MartinaMartinaV
18.01.17,08:22
Dobry den, pracujem vo firme kde mame prevadzku otvorenu 7dni v tyzdni 12 hodin(obchodne centrum). Chcela by som sa opytat ako je to so stravnymi listkami,lebo moj zamestnavatel mi povedal,ze za "odpracovany vikend stravne listky jednoducho neposkytuje". Cize stravne listky dostavame iba za odpracovane pracovne dni (po-pia) a vikendy nam nedava,lebo je vikend. Moja otazka:je to vobec mozne ako jeho argument?
Pracujem na TPP ako veduca, ale mame vela zamestnancov na skrateny uvazok,prip.brigadu( tie nedostavaju listky vobec)
ivka70
18.01.17,07:27
Tento argument mu neprejde, ak praca cez vikend je praca v ramci standardneho pracovneho casu.
Listky za vikend by nemusel poskytnut v pripade, ze by islo o pracu nadcas.

Narok na stravny listok je za kazdu zmenu, v ktorej odpracuje pracovnik viac ako 4 hodiny.
Dohodari stravne listky nemusia dostavat (ale mozu, ak je to dohodnute).

Kedze pises, ze cez vikend pracujes nadcas, nemusi ti zamestnavatel poskytnut stravny listok.
veronikasad
18.01.17,07:31
SO-NE je tvoj riadny pracovný deň ( voľno máš v iný deň v týždni), alebo ide o prácu nadčas?
MartinaMartinaV
18.01.17,07:41
Ja pracujem po-pia ,obcas odpracujem vikend,ale (kedze mame brigadnikov tak je malo tych vikendov) svojmu koordinatorovi som povedala ze " kvoli stravnym listkom nepracujem cez vikend" on sklopil zrak a povedal OK. Tak isto robia vo firme podvody co sa tyka vyplatnych pasok a prac.zmluv ( minimalna mzda na zmluve v hrubom,pritom mi to vyplatia v cistom na ruku). Uz to necham na prislusne urady
veronikasad
18.01.17,07:46
V tvojom prípade ide o prácu nadčas, zamestnávateľ postupuje správne, nemáš nárok na stravné lístok, pokiaľ nemáte dohodnuté v kolektívnej zmluve alebo internom mzdovom predpíse vyhodnejsie podmienky pre stravovanie

Bez súhlasu zamestnancov by podvody na mzde o ktorých píšeš, robiť nemohli.
MartinaMartinaV
18.01.17,08:28
Aha takze chapem to spravne,ze odpracujem svoje zmeny(po-pia) a jeden vikend v mesiaci (nadcas)a v ten vikend mi nedaju stravne listky. A v pripade ze si zoberem nahradne volno za odpracovany vikend niekedy v tyzdni (tak isto podla mojho zamestnavatela ) nemam narok na stravne listky. Takze dostanem napr.18 listkov namiesto 20.
Pytam sa preto,lebo to nemame vobec v pracovnej zmluve a stravne listky su vecny problem od kedy tu pracujem. Dakujem za vsetky odpovede
Wotan
18.01.17,10:01
obcas aj my mame pracu nadcas cez vikend (dobrovolne), ked je vela roboty a dostavame aj stravne. Nechapem, preco by zamestnanec nemal jest cez vikend ked odvedie rovnaku pracu ako inokedy :)
ivka70
18.01.17,10:06
Jest by mal, len ZP nenariaduje zamestnavatelovi sa mu o tu stravu pocas vikendu postarat. Vacsina zamestnavatelov to riesi tak ,ze to maju dodefinovane interne, ze je narok aj cez nadcas.
mates111
20.01.17,09:28
Ahoj, kedze ma tato tema zaujala trochu som guglil a nasiel som tieto odpovede, mozno pomozu..
tRO
20.01.17,09:41
prosila by som o tip, kde by som nasla túto info o nadčasoch v sobotu a neposkytnutí stravy,lebo my sme to doteraz dávali. Vdaka.
ivka70
20.01.17,09:47
Mozete ich davat, vacsina zamestnavatelov ich aj dava, ale Zakonnik prace hovori len o poskytovani stravy vo vsetkych zmenach (par. 152) a zaroven pracu nadcas definuje ako pracu vykonávanu mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. (par. 96). Z kombinacie tychto 2 paragrafov vyplyva, ze narok na listok za zmenu vykonavanu v nadcase, nie je definovany.
tRO
20.01.17,09:57
Vďaka, uz chápem.
kopretinka
20.01.17,09:58
uvedený problém sa rieši v Zákonníku práce.
tRO
20.01.17,11:36
uveď paragraf ZP, nech si to vsetci prečítame
veronikasad
20.01.17,11:54
Pozri komentár od ivka70 z 18.1.2017
tRO
20.01.17,12:40
ten som čítala predtým, len som myslela, že našla v ZP niečo, čo nám uniklo...
veronikasad
20.01.17,15:18
Toto si čítala ?
ivka70 (Dnes 11:47) Mozete ich davat, vacsina zamestnavatelov ich aj dava, ale Zakonnik prace hovori len o poskytovani stravy vo vsetkych zmenach (par. 152) a zaroven pracu nadcas definuje ako pracu vykonávanu mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. (par. 96). Z kombinacie tychto 2 paragrafov vyplyva, ze narok na listok za zmenu vykonavanu v nadcase, nie je definovany.
kopretinka
20.01.17,20:30
ja som reagovala na odpoveď od matesa
tRO
23.01.17,07:07
Ok,