123
17.01.17,21:05
Juraj, palice, ako zdravotnú pomôcku ti vypíše napr. ortopéd na lekársky poukaz a v lekárni ich dostaneš tuším za "babku"......o to tu predsa nechodí......
píšem, že susedka chce ASPOŇ prekuaz ZŤP a aj niečo iné, pokiaľ má nárok, iné kompenzácie podľa hore uvedeného zákona......a ten nárok by som rada "neprofesionálne" posúdila........
teda stále mi ide o ich max. možný príjem ......
alaya1
17.01.17,21:22
pri osobnej asistencii je to 4nasobok ZM. Najlepsie sa je opytat na UPSVaR. Da sa aj emailkom.
Xanti
17.01.17,21:28
Peňažný príspevok nie je možné poskytnúť:

osobe s ŤZP, ktorej sa poskytuje celoročná pobytová sociálna služba (s výnimkou poskytovania sociálnej služby v útulku, domove na pol ceste, zariadení núdzového bývania, zariadení podporovaného bývania alebo v zariadení sociálnych služieb na určitý čas nepresahujúci 30 dní),

ak príjem osoby s ŤZP je vyšší ako trojnásobok sumy životného minima.

https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/tazke-zdravotne-postihnutie/penazne-prispevky/pp-kompenzaciu-zvysenych-vydavkov/penazny-prispevok-kompenzaciu-zvysenych-vydavkov-suvisiacich-hygienou-alebo-opotrebovanim-satstva-bielizne-obuvi-bytoveho-zariadenia/



životné minimum 198,09 €

https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/hmotna-nudza/zivotne-minimum/
majka 62
17.01.17,21:49
Minulý rok sme pomáhali riešiť tento problém švagrine, tiež je po výmene kolenného kľbu. Pri prvej návšteve UPSV a R sme obdržali potrebné tlačivá http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/tlaciva/Ziadost_o_PP_na_K.pdf, ďalej tlačivo http://www.upsvar.sk/buxus/docs/urady/MI/OPC/lekarsky_nalez_-_tlacivo.pdf a tlačivo http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/tlaciva/Vyhlasenie_o_majetku.pdf .
Po vyplnení tlačív a potvrdením od lekára, spolu s prílohami - odbornými nálezmi sme to odovzdali a čakali na vyjadrenie. Týmto bolo všetko vybavené, ZŤP, príspevok na kompenzáciu aj príspevok na úpravu bytu - tým, že švagriná mala v byte iba vaňu a po výmene kolenného kľbu nebolo pre ňu možné dostať sa do vane....riešil sa sprchový kút. Samozrejme, že z úradu došli na obhliadku, čo je pochopiteľné a všetko bolo odsúhlasené a za krátky čas zrealizované.

Píšem to sem preto, že možno aj pani susedke by pomohla aj takáto pomoc....ale možno má sprchový kút a je to bezpredmetné.
Toľko naša skúsenosť.
majka 62
17.01.17,22:19
nastali aj nejaké zmeny od 1.1.2017

Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov 447/2008 účinný od 01.01.2017

ešte pridávam tlačivo na vybavenie preukazu ZŤP teda ŤZP ....
http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/tlaciva/Ziadost_o_preukaz_fyzickej_osoby_s_TZP.pdf
Katy a R
18.01.17,09:24
Čo sa týka preukazu ŤZP - tam príjem nie je podstatný - len miera funkčnej poruchy.
A čo sa týka kompenzácií - tam už príjem spoločne posudzovaných osôb (a tiež majetok) môže byť rozhodujúci ... ale musíš pozrieť každý typ kompenzácie - lebo je to rôzne ... napr kompenzácia zvýšených výdavkov - do 3-nás ŽM, pri OA do 4-nás ŽM. (ŽM sa počíta pre každú osobu vždy tých 198). Ale pri niektorých kompenzáciách je to inak - napr sú stropy, záleží aj od ceny pomôcky ... alebo napr krátenie príspevku pri opatrovaní ... atď
doplnenie:
predpokladám, že ti ide o príspevok na zvýšené opotrebovanie šatstva (§38) - tomuto sa voľakedy hovorilo "barlovné" ;)
takže tam treba mať príjem do 3-nás ŽM ... ak sú dvaja v domácnosti - tak sa zrátajú ich všetky príjmy a a nesmú presiahnuť 3x(ŽM+ŽM)
vicktor
18.01.17,10:47
Mila123....napr. kompenzáciu za franc. barlu......a tam je rozhodujúci príjem pre 2 osoby..

To su akesi novinky: otec bol aj ZPT (kedysi) aj TZP (po novom) a dostal "brle" a vozik zadarmo na poukaz napriek nadpriemernemu dochodku.
Mama nebola ani jedno ani druhe a dostala palicku, choditko a vytah do vane tiez zadarmo na poukaz.
alaya1
18.01.17,10:49
victora nedostali to nahodou zo zdravotnej poistovne a nie z UPSVaR?
Katy a R
18.01.17,10:56
viktor - otec dostal vozík zo ZP ... a až potom na ďalší vozík - ak treba - sa vybavuje príspevok z UPSVaR (ako kompenzácia pre ŤZP)
vicktor
18.01.17,11:00
Ano, zo ZP - hmm "UPSVaR" som v otazke nevidel a v odpovedi prehliadol... :(
Ale preco pytat barlu zlozito, ked sa to da jednoduchsie?
Mila123
18.01.17,11:07
447/2008 Z.z, je pre ÚPSVaR.....ale ďakujem za reakcie.....už som si našla príjem pre 2 osoby,,,,,(toto som potrebovala nájsť)
Katy a R
18.01.17,11:42
zisťuje sa príjem spoločne posudzovaných osôb ... vi´d príspevok - aj doplnenie
tatranka3725
19.01.17,10:51
Jedna z výhod - s preukazom ZŤP môže požiadať aj o oslobodenie platenia koncesionárskych poplatkov.
alaya1
19.01.17,10:55
Tvojmu vypoctu rozumiem dobre, ze prijem+prijem - delene3?
Katy a R
19.01.17,11:01
Aly - tomutok zase ja nerozumiem ;) ... skrátka ich spoločný príjem nesmie byť vyšší ako 1188 eur, aby mohla dostať konkrétne tento príspevok :)
ivka70
19.01.17,11:02
Nielen to, napr. aj znizenie dane z nehnutelnosti a dane za odvoz komunalneho odpadu ...
alaya1
19.01.17,11:08
ta u nas to pocitaju inak :)
buchač
19.01.17,11:15
Niekde sa neplatí ani za MHD...;)

1. Neplatí sa plná cena za dopravu na železnici a SAD...
2. Neplatí sa plná cena na kultúrnych a športových podujatiach.
3. Neplatí sa plná cena na vstupnom do múzeí, jaskýň..
4. Neplatí sa plná cena za parkovné v určitých lokalitách - viď bod 4.

Je toho viac, je potrebné sledovať....a využívať.
alaya1
19.01.17,11:20
ak je TZP osoba zivnostnik, co sa urcuje ako jeho prijem - zisk z DP?
Katy a R
19.01.17,11:24
donesie potvrdenie o príjme z DU (je na to tlačivo) - platí aj pre iné spoločne posudzované osoby
alaya1
19.01.17,11:25
dakujem, ale ktora suma sa berie za prijem z DP
Katy a R
19.01.17,11:28
základ dane, mínus daň - ale pozri presne § 18 (447/2008)
alaya1
19.01.17,12:12
dakujem.
buchač
18.06.21,18:03
Človeče...keby si aspoň nedrístal.