kokavcan
21.01.17,20:16
Zdravím Vás všetkých
Viem, že tento problém nemám sám, ale chcel by som sa poradiť ohľadom kúrenia v rodinnom dome.
Kúpil som starší rodinný dom v ktorom bolo urobené ústredné kúrenie s tým, že expanzná nádrž(otvorená) bola pri radiátore č. 7(viď obr.) . Expanzná nádrž(expanzomat) sa preložila do kotolne ku kotlu do suterénu. Systém teda pred tým fungoval samotiažou. Pred kúpou som bol s domácim nakúriť a išlo to v poriadku. Za pol hodinku boli všetky radiátory letné. Ja som si dal namontovať čerpadlo na spiatočku, s tým že čerpadlo tlačí studenú vodu do kotla. Za kotol mi namontovali poistný ventil na výstup teplej vody na 2,5 bar. Pred expanznou nádržou je tiež poistný ventil na 3,5 bar. Ako vidieť na obrázku , vykurovať chcem 7 radiátorov a 120 l bojler. Zatiaľ som však kúril len do 6 radiátorov. Bojler a radiátor do kúpelne je zapojený, ale zatiaľ nieje spojazdnený, teda nekúril som do nich. Na radiátoroch nemám termostatické ventily.
Kotol je VIADRUS U26 4článkový, radiátory sú staré rebrové, na obrázku je napísané v ktorej izbe aké sú čo sa týka veľkosti, expanzomat je 20l, Komín mi vložkovali FURANFLEXom, 180 priemer, komín je čistený každý tretí deň. Čerpadlo mam nastavené zo 6tich stupňov na 1. až 2. stupni. Čerpadlo ovládam termostatom , ktorý je na výstupe teplej vody asi meter za pecou, termostat je nastavený na 60 st. Dochladzovacia slučka nieje namontovaná. Tlak v expanzomate je 0,75-0,8bar, tlak v kotli na 1,0-1,1 bar. Výška od expanzomatu po najvyšší bod radiátora je 4,5 m.
NO...a teraz čo chce básnik povedať...
Ide o to, že keď som začal kúriť po napustení systému bez zapnutého čerpadla, za hodinu a pol sa mi na teplomery na peci voda zdvihla z 10 na 20-25 st...a to neboli ešte také veľké zimy. Kúrenár mi povedal že to treba len kúriť, že ono sa to musí rozbehnúť , že vraj to musím poriadne naklásť a vydúriť teplotu nad 60-65 st. že potom to bude ok. Tak snažil som sa mu dôverovať, ale keď som za 3,5 hodiny dostal teplotu na peci na 40-45 stupňov, podotýkam však že na peci(nehovorím o systéme) tak si hovorím toto nieje v poriadku. Kúril som suchým bukovým drevom po dvoch hodinách som mal v peci 20 cm žeravých uhlíkov a teplota nikde. A z plameňov bol dymovod z pece ako ohrievač.
Keď sa zapojilo čerpadlo, situácia sa zmenila asi tak, že za 30 minút sa mi podarilo teplotu dostať z 10-60 st....prečerpalo vodu, potom teplota klesla z 60 na 30-35 a ďalších 25-30 minút som zohrieval na 60 stupňov....takto sa to opakovalo asi 5-6 krát kým mala spiatočka teplotu okolo 30-35 stupňov. Ano veľký systém , hrubé rúry....ale zdá sa mi to veľmi dlho aby som v systéme tak dlho zohrieval vodu. Kúrenár mi na to povedal že treba len kúriť...tak som sa ho opýtal či mi zaplatí to drevo...tak len kývol plecom. A ešte jedna vec...Pri kúrení s čerpadlom mi kúrilo len do 5tich radiátorov...radiátor č .1 nehrial. Skúšal som odstaviť radiátor č. 4 a č. 5 vtedy to išlo pekne...aj rýchlejšie aj teplejšie
Viem že viadrus nieje pec na drevo...ale pýtal som sa x ľudí , ktorý majú viadrus a povedali že do hodiny majú v radiátoroch 50 stupňovú vodu. a palivo vždy nemajú celkom suché.
