Petra145
19.01.17,10:40
Dobrý deň,
chcela by som požiadať o radu ohľadom DP z nehnuteľnosti, resp. uistiť sa, že postupujeme správne. Priateľ prenajíma pozemok príbuznému na základe nájomnej zmluvy, a to BEZODPLATNE. Priateľ je riadne zamestnaný, okrem príjmu z prac. pomeru nemá žiadny ďalší príjem. Je potrebné, aby podával DP z nehnuteľnosti, ak príjem z tohto prenájmu je 0 €? Na základe informácii na portáli FS SR sa domnievam, že táto povinnosť odpadá, keďže príjem je nižší ako 500€. Kolegyňa ma však presviedča, že DP musíme podať.
Tweety
19.01.17,09:45
Miešaš dve dane. Ale píšeš o príjme, to je DP k dani z príjmov. Ak nemá z prenájmu príjem, DP nie potrebné podať.
Katy a R
19.01.17,09:50
DP z nehnuteľnosti podáva na obec majiteľ nehnuteľnosti potom, ako sa stane majiteľom (robí sa spravidla do 31.1.) Ak nie je žiadna zmena, ďalej sa už DP nerobí - obec pošle výmer. A je na nich, kto túto daň zaplatí (ak pozemok niekto užíva "sadarmo" - tak tú daň zvyčajne platí on) .

Tých 500 eur, čo píšeš - sa týka dane z príjmu - nie dane z nehnuteľnosti .
Takže treba upresniť (správne napísať) , že na akú daň sa vlastne pýtaš?
po doplnení (ide o DzP) - ak má priateľ len príjmy zo zamestnania - stačí, ak požiada zamestnávateľa o RZD (resp spraví DP typ A)
jslancik
19.01.17,10:17
a je pán priateľ registrovaný na DÚ? splnil si túto náležitosť pri začiatku prenajímania?
Katy a R
19.01.17,10:18
pýta sa na daň z nehnuteľnosti - aj tak zaradil otázku
jslancik
19.01.17,10:21
je mi jasné, že sa jej pletú dve dane. z popisu je to ale potom jasné. pýta sa na daň vyplývajúcu z prenájmu.
vicktor
19.01.17,10:27
Mozno ani nie, iba zle napisala nadpis.
Napr. takto: Musim podavat DP (zamlcane "z prijmu") ZA (zamlcane "prenajom") nehnutelnosti?

Petra, vysvetli.
Petra145
19.01.17,10:29
Samozrejme, myslela som DP z prijmu za prenajom nehnutelnosti.. ospravedlnujem sa, zle som formulovala otazku
Petra145
19.01.17,10:32
Myslela som, samozrejme, DP z príjmu za prenájom nehnuteľnosti, ospravedlňujem sa, zle som to naformulovala...