Puma05
18.01.17,19:02
V zákone o osobitnom príspevku sa píše, že ho je možné získať, ak dlhodobo nezamestnaný začne pracovať na "pracovný pomer alebo obdobný pracovný vzťah", vzťahuje sa to aj k práci na živnosť? Ak by boli splnené všetky ostatné podmienky (dlhodobo nezamestnaný, poberateľ dávky v hmotnej núdzi, nová práca by bola na zmluvu vo výške aspoň minimálnej mzdy, vyhovala by aj činnosť na živnosť, nie na TPP?
veronikasad
18.01.17,18:17
Obdobny pracovný pomer nie je živnosť. Živnostník môže využiť iný typ príspevku, napr. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť
Puma05
18.01.17,18:47
Škoda. Príde mi to, že štát by mohol viac motivovať nezamestnaných k tomu, aby robili niečo, čo vedia alebo v čom sa vyznajú na živnosť. Ponuka práce je dosť monotónna, ak si niekto nevyberie dnes, je malá šanca, že si vyberie o mesiac. (Nemusí to byť len tým, že by sa dotyčnému práca nezahovárala, ale skrátka na taký typ zamestnaní ho nikto nechce zamestnať, ak má možnosť si vybrať - napríklad ak má človek na dané pozície málo skúseností alebo naopak je prekvalifikovaný.) Ak si taký nezamestnaný chce pomôcť sám, napríklad rekvalifikáciou, príspevok na rekvalifikačný kurz mu nikto neschváli, lebo zamestnávateľa, ktorý by chcel niekomu sľúbiť, že len čo bude doškolený bez skúseností, tak ho s otvorenou náručou zamestná, je málo a plánovaná práca na živnosť na tento účel neplatí. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť takisto získa iba hŕstka vyvolených, aktuálne už od toho na úradoch odhovárajú, že by to s najväčšou pravdepodobnosťou človeku neudelili. A ak si človek počas dlhodobej nezamestnanosti vyčerpal finančnú rezervu, má skrátka smolu. Ale samozrejme, že nanič nastavené zákony tu my nevyriešime, len som sa tak nahlas zamyslela. Každopádne veľmi pekne ďakujem za pomoc! :)
besttracker
18.01.17,19:01
ak chces mozes ziskat prispevok aj na zivnost : http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/prispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost-49.html?page_id=13191

ja som ho ziskal pred 1,5 r. ale musis mat zivnost min 3 roky inac vracias cely alebo cast prispevku
veronikasad
18.01.17,19:22
Prečo myslíš že ho získa len pár vyvolených? Dnes je situácia iná ako v roku 2003, ked som on žiadala ja a kedy bol tento príspevok naozaj len pre vyvolených...
Puma05
30.01.18,17:05
A nemal si s tym ziadne problemy? Lebo u nas sme sa na to pocas niekolkych rokov niekolkokrat roznych uradnikov pytali viaceri a odpoved bola vzdy rovnaka - ze od uradu nic nedostaneme, resp. ze je mozne si podat ziadost, ale sanca je miziva. :/
veronikasad
30.01.18,17:10
čo si robil celý rok, keď si neskúsil ani žiadosť podať na UP ?
Aku cinnosť chceš vykonávať ako SZČO ?
Puma05
31.01.18,08:03
Ono ked ti viacero uradnikov povie, aby si si nemyslela, ze ti urad nejako s podnikanim pomoze a aktivne ta odhovara dokonca aj znamy, ktory na tom urade robi, aby si si tam o volaco ziadala, tak ani nemas nejaku velku chut testovat, ci to bude ozaj take zle. Mam aj znamu, ktora si dake roky dozadu ziadost podala, musela absolvovat strasne dlhy a otravny kurz, vypracovat podnikatelsky plan... aby jej nakoniec oznamili, ze nic nedostane. Pritom jej zamer bola prevadzka starostlivosti o telo - kozmetika. Popravde, mne je cas vzacny, radsej ho venujem priprave na podnikanie ako jalovej snahe ziskat nejaky prispevok, najma, ked mali taky postoj uz ked ich znamy bezvysledne ziadal o preplatenie rekvalifikacneho kurzu, co stoji par stovak.
A uplynuly rok sme riesili ine veci, aktualne nie som na UP. Len ma hneva, ze oficialne sa vo velkom vyprava o podpore nezamestnanych, co vsetko sa robi, aby sa mohli realizovat, ale v skutocnosti minimalne na niektorych uradoch nie je sanca tu ich pomoc vyuzit.
besttracker
01.03.18,20:23
v Ba okrese nedostanes nic,neviem odkial si ty....no ja mam zas skusenost v ZA ze prispevok som dostal na ucet asi do 6mesiacoch od prvej vypisanej ziadosti u pani na urade, a dostali ho vsetci co sa prihlaseli so mnou asi 15-ti ,
inac ten kurz je 2 hod skolenie a podn. plan je 5 stran z toho 2 strany zivotopisu...vsetko zkopcene z netu.....(sa mi to nechce rozpisovat vsetko...)

ked si spocitas ja som dostal 5000 eur,to by som v cistom nezarobil za pomali pol roka....:-)

ked som ho dostal som bol pozvani ci nemam zaujem o ludi z uradu vtedy platili nejaku dobu mzdu,u mna na urade sa snazili,