centauri
23.01.17,19:50
Je jedna nehnuteľnosť.Býva v nej väčšinový spoluvlastník.Môže menšinový spoluvlastník predať(za akúkoľvek cenu) svoj podiel tretej osobe? Ak áno, aké bude mať práva v nehnuteľnosti, kde býva väčšinový spoluvlastník? Môže sa napr.nasťahovať, alebo znepríjemňovať doteraz kľudný život spoluvlastníka? Môže zasahovať na pozemku napr. menšími stavbami, prestavbami?
Nepridávajte mi prosím odkazy(link) na zákony, prosím pekne len odpovede!

Ďakujem.
Mária27
24.01.17,10:25
Môžeš predať za akúkoľvek cenu, ale najskôr musíš písomne ponúknuť podiel na predaj spoluvlastníkovi. Ak ho nekúpi (do dvoch mesiacov nevyplatí - ak sa nedohodnete na inom termíne), môžeš ho predať inému, ale nie za nižšiu cenu, ako si ponúkol spoluvlatníkovi.
Nasťahovať sa do jeho obydlia nemôžeš, lebo obydlie je chránené - silnejšie ako majetok.
Ak majetok neužívaš, môžeš za svoj podiel od spoluvlastníka žiadať odplatu (ako nájomné).
O hospodárení (stavby a pod) sa musíte dohodnúť, rozhoduje väčšinový podiel, pri rovnosti súd.
Môžeš požiadať súd o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva, napr. aj tak, že ti zostane časť pozemku.
vicktor
24.01.17,12:10
"Nasťahovať sa do jeho obydlia nemôžeš" - nie je jasne ci sa pyta na prava povodneho vlastnika alebo tej tretej osoby = noveho "mensevika". Ten snad moze uzivat cast nehnutelnosti, ci nie?
ivka70
24.01.17,12:12
nemoze, jedine so suhlasom toho vacsinoveho vlastnika, pre ktoreho je nehnutelnost obydlim
vicktor
24.01.17,12:26
Ale s LV v ruke mu na urade zapisu trvaly pobyt - to nestaci?
A co v pripade ak jeden 1/2 spoluvlastnik tam ma trvaly pobyt a druhy 1/2 nema a chce sa tam natlacit nasilu?
centauri
24.01.17,16:47
Možno, že ste ma celkom nepochopili, tak teda upresním:
Jedná sa o moju svokru, ktorá býva v rodinnom dome. Pochádza z ôsmich súrodencov. Z toho má podiel svoj+ podiel 2 súrodencov, 3 nebohí súrodenci a dvaja živí súrodenci. Jedna dedička nebohého súrodenca žiada vyplatiť peniaze z domu. Nakoľko svokra nemá z čoho vyplatiť, a tá trvá na vyplatení podielu. Uvažuje aj o prehováraní ďaľších dedičov. Čo môžeme očakávať, alebo čo máme podniknúť?
Ďakujem.
vicktor
25.01.17,06:54
Cize vlastni 3/8, teda nie je vacsinova vlastnicka, ak sa ostatni dohodnu ... mozne je vselico.
Uplne chapem ze niekto nechce vlastnit zbytocnu osminu. Co ak ju kupite vy mladi? Svokra bude mat pokoj a dotycna predavajuca bude spokojna.