lienka9
23.01.17,16:08
S manželom sa rozvádzame, kvôli psychickému tlaku som pred pár mesiacmi odišla zo spoločnej domácnosti. Potrebovala by som poradiť s majetkovým vysporiadaním. Vlastníme 2 byty.

Prvý byt sme nadobudli ešte pred sobášom, vlastníme ho podielovo 50/50.

Druhý byt sme kupovali ako manželia na 100 % hypotéku, je súčasťou BSM.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

1. Odmieta mi dávať polovicu príjmu z prenájmu bytu, ktorý vlastníme 50/50 (ktorý prenajímame).
Plán bol taký, že príjem z prenájmu mal splácať hypotéku. K tomu však nikdy nedošlo, lebo hypotéku som platila ja z môjho účtu zatiaľ čo nájomníci posielajú a posielali nájom na účet manželovi. Nakoľko manžel prišiel o stabilný príjem už pred cca 1,5 rokom, odmieta mi dávať polovicu z príjmu z prenájmu (resp. to čo ostane po úhrade výdavkov spojených s bývaním). Vyžiadala som si priamo od nájomníkov, aby posielali nájomné na môj účet. Tento môj pokus manžel zmaril a zmanipuloval nájomníkov tak, že posielajú nájom opäť jemu. Právnička mi poradila podať trestné oznámenie za neopodstatnené obohatenie, vraj sa to dá vymáhať max 2 roky dozadu..a bude to trvať dlho.
Poraďte mi prosím, aké mám možnosti?

2. Býva v byte, kde ja platím hypotéku (a pritom tam nebývam).
Po rozchode som sa odsťahovala zo spoločnej domácnosti. Manžel dlhodobo sľuboval, že sa odsťahuje on, sľub však nedodržal s tým, že nemá na to prostriedky a pod. Hradí tam len energie. Ja platím celú hypotéku, vyše 400 eur mesačne. Je to smutné, že ja platím za byt, kde nebývam a on, čo tam býva sa len smeje a platí len tie energie. Odmieta sa podieľať na hyp. splátkach.

Manžel sa odmieta z bytu odsťahovať s tým, že je tiež vlastník v rámci BSM. Nárokuje si právo na súkromie, viackrát sa mi nepodarilo dostať do bytu, lebo dal zvnútra kľúč do zámku. Navyše situáciu zneužíva pri starostlivosti o nášho syna, ktorý sa tam samozrejme cíti doma, vyrastal tam, má tam zázemie. Malému hovorí, že "tu sme doma".
Poraďte prosím, čo sa dá s tým urobiť?

Len na dokreslenie situácie, manžel mi odmieta prispievať na syna. Na dieťa neplatí ani euro. Netuším aký má príjem, viem len toľko, že je zamestnancom a zároveň aj spoločníkom/konateľom spoločnosti. Stavia sa do role obete a mňa do pozície mrchy, ktorá dobre zarába a aj napriek tomu pýta od chudáka peniaze. Takýmto spôsobom manipuluje proti mne aj syna.
Soňa K
24.01.17,05:20
Právnik, právnik, právnik. Ten vie, aké sú všetky možnosti.
buchač
24.01.17,05:31
Na obe otázky je rovnaká odpoveď :
1. Súd
2. Súd

Kvalitný právnik je samozrejmosťou.
Mária27
24.01.17,09:41
Okamžite daj návrh na zrušenie BSM počas manželstva. Po jeho zrušení žiadaj jeho vyporiadanie s tým, že si vyporiadate aj nájomné aj hypotéku. Vyhľadaj si k tomu viac článkov či judikátov, napr. http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/z/zrusenie-bsm-za-trvania-manzelstva.html

občiansky zákonník
.§ 148
(1)
Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
(2)
Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.