IvetaH
25.01.17,10:23
Predaj sa uskutočnil v roku 2016, mám došlú faktúru s DPH od predávajúceho, ale naozaj nie som si istá, či je to správne. Nech to čítam akokoľvek, tak mi to vychádza na samozdanenie, predávajúci mi nemal vystaviť faktúru s DPH.

Prosím vás pekne, je to tak?
KloferHladny
25.01.17,10:08
Je to dodanie časti stavby. Dodanie časti stavby ktorá nemá viac ako 5 rokov od kolaudácie nie je oslobodené od DPH. Daň má podľa § 69 odst 12 j. platiť príjemca plnenia a dodávateľ má na faktúre uviesť text "prenos daňovej povinnosti"
IvetaH
25.01.17,12:06
Už tomu rozumiem, Tuzemský prenos daňovej povinnosti na kupujúceho (platiteľa dane) je možné podľa § 69 ods. 12 písm. c) zákona o DPH uplatniť len pri predaji stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, na ktorom stavba stojí, ak sa predaj uskutočnil po 5 rokoch od prvej kolaudácie, resp. po 5 rokoch od začatia prvého užívania stavby a dodávateľ sa rozhodol predaj takejto nehnuteľnosti zdaniť.
KloferHladny
26.01.17,07:50
áno, ale to nie je tvoj prípad. Na Teba sa vzťahuje § 69 odst. 12.j.
IvetaH
26.01.17,12:05
Dodanie stavby alebo jej časti na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy sa pre účely uplatňovania dane z pridanej hodnoty považuje za dodanie tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o DPH. Slovenská republika implementovala do zákona o DPH článok 14 ods. 3 smernice, ktorý umožňuje považovať za dodanie tovaru odovzdanie určitých stavebných prác. Toto ustanovenie smernice je upravené v zákone o DPH práve v § 8 ods. 1 písm. b), podľa ktorého je dodaním tovaru dodanie stavby alebo jej časti na základe zmluvy
o dielo alebo inej obdobnej zmluvy, t.j. predmetom plnenia je zhotovenie diela - stavby alebo jej časti. Ak sa zmluvou o dielo zaväzuje zhotoviteľ dodať stavbu ako celok alebo časť stavby, miesto dodania sa určí podľa § 13 ods. 1 písm. c) zákona o DPH, v zmysle ktorého miestom dodania tovaru, ak je dodanie tovaru bez odoslania alebo prepravy, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje. Ak je predmetom dodania zhotovenie stavby alebo jej časti na území SR, miesto dodania je vždy tuzemsko.
Prenos daňovej povinnosti upravený v § 69 ods. 12 písm. j) zákona o DPH sa nevzťahuje na dodanie stavby alebo jej časti na základe kúpnej zmluvy alebo inej obdobnej zmluvy, v zmysle ktorej predávajúci prevádza svoje vlastnícke právo k existujúcej stavbe alebo jej časti na kupujúceho. TOTO SOM ZAS našla na FR. Tak mi to zas vychádza, že §69ods12j sa použije, len keby išiel stavať novú nehnuteľnosť alebo čo. Ak len prevádza svoje vlastnícke práva, tak to nie je §69 ods 12j. Alebo ako to čítam.