matka35
23.01.17,13:22
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu. Mám zamestnanca, ktorý požiadal o "materske" čiže bude na RP a poberať materské. Ale zároveň u nás chce uzatvoriť nový pracovný pomer na inú pracovnú činnosť. A ja neviem čo je lepšie. Či uzatvoriť zmluvu na dobu určitú (čiže počas tej materskej 28 týž.) - platia sa odvody ako z normálnej zmluvy? má nárok aj na stravné lístky a dovolenku? je tam aj skúšobná doba? Alebo uzavrieť dohodu na pravidelný príjem a z tej sa platia všetky odvody? Ďakujem pekne za rady a pomoc
milagros208
26.01.17,11:48
Záleží od toho koľko hodín mesačne odrobí. Dohoda je limitovaná počtom hodín. Čo sa týka odvodov tak je jedno, či je to na PP alebo dohodu. Počas poberania materského sa platí len ZP a zamestnávateľ ešte ÚP. Počas PP má nárok na stravné lístky a vznikne mu aj nárok na dovolenku za odpracované dni. Ak by teda pracoval "normálne", t.j. napr. 40 hodín týždenne, tak potom je lepšia pracovná zmluva na dobu určitú.
matka35
26.01.17,12:02
Ďakujem moc pekne, v podstate som si neuvedomila, že pokiaľ ide o dohodu je to "zatiaľ" 350 hod do roka a to by za tých cca 6 mesiacov prekročil keby robil 7,5 hod denne. Takže v podstate je pre neho lepšie zmluva, aspoň má aj dovolenku a stravenky. A teda keď by ukončil tento pp tak by sa mu dovolenka preplatila. Tak je?
Ďakujem
milagros208
26.01.17,12:59
Áno. Posudzuje sa ako úplne nový PP. Na prvom PP bude čerpať MD a bude sa mu krátiť dovolenka a v druhom PP mu zas nárok na dovolenku vznikne - pomerná časť ročnej dovolenky, keďže odpracuje viac ako ako 60 dní.
matka35
26.01.17,13:03
ok, ďakujem, ale na prvom sa mu bude krátiť dovolenka? Veď tá sa kráti len pri PN nad 100 dni a viac. Pri materskej nie. Alebo sa mýlim?
Ďakujem
milagros208
27.01.17,06:18
Dovolenka sa kráti aj pri čerpaní rodičovskej dovolenky §166 ods. 2. A otec dieťaťa je na rodičovskej dovolenke. Dôležité je či je na RD podľa § 166 ods. 1 alebo 2. Sú dva pohľady. Jeden z pohľadu zamestnania a teda zákonníka práce a druhý je z pohľadu SP. Môžeš byť z pohľadu zákonníka práce na MD, ale z hľadiska SP ti nevznikne nárok na dávku materské. Taktiež z pohľadu zamestnania si na RD, ale poberáš dávku materské. Počas poberania "materského" sa poistenie neprerušuje. Vtedy je vylúčená povinnosť platiť poistné §140 ods.1. Toto som našla na stránke SP:
Ak zamestnávateľ poskytne zamestnankyni v súvislosti s tehotenstvom a starostlivosťou o narodené dieťa materskú dovolenku, nástup na ňu (bez ohľadu na to, či žene vznikne nárok na materské alebo nie) ohlasuje Sociálnej poisťovni prostredníctvom Registračného listu FO – zmena (oddiel č. 9, Dátum začiatku MD). Rovnako na RL FO – zmena nahlási ukončenie materskej dovolenky (oddiel č. 9, Dátum skončenia MD) a na tom istom tlačive oznámi tiež začiatok rodičovskej dovolenky (oddiel č. 9, Dátum začiatku RD). Súčasne však odovzdá ďalší RL FO – prerušenie, v ktorom ako dôvod prerušenia uvedie čerpanie rodičovskej dovolenky (oddiel č. 9, v kolónke Dôvod prerušenia uvedie 6). Zamestnávateľ potom oznamuje aj ukončenie rodičovskej dovolenky zamestnankyne, a to opäť prostredníctvom RL FO – zmena (oddiel č. 9, Skončenie RD) a následne ukončí aj prerušenie poistenia na ďalšom RL FO (oddiel č. 9, Dátum zániku prerušenia).

Počas poskytovania materského má zamestnankyňa vylúčenú povinnosť platiť poistné, čo znamená, že poistenie jej trvá, ale poistné neplatí. Počas rodičovskej dovolenky má poistenie prerušené, teda jej netrvá.

Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov, že iná situácia nastáva v prípade otcov. Pojem materská dovolenka pre mužov Zákonník práce nepozná, a preto ju zamestnávateľ nemôže otcovi dieťaťa poskytnúť ani v prípade poberania dávky materské. Otcovi patrí odo dňa narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka. Ak otec poberá dávku materské, zamestnávateľ nástup na rodičovskú dovolenku oznamuje ako zmenu na RL FO – zmena (oddiel č. 9, Dátum začiatku RD), pričom počas poberania dávky materské má rovnako ako matka vylúčenú povinnosť platiť poistné. Ak pokračuje po ukončení poberania materského v rodičovskej dovolenke, zamestnávateľ obdobne ako u matky sociálne poistenie preruší od nasledujúceho dňa po ukončení poberania dávky (oddiel č. 9, Dôvod prerušenia 6). Po skončení rodičovskej dovolenky postupuje rovnako ako v prípade zamestnankyne.
matka35
27.01.17,07:03
Supiš, ďakujem veľmi pekne. Takže krátim ako pri klasickej dlhodobej pn. Najskôr 1/12 za prvých 100 dní a potom za každých 21 neodprac.pracovných dní. Veľmi ste mi pomohli, ďakujem. ♥