ecc
21.01.17,18:31
Ahojte,

tento tyzden som mal 3 neprijemne a otravne telefonaty od Equity Finance ci ako sa presne volaju. Pri tretom telefone som sa volajuceho pytal, ze odkial ma moje meno a cislo. Povedal, ze z verejne dostupnej databazy. Pytam sa z akej, vraj nevie, ze je to verejne dostupne a on to ma len v PC. Vravim mu, ze si nezelam, aby mi volali a otravovali ma, aby dal poznamku do systemu. Tak len so lahkym smiechom a arogantnym tonom povedal, ze on to tam napisat moze, ale ze ci to pomoze, to mi zarucit nevie. Povedal som mu, ze podam podnet na Slov. obchodnu inspekciu a aj Urad na ochranu osobnych udajov, arogantne len odpovedal, ze ved mozem, ze aj tak mi to nic nepomoze.

Takze som sa rozhodol, ze im poslem oficialnou cestou doporuceny list. Pozeral som si Zakon na ochranu osobnych udajov. Tam som nasiel, ze mam pravo podat namietky proti spracovaniu osobych udajov. Tiez to, ze mam pravo ziadat o likvidaciu mojich osobnych udajov a tiez zakazat narabat s mojimi osobnymi udajmi + poskytovat ich dalej. Konkretne je to v paragrafe 17 tohto zakona. Tu je znenie zakona: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-122

No a teraz by som chcel napisat list, v ktorom nieco take budem ziadat. Staci, ak napisem na hlavickovy + podpisany papier nieco v style, ze na zaklade paragrafu 17 Zakona o ochr. os. udajov ziadam o likvidaciu mojich osobnych udajov, do zatvorky uvediem moje meno, telefonne cislo a mail, ktory uz maju, resp. napisem, ze ziadam o likvidaciu osobnych udajov v plnom zneni paragrafu 17? Alebo ako by som to mal formulovat?

A este jedna otazka, ktora mi neda spavat. Kedze mam utajene cislo, moje cislo prakticky na interente nikde nie je, ale nasiel som ho na stranke firemnyportal.sk. Urcite som im nedal suhlas, konktakt na prevadzkovatela neviem najst a ani sa tam nijak dopratrat komu a kde napisat. Preto by ma zaujimalo, ze ci nevie niekto akou formou docielit zmazanie mojich osobnych udajov (je tam komplet meno, adresa, telefon) z tejto stranky?

Dakujem

Edit: Neviem ako mam odpovedat, nikde tu nevidim tlacitko na odpoved, tak to pridam aspon do editacie. Napisal som klasicku formu listu, teda hore hlavicka, adresat, potom tento text, dole datum, meno a podpis. Toto je ten obsah listu co im posielam v pondelok:


Vec: Námietka proti spracovaniu osobných údajov

Podľa ustanovenia § 28 ods. 1 písm. c) Zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení zákona č. 84/2014 Z. z., vás týmto žiadam o vysvetlenie a pôvode získania zdroja mojich osobných údajov.

Podľa ustanovenia § 28 ods. 3 písm. a), b) a c) Zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení zákona č. 84/2014 Z. z., namietam voči spracúvaniu, využívaniu a sprostredkovaniu mojich osobných údajov.

Podľa ustanovenia § 17 Zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení zákona č. 84/2014 Z. z., vás žiadam o okamžitú likvidáciu všetkých mojich osobných údajov, vrátane mena a priezviska, adresy a telefónneho čísla uvedeného v hlavičke tohto listu.

V prípade nepodania vysvetlenia a neodstránenia mojich osobných údajov, podám podnet na Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky podľa ustanovenia § 62 ods. 1 Zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení zákona č. 84/2014 Z. z.
misoft
21.01.17,20:03
Najlepšie je - podať podnet na Úrad pre ochranu osobných údajov http://dataprotection.gov.sk/uoou/ s popisom a uvedením spoločností, www stránky firemný portál (tam uviesť, že nie je uvedený žiadny kontakt, aby si ich požiadal o výmaz údajov).
Firme Equity Finance pošli (ak vieš adresu) doporučený list (a najlepšie s doručenku, aby sa nevyhovárali) - so žiadosťou o výmaz tvojich osobných a kontaktných údajov z databázy s poznámkou, že ak sa bude opakovať nový kontakt na teba - budeš to riešiť právnou cestou a podaním TO pre zneužite osobných údajov - tá posledná poznámka niekedy zaberie.

U toho portálu - odporúčam urobiť printscreen ich oboch stránok - hlavnej a pravidiel serveru http://blog.firemnyportal.sk/sk/pravidla-serveru-8443 a priložiť k podnetu na ÚpOOÚ.
Ing. Ľubomír Janoška
22.01.17,07:57
1/ Stačí to tak, ako ste popísali, ale nad rámec nutného odporúčam vyžiadať si informáciu, na akom právnom základe spracúvajú Vaše osobné údaje a kto im ich poskytol. V prípade, že údaje nezlikvidujú, budete mať silné argumenty pre konanie Uradu na ochranu osobných údajov podľa § 62, teda - zjednodušene povedané - preverovanie zákonnosti spracúvania osobných údajov.
2/ treba dať podnet na Úrad na začatie konania proti "prevádzkovateľovi portálu www.firemnyportal.sk" kvôli neoprávnenému spracúvaniu a neoprávnenému zverejneniu osobných údajov a uviesť, že prevádzkovateľ nie je známy a že doménu registrovala spoločnosť Zoner s. r. o., ktorá má informácie o prevádzkovateľovi.
Igorsu
22.01.17,18:50
Ahoj, som sa tu registroval kvoli odpovedi. Ja som v minulosti riesil podobny problem, tiez som chcel odstranit udaje z jednej stranky. Tiez ta stranka bola na dakeho registratora a nevedel som sa dopatrat ku kontaktu. Ten registrator, teda konkretne firma odmietla poskytnut udaje kto je skutocnym vlastnikom, ze to nemoze urobit, ze oni su len registratorom a podla pravidiel a zmluvy len predavaju domenu, nezodpovedaju za obsah, ze sa mam obratit na organy cinne v trestnom konani. Takze som isiel na najblizsie oddelenie policie, podal som trestne oznamenie. Tam kontaktovali registratora s mojim trestnym oznamenim, na zaklade zmluvy a skuticneho majitela poskytli udaje o skutocnom vlastnikovi, kedze podla zmluvy mozu poskytnut tieto udaje na ucely trestneho konania. Potom to odstranili a tym sa cela vec vyriesila. Potom tam trebalo zo strany policie dotiahnut este dake papierovacky a bolo.

Vyhodou je, ze je to slovenska domena, ale v pripade zrychlenej registracie si aj tak tuto domenu moze kupit fiktivna osoba. Ved ked kupujem domenu, udavam svoje udaje, fakturacne udaje, tam si vsetko mozem vymysliet. Ostava potom uz len identifikacia podla platby, ak by tu domenu platili cez net. To este moze byt problem dostat sa k skutocnemu vlastnikovi a prevadzkovatelovi.
tatranka3725
28.01.17,08:32