miskah
18.01.17,13:49
Som daňový rezident Nemecka, celá rodina žijeme v Nemecku viac ako 183 dní v roku, obidvaja s manželom tam pracujeme, deti chodia v Nemecku do školy, škôlky-máme tam prenajatý byt, trvalý pobyt mám na Slovensku. V máji som dostala odstupné zo Slovenska po ukončení rodičovskej dovolenky a 2,5 mesiaca som poberala podporu v nezamestnanosti zo Slovenska. Od júla 2017 som pracovala na zmluvu v Nemecku. Musím si podať na Slovensku daňové priznanie, alebo si ho podám len v Nemecku a príjmy zo Slovenska vyjmem, aby sa zamedzilo dvojitému zdaneniu? Predchádzajúci rok sme si v Nemecku podávali s manželom spoločné daňové priznanie.
Anik
18.01.17,13:26
aký bol Tvoj príjem z odstupného v hrubom
miskah
18.01.17,14:56
4098 Eur
Anik
18.01.17,15:24
Ak si mala takýto príjem určite máš povinnosť podať DP aj na SVK.
Príjem z podpory sa do zdaniteľného príjmu nezapočítava.
Určite by som Ti odporučila nájsť si niekoho, kto Ti to na SVK vypracuje, ale takému kto sa tomu rozumie a nie len suseda, ktorá okolo toho išla a vypísala obyčajné DP. Potom v Nemeckom DP ten príjem z SVK vyjmeš.

Nárok na DB nemáš, lebo si považovaná za nerezidenta a ten musí splniť na DB podmienku 90% z SVK - v rámci celosvetového príjmu a to zrejme nesplňaš.
Máš však nárok na odpočítateľnú položku a tak by Ti mali vrátiť aj podstatnú časť zaplatenej dane.
miskah
18.01.17,16:05
Dakujem za odpoved. Mam narok aj
na danovy bonus na deti?
Anik
18.01.17,21:01
doplnila som Ti do príspevku