Chcem sa teda opýtať....myslíte , že by pomohlo namontovať trojcestný ventil?alebo aké máte skúsenosti? resp čo robiť? aby to začalo kúriť...lebo už som z toho doslova zúfalý.
Ďakujem za všetky názory....akékoľvek k veci....aj od veci.....dúfam že som nezabudol na nič...ak náhodou tak v prípade nejasností doplním....
robovi
22.01.17,20:00
Mam doma kotol emka (predchodca viadrusu)a zapasil som s podobnymi problemami.
Cidlo termostatu, ktory spina obehove cerpadlo by malo byt hned za kotlom, resp.na telese kotla. Kedze cez cerpadlo je slaby prietok, pocas toho ked cerpadlo nejde, tak sa tepla voda z kotla nevie dostat k meraciemu cidlu a tym padom sa nevie spustit cerpadlo..Pokusne odstav cerpadlo od spinania termostatom, zavri ho a otvor ten ventil co mas na obchvate cerpadla, aby trochu zafungovala samotiaz. Ona ta samotiaz nie je o tom, ze je system otovoreny, ale o tom, ze vyhrievane telesa su umiestnene vyssie, ako samotny kotol(tepla voda stupa nahor) .Podmienkou je dobre odvzdusneny system. Ak sa to osvedci, tak sa vykasli na cerpadlo a skus frcat takto. Mas vystarano, keby doslo k vypadku prudu a mal by si plne nalozeny kotol. Jedna nevyhoda, resp. vlastnost takeho systemu je v tom, ze radiatory nie su rovnomerne horuce. Hore su horucejsie, ako v spodnej casti. V kazdom pripade, by som aj pocas zapojenia cerpadla do chodu ten ventil na obchvate pootvoril natoľko, aby to nedegradovalo cirkulacny ucinok chodu cerpadla, ale aby sa voda v kotli mohla vymenit aj ked cerpadlo nejde, kedze mas tak daleko cidlo spinania cerpadla. Skus zavriet vsetky radiatory, okrem jedneho. Takeho, co je najblizsie ku kotlu a hreje. Ked na nom dosiahnes pracovnu teplotu, otvaraj po jednom dalsie, az kym teplota nepoklesne pod komfort.. Ak sa toto zatvaranie radiatorov osvedci, mas malo vykonny kotol na system, pripadne na kombinaciu systemu a tejto zimy. Kup niekde za furik uhlia a skus to tam navalat, ci sa zmenia teplotne pomery na kotli. V tejto zime je dobre kombinovat palivo.V tychto zimach je inak tazke takymto malym kotlom ten objem vody vyhnat na 70 °C. Tvoj kotol ma tak 27kW? U26 vvidno krizom cez kotol do komina.

Este taka rada. Ked kuris drevom, najlepsie hori drevoplyn. Takze odporucam ti taketo vylepsenie. Pripravok. Do kotla treba postavit tzv. JS trubku. Kovovu trubku, dlhu ako rost kotla odzadu dopredu, s priemerom tak 8-10 cm rozrezes po dlzke, tak aby si vytvoril s jednej polovice akysi tunel. Jeho konce musis zavarit nejakym polkruhovym plochacom, takze ti vznikne take akoby korytko vanicka, resp tunel s uzavretymi koncami. Na jednom konci tunela v jeho hornej casti urobis otvor a kolmo nan privaris 5/4 trubku vysoku odo rostu kotla po prikladacie dvierka minus vyska tunela. V polovici vysky tejto trubky urobis do nej dierky po celom obvode a par cm pod vrchom tiez . Priemer dierok 8mm. Tento pripravok vlozis do kotla tak, aby trubka isla popri zadnej stene kotla zdola nahor a tunel odpredu dozadu. Obrazok prikladam z portalu energoportal.cz Uvidis, ako sa ti zlepsia pomery v kotli.

Dufam, ze sa na mna ani tunajsi moderatori, nebudu hnevat ze reklamujem ine stranky A dufam, ze ani pani z energoportalu sa nebudu hnevat, ze som pouzil ich obrazok.