jonky2
22.01.17,08:59
Dobry den, mali sme auto v servise, ktory nam na cas opravy prenajal nahradne auto, ktore je v ich vlastnictve (spoplatneny prenajom). Pri preberani auta bola samozrejme podpisana zmluva o najme vozidla, ktora je ale max. strucna, obsahuje len udaje oboch stran, cenu, okruh najomcov, a vetu ze "Prenajimatel prenechava najomcovi vozidlo k docasnemu uzivaniu podla specifikovanych podmienok" ktore ale v zmluve nie su nikde specifikovane;). Prilohou je len preberaci protokol. Nikde nie je osetrene, co sa stane v pripade poskodenia tohto nahradneho vozidla. Mne sa bohuzial podarilo to auto naburat - najma predny naraznik, ale aj svetlo je rozbite(aj ked stale funkcne, len ten vrchny plast), trosku- asi 1 cm- ohnuta aj predna kapota, rozbity blatnik a chyteny spodny plast. Majitel povedal ze oprava by stala asi 1000e (neviem, nevyznam sa, mozno ano, ale to nie je az take podstatne) a kedze to auto je stare (fakt stary piskajuci srot, ktory sme len cakali, kedy sa pri jazde rozpadne) oprava bude nerentabilna. Ocakava, ze budem tuto skodu do velkej miery hradit ja.. maju mi dat zajtra vediet, do akej. Auto, kedze je stare, samozrejme nemalo havarijne poistene. Vacsinou vyuzivame sluzby servisu, ktore nahradne auta poistene maju a teda v takomto pripade by sme hradili max spoluucast. Mozme my byt "potrestani" za to ze oni to auto nemali poistene a hradit skodu v plnej vyske (alebo vyssej nez by bola nejaka bezna dojednana spoluucast) - tu uhradu este nemame presne specifikovanu, lebo to auto chceli este podrobnejsie prezriet,.. ale chcem sa na to pripravit, vediet co po nas mozu a nemozu chciet..najma ak to v zmluve nebolo dojednane. vopred vdaka!
misoft
22.01.17,10:32
Očakávaj neočakávané!
Vozidlo, ktoré ti prepožičali, je majetkom autoservisu. Takže haváriou si spôsobil škodu autoservisu. Po vyčíslení škody má autoservis právo od teba žiadať náhradu.
Vozidlo je poistené zo zákona PZP. HP nie je podmienkou, nie je povinnosťou! Takže servis ťa "netrestá"!
jonky2
30.01.17,21:06
dodatocne dakujem za odpoved.. dava to zmysel.. len, uz doslo k vycisleniu a mam pocit, ze po mne chcu o dost viac ako by dostali od poistovne za totalnu skodu.. (chcu to opravit, hoci tvrdia ze poistovna by uznala opravu nerentabilnou vzhladom na hodnotu auta). Da sa nejako vycislit, co maju pravo ziadat? da sa povedzme postupovat podla podobnej metodiky ako ma poistovna? ja sa samozrejme nebranim tomu zeby som skodu nahradila, ale v nejakej rozumnej vyske..
misoft
31.01.17,06:38
Spoluúčasť!
Poisťovňa má s klientom uzavretú zmluvu a v nej je iste "spoluúčasť" - t.z. že na náhrade časti škody sa spolupodieľa i poistený - v tomto prípade autoservis. A keďže oni škodu nespôsobili, ale ty - (poisťovňa im preplatí to, čo má, oni by sa mali podieľať na tej spoluúčasti) - tú "spoluúčasť teraz vyžadujú od teba.
Ak má napr. spoluúčasť 10% - poisťovňa po vyčíslení škody preplatí 90% nákladov a poisťovňa by mala zvyšných 10% - lenže vozidlo ona nepoškodila, ale ty - takže tých 10% pýta od teba.
Poisťovňa má svoje "tabuľky" (vyplývajúce z priemerov výkonov viacerých servisov), servis má svoji - interné tabuľky, odlišné od "priemeru poisťovne".

Čo sa toho týka: "najma predny naraznik, ale aj svetlo je rozbite(aj ked stale funkcne, len ten vrchny plast), trosku- asi 1 cm- ohnuta aj predna kapota, rozbity blatnik a chyteny spodny plast."
Nárazník - ale nevieš, či nie sú "chytené" úchyty, či nie je poškodený rám, svetlo - je funkčné ale rozbité! A s rozbitým na cesty nemôže, svetlá sa neopravujú - mení sa celá skupina. Kapota - ohnutá - dá sa narovnať, ale čo lak? Ak popraská = znova prestriekať. To isté blatník. Okrem toho - takéto plechariny robia tzv. výmenou. Plasty - tie sú často drahšie ako plechy.
K spoluúčasti - tých 10% - to by bol ten lepší prípad. Sú spoluúčasti 300,400,500€. Ak teda poisťovňa odhadne škodu 900€ - vyplatí pri spoluúčasti 500€ len 400€. A ostatok je na klientovi, lenže ten má iné náklady - takže si to dorovná od vinníka.