duficek
08.07.06,16:05
chcem sa s vami podelit o zazitok s nasou policiou a zamysliet sa nad zmyslom existencie nasich organov.
v poslednej dobe bola nasa firma niekolko krat vykradnuta. prva kradez bola vlamanie sa do kancelarie....skoda vlamanim vznikla cez 15000, okradnuty majetok dalsich 15000.
postup nasej policie - prisli, obzreli a na policii sa stravilo niekolko hodin, kym par organ dvoma prstami spisal zapisnicu. ziadne odobratie odtlackov prstov, zaistenie stop, nic. zapisnicu sme aspon pouzili ako doklad k uplatneniu nakladov.
kedze zlodeji zistili, ze v kancelarii na kradnutie nic nie je, postupne sa zacali zameriavat na uskladneny tovar v oplotenom arealy. po dalsej kradezi a skode niekolko desiatok tisic (policiu sme uz radsej nevolali, cas sme radsej venovali zachrane ostatneho tovaru) sme vacsinu tovaru nastastie narychlo predali, ostal uz iba volny menej cenny tovar a drahsi tovar chraneny uzamknutymi kovovym kontajnermi. vec sme zobrali do vlastnych ruk, najali par tvrdych chlapov a striehli noci na zlodejov (kradeze boli kazdy druhy alebo treti den). dve noci sa nic nedialo, mozno zistili nejako ze sme nablizku a striehneme, odchadzali sme ked sa zacalo rozvidnievat, v pomysleni, ze za bieleho dna kradnut nebudu. rano po hliadkujucej noci sme zistili, ze zmizlo trochu z toho tovaru, co este ostal volny.
tak sme hliadkovali dalsiu noc (poviem vam, je to unavne cez den robit a v noci strazit svoj majetok) a o polnoci sme strazenie vzdali, ze to uz nema cenu. dohodli sme sa, ze ideme domov a vratime sa ako sa zacne rozvidnievat a ked uvidime ze zmizlo z tovaru, obehneme okolie a najdeme ich (mali sme podozrenie o koho ide). nadranom (uz za bieleho dna!!!) sme vleteli na firmu v aute, vystupili z auta a v tom sme videli zlodejov pri cine, akurat sa dali na utek. sprintovali sme o dusu ale nanestastie boli rychlejsi a zmizli nam (nad zavolanim policie sme stale nerozmyslali po tych skusenostiach). ked sme obhliadli miesto cinu, nasli sme prichystane ich nadoby, v ktorych mienili tovar odniest, velke zlodejske noznice na retaz a nastrihnutu retaz. cize sme prisli par minut po nich. dalej som tam nasiel cerstvu cigaretu, evidentne su ju jeden z nich akurat pripalil a potiahol.
zavolali sme policiu, ktora prisla do pol hodiny, pozreli sa na to stylom co my s tym zmozeme. pytam sa, z tych noznic sa nedaju zobrat otlacky? teraz mali mozno rukavice, ale ked ich kupoval, urcite i ch nemal (noznice boli nove), za pokus by to stalo, mozno odtlacky prstov maju v databaze. vysmiali sa mi. hovorim, z tohoto ohorku, vlastne malo ohoretej cigarety sa tiez nieco da ziskat, ked nie odtlacky, tak aspon sliny zlodeja....hahaha, moc kukam telku ze? a pustit na ich stopu psa, aj ked hodinu staru? dalsie hahaha.
tak sa ich pytam, ze keby som ich zavolal hned ako sme videli tych zlodejov, ze viac hliadok by ich urcite vypatralo, dostal som najzarazujucejsiu odpoved. viete, my sme tu na noc len jedna hliadka na lamac, dubravku a karlovku (3 mestske casi bratislavy!!!)
tak sa pytam, naco je nam nasa policia, okrem vyberania pokut??? mate vy lepsie skusenosti s pracou policie?
prepacte, som rozhorceny a musel som sa takto vypisat.....
Zita5
08.07.06,14:40
Ja nič viac ...nič menej ...nepomôžete si , jedine chytiť zlodejov a poriadne im rozbiť h..u .
Mám svoje skúsenosti ....ak si čítal moju tému .........

http://www.porada.sk/t27203-navteva-zlodeja-na-pokraeovanie.html
M3G
08.07.06,14:43
Tie zážitky Ti nezávidí nikto...
pozri aj na naše zážitky:

http://www.porada.sk/t27203-navsteva-zlodeja-na-pokracovanie.html?highlight=zlodej

V príspevku 20 sú aj moje zlodejo-stretnutia, ktoré sú podobné tvojim.

Inak v tvojom prípade odporúčam použiť psov:
1. vyvesiť tabuľky, že pozemok stráži zlý pes
2. najať si aspoň na týždeň dva strážnika

Mohlo by to čiastočne pomôcť.
M3G
08.07.06,14:45
Posledné dni si pripadám ako papagáj.:) Nič nevymyslím, iba stále opakujem po niekom...:confused:
Elena Navrátilová
08.07.06,14:51
Veď táto vládna garnitúra presadzovala farmársky zákon. Takže bolo by treba dotiahnuť ochranu súkromného majetku do dôsledkov, nie?
Elena Navrátilová
08.07.06,14:52
Posledné dni si pripadám ako papagáj.;) Nič nevymyslím, iba stále opakujem po niekom...:confused:To si o sebe naozaj, myslíš? Nebuď na seba taký prísny, prosím Ťa. Nie je to na mieste. Nezaslúžiš si to, dobre?:pChváľ sa, chváľ a to ostatné príde samo. A ak chceš, založíme tu niečo také pre chvíľkové nepohody všetkých tu prítomných. No asi nápad za milion, ale myslím, že má svoje opodstatnenie, nie?;)
duficek
08.07.06,15:31
Ja nič viac ...nič menej ...nepomôžete si , jedine chytiť zlodejov a poriadne im rozbiť h..u .
Mám svoje skúsenosti ....ak si čítal moju tému .........

