tori
07.07.06,13:00
Prosím, vie mi niekto poradiť ako účtovať v občianskom združení?
Alebo kde by som sa k takýmto informáciam dopátrala?
Ďakujem:)
DanielaT
07.07.06,11:02
jednoduche uctovnictvo staci, pokial OZ nebol o zriadene na podnikanie (pozri obch. zakonnik)
tori
07.07.06,11:05
ďakujem, ale zaujíma ma hlavne to, ktoré výdavky a príjmy sú daňové a ktoré nedaňové.
KEJKA
07.07.06,11:06
príjmy, ktoré súvisia s predmetom činnosti sú oslobodené. Závisí od štatútu, formy, na čo bolo združenie zriadené. A výdavky sa posudzujú robvnako.
DanielaT
07.07.06,11:07
neviem, o akom velkom OZ sa bavime. Ja robim hasicom. Mame prijmy len z 2%. Ak by ste aj nejake prijmy mali, do 300tis. (ak sa to nezmenilo) nemusite podavat ani dan. priznanie. Takze vsetko si mozes dat do vydavkov.
tori
07.07.06,11:27
Máme zriadené chránené dielne s dotáciou od ÚPSVaR. Príjmy sú z predaja výrobkov z týchto chrán.dielní.
Rozumiem tomu tak, že mzdy,odvody,materiál a ostatná réžia sú výdavky nedaňové rovnako ako dotácia?
V týchto dielňach ale pracujú okrem telesne postihnutých aj zdraví ľudia a dotácia bola len pre postihnutých. Znamená to,že výdavky súvisiace s tými zdravými idú do daňových výdavkov?
KEJKA
07.07.06,12:02
poriadne si preštuduj zmluvu a podmienky získania dotácie.
Tiež účel OZ. Ak malo byť len pre účely prevádzkovania chránenej dielne, tak si zriad v účtovníctve dve strediská - jedno bude kryté tou dotáciou a nákladmi chránenej dielne a druhé stredisko bude hospodárska - podnikateľská činnosť, ku ktorej urobíš riadne daňové priznanie.
tori
11.07.06,07:34
Budeme mať tých činností asi viac, organizovanie jarmoku, letné tábory pre deti, agentúru podporovaného zamestnávania. Každú aktivitu mám viesť ako samostatné stredisko?
ďakujem:)
Jara
11.07.06,08:55
Je to podnikateľská činnosť tak zaleží od príjmov, ale iste to ani nevieš posúdiť koľko ich bude, ale odporúčam používať podvojné účtovníctvo nie jednoduché, nakoľko ide o rôznorodú činnosť. Tiež strediská rozúčtovať, pretože ak máš dotáciu od úradu práce na chránené dielne, tak im budeš musieť vydokladovať zdaňovacie obdobie a potom aj žiadať preinvestované náklady vrátiť a použiť v ďalšiom období. Aspoň doteraz to tak vyžadovali na úrade práce zdokladovať.
tori
11.07.06,10:31
Dakujem za radu, ste tu vsetci velmi mili poradaci:) .
Do konca roka este budeme urcite uctovat v jednoduchom.
Na strediska si mam viest samostatnu evidenciu, na kazde samostatny penazny dennik atd.?
wegamizi
29.05.10,10:27
Prosila by som o radu. Nie som vobec uctovnicky fenomen, preto sa obraciam na vas s prosbou. Ked kupime do obc. zdruzenia auto za 1000,00€ a predame ho za nejaky cas za vyssiu sumu, zdanuje sa nejakym sposobom zisk?
Zuziana
09.06.10,04:02
Občianske združenie, nezaložené na podnikanie, získalo grant z ESF. Okrem toho bude mať len príjmy z členského. Bude vykonávať školenie znevýhodnených skupín obyvateľstva. Rozhodujem sa, či účtovať v JU alebo PU. Prikláňam sa skôr k PU a účtovaniu na nedaňových analytických účtoch. Ako účtujete Vy? Ďakujem:)
robin1
15.06.10,07:12
Prosila by som o radu. Nie som vobec uctovnicky fenomen, preto sa obraciam na vas s prosbou. Ked kupime do obc. zdruzenia auto za 1000,00€ a predame ho za nejaky cas za vyssiu sumu, zdanuje sa nejakym sposobom zisk?
§ 12 Dzp: (2) Predmetom dane daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie,67) sú príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť, a to vrátane príjmov z predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43.

Takže podľa môjho názoru treba zdaniť.