TOMINO999
19.01.17,08:51
Náša predsedkyňa nám odmieta zverejniť a ukázať zmluvy za práce, ktoré sa vykonali na našom bytovom dome. Chcel by som vidieť reálne príjmy a výdavky spoločenstva. Ďakujem
kopretinka
19.01.17,08:33
tak na najbližšej schôdzi,ktorá musí byť do 31.5.2017 pošlite predsedkyňu do teplých krajín,lebo § 7b odstavec 3 Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...ch-priestorov/
mackoivan
19.01.17,09:33
Ja by som postupoval takto: neprepadol by som predsedkyňu neočakávane, ale na dva papiere s identickým (kópiou) textom, by som napísal svoje požiadavky. Vypísal by som investície na ktoré chcem predložiť k nahliadnutiu dodávateľské zmluvy a dal by som predsedníčke podpísať na svojom papieri prevzatie . V dokumente by som jej dal termín 7 dní aby mi to pripravila - a pripojil hrozbu, ak to nesplní - podám žalobu na sud. Výdavky a príjmy nájdeš vo výpise z účtov SVB..... ostatné som vymazal po správnej reakcii peton
peton
20.01.17,05:55
Na výpis účtu zabudni, do neho nemá čo nahliadať ktorýkoľvek vlastník, na to je oprávnená maximálne Rada SVB, ktorá podpísala papiere na zachovanie mlčanlivosti z dôvodu ochrany osobných údajov a je právne zodpovedná.
Ak je v poriadku účtovníctvo, nemôže byť problém vytlačiť akýkoľvek prehľad príjmov a výdavkov, či už služieb spojených s bývaním, či správou alebo "fondu opráv" a to aj samostatne. V ostatnom súhlasím s mackoivan. Ešte by som to vylepšil zaslaním požiadaviek Rade SVB, ktorá je kontrolným orgánom (spravidla však nefungujúcim) a je povinná sa so žiadosťou zaoberať a podať oznámenie o výsledku.
mackoivan
20.01.17,08:46
mnohé SVB majú v banke dva účty jeden Fondový a druhý správcovský- do výpisu fondového účtu môžu nazrieť všetci členovia SVB v tom účte sú len prevody zo správcovského účtu a platby z Fondu opráv, ohľadom investícii- máš pravdu, čo sa týka platieb od majiteľov bytov za služby a energie na správcovskom účte, to je chúlostivá vec vlastne ani my to neukazujeme - myslel som len tie výpisy ohľadom fondu opráv - zle som sa vyjadril
sito
20.01.17,10:52
No, ten výpis? Štruktúta, štatutár vedie SVB, rada kontroluje stav v SVB, zhromaždenie trpí vedenie, alebo trpí pod vedením. Prístup k účtu v banke? Štatutár, isto, vždy, rada isto, vždy za účelom kontroly, pripadne pri nefunkčnosti štatutára aj manipuláciu. Zhromaždenie, nie!

Osobné údaje v bytovom dome sú určené zákonom.

" Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účely správy domu spracúvať osobné údaje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v rozsahu

!!! meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresa trvalého alebo prechodného pobytu, číslo bytu, telefónne číslo, elektronická adresa, číslo účtu a kód banky.!!!

Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účel ochrany majetku vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zverejňovať zoznam vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí majú úhrnnú výšku nedoplatkov na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu a na úhradách za plnenie aspoň 500 eur. V zozname sa uvedie meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome a suma nedoplatku na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu alebo na úhradách za plnenie. Zoznam sa zverejňuje na mieste obvyklom na oznamovanie informácií v dome."

Takže osobné údaje určené zákonom sú medzi výkričníkmi. Ostatné údaje sa predsa týkajú okruhu osôb, ktoré sú spoluvlastníkmi bytového domu v ktorom si založili SVB. Ak budú prerokovávať a hlasovať, schvaľovať stav SVB, ako môžu? Ako mačku vo vreci?

"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a na schôdzi vlastníkov

!!! hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o všetkých veciach, ktoré sa týkajú správy domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku.!!!

Oznámenie o schôdzi vlastníkov spolu s programom schôdze musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť pracovných dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov spôsobom v dome obvyklým."

Teda má vlastník uvedené právo a povinnosť uvedenú medzi výkričníkmi? Alebo zákon je len formalita, ktorú treba obchádzať, nedodržovať?