http://www.porada.sk/t27203-navteva-zlodeja-na-pokraeovanie.html
zitka, najaty chlapci a takisto ja sme boli presne na to nazhaveny, ostavalo tych hajz_ov uz iba chytit. bohuzial utiekli. chceli sme to vsetko riesit mimo policie.
inak areal je strazeny 3ma psami, bud je to niekto kto vie ako na tych psov, alebo psy jednoducho zlyhali. strazna sluzba z vedlajsieho arealu samozrejme nikdy nic nevidela ani nepocula (inak maju slubenu celkom peknu odmenu ak nam s chytenim pomozu, alebo aspon daju echo ze na pozemku je pohyb), dalsich darmozracov (SBS) platit nemienime. investujeme do kamier a dalsieho zabezpecenia a dufam ze sa nam zlodejov chytit nabuduce podari. ich smola, ze si to zliznu za vsetkych zlodejov ...
duficek
08.07.06,15:35
Veď táto vládna garnitúra presadzovala farmársky zákon. Takže bolo by treba dotiahnuť ochranu súkromného majetku do dôsledkov, nie?
ak by to tak bolo, bol by som rad pouzil legalne drzane zbrane...za sucasnej situacie mam skor pocit, ze by som z toho mal vacsie problemy ako chyteny zlodej...
ked sme davnejsie zadrzali maloletych zlodejov pomocou plynovej pistole, policajti nam povedali ze mame velke stastie ze sme ju nepouzili, boli by z toho velke problemy. to si najskor mysleli ze pistol je naozajstna a ze ako sme si dovolili s nou na niekoho mierit a naskor chceli zatykat nas, ako chytenych zlodejov...
VieraM
08.07.06,15:38
S policajtami mam vzdy len zle skusenosti, ale tento posledny ma dorazil>
Dcera bola na chate s kamosmi /s nasim vedomim a len par km od domu/
Vecer cez okno tam vosli dvaja chlapci, ked ich dcera pristihla, vyskocili z okna. Ihned zistila ze viacerym chybaju mobile a peniaze, ktore mali tam odlozene. Samozrejme mladeznici si tych dvoch nasli, lenze zlodeji ich fyzicky napadli. Prislo samozrejme k bitke a niekto z okolia privolal policiu, to mi uz dcera volala co sa stalo. Vsetkych odviedli na policiu. Ked sa mi po hodine nevratila, volala som na policiu, kde mi povedali ze moja dcera je zadrzana s podozrenim so spachania trestneho cinu a ze cakaju na vysetrovatela.
Vsetkych tam zadrzali az do obeda nasledujuceho dna, smadni, hladni. Pachatelia sedeli volne a chlapci ktori si branili svoje veci boli celu noc priputani o radiator. Ked dcera ziadala nahradu skody, jej zmizlo 500.- Sk
tak pan policajt povedal ze o takej malej ciastke sa nebudu bavit a ukradnute
mobile - vraj ako chce dokazat ze tam mali mobil. Pachatelom osobnu prehliadku neurobili, s odovodnenim ze skoda je prilis nizka. Rano pachatelov pustili domov lebo vypovedali ze ti druhi ich napadli a poskodenym dali policajti
dost krutu bitku obuskami a poslali ich domov. Dcere neurobili nic, asi preto ze je dievca a aj preto ze som celu noc tam kazdu chvilu volala.
A co z toho, kde sa pojdem stazovat ? Leda tak na lamparen.
Zita5
08.07.06,15:39
Vieš dneska je to ťažké ...policajtov je málo ..vidíš 2-ja na 3 mestské časti...u nás boli tiež 2-ja na 1 menšie mesto a 20 dedín ....čo k tomu dodať .

Najhoršie je to , že aj ak sa rozhodneš osobne si chrániť majetok, to je jedno či je to podnikateľský alebo súkromný a niekomu ublížiš ,ešte Teba zavrú ...fakticky za zlodeja .


Prečo nenapíšete nejakú sťažnosť vyššie .......vlastne na to , ako reagovali keď ste privolali policajtov .Však za čo berú plat .
Elena Navrátilová
08.07.06,15:48
No tak toto je hodné na scenár krimi príbehu zo života. Veď tie presladené príbehy zo života dávajú dokola. Fakt, kým sa tu nezačnú ozývať ľudia s týmioto negatívnymi skúsenosťami, nič sa nepohne. Veď to by som sa na to pozrela, aby policajt lomil poškodeného a zlodeji si voľkali. Ale to už budú určite preškolení a vedia čo na našich ochrancov platí. Potom keď niekto vyjdrí podozrenie z korupcie, robia veľké oči.
Zita5
08.07.06,15:53
V tomto momente ma napadla jedna príhoda môjho kamaráta .Vykradli mu chatu, zlodeji mu zobrali čo len mohli od malej lyžičky ..cez taniere...až po sekeru a staré oblečenie .Ďalšiu noc tam spal so synom ...lebo zlodeja niekto asi vyrušil ,nechal tam prepravky na prípadný ďalší lup . V tú noc keď tam splali bol pokoj ....ďalšiu noc sa zlodej vrátil opäť .....keď to kamarát zistil zavolal políciu , ktorá prišla o 3hod.Pochodili popozerali a povedali , že nemôžu robiť viac krokov , lebo musia ísť na cestu , pretože majú akciu Jastrab .Netreba k tomu viac komentár .



