Ladislav Somogyi
09.07.06,19:55
Pred obnovou a rekonštrukciou spoločného domu si treba uvedomiť postupnosť krokov. Pokiaľ začneme zateplením, vystavujeme sa riziku straty úspor v navýšenej cene za GJ od dodávateľa tepla. Vlastná kotolňa prináša priame úspory bez sledovania GJ. Sledujú sa iba spotreby plynu, vody a elektriny.
V našom dome sme usporili 1.000.000 .- sk za rok, slovom jeden milión korún, oproti centrálnemu vykurovaniu. Spoločný dom má 96, 3 - izbových bytov./ 1 - byt: 63 m 2 /. Úspora nám spláca úver a našetrili sme si pri tom ešte aj na zateplenie. Vrele odporúčam hlavne pri SVB.
Elena Navrátilová
09.07.06,18:02
Veľmi dobre sa to číta. Sen. Kurič je zahrnutý v úsporách? Revízie? Splátka úveru? Kúrite zrejme len na plyn? Kolektory ste nesondovali? V profile si pre mňa osobne zaujímavý, lebo aj tu zvažuijem nad kadečím. Ale teraz keď sa odpájaš od CZT platíš poplatky ešte aj za to že si. Zhruba o 2 roky sa bude paltiť ešte aj certifikácia kotolní. Ďalšie prachy, takže tých aspektov na zváženie veľmi veľa. Poprosím aj o ďalšie info. Vďaka.
Ladislav Somogyi
09.07.06,18:13
Vidím že problematike nerozumieš. Vnímaj rozumom, pýtaj sa a nekritizuj.
Všetko o čom píšem je realita, pozývam Ťa na exkurziu nášho SVB.
Riaď sa heslom: Nikdy sa nevzdávajte!
Elena Navrátilová
09.07.06,18:16
Ďakujem za postreh. Ja som sa Ťa pýtala na Tvoje skúsenosti a nekritizovala. Ale keď myslíš, že je to kritika. Ďakujem za Tvoju odpoveď.
Elena Navrátilová
09.07.06,18:18
A aj napíšeš čo som sa pýtala? Alebo v tomto to má byť niekde napísané,len to nevidím? No vidíš, že sa nevzdávam.
GabiZ
10.07.06,05:48
Nad kotolňou tvrdo uvažujeme už druhý rok a podľa vyjadrenia odborníkov je pravda to, čo píše Lacko. Tie bubáky ohľadom toho, že ľudia budú za vlastnú kotolňu v budúcnosti platiť skoro také náklady ako keď sú napojený teraz na CTZ sú hlúposti. Sondovala som situáciu aj v Bánovciach, kde sa mnohí dali na vlastné kotolne, teraz sú tam rôzne reakcie na biomasu, s ktorou sa tam v mnohých objektoch tiež uvažuje ale každopádne Laci patrí medzi tých šťastných, ktorým sa to podarilo. My sme si dali urobiť približne prepočet koľko by sme usporili vlastnou kotolňou, a robí nám to cca 500.000,- Sk (36 bytov). Tie energie síce pôjdu hore, to je pravda, ale určite sa nevyšplhajú na 680,- Sk/GJ. Teraz u nás dodávateľ plánuje zvýšiť cenu na 780,- Sk/GJ. Aj keď by som pripočítala revízie, človeka, ktorý by chodil kontrolovať kotle (pretože dnes sú plnoautomatizované a po zaškolení ich môže kontrolovať aj niekto z domu, záleží na ochote ľudí), nedostanem sa na takú vysokú cenu za GJ. Zo všetkých strán počúvame, že odpájanie od CTZ je nezmysel a všetci, ktorí tak urobia na to doplatia. Nedajte sa zastrašiť, treba si všetko riadne overiť a zistíte, že sa to oplatí. Toto je úmysel, lebo vedia, o akú zlatú baňu by prišli. Samozrejme, že niekto môže mať na celú vec iný názor, ale ja hovorím len to, čo mi potvrdili nezávislí odborníci, ľudia, ktorí už niekoľko kotolní zrealizovali a po roku prípadne dvoch je vidieť aj výsledky, ktoré sme si tiež overili.
Elena Navrátilová
10.07.06,06:16
Keď si pozrieš príspevky v inej téme o tom istom /pozriem a napíšem, myslím že ohľadom vlastných kotolní tu je už toto založené/ aj ja som sa zaujímala a aj sa stále zaujímam o to mať vlastnú kotolňu, nakoľko u nás by sa tým vyriešila aj SV a TÚV, kde platíme nehorázne koeficienty. Preto som sa pýtala na vedľajšie náklady spojené s prevádzkou vlastnej kotolne. Myslím, že to nehovorí o tom či sa v tejto problematike vyznám, resp. nevyznám. Ale chcela by som mať komplexný prehľad v rámci toho, o čom sa už vie. Teda preto som sa zaujímala aj o ďalšie náklady spojené s prevádzkou kotolne. Aj som dávala na poradu prílohy, kde je uvedené čo všetko sa má platiť pri odpájaní od CZT. Boli tam poplatky za následné doregulovanie, doplácať fixné náklady,... Je tam toho viac. Teraz ak sa mýlim prosím opravte ma aj Lacko aj Gabika aj ostatní, ktorí tiež majú záujem o vlastnú kotolňu. Ale toto nie je fórum, kde by mohol alebo mal alebo, ak som nepoužila správny výraz sa ospravedlňujem, ak sa mýlim v mojom pokuse získať prehľad aj o rizikách a ich výške aj po finančnej stránke. Neviem o tom že by som podceňovala, alebo zavrhovala alebo inak sa negatívne vyjadrila o tom mať vlastný zdroj.
Elena Navrátilová
10.07.06,06:24
Aj téma "nová kotolňa - zariadi to správcovská spoločnosť?".
GabiZ
10.07.06,07:12
Elenka, samozrejme, že na to, aby sa človek rozhodol je potrebné mať správne a presné informácie, preto som tvoj vstup ja osobne nebrala ako keby si bola odporca odpájania sa od CTZ. Keďže Lacko tým prešiel, bolo by dobré, aby sa on konkrétne vyjadril aj k daným číslam, aj k terajším nákladom, čo všetko obsahujú a pod. Ja som zatiaľ len presvedčená o tom, že vlastný zdroj je stále výhodnejší, ale čo ukáže prax je niečo iné. Preto samozrejme treba dopredu vedieť, čo to všetko bude obnášať, aby sme neurobili chybu. Správny správca tak ako si písala musí byť informovaný aj o rizikách a celej finančnej stránke veci. Takže Lacko, vyjadri sa.
Elena Navrátilová
10.07.06,08:24
Veď ja som ho len poprosila o vyjadrenie sa a o info okolo toho. Ale "proti gustu žiadny dišputát".
Ladislav Somogyi
10.07.06,17:43
Takže po krátkej odmlke - náklady na prevádzku kotolne:
- dozor kotolne: 2 osoby, každá cca. 1000 - 1500.-Sk mesačne brutto,
ide tu o časovú pohotovosť a nie o fyzickú prácu
Dozor kotolne je potrebný z dôvodu fyzickej kontroly, automatická ekvitermická regulácia sama riadi chod kotolne na základe neustáleho vyhodnocovania vonkajšej a nadstavenej vnútornej teploty.
- náklady na elektrickú energiu: čerpadlá a osvetlenie 25 - 50 sk,byt a mesiac
V lete 1/2 náklady.
- revízie: 3.000 - 5000 .- Sk za rok, záleží od revízneho technika
Reálne je to 3.000 .- Sk ročne.
- pozáručný servis: 3.000 - 5. 000.- za rok, záleží od stavu techniky
Záruky na teleso kotla sa pohybujú od 10 do 15 rokov, okrem 2 ročnej zákonnej záruky na celé dielo.

Zhrniem: Vedľajšie náklady na prevádzku kotolne sú zanedbatelné oproti celkovým úsporám.

Momentálne máme spotrebu 3/4 m3 plynu na výrobu teplej vody denne na byt. To je pri tarife 10 sk za m3 plynu 7,50.- Sk denne na 1 byt. Pri predpokladanom doplnení tepelného systému solárnym systémom sa ušetrí
ešte 50 %.

Gradually step - postupnosť krokov pred výstavbou:
1 krok:
Energetický audit.

1+2=3:2= Úspora.

1 = Záloha na TÚV 1500.-
2 = Záluha na ÚK 1500.-
------
3 = Celková záloha 3000.- : 2 /vlastná kotolňa/ = 1500 Sk t.j.úspora oproti centrálnemu dodávateľovi tepla a teplej vody.

Netreba ani energetický audit, funguje to.

2 - krok: nabudúce.
DanielaSL
10.07.06,17:58
Ja len chcem napísať , že my máme doma vlastnú kotolňu vo svojom byte v paneláku....a neporovnateľne je to výhodnejšie ako keď sme boli napojení na centrálnu kotolňu. Kotol zabudovaný v skrini ani nikto nevidí, obsluhujeme si ho sami, náklady na kúrenie a teplú vodu nám klesli o riadnu sumu. Teplo máme tak ako chceme a zaplatíme si ozaj len za to, čo si spotrebujeme. Pritom sme sa toho všetkého vybavovania veľmi báli, ale stálo to za to. Mohli sme sa do tohoto pustiť už skôr.
Orim
10.07.06,18:42
Ladislav Somogyi

Rád by som sa na to podíval. :)
Za koľko Sk vám predával GJ dodávateľ tepla a za koľko vyrobíte teplo vy?
To isté aj za TUV.
Elena Navrátilová
10.07.06,20:09
Mne sa to osobne veľmi páči. Ak ma teda pozývaš, môžeme sa dohodnúť. Potom môžeš prísť pozrieť ako to beží unás. Tú kombináciu aj so solárkom uvíta isto veľa správcov aj členov SVB-čiek.
Ladislav Somogyi
11.07.06,19:06
Pokiaľ má niekto záujem o relevantné stretnutie na mieste činu, srdečne všetkých pozývam do Bánoviec nad Bebravou.

Navrhnite termíny, skúsime niektorý z termínov určiť ako spoločný.

Na dovolenku sa nechystám, pomáham dvom predsedom v Bánovciach s vybavovaním kotolne.

Podklady odovzdám v Bánovciach, kotolňu treba radšej raz vidieť ako o nej sto krát písať.

Asi som trochu stručný, ale štátny šimel ma vycvičil.

