mondes
24.01.17,23:03
Ahojte, vraciam sa k tejto téme, pretože sa chcem uistiť o správnosti postupu účtovania. Zamestnávateľ dostal na účet preplatok v sume 200 eur. Časť, teda 140 eur je preplatok zamestnávateľa a 60 eur je preplatok zamestnanca. Teda sumu 200 eur si rozdelím. Preplatok za zamestnávateľa si zaúčtujem ako ostatný zdanit. príjem a preplatok zamestnancovi zdaním v mzde. Ale ako zaúčtujem príjem tohto preplatku na účet zamestnávateľa? Bude to taktiež ostatný zdaniteľný príjem? Vraj to nemá byť, pretože by potom tento preplatok zamestnanca bol zdanený 2x. Avšak mätie ma vyjadrenie FS k týmto preplatkom. Vyberám z neho:

Daňovník ako zamestnávateľ zaúčtuje nárok na vrátenie preplatku pre zamestnancov a príjem finančných prostriedkov z preplatku na poistnom takto:

- Daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje pohľadávku voči príslušnej zdravotnej poisťovni v knihe pohľadávok a príjem finančných prostriedkov od zdravotnej poisťovne zaúčtuje v peňažnom denníku ako príjem zahrňovaný do základu dane z príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d) bodu 3. postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva (ostatný príjem). Po prijatí finančných prostriedkov účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok.

Teda z toho mi vyplýva, že to zaúčtujem taktiež do zdanit. príjmov zamestnávateľa.
Prosím, viem, že o tom už tu bolo veľa popísané,ale vyjadrite sa ešte k tomuto niekto, resp. mi poraďte, ako zaúčtovať tých 60 eur na bank. účte zamestnávateľa. Ďakujem.
lotina
25.01.17,10:22
Ja som to urobil tak, že tých 60 eur dáš do PNZD a potom som ho dal zamestnancovi do mzdy a v mzde zamestnanca sa len zdaní.
mondes
25.01.17,18:39
Ak účtuješ v JU, tak to by si mal podľa mňa dať celé do POZD a následne časť na zamestnanca do VOZD a u teba to bude mať nulový dopad na ZD. Takto mi to logicky vychádza. Ale rada by som viac názorov vedieť. Ale akosi sa nikomu nechce už túto tému rozoberať. :)
mondes
26.01.17,10:18
Lotina, preúčtuj si tie odvody za zamestnanca do POZD, pretože takto je to správne. Tvoj postup je nesprávny. :)
lotina
27.01.17,08:01
No ďakujem za radu. Ale pýtal som sa na to jednej pani účtovníčky, ešte minulý rok a takto mi to poradila, takže ja už s tým nič nespravím. Ale do budúcna aspoň viem.