Nike
09.11.04,13:54
Môže plátca DPH vystaviť faktúru na nájomné s DPH neplátcovi. Pokiaľ viem tak nie. Nájomná zmluva je bez DPH, ale keďže sa tali plátcami tak z čista jasna bez zmeny zmluvy na faktúru vyčislíli z celkovej sumy nájomného za fakturované obdobie DPH. Je to OK? čo na to experti na DPH.
Majus
09.11.04,13:06
Podľa §38 je nájom nehnuteľnosti stále od DPH oslobodený a podľa ods 5 sa platiteľ môže rozhodnúť, že inému platiteľovi bude nájom fakturovať s DPH ako neoslobodený. Ja by som argumentovala týmto zákonom a konkrétnym § a vrátila faktúru na prerobenie. Ja sama fakturujem nájom a neplatcom nefakturujem. Veľa šťastia pri riešení, lebi už tu raz taká debata bola, či čo na to správca dane, ale ak si dobre spomínam nikto nezažil žiadny postih za porušenie tohto zákona.
Nike
09.11.04,13:11
Vďaka za reakciu. Som zvedavá na ďalšie konkrétne skúsenosti. Ja som si to overovala na DR a bolo mi povedané, že neplátcovi bez DPH. Ale podľa tvojej reakcie sa to asi veľmi nedodržiava. A štát asi veľmi nepostihuje, lebo má príjem na dani.
rosemary
09.11.04,13:36
To je trochu relatívne, že má príjem na dani štát. Ak prenajíme nehnuteľnosť neplátcovi, musí to byť bez DPH. Všetky služby spojené s prenájmom potom vstupujú do koeficientu a niekedy môže byť prepočet aj väčší ako odvedená DPH z prenájmu.
Nike
09.11.04,13:47
Ďakujem všetkým, prešla som aj staršie príspevky a všetci sa zhodneme.
ilona
09.11.04,13:52
Ja f.za prenájom aj neplatcom DPH vystavujem s DPH,niekde som to čítala,že sa môžeme rozhodnuť či s daňou,alebo bez DPH.Mala som už aj kontrolu a myslím,že to bolo v poriadku.
Majus
09.11.04,14:52
Ja f.za prenájom aj neplatcom DPH vystavujem s DPH,niekde som to čítala,že sa môžeme rozhodnuť či s daňou,alebo bez DPH.Mala som už aj kontrolu a myslím,že to bolo v poriadku.ilona, to v zákone je, že sa môžeš rozhodnúť, ale je tam aj jasne napísané-platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený (už spomínaný §38, ods.5), t.j. pre neplatcu ostáva nájom stále oslobodený.