Ešte raz vás srdečne pozývam, pokiaľ nás bude viac, môže to byť dobrá párty.
Ladislav Somogyi
11.07.06,19:10
Ladislav Somogyi

Rád by som sa na to podíval. :)
Za koľko Sk vám predával GJ dodávateľ tepla a za koľko vyrobíte teplo vy?
To isté aj za TUV.
Senior ORIM, nasaď si okuliare a prídi sa pozrieť.:)
Orim
11.07.06,21:09
OK môžem až po 24.7.2006. Múžeme byť aj viacerí????
Ale uvítal by som aj tie cenové relácie na ktoré som sa pýtal. ;)

Dúfam, že je tak veľká, že okuliare nebudem potrebovať. :D
Halli
12.07.06,05:58
Laciiiii.....Tak to by som aj ja rada kukla. Kde si sa tulal? Potrebovali sme tu niekoho konkretneho, kto troška kopne do toho a tak hurá do Banoviec :D dufam že si pripraveny na to. Navrhnite teda nejaky konkretny termín.
Inak to čo pisala Elenka v uvode aj mna trochu trapi a samozrejme je to aj o vybavovaní, podmienkach a samotnom človeku, ktorí sa na to dá...Ale ak nas troška podporíš, bude to ovela jednoduchšie. Elenka a aj my všetci čo sme tu pozname zas vela iných problematík a mame vela skusenosti, preto sme tu na spravnom mieste a spravni ludia ;)
Ladislav Somogyi
13.07.06,02:59
V poriadku.
Orientačný termín je po 24.7.2006 od Orima.
Prvý navrhovaný je 28.- 30. 7. 2006 odo mňa.
Miesto stretnutia motorest ESO v Bánovciach n.B.
Záleží na vás či v piatok alebo cez víkend.
Potrebujeme sa skoordinovať časovo.
Finančne netreba toho veľa, cesta a stravné, písacie potreby a čistú hlavu.
Hodinu si prispôsobíme podľa potreby, prvotne navrhujem v poobedňajších hodinách v piatok, cez víkend v doobedňajších hodinách.

Poprosím o návrhy z dôvodu stanovenia dňa D a času Č.

Na tri dni sa odmlčím, cestujem po Slovensku za nešťastníkmi ktorí platia za 3 - izb. byt 8. až 9.000 .- Sk a nevedia prečo. Zatiaľ nepochopili že založenie SVB je absolútny základ.

Zdravím vás a teším sa na stretnutie.
Halli
13.07.06,08:12
Ja a GabiZ by sme predbežne suhlasili s terminom 28.7. Na buduci týžden upresníme...dve volne miesta v aute ešte mám na trase Dubnica-Banovce;)
Dass
13.07.06,11:15
pozdravujem vsetkych s nevzdavajte to
Elena Navrátilová
13.07.06,13:39
Ja a GabiZ by sme predbežne suhlasili s terminom 28.7. Na buduci týžden upresníme...dve volne miesta v aute ešte mám na trase Dubnica-Banovce;)
No to sa máte, že ste to vyriešili. Ja sa poobzerám čo a ako, ale pre mňa dávať už teraz presný dátum sa jednoducho nedá. Ale dámy bude mi cťou a potešením sa s Vami poznať nakoľko virtuálne sa mi s Vami super komunikuje. Takže ja ešte upresním. Samozrejme po dohovore s Ladislavom, aby to vyhovovalo každému zhruba rovnako. Týmto oznamujem, že aj s ostatnými mi bude cťou a potešením sa zoznámiť aj osobne. Ale pre mňa je na sľub ešte veľmi zavčasu k tomu dátumu. Ja by som bola Lackovi vďačná, keby si on povedal približné dátumy aby sme sa dohodli. A aby si povedal koľkých najviac zvládne oboznámiť teoreticky aj prakticky. Nie že sa zľakne a už sa nám neozve.
Myslím že z tých čo tu prispievajú ani nehrozí aby sa niekto vzdal, keď toľko bojujeme, no nie?
GabiZ
13.07.06,18:33
Potvrdzujem Slávkine slová, dohodli sme sa na predbežnom termíne, budem rada, ak sa podarí toto stretnutie. Elenka, toto by bola jedna z príležitostí, podiskutovať aj o iných veciach. Potom môžeme spojiť aj príjemné s užitočným a niekde posedieť a rozobrať aj iné témy. A čo sa týka toho počtu, no Laci, aby si nás zvládol (navyše ak by sme boli samé baby), ale vyzerá to na pomoc Orima. Ale vážne, ak sa určí termín, dodatočne sa dohodneme na ostatnom.
Elena Navrátilová
14.07.06,05:34
Tak som si pozerala približne spoje. Ak by to malo byť reálne toho 28. u mňa to vyzerá asi takto. Buď by som bola v Trenčíne 10,37-12,22-alebo v Bánovciach 7,33 hod. Nič moc ja viem. Ešte skúsim pozrieť autobusy ale asi počkám ako sa Lacko vyjadrí. Ale bolo by mi cťou a potešením stretnúť sa s osadenstvom navzájom komunikujúcimi na tomto fóre.
Orim
14.07.06,18:00
Zatiaľ môžem. GabiZ budem potrebovať na teba okrem ICQ asi aj iný kontakt, aby bol dohovor pružnejší.
Elena Navrátilová
15.07.06,09:59
pozdravujem vsetkych s nevzdavajte to
Ďakujeme za pozdrav. Pridáš sa k nám, alebo toto už máte v dome poriešené?
Ladislav Somogyi
16.07.06,04:20
Termín 28. júla budeme teda považovať za pevný.

Časovo sa nemôžeme presne viazať, nakoľko nie sme z jednej oblasti.
Môj návrh:
Budem k dispozícii od rána dňa 28. júla, pošlite mi do mailu telefón na vás, aby som mohol prísť autom pre vás na stanicu, pokiaľ neprídete autom.
Stretnutie bude v motoreste ESO v Bánovciach, zajednám miesto.

K vyjadreniu sa k vlastnej lokálnej kotolni vo vašich domoch potrebujem prvotne ročné vyúčtovanie nákladov. Je to šlabikár a vyčítame z neho dosť.
Ostatné podklady pripravím ja.

Takže teším sa na stretnutie a myslím že bude prínosom aj pre poradu.sk.
GabiZ
16.07.06,08:18
Predbežne môžem povedať, že prídem, len dopredu nikdy nestanovujem termíny, lebo vždy sa nakoniec niečo vyskytne. Zatiaľ mám termín voľný a rada sa na to prídem pozrieť aj s predsedom nášho SVB. Takže Elenka, ak by si prišla do Trenčína, nie je problém, odtiaľ by sme ťa vzali, prípadne je tu ešte Slavica, s ktorou sme predbežne dohodnuté, že ona nás odvezie. Keď pôjde náš predseda, budú už 2 autá k dispozícii, takže potom po dohovore s ostatnými môžeme zabezpečiť odvoz z Trenčína do Bánoviec. Najlepšie bude dohodnúť sa v daný týždeň. Určite sa Vám ozvem cez poradu.
Orim
16.07.06,22:31
Počítate s jedným miestom pre mňa? :)
Elena Navrátilová
17.07.06,02:23
Určite s Tebou rátame.
GabiZ
17.07.06,07:56
Počítate s jedným miestom pre mňa? :)

Jasnéééééééé, na budúci týždeň sa dohodneme konkrétne, nebudem teraz nič plánovať na pevno, lebo môže do toho niečo prísť a potom budeme musieť odvoz riešiť. Takže ozvem sa.
Janca
18.07.06,04:16
Dobrý deň priatelia. Síce trochu opozdene, ale hlásim sa na stretko aj ja, ak sa zmestím. Termín 28.7.2006 by mi vyhovoval. Som z Prievidze, takže to mám kúsok. Hodina by mi síce vyhovovala skôr poobede, ale ak sa prehlasuje doobedie, nevadí, už budem mať po DPH. Takže ja by som mohla zobrať niekoho na trase Prievidza-Bánovce.
GabiZ
18.07.06,05:53
Mne sa to začína komplikovať, lebo na budúci týždeň nastupuje firma, ktorá nám bude na bytovke vymieňať okná, do štvrtku by mali byť hotoví, preto ak termín splnia, v piatok by mal byť v pohode. Tiež mi ale vyhovuje termín po obede, ak by bolo možné aj z vašej strany.
Elena Navrátilová
18.07.06,06:54
Ja som zrejme z najväčšej vzdialenosti. Len cesta trvá pomerne dosť dlho. Ale Gabika pevne verím, že firma termín dodrží, tak ako u nás. Treba ich len správne namotivovať. A v konečnom dôsledku budeš zrejme len ako dozor, však? Tak by nemal byť väčší problém. Vychádzam zo skúseností u nás.
Elena Navrátilová
18.07.06,17:28
Na tri dni sa odmlčím, cestujem po Slovensku za nešťastníkmi ktorí platia za 3 - izb. byt 8. až 9.000 .- Sk a nevedia prečo. Zatiaľ nepochopili že založenie SVB je absolútny základ.

Zdravím vás a teším sa na stretnutie.[/quote]
Tak ohľadom takýchto vysokých zálohových platieb by som tiež mala rada info. To bývajú niekde na Kamčatke, v iglu či čo? Alebo majú neplatičov a platia ostatní aj za nich? Lacko ak to bude aktuálne, poprosím aspoň mini info. Aký systém kúrenia, dodávku vody a ostatné základné aspekty dokážu vyrobiť takéto drahé bývanie.
Orim
18.07.06,20:39
Možno to je nájomné ???? v tom. :(
Elena Navrátilová
19.07.06,02:41
Možno to je nájomné ???? v tom. :(
Ani s nájomným sa nedá takto draho bývať vo svojom. Ešte prenájom sa mi zdá dosť blízko k realite.
Orim
19.07.06,20:52
Myslel som nájomné spolu s prenájmom :)
Ladislav Somogyi
23.07.06,19:17
Je to iba nenažranosť správcu a výrobcu tepla.
So zdravým rozumom to nemá nič spoločné.
Platia to v Prešove pod správou Bytového družstva.
Pripravujeme im tam založenie SVB a vlastnú kotoľňu.

V aktuálnom periodiku Dom a byt v prílohe Bytové domy sa venujem aj tejto problematike. Vyšlo minulý týždeň, je tam dosť užitočných tém.
Ladislav Somogyi
23.07.06,19:22
Predošlý príspevok patril k Elena Navrátilová, mriežka 35 v pravo hore.