P.S.O použití zbrane v určitom prípade aj u nás doma policajti povedali , že jedine v sebeobrane a to by sme museli dokázať .Inak je s tým problém .
Danila
08.07.06,15:56
Policajtov je dosť hlavne na cestách, keď inkasujú. Ale k veci. Počúvala som raz Lipšica, bolo to v súvislosti podobného prípadu, keď majiteľ pozemku vystrelil na zlodeja.Vyjadril sa v tom zmysle, že ak bude útok voči zlodejom zo strany vlastníka majetku aj s použitím legálnej zbrane, bude právne akceptovaný. Právnici o tom asi vedia viac, možno sa vyjadria.
Zita5
08.07.06,15:58
Policajtov je dosť hlavne na cestách, keď inkasujú. Ale k veci. Počúvala som raz Lipšica, bolo to v súvislosti podobného prípadu, keď majiteľ pozemku vystrelil na zlodeja.Vyjadril sa v tom zmysle, že ak bude útok voči zlodejom zo strany vlastníka majetku aj s použitím legálnej zbrane, bude právne akceptovaný. Právnici o tom asi vedia viac, možno sa vyjadria.

To som počula aj ja , ale realita hovorí o niečom inom .
Elena Navrátilová
08.07.06,16:06
Pokiaľ je súkromný pozemok oplotený, označený a zbraň legálne, nepozvaný, resp. samopozvaný hosť sa môže postrašiť aj strelnou zbraňou. Teda môže byť aj použitá strelná zbraň. Vravel mi to bývalý kolega. keď im ukradli z drevárne kosačku, a neviem čo ešte. Toto mu pri vyšetrovaní povedali policajti. Podmienkou je legálne držaná zbraň, označenie a oplitenie súkromného majetku. Ak ma zavádzal, tak nenesiem zodpovednosť. Ale podľa nového znenia farmárskeho zákona to má byť takto.
Zita5
08.07.06,16:11
Pokiaľ je súkromný pozemok oplotený, označený a zbraň legálne, nepozvaný, resp. samopozvaný hosť sa môže postrašiť aj strelnou zbraňou. Teda môže byť aj použitá strelná zbraň. Vravel mi to bývalý kolega. keď im ukradli z drevárne kosačku, a neviem čo ešte. Toto mu pri vyšetrovaní povedali policajti. Podmienkou je legálne držaná zbraň, označenie a oplitenie súkromného majetku. Ak ma zavádzal, tak nenesiem zodpovednosť. Ale podľa nového znenia farmárskeho zákona to má byť takto.

Ano však legálne držaná zbraň sa môže použiť, ale záleží od toho , kedy a za akej okolnosti ju použiješ ,aký dopad to bude mať na postreleného .....no nie je to tak , že môžeš legálne držanou zbraňou niekoho zastreliť .....a ak postrelíš , môžeš mať z toho ešte problém , však paragraf sa nájde , nie ?;)
Elena Navrátilová
08.07.06,16:46
Samozrejme. Veď sme na Slovensku.
M3G
08.07.06,16:51
......zlodeji ich fyzicky napadli.

Treba pána zlodeja zmlátiť a zavolať políciu s tým, že zdôrazniť treba to, že my sme použili proti nemu primeranú obranu. Zdôrazniť treba aj to, že v ruke mal nejaký predmet(aj keď nemal), o ktorom sme nevedeli, čo to je. Bránili sme sa ako sme mohli. A to že chcel kradnúť, to sme nevedeli, báli sme sa len o svoje životy....
Ešte dodám, že primeraná obrana je, keď 2 ľudia zbijú 1 zlodeja s nejakým predmetom v ruke. Nie 10 ľudia...A ten jeden predmet mohol byť aj ukradnutý mobil, ale my sme si mysleli, že to je zbraň.;)

A hlavne neurobiť tú chybu, že povieme policajtom, že chytili sme zlodeja a ubili sme ho. A chudák zlodej nás potom udá na polícii, že sme ho bezdôvodne zbili.



založíme tu niečo také pre chvíľkové nepohody všetkých tu prítomných. No asi nápad za milion, ale myslím, že má svoje opodstatnenie, nie?;)

