ivka70
23.01.17,08:57
Chcem sa uistit v 2 situaciach:

1. Danovnik ma pocas roka iny prijem (oprevadzkuje ako FO malu elektraren), ktory ale za cely rok neprevysi 500 eur.
Moze si v takom pripade poziadat o RZD a tento prijme vobec neuvadzat?

2. Danovnik predal po 8 rokoch byt. Kedze mu nevznika danova povinnost, nemusi tento predaj nikde uvadzat a rovnako si moze poziadat o RZD, ak ma prijem len zo zamestnania?

Dakujem za odpoved.
Jarka 1
23.01.17,08:38
1. Tu nie som si istá. Neviem na základe čoho sa prevádzkuje malá elektráreň a či si sú nejaké zmluvy na odber energie. Či sa to dá posúdiť ako príležitostný príjem.

2. Daňová povinnosť nevzniká, lebo príjem je od dane oslobodený. Takže kľudne RZD.
ivka70
23.01.17,08:50
Dakujem :)
Zmluvy su, ale ako FO, maju potvrdenie o opravneni podnikat v energetike podla zakona o energetike (vyroba elektriny z ekologickych zdrojov)
Ak by neslo RZD, musi to byt na DP typu B a ked sa tam daju prijmy a vydaje a celkovo nebude rozdiel vacsi ako 500 eur, bude sa to danit? A do akej kolonky ich dat na DP?
Jarka 1
23.01.17,09:08
Keď som prešla riadky v DP B, tak mne vychádzajú dve možnosti.
1. § 6 riadok 6 - tu asi netreba mať pridelené DIČ, alebo
2. § 8 riadok 13

Prikláňam sa k § 6, v prípade, že sa sem uvádza aj príjem bez pridelenia DIČ
Katy a R
23.01.17,09:12
ten druhý bod je jasný
k 1. - ak má oprávnenie na podnikanie - tak to nemôžeš zaradiť do §8, ja by som to zaradila ako podnikanie podľa osobitného predpisu. (§6)
A ešte - aj ak by si uvažovala o § 8 - tak tam sa neberie rozdiel medzi príjmami a výdavkami - ale celkový príjem nesmie presiahnuť 500 eur (aj s prípadným príjmom z § 6odst 3 v súčte - výdavky potom pomerom)!
Jarka 1
23.01.17,09:33
Na stránke fin. správy som našla:

Príjmy z podnikania

Medzi príjmy z podnikania (§ 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov) daňovník zaradí príjmy:

z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva (napr. samostatne hospodáriaci roľník, vykonávajúci činnosť na základe osvedčenia vydaného v súlade so zákonom č. 105/1990 Zb. [nové okno],
zo živnosti (živnostník vykonávajúci činnosť na základe živnostenského oprávnenia v súlade so zákonom č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní [nové okno] )
z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov (napr. notár, daňový poradca, audítor, exekútor, súkromný lekár, veterinár, fyzická osoba prevádzkujúca fotovoltaickú elektráreň)
spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti
ivka70
23.01.17,09:51
Dakujem ,to bude ono, z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov... super :)
veronikasad
23.01.17,10:41
Ivka, píšeš o rozdiele príjmov, § 9 odst. 1 písm. g hovorí o úhrne príjmov ...
ivka70
24.01.17,12:10
Myslela som rozdiel medzi prijmami a vydavkami ...