K stretnutiu v Bánovciach:
Dúfam že ten piatok platí v Bánovciach, poprosím o potvrdenia k stretnutiu, telefón od pani Navrátilovej mám.
Ladislav Somogyi
23.07.06,19:24
Môže byť aj poobede, pre Gabi Z.
ebeš
23.07.06,19:45
Ak mi to vyjde, prišla by som sa aj dať presvedčiť.
Ladislav Somogyi
24.07.06,13:28
O.K.
Pošli telefón cez esemes, v stredu budem telefonovať všetkým čo mi poslali telefón k piatkovému stretnutiu v Bánovciach.
Môj telefón 0905 886 383.
Pokiaľ nebudem brať, mám stretnutie, zmeškané hovory vybavím.
Elena Navrátilová
24.07.06,13:36
Ja dám najneskôr vo štvrtok vedieť ako a kedy a o ktorej dôjdem. Ak treba skôr, daj vedieť, dobre Lacko? Alebo tak ako Ty mne, dobre? P. Somogyi? Je to správne, xixixi?
Ten Dom a Byt má byť 7/2006? Pozerala som na nete ale je tam 6/2006. Tak si ešte počkám. Ale mohol si prilepiť. Celkom som na to zvedavá.
Elena Navrátilová
24.07.06,13:37
Môže byť aj poobede, pre Gabi Z.


Gabi dúfam, že Ti to výjde doobeda. Slávica a Ty čo píšeš? Orim Ty môžeš aj doobeda? Janci som posielala mail, tak dúfam sa dohodneme na rozumnú hodinu.
Orim
24.07.06,21:26
Ja som si urobil voľno na celý piatok :)
GabiZ
25.07.06,04:34
Stanovte presný čas a miesto stretnutia a ja buď prídem, alebo nie. Zatiaľ vám neviem s určitosťou povedať, či prídem, práce u nás sú ešte neni dokončené, musíme doriešiť aj nejaké nedostatky ohľadom opravy fasády, takže radšej sa na mňa nedržte. Ak budem vedieť, kedy a kde, tak ak mi to výde, určite prídem (nerada by som o toto stretnutie prišla, potrebujem tieto informácie). Ale ja mám Bánovce po ruke, chodíme tam dosť často, tak v najhoršom sa s Lackom dohodneme (ak bude súhlasiť).
Halli
25.07.06,06:29
Ja som si tiež od šefky :eek: /čiže seba/ vypýtala volno na cely den, tak nemam problem. Beriem autom dalšiu jednu kamošku čo robi SVB a predbežne sme dohodnutí s Orimom, ten sa "nalodí" v Trenčíne. Časovo nam je to teda jedno, najlepšie keby Laco hodil do placu hodinu a je to.
Elena Navrátilová
25.07.06,06:44
Super si to vyriešila. Ja môžem byť teoreticky v Bánovciach o 9,55 hod., 10,25 hod. 12,00 hod. Čakám či sa ozve Janca, aby som sa s ňou dohodla. Ale ak nie tak tu sú hodiny kedy teoreticky môžem byť v Bánovciach. Odomňa asi všetko. Lacko ešte by som uvítala koľko bude zhruba trvať exkurzia, pokec isto dlho. Aj Orim si vypýtal na celý deň voľno od šéfky? Netreba sa prihovoriť? Gabi aj keď teoreticky sa môžeš s Lackom dohodnúť na hocikedy, ja Ťa isto rada uvítam v piatok. Ak potrebuješ niečo ešte zorganizovať, rada pomôžem. xixixi
Ale ak Ti to Slávica a Orim neva, môže dať aj predstretko, stretko a postretko, nie? Všetci sú vítaní, aj ohlásení, aj neohlásení. Sú Bánovce dosť veľké? Aby sa domáci nezľakli invázie turistov-kotolníkov.
Janca
25.07.06,07:05
Potvrdzujem účasť, Elenku beriem v piatok v Prievidzi.
GabiZ
25.07.06,07:28
Budem sa snažiť doraziť, mám 3 dni dovolenku, takže musím to zorganizovať tak, aby som ten piatok mohla prísť na hodinu a miesto, ktoré by mal určiť Lacko. Jediné, čo ma brzdí sú problémy, ktoré sa vyskytujú na dome (všetci to určite poznáte, niekto vám zazvoní a treba okamžite reagovať). Dúfam, že štvrtok budú práce ukončené, všetko prebehne hladko a v piatok sa pri vás odreagujem.
Elena Navrátilová
25.07.06,07:32
Gabi, ver že prebehne všetko hladko. Ja tiež verím a čakám aby to skončilo. Už mi ti pripadá ako nekonečný príbeh. Ver. Ale ako všetko aj toto má svoj začiatok a koniec. Takže v piatok sa na Teba teším a určite nie som sama.
GabiZ
25.07.06,07:38
Verím, že okná budú v pohode, máme naozaj skvelú firmu, pracujú perfektne, sme spokojní, problém máme viacmenej s firmou, ktorá nám predtým robila fasádu. Ale aj to doriešime, dúfam. Aj ja sa na vás teším a urobím všetko preto, aby som prišla.
Elena Navrátilová
25.07.06,09:22
Si myslím, že piatoček máme všetci radi. Obzvlášť keď sa potrebuje človek trochu odreagovať a zmeniť pole pôsobnosti. My naraz robíme aj zateplenie. Okná sme zhruba pred 3 týždňami úspešne ukončili. Teraz zatepľujeme. My sme si to takto odsúhlasili. Tiež tu jedna rodina v prenájme /byt patrí mestu/ robili dosť problémy kvôli oknám. Zhotoviteľ sa vyjadril, že pokiaľ budú okná menené dodatočne, nebudú nám na zateplenie môcť držať záruku, keby niečo. Ale už je aj to vyriešené. Ako som už písala, všetko má svoj začiatok aj koniec.
Orim
25.07.06,17:26
Verím, že okná budú v pohode, máme naozaj skvelú firmu, pracujú perfektne, sme spokojní, problém máme viacmenej s firmou, ktorá nám predtým robila fasádu. Ale aj to doriešime, dúfam. Aj ja sa na vás teším a urobím všetko preto, aby som prišla.

Môžeš mi hodiť info do SS o ktorú firmu ide? :)
Elena Navrátilová
25.07.06,19:29
Však budete spolu. Nie ste obaja z Trenčína? A ja budem dohliadať. Gabi neboj.
Ladislav Somogyi
27.07.06,17:28
Zdravím všetkých v podvečer stretnutia v Bánovciach n.B.
Pre nezainteresovaných chcem vysvetliť:
Stretnutie má zámer zorientovať prítomných v problematike závislosti na centrálnom dodávaní tepla a teplej vody spoločným domom, osamostatnenia sa pri vykurovaní spoločných domov a výrobe teplej vody, problematike zateplovania domov a všetkým čo súvisí so znížením nákladov bývania.
Stretnutie bude v duchu voľného rozhovoru z dôvodu uvolnenia atmosféry, nakoľko sa stretnú ľudia ktorí sa nikdy nevideli.
Technicky nenáročný pripravený materiál bude zrozumiteľný všetkým.
Takže teším sa na stretnutie v Bánovciach od 9.oo pripravený navigovať na telefóne 0905 886 383.
Orim
27.07.06,21:00
Aj keď sme sa nevideli tak sa poznáme. :)
Ladislav Somogyi
28.07.06,03:33
Aj keď sme sa nevideli tak sa poznáme. :)

Áno, ale osobné stretnutie je nenahraditeľné.
Elena Navrátilová
30.07.06,11:54
Poznatky zo stretka v Bánovciach nad Bebravou je možné prečítať v téme Bánovce nad Bebravou, ktorá bola originál kvôli tomu založená Orimom, začo má moju vďaku.
Orim
30.07.06,13:35
Aby sa to lepšie hľadalo
http://www.porada.sk/t30224-banovce-n-b.html
:)
peton
30.11.06,07:43
Ahojte kolegovci. Náhodou som objavil link na realizáciu kotolne. www.provest.sk. Verím, že pomôže. (nemal som Vám to poslať ako SS?)
Elena Navrátilová
02.12.06,13:33
Ahojte kolegovci. Náhodou som objavil link na realizáciu kotolne. www.provest.sk (http://www.provest.sk). Verím, že pomôže. (nemal som Vám to poslať ako SS?)
Mal ale čo už. :D :p ;) Mne môžeš Peťko hocikedy.:D :) ;)
sekacik
04.12.06,07:26
bývam na vrchnom poschodí a mám samostatné plynové kúrenie. Výhodou bolo, že som sa odpojila od centrálneho pl. kúrenia, kt máme vo svojej bytovke. Tento rok sa odpojil ďalší byt na príyemí. Platíme len svoje a zbyšok bytovky svoje, vrátane strát, kt. to obnáša. Každý vie na čom je.
Orim
06.12.06,00:09
bývam na vrchnom poschodí a mám samostatné plynové kúrenie. Výhodou bolo, že som sa odpojila od centrálneho pl. kúrenia, kt máme vo svojej bytovke. Tento rok sa odpojil ďalší byt na príyemí. Platíme len svoje a zbyšok bytovky svoje, vrátane strát, kt. to obnáša. Každý vie na čom je.

hlavne že ste všetci spokojní :)

Bol to problém dostať povolenie aby ste si spravili vlastné kúrenie?
Ak to nie je tajomstvo na koľko to vyšlo a aké sú platby za rok za teplo a teplú vodu ak sa to dá teraz povedať aspoň orientačne. Do kedy je návratnosť.
PeterNR
06.12.06,11:34
Hm, niektorí sa odpájajú od CZT a stavajú si domáce kotolne. Iní sa odpájajú od domácich kotolní, a stavajú si samostatné kúrenie v bytoch...

Môj názor je, že vo všeobecnosti je CZT efektívnejšie, ako domáca kotolňa, a tá je efektívnejšia, ako samostatné kotolne v bytoch.

Druhá vec je stav na Slovensku, myslím tým hlavne deformované vzťahy výroba - spotreba, malá efektivita výroby a dopravy, žiadne úspory na miestach spotreby... Aj meranie a rozúčtovavanie spotreby tepla je často zdrojom sporov a diskusií o odpájaní sa od CZT, ale to je samostatná kapitola.