Také niečo ako bútľavá vŕba by bodlo..trochu sa posťažovať:)
Elena Navrátilová
08.07.06,16:54
Také niečo ako bútľavá vŕba by bodlo..trochu sa posťažovať:)
No tak treba už len konať, som presvedčená že tu je toľko ochotných bútľavých vŕb, ako nikde inde.
Elena Navrátilová
08.07.06,17:04
Inak teraz ma napadol /v myšlienkach/ jeden politik keď povedal niečo v tom zmysle, že jeho keby poverili odstrelením ... tak by to urobil. Prečo by sa tu potom nemohlo skutočne povoliť ochrana súkromného majetku aj legálne spôsobom, ktorý by bol pohotový, korektný. Veď dnes už ani nie je dňa aby príslušník polície nevystrieľal rodinu. A to sú tragédie, ktorými nikto nič nesledoval. Nie ešte zámer kradnúť, poškodiť. To sa označí ako skrat. Pritom sú určite po odbornom psychologickom vyšetrení, nie?
Elena Navrátilová
08.07.06,17:14
Také niečo ako bútľavá vŕba by bodlo..trochu sa posťažovať:)
Tak ako? Založíš? Ale ak napíšeš ešte také príspevky:mee: a ja ich zbadám, kľudne sa môžeš "vyvŕbiť do bútľava". Založiť by sa podľa mňa mohla taká unisex témka a každý by si tam to svoje mohol zverejniť, nie?
M3G
08.07.06,17:20
investujeme do kamier a dalsieho zabezpecenia a dufam ze sa nam zlodejov chytit nabuduce podari. ich smola, ze si to zliznu za vsetkych zlodejov ...

Ja som po našom pozemku(okrem iného) náhodne rozmiestnil detektory pohybov(nie je ich tam veľa, ale snímajú dosť veľký priestor), čo som napojil na gsm pager, ktorý nám v prípade narušenia zvoní na telefón a my potom do 10 minút prifrčíme. Nevýhodou je, že občas to zoberie aj mačku.
Tento rok som k tomu namontoval aj kamery so samostatným digitálnym videom, ktoré mi na pevný disk nahráva nonstop video a v prípade nejakého narušenia si dokážem zistiť, čo to tam vlastne bolo...
M3G
08.07.06,17:24
Tak ako? Založíš? Ale ak napíšeš ešte také príspevky:mee: a ja ich zbadám, kľudne sa môžeš "vyvŕbiť do bútľava". Založiť by sa podľa mňa mohla taká unisex témka a každý by si tam to svoje mohol zverejniť, nie?

Ďakujem...:)

Myslím, že by sme mohli osloviť Richarda so založením špeciálnej časti porady, a volalo by sa to ......no nevie ma napadnúť to slovo.

Inak, čo znamená to slovo "unisex"? To akože poradňa pre male a female?
Elena Navrátilová
08.07.06,17:28
Niečo ako aj mužské aj ženské. Používa sa napr. pri farbe odevov, pri parfumoch. Môžu nosiť, používať a neviem čo ešte akceptovať aj muži aj ženy. Možno by stačilo bútľava vŕba, nie? Alebo unisex vrba a to by bolo asi navštevovanejšie. Ľudská zvedavosť je ohromná.
Elena Navrátilová
08.07.06,17:30
Ďakujem...:)

To akože poradňa pre male a female?No a toto je aké slovné spojenie?
Tweety
08.07.06,17:34
Ďakujem...:)

Myslím, že by sme mohli osloviť Richarda so založením špeciálnej časti porady, a volalo by sa to ......no nevie ma napadnúť to slovo.

Inak, čo znamená to slovo "unisex"? To akože poradňa pre male a female?
Unisex, je univerzálna móda. Aj pre samcov aj pre samice.:p
dana9
08.07.06,17:42
Čo sa týka použitia zbrane na obranu vlastného majetku, tak sú dôležité predovšetkým nasledovné ustanovenia Trestného zákona § 26. Je však otázne, nakoľko je tieto ustanovenia možné aplikovať aj na obranu firemného majektu. Vlastníctvo ako také je chráneným záujmom, do úvahy preto prichádza § 25.




§ 26
Oprávnené použitie zbrane

(1) Použitie zbrane v súlade so zákonom nie je trestným činom.
(2) Za použitie zbrane v súlade so zákonom sa považuje aj jej použitie proti inému vo svojom obydlí na ochranu života, zdravia alebo majetku, ak osoba do obydlia neoprávnene vnikne alebo v ňom neoprávnene zotrvá a nejde o nutnú obranu. To neplatí, ak bola pritom inému úmyselne spôsobená smrť.

§ 25
Nutná obrana

(1) Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok na záujem chránený týmto zákonom, nie je trestným činom.
(2) Nejde o nutnú obranu, ak obrana bola celkom zjavne neprimeraná útoku, najmä k jeho spôsobu, miestu a času, okolnostiam vzťahujúcim sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu.
(3) Ten, kto odvracia útok spôsobom uvedeným v odseku 2, nebude trestne zodpovedný, ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo zľaknutia.
(4) Ak sa niekto vzhľadom na okolnosti prípadu mylne domnieva, že útok hrozí, nevylučuje to trestnú zodpovednosť za čin spáchaný z nedbanlivosti, ak omyl spočíva v nedbanlivosti.



Pokiaľ viem, tak jedným z cieľov tvorcov zákona bolo presne to, aby sa na obranu vlastného majetku dala použiť aj zbraň, samozrejme v súlade so zákonom, teda napr. držaná legálne, pričom použitie zbrane musí byť primerané. To však závisí od konrétnych okolností prípadu.


Pravdou však je že použitie tohto ustanovenia v praxi nemám odsledované. V minulosti, resp. za účinnosti starého zákona boli súdy veľmi prísne pri posudzovaní použitia zbrane na vlastnú obranu. Pokúsim sa k tomu ešte niečo zistiť a dám vedieť. :):)

dana:)
M3G
08.07.06,17:47
Unisex, je univerzálna móda. Aj pre samcov aj pre samice.:p


No a toto je aké slovné spojenie?

