momo93
18.01.17,10:44
Dobry den, chcem sa opytat, Pracujem na dohodu a ostala som tehotna. V pripade, ak pojdem na pnku, budem dostavat nejake peniaze so SP, popripade mam narok na matersky prispevok alebo nieco podobne? V minulom roku som bola od januara do juna zamestnana na trvaly pracovny pomer. Da sa aj z toho nieco vytazit? Dakujem
Katy a R
18.01.17,10:53
pre nárok na materské je treba mať 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. (nemusí byť v kuse)
neviem akú máš dohodu . ale pozri na výplatnej páske, že či platíš nemocenské poistenie .. ? samozrejme, z toho skončeného PP sa ti doba poistenia pripočíta.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461 pozri od § 50 ... RO § 54
veronikasad
18.01.17,10:55
Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní nemocenskeho poistenia v posledných dvoch rokoch. Ak túto podmienku splnas, vznikne ti nárok na materské z aktuálneho príjmu z dohody 6-8 týždňov pred pôrodom. Po narodení dieťaťa ti budú doplácať rozdiel do aktuálnej výšky rodičovského príspevku.

Ak máš z dohody platené nemocenské poistenie, máš nárok na nemocenské z príjmu z dohody ...

Ak spĺňas podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, máš ešte jednu možnosť. Ukončiť prácu na dohodu a 1-2 dní pred začiatkom PN sa prihlásiť na celý balík dobrovoľného poistenia v SP. Nemocenské a následne aj materské bude potom vyplácané z min. vymeriavacieho základu, ktorý je aktuálne 441.50€.
Skôr než sa prihlásia v dobrom.poistnie, prever si celkovú dobu nem.poistenia v SP.

Počas poberania nemocenského a materského sa dobrovoľne poistenie neplatí, nezabudni zaplatiť za obdobie pred vznikom PN