editah74
19.01.17,11:30
Dobry den. Chcem sa opýtat, ako je to s povinnostou zaucat noveho zamestnanca na svoju pracu, kedze nie som vo vypovednej lehote a ani mi nekonci PZ. Zamestnavatel odo mna pozaduje, aby som celu svoju agendu a postupy predlozila novemu zamestnancovi a do vsetkeho ho zaucila. Tento zamestnanec ma prevziat pracu, ktora tvori gro mojej prac. naplne. Vravi, ze je to pre pripad, ze pojdem na dovolenku, ci na PN. No mam mu vsetko odovzdat a bude to robit on. Mne ostanu iba pre zamestnavatela nepodstatne ukony, preto predpokladam, ze mi rovno siahne i na mzdu. V PZ mam dohodnutu ovela nizsiu mzdu ako poberam s premiami, tie vsak v zmluve nie sú, bola to iba nasa ustna dohoda.Mozem sa nejako branit proti tomu, aby mi vzal moju pracu a siahol na plat? V pracovnej zmluve, ani dodatku vsak nemam ziadnu specifikaciu tejto prace Dakujem..
jslancik
19.01.17,10:35
ide ti zobrať prácu, na ktorú nemáš nárok, aj peniaze, na ktoré nemáš nárok. čo sa vlastne pýtaš? ach, áno, v práci máš okrem iného tráviť čas plnením pokynov zamestnávateľa či nadriadeného. A v rozpore s tvojím pracovným zaradením to asi nie je.
mimochodom, tie "prémie" boli na páske, či ani moc nie? a nabudúce si daj pozor, aby si mala všetko dôležité "na papieri". inak to nie je záväzné a hlavne vymožiteľné.
editah74
19.01.17,13:58
Ustna dohoda neplatí? Robím u neho už 15 rokov, zmluvu mam este z toho obdobia a vtedy este nebola povinnost charakteristiky prace, mam tam iba administrativny pracovnik, ziaden dodatok mi neurobil. Premie mam oficialne na paske. Nicim som neporusila prac. disciplinu a vsetko robim zodpovedne.
veronikasad
19.01.17,14:01
Nie je to spôsob ako sa ťa chce zamestnávateľ potichučky zbaviť? Po prevzatí časti agendy iným pracovníkom budeš mať ešte prácu na plný pracovný úväzok?
veronikasad
19.01.17,14:06
Bývaš častejšie PN a zamestnávateľ potrebuje tento stav riešiť?
editah74
19.01.17,14:24
Nebývam často PN a o skrátení pracovného úväzku mi nič nevravel. Mám mu presunúť prácu v ktorej sa vyznám a mám v nej poriadok, lebo som celý systém a postup vymyslela. Nik sa vo firme do tejto prace nerozumie a nerobí ju na viach ako zakladné úkony,všetkých som do týchto úkonov zaúčala ja a keď je s niečím problém, vždy to riešim ja. Neviem ako sa brániť. Po 15 rokoch driny, keď som pre chod a fungovanie firmy zaviedla system a poriadok, to mám prenechať inému. Zďaleka nemám ani dôchodkový vek a plním si svoje povinnosti načas a zodpovedne.
veronikasad
19.01.17,14:32
Pokiaľ nemáš podrobnú pracovnú náplň, budeš sa bohužiaľ musieť s rozhodnutím zamestnávateľa zmieriť alebo si hľadať inú prácu, ak ťa zbytok práce čo ti zostane nebude napĺňať a prejaví sa to aj na nižšom plate, lebo prémie nie sú nárokovatelna zložka mzdy.

Ak by sa to týkalo mňa, pripravila by som odovzdávaci protokol celej agendy, no veľa úsilia v zaucani nového pracovníka by som nevyvinula.
taiko
19.01.17,16:51
Ak je vsetko tak ako pises, zamestnavatel sa sprava uplne standardne. Ty by si chcela, aby si mala na nejaky druh cinnosti vo svojej firme k dispoziicii iba jedneho cloveka ? Co bude ak by ten clovek bol PN, alebo nedajboze odisiel prec z firmy ? Bola by si nahrata a danu vec by nemal kto robit. Tomu sa Tvoj zamestnavatel zrejme chce vyhnut. Okrem toho myslim, ze cokolvek vymyslis v praci, v pracovnom case, za pouzitia pracovnych prostriedkov poskytnutych zamestnavatelo je majetkom firmy.
Ako vies, ze Ti majitel nechce zverit nejaku novu zaujimavu ulohu ? Alebo sa ho na rovinu opytaj, ci sa Ta chysta vyhodit.
Nuz a nakoniec, praca ktoru vykonavas nie je Tvoja. Tu Ti pridelil zamestnavatel.
Mne sa stal takyto pripad. Celu firmu sme stahovali z NL do RO. Zaucali sme Rumunov v NL a potom sme este isli do RO na par mesiacov. Robili sme vsetko ako sa malo a zalezalo nam, aby cele prenesenie aktivit prebehlo v poriadku. A to som od zaciatku vedel, ze po skonceni zaucania mi skonci pracovna zmluva. Pocit, ked vsetko dobre prebehlo a ja som vedel ze na tom mam so svojimi ludmi zasluhu bol na nezaplatenie.

A Ty ani vlastne nevies, ci Ta naozaj chcu vyhodit, alebo Ti znizit plat ;)