Ste si už odpovedali.:D

male=samec
female=samica

A myslím, že by sa to tu na porade uživilo.
M3G
08.07.06,17:49
(2) Nejde o nutnú obranu, ak obrana bola celkom zjavne neprimeraná útoku, najmä k jeho spôsobu, miestu a času, okolnostiam vzťahujúcim sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu.
(3) Ten, kto odvracia útok spôsobom uvedeným v odseku 2, nebude trestne zodpovedný, ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo zľaknutia.


Ten odsek 3 sa mi veľmi páči, aj to by sa dalo použiť na to, čo som spomínal.
Elena Navrátilová
08.07.06,17:50
A ja že si nás odchytil na šuťáku. No veď začni konať. Tiež som toho názoru.;)
Elena Navrátilová
08.07.06,18:02
Ten odsek 3 sa mi veľmi páči, aj to by sa dalo použiť na to, čo som spomínal.No až je to to čo som písala vyššie, v skratovom konaní policajt, zastreli, postrelil,...
willma
08.07.06,18:54
§ 25
Nutná obrana
(3) Ten, kto odvracia útok spôsobom uvedeným v odseku 2, nebude trestne zodpovedný, ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo zľaknutia.
Chudák môj staffordík Tak ho rozrušil vstup zlodeja do bytu až mu natrhol ... doplňte si čo len chcete. Neberte to ako iróniu tak ma tie Vaše príspevky dovytáčali, že natrafiť teraz na nejakého vola tak má so mnou čo robiť a to som holubičia povaha enem ma nesmie niekto vytočiť. A skúsil by ma udať pre ublíženie na zdraví- veď čo ja chúďa žieňa- radšej buchnem prvá ako by som mala čakať čo na to môj protajšok. A nezabudnúť, že treba trafiť doprostred čela, aby páni zlodeji nekrívali. Inak ja mám na rozdiel od Vás trochu lepšie skúsenosti s policajtami (že by to bolo tým, že krstný tato mojej dcéry je veliteľ PMJ? :D )
Danila
08.07.06,19:01
Ani si nevieš predstaviť, ako by si prispela k čiastočnej rehabilitácii pánov policajtov, keby si tú lepšiu skúsenosť v stručnosti opísala. Dúfam, že nešlo len o darček od veliteľa pre krsniatko. Ale vlastne aj to je niečo.
willma
08.07.06,20:03
Bohužial, vôbec nešlo o darček. V prvom prípade išlo o streľbu (i keď ma drahý bývalý presviedčal, že boh vie čo som počula) Od nahlásenia tam boli do troch minút (aj to hovorím veľa). Skutočne išlo o streľbu zo žiarlivosti. Strelec podľahol na mieste a kočka asi o týždeň v nemocnici. Najhoršie na tom bolo, že chalana som poznala osobne a spolu sme pracovali. Vôbec by som nepovedala, že je niečoho takého schopný.
Druhá skúsenosť je osobná: búrala som autom- z mojej viny (mám sa čím chváliť) našťastie sa nikomu nič nestalo. Akurát ľavá strana služobného voza zrušená a náklaďák taktiež nejaká tá škoda. Policajti, ktorí prišli na miesto nehody sa snažili pomôcť ako vedeli a dopravák bol taktiež veľmi nestranný a ústretový (mohla som prísť o vodičák, našťastie som vyviazla len s blokovkou)
a to bez akéhokoľvek všimného, či pokusu o zjednávanie. Zatvárila som sa jednoducho moc skrúšene ako ma to mrzí- nie že by ma to nemrzelo, ale trocha som moje reakcie prehnala a vyšlo to až do takej miery, že sa za zníženie pokuty prihováral dokonca aj spoluúčastník nehody, ktorý nebol na vine.
duficek
09.07.06,09:39
S policajtami mam vzdy len zle skusenosti, ale tento posledny ma dorazil>
Dcera bola na chate s kamosmi /s nasim vedomim a len par km od domu/
Vecer cez okno tam vosli dvaja chlapci, ked ich dcera pristihla, vyskocili z okna. Ihned zistila ze viacerym chybaju mobile a peniaze, ktore mali tam odlozene. Samozrejme mladeznici si tych dvoch nasli, lenze zlodeji ich fyzicky napadli. Prislo samozrejme k bitke a niekto z okolia privolal policiu, to mi uz dcera volala co sa stalo. Vsetkych odviedli na policiu. Ked sa mi po hodine nevratila, volala som na policiu, kde mi povedali ze moja dcera je zadrzana s podozrenim so spachania trestneho cinu a ze cakaju na vysetrovatela.
Vsetkych tam zadrzali az do obeda nasledujuceho dna, smadni, hladni. Pachatelia sedeli volne a chlapci ktori si branili svoje veci boli celu noc priputani o radiator. Ked dcera ziadala nahradu skody, jej zmizlo 500.- Sk
tak pan policajt povedal ze o takej malej ciastke sa nebudu bavit a ukradnute
mobile - vraj ako chce dokazat ze tam mali mobil. Pachatelom osobnu prehliadku neurobili, s odovodnenim ze skoda je prilis nizka. Rano pachatelov pustili domov lebo vypovedali ze ti druhi ich napadli a poskodenym dali policajti
dost krutu bitku obuskami a poslali ich domov. Dcere neurobili nic, asi preto ze je dievca a aj preto ze som celu noc tam kazdu chvilu volala.
A co z toho, kde sa pojdem stazovat ? Leda tak na lamparen.
ano, toto je dokonale cisty obraz prace nasej policie.