Už sme sa o tom pár krát rozprávali, napr. v téme Obnova bytového domu (http://www.porada.sk/t24584-obnova-bytoveho-domu-zateplenie-regulacia-vykurovania.html). Vtedy som písal o svojej skúsenosti (http://www.porada.sk/showpost.php?p=233150&postcount=55) z jedného švédskeho mesta. Dlhodobá koncepcia a podpora efektívneho nakladania s energiou v každej oblasti a na každej úrovni je podľa mňa to, čo u nás chýba, a v tom vidím hlavný problém.
svb ekocentrum
11.12.06,16:57
SVB Presov - Ide o 3-vchodovy panelak a v nom 48 bytov. Este v roku 2003 sme urobili komplexnu rekonstrukciu panelaku. Islo o zateplenie obvodoveho plasta, vymena okien za plastove, vymena drevenych balkonov za murovane, zateplenie stropov v pivniciach, zateplenie 3 podlazi na schodiska, vyregulovanie systemu, vlastna domova kotolna, elektronicke meranie tepla, elektronicke regulovanie tepla s moznostou mat roznu teplotu v kazdom byte a dokonca aj v kazdej izbe, vymena vodorovnych rozvodov tepla, studenej a teplej vody. Na fonde oprav sme mali v tom case 35.000 SK, co stacilo na projekt pre stavebne povolenie pricom naklady na realizaciu celeho projektu boli 12,5 miliona korun.Uver na 80% nakladov nam za velmi vyhodnych podmienok poskytol SFRB.
Od roku 2003 sa nam mesacne zalohove platby nezvysili,napriek tomu ze ceny energii v tychto rokoch stupali. Tym chcem povedat, ze len komlexnou realizaciou su uspory citelne. V nasom pripade v rokoch 2004 a 2005 islo o uspory na energiach 58 %. DOPORUCEJEM OBNOVOVOVAT PANELAKY KOMPLEXNE !!!
zsolt69
30.01.07,11:07
Naše SVB bolo založené 1.1.2005. Od tej doby sme urobili učitú vnútornú rekonštrukciu( výmena stupačiek,zateplenie pivničných stropov,vyregulovanie sústavy ÚK, montáž termostatických ventilov, montáž dig. meračov). Náš bytový dom je typu T-06B-8 poschodový-výškový.V našom obytnom dome je umiestnená kotolňa, ktorú vlastní býv. správca.Táto s.r.o je 100% vlastníkom mesta.Zariadenie kotolne bolo dané do žívania pred 10 rokmi. Na zhromaždení SVB majitelia navrhli odkúpenie kotolne. Mali sme jednanie na MÚ-samozrejme skoro nulovou dohodou. Oni nechcú predať a mi to chceme kúpiť. Musím ešte dodať, že naša bytovka neni zateplená, aj okná sú pôvodné-35ročné. Údajne SVB vo V. Krtíši už tento problém riešil.
Aké máte skúsenosti po odkúpení kotolne? Akým spôsobom máme riešiť tento problém? Budeme ako dodávatelia tepla?
Ďakujem za skorú odpoveď.
Lokalita SVB okr. Lučenec
Orim
31.01.07,18:34
Koľko vám platia za prenájom priestorov???
Keď zateplíte budete v pohode aj bez kotolne. Určite tam máte na chodbe teplo z kotolne.
GabiZ
01.02.07,07:14
Koľko vám platia za prenájom priestorov???
Keď zateplíte budete v pohode aj bez kotolne. Určite tam máte na chodbe teplo z kotolne.

Dám krk na to, že žiadne nájomné im neplatia.
lubica_02
01.02.07,14:19
Naše SVB bolo založené 1.1.2005. Od tej doby sme urobili učitú vnútornú rekonštrukciu( výmena stupačiek,zateplenie pivničných stropov,vyregulovanie sústavy ÚK, montáž termostatických ventilov, montáž dig. meračov). Náš bytový dom je typu T-06B-8 poschodový-výškový.V našom obytnom dome je umiestnená kotolňa, ktorú vlastní býv. správca.Táto s.r.o je 100% vlastníkom mesta.Zariadenie kotolne bolo dané do žívania pred 10 rokmi. Na zhromaždení SVB majitelia navrhli odkúpenie kotolne. Mali sme jednanie na MÚ-samozrejme skoro nulovou dohodou. Oni nechcú predať a mi to chceme kúpiť. Musím ešte dodať, že naša bytovka neni zateplená, aj okná sú pôvodné-35ročné. Údajne SVB vo V. Krtíši už tento problém riešil.
Aké máte skúsenosti po odkúpení kotolne? Akým spôsobom máme riešiť tento problém? Budeme ako dodávatelia tepla?
Ďakujem za skorú odpoveď.
Lokalita SVB okr. Lučenec
Zalezi aj na tom ako je specifikovana kotlna, mate ju ako vecne bremeno?
Platbu do FO si moze SVB odhlasovat podla vlastneho uvazenia .Vlastnik kotolne je v tomto prípade menšina a musi pristupit na platbu. V dome, ktorý spravujem je tiež kotolna a mesto nam plati do FO 50,- Sk/m2 a mesiac.
zsolt69
01.02.07,15:59
Máte pravdu, prenájom neplatia.
Keby sme im odsúhlasili prenájom, aká je najvyššia suma za m2???
Môžu nám to započítať do Gj???
Na zateplenie bytovky ešte nemáme peniaze, a úver ešte podľa mňa je skoro. Po založení SVB sa platilo len 5.- Sk za m2. Po dvoch rokoch odsúhlasili len 7.- Sk na m2. Je to strašne málo. Musíme rešpektovať väčšinu. Teraz sme mali problém aj s jedným neplatičom (dražba bola 30.01.07). Stále počujem len názory, aby sme odkúpili kotolňu. Škoda, že ani jeden nepovie s akým spôsobom získať peniaze.
lubica_02
01.02.07,16:15
Máte pravdu, prenájom neplatia.
Keby sme im odsúhlasili prenájom, aká je najvyššia suma za m2???
Môžu nám to započítať do Gj???
Na zateplenie bytovky ešte nemáme peniaze, a úver ešte podľa mňa je skoro. Po založení SVB sa platilo len 5.- Sk za m2. Po dvoch rokoch odsúhlasili len 7.- Sk na m2. Je to strašne málo. Musíme rešpektovať väčšinu. Teraz sme mali problém aj s jedným neplatičom (dražba bola 30.01.07). Stále počujem len názory, aby sme odkúpili kotolňu. Škoda, že ani jeden nepovie s akým spôsobom získať peniaze.
mesto vam urcite kotolnu nepreda-aj tak na nu nemate,lebo by im vznikli naklady na vybudovanie novej za predpokladu,ze je z nej dodávana energia aj do inych objektov.Platbu si urcite sami na zhromazdeni ,ja by som navrhla
minimalne 30,- Sk/m2 a mesiac?Gj vam nemozu zaratat.
zsolt69
01.02.07,16:23
mesto vam urcite kotolnu nepreda-aj tak na nu nemate,lebo by im vznikli naklady na vybudovanie novej za predpokladu,ze je z nej dodávana energia aj do inych objektov.Platbu si urcite sami na zhromazdeni ,ja by som navrhla
minimalne 30,- Sk/m2 a mesiac?Gj vam nemozu zaratat.

Táto kotolňa je umiestnená v našej bytovke, a vykuruje len naše byty. Práve preto chceme odkúpiť. Bytovka má 8 poschodí a 24 bytov. Môžme aj zmlúvu vypovedať, ale na nové zariadenie potrebujeme cca.1 000 000.- Sk. Preto sme v patovej situácii-nemáme na výber.
lubica_02
01.02.07,16:43
Táto kotolňa je umiestnená v našej bytovke, a vykuruje len naše byty. Práve preto chceme odkúpiť. Bytovka má 8 poschodí a 24 bytov. Môžme aj zmlúvu vypovedať, ale na nové zariadenie potrebujeme cca.1 000 000.- Sk. Preto sme v patovej situácii-nemáme na výber.
Skoda,ze pri odkupeni bytov ste netrvali na predaji VS,vtedy by to bolo lahsie,
podielali by ste sa na odkupeni sumou podla spoluvl. podielu. Mam v sprave dom, ktory ma tiez staru kotolnu -zasobuje teplom len 18 bytov a zatial si ju len opravuju a sporia peniaze na novu. Pre odkupenie vymenicky skuste este raz rokovat z mestom a ked nie, dajte im platit do FO 100,- Sk/m2 a mesiac, mozno si to rozmyslia. Vyska platby za taketo priestory nie je zakonom stanovena.
Vela uspechov:o
zsolt69
01.02.07,16:56
Skoda,ze pri odkupeni bytov ste netrvali na predaji VS,vtedy by to bolo lahsie,
podielali by ste sa na odkupeni sumou podla spoluvl. podielu. Mam v sprave dom, ktory ma tiez staru kotolnu -zasobuje teplom len 18 bytov a zatial si ju len opravuju a sporia peniaze na novu. Pre odkupenie vymenicky skuste este raz rokovat z mestom a ked nie, dajte im platit do FO 100,- Sk/m2 a mesiac, mozno si to rozmyslia. Vyska platby za taketo priestory nie je zakonom stanovena.
Vela uspechov:o

