celloo
09.11.04,12:56
Dobry den,
prosim, vedel by mi niekto vniest svetlo do pojmov, prav, povinnosti vyhradnych/autorizovanych predajcov/dovzcov? Ide mi o to, ze som objavil v nemecku velkoobchod so zaujimavymi cenami a chcem tie vyrobky dovazat....nemoze takyto dovoz robit problemy, ked su na slovensku autorizovani predajcovia ako aj oficialny zastupca tejto znacky tovaru???...a ako potom vyriesim zalezitost slovenskeho manualu k tymto vyrobkom??.. Ma mi ho poskytnut/predat oficialny zastupca znacky na slovensku????
Dakujem
Martin
jovanni
18.11.04,15:31
milý celloo, mám podobný problém. S podobnými otázkami tu málokedy pochodíš. Skôr keby si sa spýtal na "ošúchané témy" napr. zivnost vs. s.r.o., konatelia v s.r.o. atd.
Myslím si, že s postupom času sa takáto téma bude častejšie zobrazovať (veď čoraz viac firiem si hľadá partnera v EÚ) a chce vedieť rovnaké veci.
Z mojich skúseností ti môžem poradiť napr. centrá prvého kontaktu alebo inkubátory. Tam by ťa mali usmerniť ako jednať s potenc.zahraničným zákazníkom a čoho sa vyvarovať.
Existuje aj drahšie a skoro to isté riešenie - právnici. Niečo zaplatíš, ale máš zmluvu o výhradnom zastúpení šitú na mieru.

veľa šťastia pri hľadaní.
EFA
18.11.04,20:03
Kedysi na prednáške som počula, že výhradný zástupca má s výrobcom zmluvu o výhradnom zastúpení. Výhradný = jediný v danej krajine. V zmluve to má byť uvedené, aj s povinnosťami a právami, ktoré z toho medzi zmluvnými stranami vyplývajú. V obchodnom zákonníku o tom nie je nič?

Myslím však, že nič nebráni ďalšiemu dovozcovi dovážať rovnaký tovar, musí však počítať s tým, že ak už v danej krajine výrobca výhradného zástupcu resp. dovozcu má, že mu tovar zrejme priamo nepredá. Dovozca si potom ešte musí vyriešiť čo bude robiť s reklamáciami, náhradnými dielmi a servisom.

Povinnosť predávať tovar so slovenským návodom a inými informáciami je daná zákonom o ochrane spotrebiteľa. Výhradný zástupca ti ho ako konkurencii asi neposkytne. Musíš si ho zabezpečiť sám.

Niekedy môže vzniknúť problém, ak je predaj spojený s vydaním nejakého špeciálneho dokladu (napr. osvedčenie o technickej spôsobilosti a pod.) Zákon alebo vyhláška potom môžu upravovať, za akých podmienok sa takýto doklad vydá a tam môže byť požiadavka, že predaj robí výhradný zástupca.

S dovozom ešte súvisí problematika vyhlasovania zhody a označovanie značkou CE. O tom sa tu už diskutovalo na inom mieste.