dianka.sz
21.01.17,12:37
Dobrý deň prajem!
Potrebujem pomoc, robím účtovníctvo pre SZČO, je platca DPH. Mám taký problém, podnikateľ uzatvoril leasingovú zmluvu v apríli 2016. Každý mesiac pravidelne platil aj splátky za auto, lenže mne to nepovedal, až teraz keď robíme DPH za december mi doniesol splátkový kalendár, zmluvu a potvrdenia o zaplatení. Neviem teraz čo mám robiť s DPH? Môžem si uplatniť za všetky splátky DPH v decembri alebo? prosím poradte ako mám postupovať? Ďakujem
Tweety
21.01.17,12:39
ÁNo, môžeš uplatniť splátky v poslednom mesiaci. Platí § 51 Zákona o dph.

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
dianka.sz
21.01.17,13:10
Ďakujem veľmi pekne za pomoc