Ja som prišiel bývať sem len pred 4 rokmi. SVB sme vytvorili v roku 2005. Už vtedy boli odkúpené všetky byty. Škoda.
My sme už jednali s mestom, primátor navrhol, aby sme dali žiadosť na mest. zastupiteľstvo. Oni by odsúhlasili, lenže neviem na akú cenu ohodnotí ich znalec. Keby sme nesúhlasili s ich znalcom, môžme zavolať aj my? Môže byť veľký rozdiel medzi súdnymi znalcami?
lubica_02
01.02.07,17:01
Ja som prišiel bývať sem len pred 4 rokmi. SVB sme vytvorili v roku 2005. Už vtedy boli odkúpené všetky byty. Škoda.
My sme už jednali s mestom, primátor navrhol, aby sme dali žiadosť na mest. zastupiteľstvo. Oni by odsúhlasili, lenže neviem na akú cenu ohodnotí ich znalec. Keby sme nesúhlasili s ich znalcom, môžme zavolať aj my? Môže byť veľký rozdiel medzi súdnymi znalcami?
Ja by som vyskusala najprv odhad znalcom, od primatora a zistila by som trhovu cenu nebytovych priestorov vo vasom meste.V pripade vysokej cen od mesta , by som oslovila iného znalca - tie posudky by sa nemali moc cenovo rychádzať.
Ešte jeden nápad - čo tak dohodnut sa na samostatnom vykurovaní jednotlivých bytov?
zsolt69
01.02.07,17:15
1., Pri samostatnom vykurovaní musí každý majiteľ bytu zakúpiť kotol na vlastné náklady. Aj dôchodcovia bývajú tu, musíme brať ohlad aj na nich.
2., Musí byť osadený buď turbo alebo poloturbo kotol. Bytovka by vyzerala ako rozstrielaný dom( 24 vývodov od kotlov).
Údajne SVB vo V. Krtíši odkupoval kotol, len sa neviem snimi spojiť.
Vďaka za rady.
lubica_02
01.02.07,18:19
1., Pri samostatnom vykurovaní musí každý majiteľ bytu zakúpiť kotol na vlastné náklady. Aj dôchodcovia bývajú tu, musíme brať ohlad aj na nich.
2., Musí byť osadený buď turbo alebo poloturbo kotol. Bytovka by vyzerala ako rozstrielaný dom( 24 vývodov od kotlov).
Údajne SVB vo V. Krtíši odkupoval kotol, len sa neviem snimi spojiť.
Vďaka za rady.
Ak chcete tento problem vyriešit,musite presne vediet co chcete:
- ak vam odpredaju kotolnu za x sk
- ak ju budete musiet opravit a udržiavat v prevadykovom stave so vsetkymi reviziami a naslednymi opravami za x Sk
1. nemate na do st financií a ak by ste chceli mat musite sa dohodnut na zvysenej platbe do FO a to viem, že zas by ste mali problem s dochodcami,to poynam. V jednom dome platia 15,- Sk/m2 v bytoch a tiez sa to dochodcom nepaci. Niektorí vlastnici yaujali stanovisko,že niektorí dochodcovia už byty darovali detom,vnúčatám...,tak by im mali oni teraz zaplatit FO.
- naklady na kotle pre jednotlivé byty a ich montáž sú tiež velké a objavi sa predchádzajúci problém s financiami,ale toto je vyhodnejšie v ramci uspory za rok na teplo a TÚV,dajú sa vybavit splátky,keď ste SVB úver,toto je menej nákladné na opravy ako VS
- kotle sú rôzne, komín bymohol byť na jednu stupačku spoločný,takže by ste nemali dom ako ementál
Všetko v dome a hlavne staršom su veľké investície,ale treba si stanoviť priority .:)
lubica_02
01.02.07,18:21
1., Pri samostatnom vykurovaní musí každý majiteľ bytu zakúpiť kotol na vlastné náklady. Aj dôchodcovia bývajú tu, musíme brať ohlad aj na nich.
2., Musí byť osadený buď turbo alebo poloturbo kotol. Bytovka by vyzerala ako rozstrielaný dom( 24 vývodov od kotlov).
Údajne SVB vo V. Krtíši odkupoval kotol, len sa neviem snimi spojiť.
Vďaka za rady. Ak chcete tento problem vyriešit,musite presne vediet co chcete:
- ak vam odpredaju kotolnu za x sk
- ak ju budete musiet opravit a udržiavat v prevadykovom stave so vsetkymi reviziami a naslednymi opravami za x Sk
1. nemate na do st financií a ak by ste chceli mat musite sa dohodnut na zvysenej platbe do FO a to viem, že zas by ste mali problem s dochodcami,to poznam. V jednom dome platia 15,- Sk/m2 v bytoch a tiez sa to dochodcom nepaci. Niektorí vlastnici zaujali stanovisko,že niektorí dochodcovia už byty darovali detom,vnúčatám...,tak by im mali oni teraz zaplatit FO.
- naklady na kotle pre jednotlivé byty a ich montáž sú tiež velké a objavi sa predchádzajúci problém s financiami,ale toto je vyhodnejšie v ramci uspory za rok na teplo a TÚV,dajú sa vybavit splátky,keď ste SVB úver,toto je menej nákladné na opravy ako VS
- kotle sú rôzne, komín bymohol byť na jednu stupačku spoločný,takže by ste nemali dom ako ementál
Všetko v dome a hlavne staršom su veľké investície,ale treba si stanoviť priority .:)
Orim
27.04.07,14:20
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) - regionálna pobočka Trenčín vydala a doručila do schránok informáciu o problematike zásobovania teplom z vlastných kotolní.
Urobte si sami o tom vlastný úsudok.
GabiZ
28.04.07,18:43
Radšej bez komentára.
Julian
29.04.07,20:02
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) - regionálna pobočka Trenčín vydala a doručila do schránok informáciu o problematike zásobovania teplom z vlastných kotolní.
Urobte si sami o tom vlastný úsudok.

Prečítal som si informáciu Energ. agentúry Trenčín a všimol som si len niektoré čísla. Vlastnú kotolňu máme od februára 2006 a reagoval by som len na už v praxi overené údaje. Údaje ktoré uvádzam, to nie sú výpočty, ale reálne čísla. Kotolňa pre 32 bytov ( 2822 m2), celk. výk. plocha 3094 m2,
Predtým fakturovaná spotreba od dodávateľa 1 300 - 1 400 GJ/ rok- centr. výkurovanie
TÚV: okolo 2000 m3/rok, teplo na prípravu TÚV 0,34 GJ/m3.(Okolo 700 GJ/rok)
Vlastná kotolňa:
- kotolňa (260 kW) nás stála 1,33 mil Sk
- ročná spotreba el. energie bola 5 036 kWh x 6,7 Sk/kWh=34 000 Sk a nie 68 000Sk.
- výroba TÚV: 7,5 m3 plynu na výrobu 1 m3 vody, ak si to prerátate na GJ tak je to okolo 0,255 GJ/m3 vody, čo predstavuje úsporu okolo 33 %. Nech si každý dosadí cenu GJ svojho dodávateľa a zistí koľko by ušetril. V našom konkrétnom prípade to predstavuje úsporu okolo 100 Sk/m3 na celkovej cene teplej vody.(Pri 2000 m3 je to 200 000 Sk/rok). Okrem toho naš vodomer narátal ročnú spotrebu TÚV 1 795 m3.
- celková ročná spotreba plynu 42 750 m3 (ÚK+ TÚV)- k tomu sa nebudem vyjadrovať, lebo zima bola pomerne teplá, hoci minuloročná jar bola naopak studená (kurilo sa ešte aj v júni). Celkovému dodanému teplu pri centr. výkúrovaní (ÚK+TÚV) 2000 GJ odpovedá okolo 58 000 m3 plynu.
- Spotreba vody- doplnenie do systému- 3,5 m3 (straty pri prepojení na vlastnú kotolňu+ vypustenie 4 stúpačiek pri výmene radiátorov.
To sú čísla za jeden rok (február 06- febr. 07). Je to síce iba jedna sezóna a nedajú sa ešte robiť relevantné závery, ale myslím si, že už to niečo napovedá.
Veľkovýrobcovia kalkulujú asi s tým, že ako odberatelia budú donekonečná zvýhodňovaní nižšími cenami oproti maloodberateľom a dúfajú,že to bude do takej miery, že budú aspoň ako tak konkurencieschopní. Lenže raz verím zvíťazi zdravý rozum a bude zvýhodnený ten, kto dokáže zabezpečiť vykurovanie s menším množstvom plynu. Trendy v EU sú jasné, takže sa domnievam že to v žiadnom prípade nebude tak, ako si to predstavujú Veľkí.
Na trhu stojí v súčasností väčšina slalbších hráčov voči menšine silných.
A ja verím, že vyhrá zdravý rozum.
Orim
29.04.07,23:43
Ja sem dám tiež aj naše údaje, ale až to spracujem.
Orim
30.04.07,15:48
Rozdiely oproti výpočtom SIEA naše údaje sú červené

bytový dom má 40 bytov byt má 70 m2 vykurovanej plochy
Celkom bytov 48 a celková plocha bytov je 3464,48. nebytové priestory ktoré sa vykurujú nepočítam.
3464,48 m2 / 48 = 72,1766 m2 to je priemer na byt, veľkosti bytov sú rôzne.

dom je nezateplený s priemernými tepelnoizolačnými vlastnosťami dom má pôvodné okenné a dverové výplne
Potreba tepelného výkonu pre celý bytový dom: 6,5 kW x 40 bytov = 260 kW
Nám to vyrátali na 164kW – pri výstavbe kotolne
merná potreba na vykurovanie je 0,45 GJ/m
Celková potreba tepla pre celý bytový dom: 45 GJ x 40 bytov = 1 800 GJ
V tej dobe sme mali spotreby tepla a vody v priemere nasledovné:
1200 GJ UK, + 820 GJ TUV = SPOLU 1320 GJ SEKOL SOM SA VO VÝPOČTE = 2020

Potom celkové investičné náklady na kotolňu sú: 6 000 Sk/kW x 260 kW = 1 560 000,- Sk.
Naša kotolňa bola naprojektovaná v cene 1 560 0000.- Sk.
Pre zjednodušenie zaokrúhlime úver s úrokom na 2 000 000,- Sk s tým úverom je to zhruba to isté. Banky poskytujú úver za podmienky 8 ročného splatenia. Nám na 11,3 roka môžeme zaplatiť aj skôr.
Ak odhadneme, že kotly takýchto výkonov majú životnosť okolo 12 rokov, Nám firma tvrdila, že 15 rokov tak potom je potrebné opäť do štyroch rokov rozmýšľať nad ďalším úverom na nové kotly.
Nie je treba brať úver. Za 4 kotle (Nefit HR 43) 71 800 x 4 = 287 200 x 19% = 341 768.- Sk + práca to je zhruba okolo 1 roka splácanie (mesačne splácame necelých 32 000.- Sk)
Výpočet množstva spáleného zemného plynu (ZP) 57 192 m3 – je uvedený v priloženom dokumente.
Plánovaná spotreba 57 600 m3 Podľa plánovaného výkonu. Aj vlani bola nižšia ako plánovaná.
U nás skutočná potreba za tento rok (2006) – 36 379 m3 plynu z toho:
Na UK – 20 916,684 – 713,88 GJ podľa meračov
Na TUV – 15 462,316 – 527,72409 GJ teoretcká – nemáme na to merák
Tu chcem podotknúť, že Váš dodávateľ Vám zaúčtuje FIXNÉ NÁKLADY (UK) Za tie GJ čo sú nespotrebované (zaplatíte plánované množstvo GJ – fixné náklady) a snaží sa Vám naplánovať čo najvyššie množstvo tepla.

