ZuSi
19.01.17,13:38
Mám otázku z pohľadu zamestnanca.

Často cestujem na zahraničné pracovné cesty. Spravidla odlietam ráno o 7.00 z Viedne a vraciam sa v ten istý deň s príletom cca. o 22.00 do Viedne. Ráno i večer ma na letisko vezie z pracoviska služobné auto (ráno odchádzame o 5.00, večer sa vraciame tesne pred 23.00). Keďže bývam mimo Bratislavy, neviem sa na pracovisko na 5.00 dostaviť s využitím verejnej dopravy; rovnako večer nestíham posledný spoj. Do príkazu na ZPC si pravidelne uvádzam ako miesto nástupu (ukončenia) na ZPC miesto bydliska, čo mi nadriadený, ktorý príkaz schvaľuje, pravidelne zmení na adresu pracoviska. V dôsledku toho mi zamestnávateľ nepreplatí taxíky, čo v mojom prípade znamená, že dostanem stravné vo výške 45 eur a za taxíky zaplatím cca. 80 eur.

Môžem sa proti takémuto postupu zamestnávateľa nejako brániť? Porušuje zamestnávateľ niektoré ustanovenia zákona o cestovných náhradách, príp. Zákonníka práce? Uvažovala som o čl. 6a zákona o cestovných náhradách, ale nie som si istá jeho výkladom. Ešte doplňujúca info: mám pohyblivú pracovnú dobu, do práce môžem prísť medzi 7.00 a 9.00, z práce môžem odísť medzi 14.30 a 18.00

Ďakujem :)
buchač
19.01.17,12:59
Tak to som teda veru zvedavý na odpovede...
lujza.j
19.01.17,13:12
Aj ja....
Jakubec
19.01.17,13:30
Osobne si myslim, ze kedze je miesto nastupu prac. cesty v pracovisku a miesto ukoncenia prac. cesty takisto, nie je zamestnavatel povinny preplacat naklady zamestnanca na dopravu z miesta bydliska do pracoviska a naspat. Vsetko by bolo inak, pokial by ste sa na preplacani dohodli v pracovnej zmluve. Navrhnite zamestnavatelovi zmenu pracovnej zmluvy v tomto smere a ak odmietne, dajte vypoved, to je jedina Vasa obrana.
buchač
19.01.17,13:49
Navrhnite zamestnavatelovi zmenu pracovnej zmluvy v tomto smere a ak odmietne, dajte vypoved, to je jedina Vasa obrana.
======================
Hm...koľkí dochádzajú dennodenne do zamestnania na VLASTNOM aute ???

Za 80 € je to koľko kilometrov ?

Koľkí prespávajú u známych, lebo sa večer nemajú ako dostať domov ???
--------------------------------------
Alebo fakt výpoveď....lebo požiadavka zamestnanca nie je kóšer.
karakul
19.01.17,16:48
... aj keď máme Zákonník práce i Zákon o cestovných náhradách, tak (ako je to Slovensku docela bežné), neriešia niektoré podstatné veci pre jednoznačný výklad a posudzovanie otázok súvisiacich s pracovnou cestou...

Zadanie by si rozhodne vyžadovalo dodatočné upresnenie ďalších podmienok služobných ciest, ovšem zo zadania vyplýva, že:

- uvádzaný pružný pracovný čas sa nemôže uplatniť, ak sa zamestnanec vysiela na pracovnú cestu; zamestnávateľ na tento účel je povinný určiť pevný začiatok a koniec pracovnej zmeny

- je zrejmé, že nie je zachovaný najmenej 12 hodinový nepretržitý denný odpočinok zamestnanca

- zamestnávateľ síce určuje mu kvantitatívne podmienky pracovnej cesty (dĺžku trvania pracovnej cesty), ale jeho povinnosť je určovať aj kvalitatívne podmienky jej uskutočnenia (spôsob dopravy, typ ubytovania či prenocovanie a podobne)...
Nandrolon
20.01.17,05:44
Osobne si myslím, že ak je miesto začatia a ukončenia ZPC adresa práce, tak cestu z práce domov a naopak nemusí preplatiť /nemá ani na to oficiálne podklady/.
V tvojom prípade by ale malo byť miesto začatia a ukončenia tvoja adresa. Jednak predpokladám, že sa to aj tak fyzicky deje, preto by to malo takto uvedené aj na cestovnom príkaze.
Ak sa robia inventúry a komisia vyráža napr. 30 km od miesta pracoviska, končia v noci tak sa vracajú služobným autom až domov, teda neparkujú ho vo firme, čo je úplne v poriadku a legálne.
Oliwa
20.01.17,08:48
Záleží, či a ako to máš ošetrené v pracovnej zmluve. Nevieme, či robíš pre slovenskú alebo zahraničnú firmu na SK, lebo tie solídne to tam ošetrené majú /vrátane individuálnej dopravy - alebo dajú v prípade potreby k dispozícii šoféra s autom, alebo uhradia do určitej výšky náklady a je jedno, či si vezmeš taxi alebo uber.../. Zrovna máme takú niekoľkostranovú podrobnú doma... A sú tam také veci, s akými sa u slovenského zamestnávateľa človek jednoducho nestretne, lebo nehrozí...
Oliwa
20.01.17,08:55
Nie je vôbec zrejmé, že je porušený najmenej 12 hodinový nepretržitý denný odpočinok zamestnanca.
Zadávateľka nikde nepíše, že absolvuje dve či viac takýchto ciest v týždni opakovane za sebou... To "spravidla" chápem ako vysvetlenie času odletu/príletu a nie každodenný stereotyp. Normálny zamestnávateľ v takom prípade predsa zaplatí zamestnancovi hotel a nebude ho preháňať ako zdutú kozu... čo sa v konečnom dôsledku prejaví tak na ušetrených nákladoch ako aj výkonoch zamestnanca.
Oliwa
20.01.17,09:21
Jakubec, prečo hneď výpoveď? Zuzka je zrejme čerstvý zamestnanec, ktorý nie je asi v pozícii, aby si kládol podmienky. Napokon, pracovnú zmluvu podpisovala dobrovoľne... A čo tak zmeniť bývanie - ak by tá práca stála za to, čo tak si nájsť podnájom... a odpadol by problém s dochádzaním...