jozefxyz
20.01.17,15:52
Čaute,

Mám v pláne kúpiť malý 4árový pozemok v zahradkárskej oblasti. Na výber mám niekoľko pozemkov, niektoré majú vysporiadané vlastnícke práva iné nie.
Chcem sa vás preto opýtať

Ak by som mal záujem o pozemok, ktorý nemá vysporiadané vlastnícke práva, čo všetko budem musieť podstúpiť aby som k nemu nadobudol právoplatne vlastnícke právo ?
Pozemok, o ktorý mám záujem, má vlastníčka napísaný na seba "nejakým papierom" potvrdzujúcim vlastníctvo, pravdepodobne vrámci záhradného spoločenstva. V katastri však tento pozemok figuruje ako celok, spolu z dalšími vlastníkmi.

V prípade, že sa rozhodnem odkúpiť pozemok, ktorý má vlastnícke práva vysporiadané, a teda kúpa pozemku bude zahŕňať aj zápis môjho mena do katastra.
Z akými obmedzeniami/výhodami môžem počítať, v prípade že by som na pozemku chcel studňu, el. prípojku a prípadne aj postaviť menší domček, určený na celoročné bývanie z možnosťou trvalého pobytu.
V poslednom uvedenom bude pravdepodobne nutné klasifikovať pôdu ako stavebný pozemok, je to v prípade záhradky možné ?
Ďakujem veľmi pekne za všetky komentáre k veci :)

Edit:
Súdiac podľa doterajších odpovedí
Lepšie bude odkúpiť pozemok z vysporiadanými vlas. právami a na ňom postaviť betonovú platňu (alebo pivnicu) do 25m2 na ktorú postavím drevenicu, ktorú odkupim (pravdepodobne za odvoz).
Kúrenie: petrík obložený šamotkami
Elektrika: asi tam už je, ak nie tak solar

Ak postavím 2x25m2 betonovú platňu a medzi dám, betonové kocky, tak mám aj terasu prípadne dalšiu izbu.

Myslím, že týmto alternatívnym riešení obídem všetko, akurát nedostanem súpisné číslo.

Výhrady ? ... píšte prosím teraz ako to počúvať potom! ;)
buchač
20.01.17,15:02
Ak by som mal záujem o pozemok, ktorý nemá vysporiadané vlastnícke práva,

Nekupúúúj....

Zvyšok textu je v tejto súvislosti pre mňa úplne nepodstatný.
misoft
20.01.17,15:02
A)"Pozemok, o ktorý mám záujem, má vlastníčka napísaný na seba "nejakým papierom" potvrdzujúcim vlastníctvo, pravdepodobne vrámci záhradného spoločenstva. V katastri však tento pozemok figuruje ako celok, spolu z dalšími vlastníkmi. " - to nie je papier, ktorý potvrdzuje vlastníctvo - pravdepodobne to bude zmluva o prenájme. Vlastníctvo k pozemku sa potvrdzuje Listom vlastníctva!
B) V prípade stavby (ak napíšem niečo nesprávne - opravia ma).... 1) pozrieť sa, ako sú tie pozemky vedene, preštudovať územný plán. Ak v územnom pláne nebude, že sa tam bude počítať s individuálnou výstavbou - tak si tam môžeš akurát záhradnú chatku postaviť.
2) ak to bude územný plán povoľovať a pozemok bude vedený ako poľnohospodárska, zalesnená, zatrávnená plocha - čaká ťa vyňatie tvojho pozemku a prekvalifikovanie na stavebný pozemok.
3) ak by si dosiahol toto . stavba, inžinierske siete - bude treba všade povolenia, stavebné konania, súhlasy susedov.....
4) Ak by si až do toho došiel a chcel TP - aká by tam bola adresa? Je tam oficiálna komunikácia?
Ajajaj..... radšej si hľadaj pozemok vysporiadaný a postav si chatku a zatepli si.
bjuty smis
20.01.17,16:21
len vysporiadaný..

elektrika ak nie je, tak solar.... si pozeral nejaký sci-fi film ?? :)
jozefxyz
20.01.17,16:31
Nuž, keďže jednu záhradku, na inom konci Slovenska už takto solárom napájam, viem, že sfi-fi to nie je :)
Ak máš otázky ohľadne solára/ostrovných systémov, rád odpoviem.
Táto téma však o tom nie je
bjuty smis
20.01.17,16:32
nočnú lampu ?
jozefxyz
20.01.17,17:49
záhradnú
bjuty smis
20.01.17,17:57
nehnevaj sa, ale ja som reagoval na tvoje zadanie :

menší domček, určený na celoročné bývanie z možnosťou trvalého pobytu.
jozefxyz
20.01.17,18:24
...adekvátne reagujem

Pokiaľ oželieš práčku, žehličku, rýchlovarnú konvicu tak v pohode dokážeš fungovať z 12V rozvodom. Pracujem dlho z notebookom a bezproblémov mi to solár tahá.

Ak by nestačil, kupim 2.

Na komfort 230v siete stačí silná trakčná batéria a menič.

200ečkový generátor z lidla mi tahal už aj miešačku.

Ostrovný systém je reálny, no je to voľba. Každá minca má 2 strany.

Ja rád vidím riešenia, nie ako sa veci nedajú
bjuty smis
20.01.17,18:34
ok, držím palce..:)

znovu kopírovať to tvoje zadanie nebudem..
jozefxyz
20.01.17,19:02
Ah tie diskusné fóra :)
Ondrej Kozlovsky
24.01.17,08:08
V prvom rade treba jednoznacne povedat, ze kazdy pozemok ma na Slovensku vlastníka t.j. pozemok bez vlastníka neexistuje. Moze byt jedine situacia, ze je to vlastnik neznámy a tak ho zastupuje Slovensky pozemkovy fond.

Co sa tyka vlastníctva pozemku, pisete ze v katastri pozemok existuje ako spoluvlastníctvo. Pravdepodobne sa tak jedna o vlastníctvo pozemkového spolocenstva (byvali urbar) a od neho by ste mali mat suhlas na vystavbu zakotvenu v najomnej zmluve. Standardom je najomna zmluva na 99 rokov.

Ak je situacia ina t.j. je to len spolok zahradkarov na cudzích pozemkoch tak je situácia pre Vas o to komplikovanejsia. Pretoze bez pravneho vztahu k pozemku nic legalne nepostavite a musite pozemok usporiadat . Nezabudnite potom na pristupovu cestu a pristup na siete ak zvazite ich potrebnost nakoniec.

Co sa tyka takého usporiadania tu su dve moznosti, bud oslovovat vlastnikov alebo cakat kym sa oni ozvu. Prva moznost je casovo (roky) a financne narocna podla poctu vlastnikov (aj 10- 50% z beznej trznej ceny)

Kazdopadne co sa tyka tohto predaja tak vam "vlastnicka" nic nepredava predava Vam len prislusenstvo k zahrade, a to ako sa starala o pozemok. Predava ovocne stromy, ktore maju hodnotu. A da sa aj ocenit mozna dobra poloha vzhadom na ine okolite pozemky, napr. vyhlad, ticho, blizkost lesa a pod.

T.j ak by ste platili na m2 ako pozemok stane sa v buducnosti to, ze niekomu zaplatite znova + mozne dalsie výdavky za nelegalne uzivanie (napr. 3 roky spatne najom)