rosbi
07.07.06,09:20
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, ako mám zúčtovať cestovné náhrady, ktoré mi môj šéf predložil podľa mňa dosť neskoro. Len dnes ho osvietilo a zistil, že mi zabudol dať bločky. Hodil mi na stôl podklady na cestovné príkazy z apríla! a mája! Sú tam bločky za ubytovanie, z reštaurácie, parkovné(bločky aj s DPH). Okrem toho, za apríl a máj už dávno dostal stravné lístky, ktoré boli v mzdách zúčtované. Keď som vyvalila oči, povedal, aby som to urobila tak, aby to bolo dobre.
Vie mi prosím niekto poradiť, čo s tým?
Vopred Vám ďakujem.
Tweety
07.07.06,07:25
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, ako mám zúčtovať cestovné náhrady, ktoré mi môj šéf predložil podľa mňa dosť neskoro. Len dnes ho osvietilo a zistil, že mi zabudol dať bločky. Hodil mi na stôl podklady na cestovné príkazy z apríla! a mája! Sú tam bločky za ubytovanie, z reštaurácie, parkovné(bločky aj s DPH). Okrem toho, za apríl a máj už dávno dostal stravné lístky, ktoré boli v mzdách zúčtované. Keď som vyvalila oči, povedal, aby som to urobila tak, aby to bolo dobre.
Vie mi prosím niekto poradiť, čo s tým?
Vopred Vám ďakujem. Zaúčtuj to teraz, nič sa nedeje,účtovné obdobie ešte nie je ukončené. Tie stravenky mu odrátaj pri najbliššej možností a bude to v suchu. Ale pre budúcno, by som šéfa diplomaticky upozornila na jeho povinnosť zúčtovať cesťák po ukončení služobnej cesty.:cool:
DanielaT
07.07.06,07:29
on bol povinny predlozit doklady do 10tich dni po skonceni PC. Ak tak neurobil mozete ho nejako postihnut (pri riaditelovi si to ale neviem predstavit). Jemu vsak jeho naroky vyplatit musite. Tiez by ste mohli pouzit §35, ktori hovori, ze ak treba preukazat vydavky a zamestnanec ich nepreukaze, moze mu zamestnavatel poskytnut nahrady v nim uznanej sume s prihliadnutim na podmienky PC pri vyslani na PC. Vzhladom na to, ze ide o sefa, asi mu budes musiet vyplatit vsetko, podat dodatocne dan.priznanie k DPH a v dalsej vyplate mu pokratit stravne listky.
rosbi
07.07.06,07:30
Zaúčtuj to teraz, nič sa nedeje,účtovné obdobie ešte nie je ukončené. Tie stravenky mu odrátaj pri najbliššej možností a bude to v suchu. Ale pre budúcno, by som šéfa diplomaticky upozornila na jeho povinnosť zúčtovať cesťák po ukončení služobnej cesty.:cool:

Ďakujem za odpoveď. No nie je podľa zákona termín, dokedy po skončení služobnej cesty musí byť vyúčtovanie uzavreté? Nemám s tým ešte veľa skúseností.
DanielaT
07.07.06,07:31
vid moju odpoved hore
rosbi
07.07.06,07:33
on bol povinny predlozit doklady do 10tich dni po skonceni PC. Ak tak neurobil mozete ho nejako postihnut (pri riaditelovi si to ale neviem predstavit). Jemu vsak jeho naroky vyplatit musite. Tiez by ste mohli pouzit §35, ktori hovori, ze ak treba preukazat vydavky a zamestnanec ich nepreukaze, moze mu zamestnavatel poskytnut nahrady v nim uznanej sume s prihliadnutim na podmienky PC pri vyslani na PC. Vzhladom na to, ze ide o sefa, asi mu budes musiet vyplatit vsetko, podat dodatocne dan.priznanie k DPH a v dalsej vyplate mu pokratit stravne listky.

Vďaka. Veď práve, že ide o samého najvrchnejšieho:D A pravdu má vždy on, len keď ide to tuhého, zodpovedná som ja.
Tweety
07.07.06,07:33
vid moju odpoved hore § 36 Zákon o CN
(3) Zamestnanec je povinný do desiatich pracovných dní po dni skončenia pracovnej cesty predložiť zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie pracovnej cesty a tiež vrátiť nevyúčtovaný preddavok. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vo vnútornom predpise určiť dlhší čas na predloženie písomných dokladov potrebných na vyúčtovanie pracovnej cesty a vrátenie nevyúčtovaného preddavku, najdlhšie však do 30 kalendárnych dní po dni skončenia pracovnej cesty.

(4) Zamestnávateľ je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov vykonať vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca a uspokojiť jeho nároky. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vo vnútornom predpise určiť dlhší čas na vyúčtovanie pracovnej cesty, najdlhšie však do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia písomných dokladov.
dasa
07.07.06,09:06
Podľa mňa to zúčtuj, tak ako Ti radila Twety.Nie si sama čo máš takého šéfa.Zamestnanec je povinný do 10 dní vyúčtovať, ale keď termín nedodržal, ide len o porušenie povinnosti a zamestnávateľ môže rozhodnúť
či mu to vyplatí aj po termíne . Šéf má iné povinnosti ako vypisovať cesťáky, môj určite, na to má sekretárku.Takže ak ňou nie si, spolu s ňou nájdite spoločné riešenie.
mlyn16
07.07.06,09:12
Nemusíš robiť dodatočné priznanie na DPH, nakoľko metodický pokyn hovorí, že nie je priestupok uplatniť si daň neskôr ako je dátum vystaveného dokladu.
AdaG
07.07.06,09:14
Môžeš sem hodiť link alebo priamo ten metodický pokyn? Ďakujem
mlyn16
07.07.06,10:29
Dnes určite nie, na budúci týždeň ho pohľadám.
mlyn16
10.07.06,06:09
Pozri: Finančný spravodajca č. 8/2004 číslo 123/2004-73 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky k Poučeniu na vyplnenie daňového priznania k dani z pridanej hodnoty poddľa zákona č. 222/2004
Z.uz. o dani pridanej hodnoty
...Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania nemá k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozny doklad) viažuci sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vzniklo v zdaňovacom období právo na odpočítanie dane podľa § 49 odst. 1 zákona, uplatní odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom obdržal doklad (faktúru alebo dovozný doklad).