Ročná spotreba EE sa môže pohybovať okolo 12 500 kWh pri cene 4,6 Sk/kWh bez DPH a 5,47 Sk/kWh s DPH je to ročný náklad: 12 500 kWh x 5,47 Sk/kWh = 68 375,- Sk/rok. U nás za elektriku 21 637,56.- Sk za rok skutočná spotreba všetky čerpadlá šli okrem leta kde nešlo čerpadlo UK.
Množstvo vody odhadneme na cca 15 m3 za rok. Je to voda, ktorá sa používa na doplnenie do vykurovacieho systému.
Nedoplňovali sme spotreba vody asi 2,5 m3 vody vrátane naplnenia.
Položka technologické hmoty vo výške cca 450 Sk/rok (technologické hmoty slúžia na úpravu vody, ktoré odstraňujú tvrdosť vody).
Úprava vody EZV 50 D na ÚK + TÚV zahrnuté v cene kotolne – len elektrika zahrnuté v elektrike.
Podľa vyhlášky č.505 sa pohybuje náklad za odpojenie na jeden byt od 6 000,- Sk do 10 000,- Sk. Pri tomto výpočte použijeme priemernú hodnotu 8 000,- Sk/byt. Pre celý obytný dom je to: 8 000 Sk/byt x 40 bytov = 320 000,- Sk. Tento náklad je potrebný uhradiť ihneď po odpojení od centrálneho vykurovania. Keď odhadneme životnosť kotolne na 12 rokov, tak náklad na jeden rok je: 320 000 Sk : 12 rokov = 26 667,- Sk.
Naša cena za bola okolo 276 000.- to bolo v roku 2005.
Treba sa do papierov podívať čo vám tam dáva, snahy sú čo najviac to navýšiť, radu vecí ste mu možná splácali už v priebehu minulých rokoch vo fixných nákladoch. Váš dodávateľ urobil niekde inováciu ale vás sa to netýka, je to na druhej strane mesta, ale vo fixných nákladoch to platíte.
Cena tepla pre domovú kotolňu je potom súčet VZ, FZ a položky za odpojenie: 480,62 + 178,34 + 14,81 = 673,77 Sk/GJ s DPH
My to počítame trochu inakšie. My všetko prepočítavame na cenu 1 m3 zemného plynu. Spočítame našu cenu a cenu za ktorú by sme zaplatili dodávateľovi tepla. Urobíme rozdiel a z tohto rozdielu splácame dlh.
Upravená cena plynu s DPH – 16,8643871 – Sk/m3 je tam započítané všetko, elektrika, plat kuriča, revízia kotlov, znečistenie ovzdušia atď.
Naša cena za Gj je okolo 500.- Sk cena nášho bývalého dodávateľa je okolo 685.- to je len odhad. Kolegovia mi to tu ešte asi upresnia.
GabiZ
30.04.07,16:10
Som veľmi rada, že sa tu objavili príklady z praxe, pretože neznalí problematiky by oznámeniu SIEA uverili. Mnohí vieme, čo týmto je sledované a ja dúfam, že už na budúci rok budem môcť aj ja poskytnúť presné čísla, ktoré dokážu to, čo aj u ostatných, že vlastná kotolňa sa oplatí. Julian, so všetkými ostatnými vyjadreniami súhlasím a tiež dúfam, že sa konečne niekto zamyslí nad tým, že ten, kto šetrí by sa mal podporovať a nie naopak.
Orim
30.04.07,16:47
Keby som sa mal rozhodnúť znova aj za tú cenu 320 000.- by som do toho šiel. Akurát by som zvolil trochu iný postup pri vybavovaní všetkých náležitostí a výstavbe.
Julian
02.05.07,09:15
Rozdiely oproti výpočtom SIEA naše údaje sú červené

bytový dom má 40 bytov byt má 70 m2 vykurovanej plochy
Celkom bytov 48 a celková plocha bytov je 3464,48. nebytové priestory ktoré sa vykurujú nepočítam.
3464,48 m2 / 48 = 72,1766 m2 to je priemer na byt, veľkosti bytov sú rôzne.

dom je nezateplený s priemernými tepelnoizolačnými vlastnosťami dom má pôvodné okenné a dverové výplne
Potreba tepelného výkonu pre celý bytový dom: 6,5 kW x 40 bytov = 260 kW
Nám to vyrátali na 164kW – pri výstavbe kotolne
merná potreba na vykurovanie je 0,45 GJ/m
Celková potreba tepla pre celý bytový dom: 45 GJ x 40 bytov = 1 800 GJ
V tej dobe sme mali spotreby tepla a vody v priemere nasledovné:
1200 GJ UK, + 820 GJ TUV = SPOLU 1320 GJ

Potom celkové investičné náklady na kotolňu sú: 6 000 Sk/kW x 260 kW = 1 560 000,- Sk.
Naša kotolňa bola naprojektovaná v cene 1 560 0000.- Sk.
Pre zjednodušenie zaokrúhlime úver s úrokom na 2 000 000,- Sk s tým úverom je to zhruba to isté. Banky poskytujú úver za podmienky 8 ročného splatenia. Nám na 11,3 roka môžeme zaplatiť aj skôr.
Ak odhadneme, že kotly takýchto výkonov majú životnosť okolo 12 rokov, Nám firma tvrdila, že 15 rokov tak potom je potrebné opäť do štyroch rokov rozmýšľať nad ďalším úverom na nové kotly.
Nie je treba brať úver. Za 4 kotle (Nefit HR 43) 71 800 x 4 = 287 200 x 19% = 341 768.- Sk + práca to je zhruba okolo 1 roka splácanie (mesačne splácame necelých 32 000.- Sk)
Výpočet množstva spáleného zemného plynu (ZP) 57 192 m3 – je uvedený v priloženom dokumente.
Plánovaná spotreba 57 600 m3 Podľa plánovaného výkonu. Aj vlani bola nižšia ako plánovaná.
U nás skutočná potreba za tento rok (2006) – 36 379 m3 plynu z toho:
Na UK – 20 916,684 – 713,88 GJ podľa meračov
Na TUV – 15 462,316 – 527,72409 GJ teoretcká – nemáme na to merák
Tu chcem podotknúť, že Váš dodávateľ Vám zaúčtuje FIXNÉ NÁKLADY (UK) Za tie GJ čo sú nespotrebované (zaplatíte plánované množstvo GJ – fixné náklady) a snaží sa Vám naplánovať čo najvyššie množstvo tepla.

Ročná spotreba EE sa môže pohybovať okolo 12 500 kWh pri cene 4,6 Sk/kWh bez DPH a 5,47 Sk/kWh s DPH je to ročný náklad: 12 500 kWh x 5,47 Sk/kWh = 68 375,- Sk/rok. U nás za elektriku 21 637,56.- Sk za rok skutočná spotreba všetky čerpadlá šli okrem leta kde nešlo čerpadlo UK.
Množstvo vody odhadneme na cca 15 m3 za rok. Je to voda, ktorá sa používa na doplnenie do vykurovacieho systému.
Nedoplňovali sme spotreba vody asi 2,5 m3 vody vrátane naplnenia.
Položka technologické hmoty vo výške cca 450 Sk/rok (technologické hmoty slúžia na úpravu vody, ktoré odstraňujú tvrdosť vody).
Úprava vody EZV 50 D na ÚK + TÚV zahrnuté v cene kotolne – len elektrika zahrnuté v elektrike.
Podľa vyhlášky č.505 sa pohybuje náklad za odpojenie na jeden byt od 6 000,- Sk do 10 000,- Sk. Pri tomto výpočte použijeme priemernú hodnotu 8 000,- Sk/byt. Pre celý obytný dom je to: 8 000 Sk/byt x 40 bytov = 320 000,- Sk. Tento náklad je potrebný uhradiť ihneď po odpojení od centrálneho vykurovania. Keď odhadneme životnosť kotolne na 12 rokov, tak náklad na jeden rok je: 320 000 Sk : 12 rokov = 26 667,- Sk.
Naša cena za bola okolo 276 000.- to bolo v roku 2005.
Treba sa do papierov podívať čo vám tam dáva, snahy sú čo najviac to navýšiť, radu vecí ste mu možná splácali už v priebehu minulých rokoch vo fixných nákladoch. Váš dodávateľ urobil niekde inováciu ale vás sa to netýka, je to na druhej strane mesta, ale vo fixných nákladoch to platíte.
Cena tepla pre domovú kotolňu je potom súčet VZ, FZ a položky za odpojenie: 480,62 + 178,34 + 14,81 = 673,77 Sk/GJ s DPH
My to počítame trochu inakšie. My všetko prepočítavame na cenu 1 m3 zemného plynu. Spočítame našu cenu a cenu za ktorú by sme zaplatili dodávateľovi tepla. Urobíme rozdiel a z tohto rozdielu splácame dlh.
Upravená cena plynu s DPH – 16,8643871 – Sk/m3 je tam započítané všetko, elektrika, plat kuriča, revízia kotlov, znečistenie ovzdušia atď.
Naša cena za Gj je okolo 500.- Sk cena nášho bývalého dodávateľa je okolo 685.- to je len odhad. Kolegovia mi to tu ešte asi upresnia.

Prečítal som si to, ale chce to aj študovať.
Podobne aj my vzťahujeme všetky prepočty na m3 plynu. Je to asi najjednoduchšie.
Čo sa týka TÚV sú podľa mňa dva sôsoby vyčíslenia nákladov. Prvý je ten, že sa namontuje merač tepla na ohrev vody (to nám navrhoval projektant). Odmietli sme to lebo: merač niečo stojí, treba ho v praxi overovať- to sú tiež peniaze navyše a okrem toho vám bude poskytovať údaje v GJ, alebo kWh. My naproti tomu máme m3 plynu z merača SPP. V takom prípade je potrebné robiť prepočty navyše.
Druhý spôsob je ten, že máte vodomer pred vstupom do bojléra. V čase keď sa nekúri (v lete) si odsledujete spotrebu plynu na 1 m3 vody. Ak všetky náklady vzťahujete na m3 plynu tak si podľa mňa dostatočne presne stanovíte cenu 1 m3 vody. Akurát je nepatrný rozdiel v čase keď sa aj kúri, lebo elektro energia vtedy sa čiastočne prekrýva. Dalo by sa aj to odstrániť, ale rozdiel je tak nepatrný, že to nestojí za námahu.
Ešte by som pridal jeden názor na meranie TÚV od dodávateľa. Ak nemáte výmenníkovú stanicu, tak v koeficientoch vám dodávateľ zaúčtuje aj svoje straty.
Orim
02.05.07,16:26
Prečítal som si to, ale chce to aj študovať.
Podobne aj my vzťahujeme všetky prepočty na m3 plynu. Je to asi najjednoduchšie.
Čo sa týka TÚV sú podľa mňa dva sôsoby vyčíslenia nákladov. Prvý je ten, že sa namontuje merač tepla na ohrev vody (to nám navrhoval projektant). Odmietli sme to lebo: merač niečo stojí, treba ho v praxi overovať- to sú tiež peniaze navyše a okrem toho vám bude poskytovať údaje v GJ, alebo kWh. My naproti tomu máme m3 plynu z merača SPP. V takom prípade je potrebné robiť prepočty navyše.
Druhý spôsob je ten, že máte vodomer pred vstupom do bojléra. V čase keď sa nekúri (v lete) si odsledujete spotrebu plynu na 1 m3 vody. Ak všetky náklady vzťahujete na m3 plynu tak si podľa mňa dostatočne presne stanovíte cenu 1 m3 vody. Akurát je nepatrný rozdiel v čase keď sa aj kúri, lebo elektro energia vtedy sa čiastočne prekrýva. Dalo by sa aj to odstrániť, ale rozdiel je tak nepatrný, že to nestojí za námahu.
Ešte by som pridal jeden názor na meranie TÚV od dodávateľa. Ak nemáte výmenníkovú stanicu, tak v koeficientoch vám dodávateľ zaúčtuje aj svoje straty.