obcas nam sice novy cas prinesie senzaciu, ako nasi kuklaci zatkli dalsich mafianov....lenze mam pocit, ze v tom ma prsty "konkurencna" skupina co ich bonzla. cize oni maju docasne o jednu konkurenciu menej a policajti sa maju aspon cim pochvalit...
duficek
09.07.06,09:41
Vieš dneska je to ťažké ...policajtov je málo ..vidíš 2-ja na 3 mestské časti...u nás boli tiež 2-ja na 1 menšie mesto a 20 dedín ....čo k tomu dodať .
zitka je to tak, aj mi tych chalanov policajtov bolo trochu luto, oni za to nemozu ako ich riadia tam zhora.
len mi bije do oci ina vec, ked je akcia JASTRAB, je motorizovana hliadka takmer na kazdej ulici....kde potom tie hliadky skovavaju, ked ich treba v noci pri trestnych cinoch???
duficek
09.07.06,09:44
Pokiaľ je súkromný pozemok oplotený, označený a zbraň legálne, nepozvaný, resp. samopozvaný hosť sa môže postrašiť aj strelnou zbraňou. Teda môže byť aj použitá strelná zbraň. Vravel mi to bývalý kolega. keď im ukradli z drevárne kosačku, a neviem čo ešte. Toto mu pri vyšetrovaní povedali policajti. Podmienkou je legálne držaná zbraň, označenie a oplitenie súkromného majetku. Ak ma zavádzal, tak nenesiem zodpovednosť. Ale podľa nového znenia farmárskeho zákona to má byť takto.
mozno, lenze v nasom pripade zlodeji stihli preskocit plot a dali sa na utek. strelba v tomto pripade by nebola uz brana ako obrana majetku, ale utok na civilistu, aj ked ide v podstate o zadrzanie zlodeja....
duficek
09.07.06,09:52
Ja som po našom pozemku(okrem iného) náhodne rozmiestnil detektory pohybov(nie je ich tam veľa, ale snímajú dosť veľký priestor), čo som napojil na gsm pager, ktorý nám v prípade narušenia zvoní na telefón a my potom do 10 minút prifrčíme. Nevýhodou je, že občas to zoberie aj mačku.
Tento rok som k tomu namontoval aj kamery so samostatným digitálnym videom, ktoré mi na pevný disk nahráva nonstop video a v prípade nejakého narušenia si dokážem zistiť, čo to tam vlastne bolo...
ano, tiez rozmyslame nad kombinaciou viacerych zabezpeceni, urcite kamery aj narusenie kancelarie, halogenove lampy+detektor pohybu a samozrejme GSM modul.
duficek
09.07.06,10:02
no a este jedna perlicka, ale to uz nesuvisi s touto temou, beriem to ako zlyhanie jednotlivca.
asi cca 10 rokov dozadu sme mali jedno blbsie obdobie, ked nam zahradu a chatu vykradli do roka 9!!!x. (to ze tam uz nebolo co kradnut hovorit nemusim, tak nam zlodeji zacali rozbijat zachody, umyvadla, taniere, nasrali do stredu izby atd...)
tak jeden vysetrovatel sa nam ponukol, ze ked chceme, mozeme mat hned po problemoch...len by sme mu museli dat polku nasej zahrady, on by si to uz potom postrazil......:o
luebchenko
10.07.06,09:10
Ako je to vlastne s trestnou zodpovednosťou človeka, ktorý v snahe ochrániť svoj majetok označí tento nápisom typu: "Pozor zabezpečené výbušným systémom" (alebo tak nejako podobne) a majetok skutočne zabezpečí niečím, čo prípadnému zlodejovi prinajmenšom jeho šikovné ručičky poobtrhá? Bol by zodpovedný za ublíženie na zdraví chudáka zlodeja? Tak nejako by sa mi to páčilo :D Ibaže sa obávam, že by sme sa invalidných dôchodkov nedoplatili... Prepáčte mi moju "krvilačnosť" ale so zlodejmi, bezmocnosťou okradnutého a neschopnosťou policajtov čokoľvek proti takýmto "drobným zlodejíčkom" podniknúť mám tiež svoje skúsenosti...
duficek
10.07.06,09:23
ja osobne som za to, aby sa zlodejom utinali ruky ako v arabskom svete.
vhodne by aspon bolo, aby si poskodeny mohol svojpomocne chranit svoj majetok a aby sa nemusel obavat, ze este on pojde do basy a zlodej bude na slobode za "priestupok".
myslim ze pripadne pasce (vybusny system si neviem predstavit) su urcite nelegalne...s tym tak trochu suhlasim, pripadne pasce a ochranne systemy by mohli ublizit napriklad hasicom pri pripadnom poziari. a nie vzdy je cas volat majitela aby si prisiel pasce zneskodnit....
dana9
10.07.06,09:37
Ako je to vlastne s trestnou zodpovednosťou človeka, ktorý v snahe ochrániť svoj majetok označí tento nápisom typu: "Pozor zabezpečené výbušným systémom" (alebo tak nejako podobne) a majetok skutočne zabezpečí niečím, čo prípadnému zlodejovi prinajmenšom jeho šikovné ručičky poobtrhá? Bol by zodpovedný za ublíženie na zdraví chudáka zlodeja? Tak nejako by sa mi to páčilo :D Ibaže sa obávam, že by sme sa invalidných dôchodkov nedoplatili... Prepáčte mi moju "krvilačnosť" ale so zlodejmi, bezmocnosťou okradnutého a neschopnosťou policajtov čokoľvek proti takýmto "drobným zlodejíčkom" podniknúť mám tiež svoje skúsenosti...

