boky
01.06.04,13:37
Ahoj porada.
Mám na Vás prosbu o pomoc.
Som FO (teda robotník na ŽL) a vediem JÚ. Denne jazdím súkromným autom a hneď od začiatku podnikania 02/04 som zaplatil CD a viedol som knihu jázd.
Pritom som vychádzal z predpokladu že si môžem nárokovať 5,40 SK/km +80% PHM...
Teraz mám z nových zákonov hokej a neviem ako mám znížiť môj daňový základ.

Otázka:
1.) Skutočne si nemôžem nárokovať 5,40 (resp. 6,20) Sk/km keď používam súkromné auto na podnikanie? Ako to vlastne je? Prosím výklad v skratke ako pre debila.
2.) Ak si nemôžem nič nárokovať, ako mám nájvýhodnejšie prepísať auto na živnosť, keď auto už rok leasujem? Aký je postup?

Vopred ďakujem.
Beata
01.06.04,12:03
Predpokladám, že auto si kúpil ako FO nepodnikateľ?! Ak áno, tak máš nárok na náhradu 6,20 Sk/km.
Ak prepíšeš auto na firmu, teda vložíš auto do majetku firmy, nebudeš môcť účtovať náhradu 6,20 Sk/km, ale odpisy, spotrebované PHL, opravy a údržbu automobilu...
ekin
01.06.04,12:06
mas pravdu, nic z toho, co si vedel na zaciatku, dnes neplati..
- ako to dobehnut a napravit rozdiely, s ktorymi si pocital? ....... tak aspon benzin si daj do nakladov a na reziu zabudni - cize ved nadalej knihu jazd a kilometre, ked uz si zaplatil cestnu dan. horsie vsak je, ze si ju zaplatil ako občan, a tym padom do nakladov to nedostanes, lebo to nebolo pod IČO
čo s tym?
napr. - leasovane auto prepisat na FO podnikatela, zrusit platenie CD ako občana, vratia ti preplatok a zaplatit CD ako FO-podnikatel
- do nakladov dostanes odpisy z auta -( po novom, cize nie leasing.splatky), a do nakladov príde aj CD + rezijne vydavky suvisiace s prevadzkou vozidla
- chce to ale nevykazovanie suukr. kilometrov, na to nezabudni!!

Alebo má niekto inú radu? Alebo skúsenost?
Anna Sekeráková
01.06.04,12:15
mas pravdu, nic z toho, co si vedel na zaciatku, dnes neplati..
- ako to dobehnut a napravit rozdiely, s ktorymi si pocital? ....... tak aspon benzin si daj do nakladov a na reziu zabudni - cize ved nadalej knihu jazd a kilometre, ked uz si zaplatil cestnu dan. horsie vsak je, ze si ju zaplatil ako občan, a tym padom do nakladov to nedostanes, lebo to nebolo pod IČO
čo s tym?
napr. - leasovane auto prepisat na FO podnikatela, zrusit platenie CD ako občana, vratia ti preplatok a zaplatit CD ako FO-podnikatel
- do nakladov dostanes odpisy z auta -( po novom, cize nie leasing.splatky), a do nakladov príde aj CD + rezijne vydavky suvisiace s prevadzkou vozidla
- chce to ale nevykazovanie suukr. kilometrov, na to nezabudni!!

Alebo má niekto inú radu? Alebo skúsenost?
pokiaľ ja viem živnostník si dáva do nákladov spotrebu PHM/km, cestnú daň lebo auto používa aj na podnikanie a alikvotnú časť nákladov na údržbu
Braňo
01.06.04,12:31
Ekin má pravdu, PHM/km a ostatné "výhody" sú preč....
ekin
01.06.04,12:33
beatka, ako si na to prisla, ze do nakladov dostanes 6,20 /km? podla mojho to uz v roku 2004 neplati, aspon nie pre FO-podnikatelov, iba pre zamestnancov - vid debata inde, alebo aj na dashoferi...kde sme to rozoberali slovko po slovicku podla zakonov
Beata
01.06.04,13:18
Samozrejme, že ekin má pravdu. A tú vetu so zákl. náhradou beriem späť. Keby ekin nereagovala tak rýchlo, mala som v úmysle použiť funkciu "uprav", ale keďže bola už reakcia tu, tak sa touto cestou ospravedlňujem, som rýchla ako blesk.
ekin
01.06.04,18:43
beatka, ako vidis, moja rychlost je obcas tiez podobna, az po precitani, co som napisala zistim, ze...... a potom nasleduje "uprava", lenze to je predsa uplne normalne. Ked sa pozries na niektore moje prispevky, su uz "upravene", to je dane vsak len tym, ze som mala priestor sa na to pozriet s odstupom. Ale nie vzdy to vyjde..Dolezite je, ze v debate na porade si sami pomozeme, polozime otazku a prideme na odpoved.. A preto sa mi tu paci :-)
boky
02.06.04,04:57
Ďakujem za pomoc.
S náhradou mi je to už jasné a môžem sa s ňou rozlúčiť...
Ale predsa ešte by som rád vedel, akú hodnotu auta budem môcť odpísať ak ho prepíšem na živnosť? Bude to nadobúdacia cena vozidla (kúpa 08/03) alebo podla znaleckého posudku? Ak niekto vie, nech poradí.
Ďakujem.
NADEJKA
02.06.04,07:52
Bude to určite cena zo znaleckého posudku.Riešila som tento problém len nedávno.
rema
02.06.04,08:16
Neviem či to bude cena zo znaleckého posudku! Myslím že by sa malo vychádzať z obstarávacej ceny, ale začať odpisovať ako v 2.roku odpisovania, tj 1.rok odpisov už nemôže uplatniť keďže ho kúpil ako FO nepodnikateľ v 08/03 a začal používať ako FO-
podnikateľ v 01/04.
gaga
02.06.04,08:19
Myslím, že to cena podľa znaleckého nemôže byť, je treba vedieť výšku OC auta
a koľko rokov ho vlastnil, v ktorom roku vložil do podnikania a vychádzať treba
zo zostatkovej ceny - tak akoby sa auto odpisovalo.
boky
02.06.04,10:41
OK.
Prepísať auto na IČO. Potom odpisovať hodnotu = (OC auta - odpis za rok) a odpisovať len 3 roky alebo 4?
Katarina
08.06.04,20:53
Píšeš, že auto máš ako občan už rok na leasing. Podľa môjho názoru do podnikania ho nemôžeš len tak preradiť, nakoľko ho nevlastníš. Bude treba urobiť postúpenie leasingu cez leasingovú spoločnosť z občana na podnikateľa FO.
jess
22.06.04,19:52
Katarina má pravdu. Ja som mala teraz danovu kontrolu a zrušili mi kilometrovné, pretože majiteľom auta bola lesingovka a nie ja-podnikatel. Majitelom auta si až po zaplatení leasingu !!!
fizzy
28.03.06,18:25
Podla tohto co tu citam tak je vyhodnejsie vlozit auto do podnikanie. Ale co s takym autom ktore je starsie ako 4 roky, cize odpisovat ho uz nemozem :(
Ide o to ze rozmyslam prepisat ocove auto na seba ako zivnostnika.
Cize zaplatim CD ako FO podnikatel. Do nakladov si teda mozem davat PHM, opravu a udrzbu, CD. Odpisy nie kedze auto je starsie, co?