Však my sme to tiež tak počítali. Máme merač spotreby vody pred bojlermi a merač spotreby plynu. Ja som nemal problém vyrátať spotrebu vody, len ma zaujímalo ako sa to robí inde. Teraz podľa podobného princípu počítam aj to čo ohrejú kolektory. Tiež sme počítali spotrebu 7,5m3 plynu na ohriatie 1m3 vody, len ako základný prepočet, orientačný.
GabiZ
05.05.07,18:47
Nakoľko ideme realizovať výstavbu vlastnej kotolne, rada by som sa spýtala tých, čo už vlastné kotolne majú na ich skúsenosti. Konkrétne sa mi jedná o to, že v niektorých bytových domoch, kde prešli na vlastné kúrenie sa vlastníci bytov sťažujú na to, že majú stále v bytoch chladno. Ja osobne si myslím, že to záleží od celkového systému a hlavne regulácie, ďalej chovania sa vlastníkov, ktorí priškrtia termostaty na minimum a nechajú sa vykurovať susednými bytmi. Rada budem poznať Váš názor na danú vec, pretože by som sa chcela vyhnúť nespokojnosti ľudí v prípade, že naozaj bude vykurovanie slabé. Nie som až taký dobrý technik, možno ma týmto upozorníte na niektoré veci, ktoré si mám pri dodávke prác usledovať. Ďakujem vopred
Orim
05.05.07,20:04
Ak máš nejakých známych čo majú kotolňu, tak na túto tému môžeme pokecať spolu.
Julian
11.05.07,09:20
Nakoľko ideme realizovať výstavbu vlastnej kotolne, rada by som sa spýtala tých, čo už vlastné kotolne majú na ich skúsenosti. Konkrétne sa mi jedná o to, že v niektorých bytových domoch, kde prešli na vlastné kúrenie sa vlastníci bytov sťažujú na to, že majú stále v bytoch chladno. Ja osobne si myslím, že to záleží od celkového systému a hlavne regulácie, ďalej chovania sa vlastníkov, ktorí priškrtia termostaty na minimum a nechajú sa vykurovať susednými bytmi. Rada budem poznať Váš názor na danú vec, pretože by som sa chcela vyhnúť nespokojnosti ľudí v prípade, že naozaj bude vykurovanie slabé. Nie som až taký dobrý technik, možno ma týmto upozorníte na niektoré veci, ktoré si mám pri dodávke prác usledovať. Ďakujem vopred

Vlastná kotolňa by nemala byť príčinou toho, že je chladno v bytoch.
Podľa mňa kúria nedostatočne ak je vo všetkých bytoch chladno a vždy (stačí pootočiť kolieskom v kotolni). Ak je chladno iba pri niektorých vonkajších (napr. od -10 stupňov a menej) teplotách dá sa to odstrániť úpravou výkurovacej krivky. Nie je však vylúčené, že obsluha svojvoľne šetrí (aby si dokázali ako sú úspešní, hoci je to zbytočné). V takom prípade by si mali stanoviť, aké parametre budú nastavené a občas si to odkontrolovať, lebo "s národou hoc sme rôznych...."
Predpokladám že sústava je vyregulovaná hoci sú aj čerpadlá, ktoré sa s tým vraj dokážu vyrovnať.
Ani ma nenapadlo, žeby projektant mohol poddimenzovať kotolňu. Veď podklady mal 100% z predchádzajúcej spotreby aspoň 5 rokov dozadu.
GabiZ
11.05.07,10:41
Snažila som sa bližšie informovať o tom, či dokáže kotolňa zabezpečiť to, čo od nej očakávame. Potvrdzuje to tvoje slová o tom, že nastavením správnych hodnôt a pomocou čerpadla by nemal byť problém. S doterajším vykurovaním (čo sa týka dostatku tepla), sme síce nemali problém, práve naopak zbytočne sa prekurovalo ale "koliečka" nám nefungujú, takže nemôžeme si sami v byte doľaďovať kúrenie ako by sme chceli. Preto sme uvažovali nad termostatmi + potom merače. Takže ak vychádzam z toho, že hoci sme teraz reguláciu nerobili, ale kúrenie bolo v poriadku, dokážu správne nastavené hodnoty + čerpadlá zabrániť tomu, že nebude problém v niektorých bytoch, že je tam zima. V týchto technických veciach som ešte neni úplne doma, preto sa radšej pýtam, aby som vedela, čo nás ešte čaká.
Adam xx
14.05.07,08:55
Nakoľko ideme realizovať výstavbu vlastnej kotolne, rada by som sa spýtala tých, čo už vlastné kotolne majú na ich skúsenosti. Konkrétne sa mi jedná o to, že v niektorých bytových domoch, kde prešli na vlastné kúrenie sa vlastníci bytov sťažujú na to, že majú stále v bytoch chladno.

No ja sa vôbec nečudujem, že niektorí po vybudovaní vlastnej kotolne majú v bytoch zimu, ak majú kotolňu tak nehorázne poddimenzovanú ako Orim. Veď nie je možné, aby v objekte so 48 bytmi s priemernou plochou 72 m2 vybudovali kotolňu o výkone len 164 kW a to s ňou pripravovať ešte aj TÚV. Alebo sa Orim sekol, tak ako pri spočítavaní spotreby tepla: 1200 + 800 = spolu 1320 GJ ??:? asi 2020 GJ, alebo niečo podstatné neuviedol (niekde sa tam zmieňuje napr. aj o slnečných ?? kolektoroch). Potom aj tie výpočty sú pofidérne. Nie že by som bol proti budovaniu vlastných kotolní, práve naopak, len by to chcelo trocha hodnovernejšie údaje. Inak tie prepočtom SIEA by som až tak bezhlavo nezatracoval. Sú totiž celkom slušne urobené až na nasledovné:
- životnosť je podseknutá a pri riadnej starostlivosti o kotly môžu tieto slúžiť v pohode 20 aj viac rokov,
- s účinnosťou tiež rátajú s nižšou, ako by sa na dnešné časi patrilo, pretože ak dnes niekto buduje kotolňu, bol by hlupák, ak by nepoužil kotle s čo možno najvyššou účinnosťou (napr. kondenzačné), ktoré môžu pri vhodnom zapojení a používaní dosiahnuť účinnosť okolo 97 %. Vyššiu len pri nízkoteplotnom vykurovaní s teplotným spádom 30/40 oC, čo pri starších bytových domoch neprichádza do úvahy. Preto sa trocha čudujem tým číslam od Orima, pretože uvádza spotrebu plynu na GJ ktorá reprezentuje účinnosť kotolne (nie kotlov) 99,77 %, ktorú ak nemajú podlahové vykurovanie asi nemôžu reálne dosiahnuť (fyzika nepustí),
- počítajú z prehnanou spotrebou elektriny na vyrobený GJ. U nových moderných dobre navrhnutých kotolní s nízkopríkonovými čerpadlami (ale aj bez nich) je to podstatne menej, teda 3 až 4 kW/GJ,čo potvrdzujú aj údaje od Orima a Juliana.
- Povinnosť vykonávať meranie emisií je stanovená len pre kotol (nie kotolňu) s inštalovaným príkonom (nie výkonom) výšším ako 300 kW a to 1 x za 3 roky. V kotolniach aj s výkonom 600 kW táto povinnosť nie je, ak jednotlivé kotly nemajú vyššie stanovená príkon. Z toho potom vyplýva aj stratégia, koľko a akých veľkých kotlov inštalovať, aby som sa vyhol tejto povinnosti. Treba to však finančne porovnať zase s nákladmi na pravideľný servis kotlov (čím ich je viac, tým drahší je pravideľný servis).
Takže tá variabilná zložka ceny je potom niekde na úrovni 442 Sk za GJ.
Ostatné údaje sú pomerne seriózne vypočítane a aj odporúčania odpájajúcim sú seriózne.
Neseriózny je však fakt, že za odpojenie treba dodávateľovi tepla na základe zákona č. 505/2006 Z.z. platiť tzv. ekonomicky oprávnené náklady. To považujem dokonca za protiústavné a štátny monopolizmus, aj keď sa s tým vezú aj neštátny dodávatelia tepla.
Inak podľa mojich prepočtov je vybudovanie vlastnej kotolne návratné do 6 až 8 rokov, podľa toho, akú cenu tepla má schválenú konkrétny dodávateľ tepla, aké finančné prostriedky boli na investíciu použité (vlastné, úver), aká je ich výška a samozrejme aj aké náklady sú s výrobou tepla v novej kotolni spojené (to je predovšetkým o tej účinnosti, merných spotrebách el. energie, ale aj spôsobe riadenia vykurovacieho procesu, atď.). Chce to teda projekt, najlepšie od projektanta nezávislého od dodávateľa, alebo si PD nechať seriózne posúdiť nezávislým odborníkom práve z vyššie uvedených aspektov.
Orim
14.05.07,18:08
Ospravedlňujem sa SEKOL SOM SA V SPOČÍTANÍ (blbo som opísal číslo) je to tak ako to napísal Adam xx malo tam byť 2020. Všetkým sa ospravedlňujem. Nebudem to musieť prepočítať pretože tých 2020 je priemer z doby keď sme nemali kotolňu ani reguláciu.
Máš pravdu tie údaje nie sú na 100% presné sú trochu tvrdšie. V tej elektrike je započítané ešte svetlo spotrebované v 3 pivniciach. Vlastná kotolňa by bola nižšia spotreba. K tomu plynu ťažko sa mi to počíta, pretože máme fakt slnečné kolektory na ohrev teplej vody, takže vodu počítam tak odhadom podľa zostatku spotreby plynu keď odpočítam GJ za ÚK. Aj keď máme kondenzačné kotle a tam píšu o účinnosti hodne vysokej nezdá sa mi to. Mám tu ešte započítanú položku okolo 57000 za nejaké dodatočné práce na kotolni. Takže tých skoro 500.-Sk za GJ je dosť tvrdá hranica. Ale čo to je oproti nášmu bývalému dodávateľovi 697,50.-Sk / GJ rozdiel zhruba 200.- Sk/GJ


Ostatné čísla vrátane 164kW kotolne sú OK. 4x HR43 Nefit. Nastavené výrobcom sú na max. výkon 41 kW každý. Ale dalo by sa z toho vytlačiť aj tých 43 vraj?
Adam xx
14.05.07,20:26
Ospravedlňujem sa SEKOL SOM SA V SPOČÍTANÍ (blbo som opísal číslo) je to tak ako to napísal Adam xx malo tam byť 2020.
Ostatné čísla vrátane 164kW kotolne sú OK. 4x HR43 Nefit. Nastavené výrobcom sú na max. výkon 41 kW každý. Ale dalo by sa z toho vytlačiť aj tých 43 vraj?