Pri posudzovaní nutnej obrany, či už života alebo majetku, sa vždy prihliada na okolnosti konkrétneho prípadu, a to či sú splnené zákonné podmienky. Pri použití nutnej obrany je dôležitá primeranosť použitých prostriedkov ako aj spôsob označenia, že je použitý výbušný resp. zabezpečovací systém. Za účinosti minulého TZ bol riešený prípad, keď stará pani žijúca na lazoch mala v plote okolo domu a pastviny zavedený elektrický prúd. Mala to však na tom plote označené iba asi raz na sto metrov. Deti sa hrali, nevšimli si to a jedno z nich sa plotu dotklo a zabilo ho to. Súd to potom považoval s ohľadom na všetky okolnosti za neprimeranú obranu. Ale to je len jeden prípad z mnohých.
Z dikcie teraz platnej úpravy vyplýva, že súd je povinný zohľadňovať aj pocity napadnutého, ktorý v rozrušení nemusí dobre ohadnúť čo mu hrozí a v krátkom čase, ktorý má na obranu je správne zhodnotiť primeranosť použitých prostriedkov obrany. Vo všeobecnosti je terajšia úprava voľnejšia ako tomu bolo v minulosti.

dana:)
dana9
10.07.06,09:41
Policajtov je dosť hlavne na cestách, keď inkasujú. Ale k veci. Počúvala som raz Lipšica, bolo to v súvislosti podobného prípadu, keď majiteľ pozemku vystrelil na zlodeja.Vyjadril sa v tom zmysle, že ak bude útok voči zlodejom zo strany vlastníka majetku aj s použitím legálnej zbrane, bude právne akceptovaný. Právnici o tom asi vedia viac, možno sa vyjadria.

Podstatou nutnej obrany je predovšetkým v tom, že štát často nemá prostriedky na to, aby ochránil občana pred útokom na jeho záujmy. Štát teda deleguje svoju právomoc na občana a umožňuje mu konať pri vlastnej obrane alebo obrane iných osôb.

dana
Jana Motyčková
10.07.06,10:10
Naša skúsenosť - bol to asi rok 1997, stavali sme dom. Ukradli nám okná asi za 60000. Zlodejov videl malý 5-ročný chlapec od susedov, ktorý sa tam vždy ponevieral, keď sme stavali (pomáhal). Zavolali sme policajtov. Zlodeji tam nechali fľašu od piva, policajti zobrali odtlačky, spísali zápisnicu, hovorili s tým chlapcom. O pár dní, keď tam bol manžel aj s týcm malým chlapcom išli okolo chalani na bicykli a chlapec ich identiofikoval, že to boli tí zlodeji. Manžel ich vystopoval, zistil, kde majú kradnuté veci a išiel na políciu. Polícia si predvolala chlapcov, lenže rodičia ima "dali aliby" - že boli doma a učili sa. Keď následne (až po predvolaní na políciu) išli na to miesto, kde mali byť ukradnuté veci, už tam samozrejme nič nebolo. Odtlačky ktoré boli ich nezaujímali. Nakoniec si policajti zavolali môjho manžela a slušne povedané "sprdli" ho, že sa im do toho nemá miešať. Samozrejme, po pár mesiacoch prišlo oznámenie "Páchateľ neznámy"
luebchenko
10.07.06,10:14
Za účinosti minulého TZ bol riešený prípad, keď stará pani žijúca n alayoch mala v plote okolo domu a pastviny zavedený elektrický prúd. Mala to však na tom plote označené iba asi raz na sto metrov. Deti sa hrali, nevšimli si to a jedno z nich sa plotu dotklo a zabilo ho to. Súd to potom považoval s ohľadom na všetky okolnosti za neprimeranú obranu. Ale to je len jeden prípad z mnohých.

dana:)

Dokelu, zasa som to nedomyslela :eek: Tak mať na svedomí nejaké dieťa, to radšej nech si tie mrchy kradnú :D A holt deti sú deti, tie by si to ani nemuseli vedieť prečítať, aj keby tie tabuľky boli hned tesne vedľa seba okolo celého pozemku, však? Má niekto iný lepší nápad? :D Napríklad by museli odsúdení zlodeji ešte takých 5 rokov po prepustení z basy (ak sa tam nejakí aj dostanú vôbec), alebo po dokázaní im ich činu a tak, nosiť povinne na sebe takú varovnú oranžovú vestu s veľkým nápisom POZOR KRADOL SOM!!! :D :D :D Alebo by som im tie pršťoky postupne odštipkávala, čo krádež to pršťok... možno by im chýbali pri výkone remesla, nie?
duficek
10.07.06,10:43
majucinnejsia bude mafianska praktika.
vykradac aut, asi neznaly pomerov, sa snazil ukradnut autoradio z jedneho mafianskeho auta. jasne ze ho hned pri tom chytili, policajtov nevolali. dostal vrece na hlavu, supli ho do auta, isli s nim na prechadzku do lesa. na tu prechadzku do konca zivota nezabudne, mozno uz nic neukradne, aspon nie z mafianskeho auta.
ak by sa to stalo obycajnemu smrtelnikovy, ktory by zavolal policajtov, zlodej by bol na druhy den prepusteny na slobodu a stihany za priestupok, autoradio zabavene ako dokaz, neskor dojde vyrozumenie o zastaveni stihania, nakolko zlodej sa zdrzuje na neznamom mieste.
ponaucenie je z toho hadam jasne.
tymto prispevkom nechcem nikoho navadzat na trestny cin, ani davat navod nan.

oba pripady napisala realita.
M3G
10.07.06,11:47
majucinnejsia bude mafianska praktika.


Poznám ľudí, ktorí chytili známeho zlodeja, dali mu pásku na ústa, zviazali mu ruky a nohy(lepiacou páskou-aby nebolo vidieť prípadné násilie). Hodili ho do kufra auta a pri aute sa rozprávali, že kde by ho bolo najlepšie zakopať, aby ho nikto nenašiel. Samozrejme iba srandovali. Zlodej bol smrteľne vyplašený....keď ho vyhodili z auta, pohrozili mu, že nabudúce to môže pre neho skončiť horšie. Zlodej ďakoval...a odvtedy bol pokoj...aspoň s ním.

Neskrivili mu ani vlas(aby nemal nejakú príčinu ísť na políciu) ale psychicky ho poriadne potýrali.
pavel9
10.07.06,12:56
Pekný deň.
Žiaľ, opisované skutky sú už na dennom poriadku.Možno by stálo za to ak mienite na tom mieste ostať a podnikať, pouvažovať o chránených priestoroch, alebo pohľadať si objekt. V tom prípade by sa už dalo zabezpečiť stráženie tovaru a majetku aj na diaľku, elektronicky, so spoluprácou dôverihodnej SBS,alebo priamo na políciu, ktorá má aj zásahovú mobilnú jednotku( aj niektoré SBS ju majú). Mal som možnosť nejaký čas pracovať na tvz. stredisku registrácie poplachov. Konkrétne boli pod elektronickým dohľadom objekty, vzdialené vzdušnou čiarou do 10 km. Akonáhle vznikol poplach, bolo to ihneď hlásené zásahovke. Viem že je to o peniazoch, ale ak si uvedomíme, že časom bude takýchto prípadov len príbúdať. čo tak sa spojiť viacerí na okolí? A pes? Áno, je to riešenie, ale ako viem, nie je problém ho zlikvidovať,( ved sa likvidujú aj ludia) ak tam nikto nebude. A ak by bol to pes a nie fena, nie je problém ho odlákať na pach hárajúcej sa feny.Uvedomte si tiež, že ak by mal byť tam aj psovod, časom sa Vám náklady vyšplhajú na viac ako by bola prvotná investícia na elektronické zabezpečenie;(aspoň jeden pes a zopár psovodov, čo sa budú striedať, nezabudnúť na odpočinok, dovolenky,nemoc a podobne, ošatenie, odvody, strava, náklady na psa a iné výdavky). Na ilustráciu asi to, že jedna hodina strážneho sa nákladovo šplhá k sume 200,- až 250,- SKK/ hod, a zo zbraňou a psom do 500,- SKK/hod. x počet hodín x počet dní ( Zatiaľ)
Je to zložité, a ak fakt ide o hodnotný majetok,žial dopracovali sme sa v tejto "demokracii" k tomu že budeme platiť aj za to, že môžeme žiť.
Na záver, vyhľadajte si odbornú pomoc v tomto, lebo sami sa zbláznite z toho.Myslím, že za radu a opýtanie sa ešte zatiať neplatí. Nezabudnite,že za všetkým sú predovšetkým ľudia. aj v zlom aj v dobrom.
Danila
10.07.06,13:54
Ja s Tebou plne súhlasím, ale na serióznosť dnešných SBS, ktorých je ako húb po daždi, by som až tak veľmi nevsádzala. Poznám známych, ktorým zlodeji nechali vyhulákať signálku, vykradli na kompletku, a SBS- károm išli oči vypadnúť od údivu, ako sa to mohlo stať. Policajti sa zase čudovali, ako je možné, že bol alarm, a tak sa vlastne všetci čudovali, a záver čudovania bol páchateľ neznámy. Pomáhaj si človeče, aj...........
pavel9
11.07.06,06:17
Pekný deň.
Ak má niekto spísanú zmluvu s SBS, poprípade s políciou a počas platnosti tejto zmluvy dôjde ku škode zapríčinenou SBS, (políciou) tak za ňu SBS (polícia) v plnej miere zodpovedá. Myslím si, že je to dostatočne ošetrené Obchodným zákonníkom,Občianskym zákonníkom. ide ale o to, aby všetky tieto náležitosi boli jasne a nemenne zakotvené v zmluve. Preto je dobré si takúto zmluvu nechať vypracovať odborníkmi. T týchto prípadoch sú SBS aspoň tie seriozne poistené pre prípad škody. Aj to sa dá overiť u poistovni a taktiež spísať túto požiadavku v zmluve
monr
11.07.06,11:15
U nás vo firme to máme zabezpečené tak, že máme detektory pohybov, kamery(nonstop nahrávajú), a ešte aj pripojenie na políciu. Akonáhle sa spustí poplach, tak z polície volajú, či vieme niečo o tom, ale akonáhle nedvíhame telefón alebo nie sme vo firme, behom pár minút sú tu policajti. Tak to bolo aj predminulý víkend, musela som dojsť odkódovať, prezrieť prevádzku, a až potom policajt po nahlásení na centrálu odišiel. Takže zatiaľ našťastie to funguje takto.