Ja to beriem, veď je to fakt, len tie čísla sú príliš super. Z maximálneho výkonu 164 kW totiž ziskate za rok na krytie tepelných strát maximálne 1200 až 1300 GJ čo predstavuje mernú spotrebu 0,346 až 0,375 GJ x M-2 x rok-1. Toto je však pre zabezpečenie tepelnej pohody pre naše bežné objekty príliš málo. Takúto mernú spotrebu je možné dosiahnuť len v zateplených objektov, hydraulicky vyregulovaných a s regulačnými ventilmi s termoregulačnou hlavicou, alebo sú tepelné straty kryté ešte nejakým iným zdrojom tepla?? Kolektory to však byť nemôžu, pretože v najchladnejších mesiacoch (december, január, február) nepracujú. Alebo budete za normálnej zimy (táto bola nenormálna) mrznúť. Ak máte tie úsporné opatrenia realizované, tak gratulujem ... a navrhujem podeliť sa s ostatnými o tom, ako ste dokázali toho "nášho slovenského vlastníka v eufórii" presvedčiť aby do takých "neperspektívnych" investícií vrážal svoje peniaze!!!
Marti.ka
08.06.07,08:08
Chcela by som sa tiež zapojiť sa do tejto témy. Je obdobie vyúčtovaní a u nás je tiež niekoľko ľudí nespokojných z vyúčtovaním tepla. Neviem aké ľudia mali nedoplatky /veď veľa závisí predsa aj od záloh/, ale celkovo vzaté, náklady na teplo sa u nás pohybujú na rok od 10-15 tis. na byt, čo je podľa môjho názoru nie veľa. Napriek tomu začínajú ľudia uvažovať nad odpojením sa od spoločnej kotolne. Jedni to už aj majú schválené. Stačí na takéto schválenie nadpolovičná príp. 2/3 väčšina zo zúčastnených na schôdzi?Chcela by som vedieť viac o technických podmienkach takéhoto odpojenia. Vraj nemusia mať komín, stačí ak je vetracia šachta, kadiaľ chcú viesť odvod tepla /som laik, tak neviem, či som sa vyjadrila správne/. Nevie mi niekto poradiť, odporučiť nejakú stránku, príp. kontakt, kde by som sa o tomto mohla dozvedieť viac. Ďakujem.
Julian
11.06.07,08:55
Chcela by som sa tiež zapojiť sa do tejto témy. Je obdobie vyúčtovaní a u nás je tiež niekoľko ľudí nespokojných z vyúčtovaním tepla. Neviem aké ľudia mali nedoplatky /veď veľa závisí predsa aj od záloh/, ale celkovo vzaté, náklady na teplo sa u nás pohybujú na rok od 10-15 tis. na byt, čo je podľa môjho názoru nie veľa. Napriek tomu začínajú ľudia uvažovať nad odpojením sa od spoločnej kotolne. Jedni to už aj majú schválené. Stačí na takéto schválenie nadpolovičná príp. 2/3 väčšina zo zúčastnených na schôdzi?Chcela by som vedieť viac o technických podmienkach takéhoto odpojenia. Vraj nemusia mať komín, stačí ak je vetracia šachta, kadiaľ chcú viesť odvod tepla /som laik, tak neviem, či som sa vyjadrila správne/. Nevie mi niekto poradiť, odporučiť nejakú stránku, príp. kontakt, kde by som sa o tomto mohla dozvedieť viac. Ďakujem.

Myslím, že to musia byť 2/3 všetkých vlastníkov a nie 2/3 prítomných na schôdzi.
Ten komín asi cez tu vetrciu šachtu nebude môcť byť, ale to určite nie je problém. Toto projektanti vedia vyriešiť. Môže ísť napríklad v kúte spoločného schodišťa, ak by mesto (stavebný úrad) namietalo, že bude vonku kaziť vzhľad domu.
Marti.ka
11.06.07,10:50
Ďakujem za odozvu. A nemali by sa k tomuto vyjadriť aj ostatní vlastníci bytov? Bytový dom tvorí 6 vchodov, v každom 11 bytov. Neviem, ale keďže nejde len o zásah len v konkrétnom byte, myslím si, že by sme sa mali k tomu vyjadriť aj my ostatní, ide predsa o spoločné priestory. Nemali by nám predložiť konkrétny návrh, ktorí by mal byť schválený?
Na schôdzi sa zúčastnilo niečo okolo 20 vlastníkov zo 67. Súhlasilo sa s osamostatnením, ale nie s konkrétnym riešením osamostatnenia.
Ak by to riešili cez vetraciu šachtu / čo podľa mojich informácií nie je možné/, tak by museli zasahovať do strechy. A v tom spoločnom schodišti, k tomu by sa podľa môjho názoru mali vyjadriť minimálne vlastníci konkrétneho domu.
V každom prípade ďakujem za záujem, že moje príspevky nezapadnú prachom.
Elena Navrátilová
11.06.07,11:16
Byť predsedom alebo správcom v tomto prípade nemôže začať ani so samotným podniknutím prvotných krokov. Treba zopakovať zhromaždenie. Musí byť 2/3 väčšina vlastníkov za tento krok.
m1d1m4n
13.11.07,16:02
Zdravím všetkých poraďákov.
Som domovym dovernikom (predsedom vlastníkov bytov,myslim,ze uz nie dlho) v jednom 65-bytovom panelaku na severe Slovenska 14 rokov.Tohto roku sme sa rozhodli zateplit nas bytovy dom(schvalil sa 2/3 vacsinou vlastnikov aj dodavatel prac),padol vsak aj navrh na vystavbu vlastnej kotolne a odpojenia sa od CVT,ktory je od nas vzdialeny "fyzicky" zhruba 30m.Problem je vsak,ze dany navrh padol bez toho,zeby dotycny navrhovatel vedel o fakte,ze v bytovom dome uz rok funguje vymennicka tepla s automatizovanou prevadzkou na zaklade merania vonkajsej teploty termocidlom.A teraz je namieste otazka,ci do tohto "projektu" vystavby vlastnej kotolne ist ,alebo neist.Uvediem niekolko faktov,ktore som vycital z vyuctovania za minuly rok 2006:
merna spotreba tepla v dome : 0,4137 GJ/m2 UK;0,3821 GJ/m3 TUV
Merna spotreba na vykurenie 1 m2 hovori jasne o dvoch faktoch - plytvanie teplom (poniektori maju termostaticke ventily asi len na paradu) a velky prestup tepla cez obvodove panely.
Dalsie fakty-kazdy radiator je vybaveny termostatickym ventilom a digitalnym pomerovym meracom spotrebovaneho tepla.
Co mi mozete poradit v tomto nasom konkretnom pripade?
Tesim sa na Vase reakcie,pokial tato tema "nezomrela". :-)
Dakujem
Julian
13.11.07,21:14
Zdravím všetkých poraďákov.
Som domovym dovernikom (predsedom vlastníkov bytov,myslim,ze uz nie dlho) v jednom 65-bytovom panelaku na severe Slovenska 14 rokov.Tohto roku sme sa rozhodli zateplit nas bytovy dom(schvalil sa 2/3 vacsinou vlastnikov aj dodavatel prac),padol vsak aj navrh na vystavbu vlastnej kotolne a odpojenia sa od CVT,ktory je od nas vzdialeny "fyzicky" zhruba 30m.Problem je vsak,ze dany navrh padol bez toho,zeby dotycny navrhovatel vedel o fakte,ze v bytovom dome uz rok funguje vymennicka tepla s automatizovanou prevadzkou na zaklade merania vonkajsej teploty termocidlom.A teraz je namieste otazka,ci do tohto "projektu" vystavby vlastnej kotolne ist ,alebo neist.Uvediem niekolko faktov,ktore som vycital z vyuctovania za minuly rok 2006:
merna spotreba tepla v dome : 0,4137 GJ/m2 UK;0,3821 GJ/m3 TUV

Co mi mozete poradit v tomto nasom konkretnom pripade?
Tesim sa na Vase reakcie,pokial tato tema "nezomrela". :-)
Dakujem

Tu Ti asi nikto nedá jednoznačnú odpoveď.
Ak chceš usporiť, tak si zober kalkulačku a počítaj (ja Ti poskytnem zopár čísiel).
Ak chceš vylepšiť vzhľad domu a iný pocit v byte tak uvažuj v inej rovine, ale tiež počítaj.

Tie čísla ! --- Náklady na 1 GJ vo vlastnej kotolni sú 450 Sk pri tohtoročných cenách (+ - menej ako 10 Sk). Porovnaj si cenu vášho CDT pre rok 2007 (ak ju nevieš, tak ju nájdeš na stránke URSO-rozhodnutia) s cenou vlastnej kotolne a máš jedno kritérium.
Druhým kritériom sú náklady na prípravu 1 m3 TÚV. Vlastná kotolňa potrebuje 0,265 GJ na prípravu 1 m3 TÚV. Tebou uvádzaná hodnota 0,3821 GJ na 1 m3 TÚV je príliš vysoká (nezmýlil si sa ?). Ak je napríklad cena 1 GJ CDT 620 Sk, tak je rozdiel 117 Sk/m3 TÚV v prospech vlast. kotolne. (CDT má zákonom-vyhláškou stanovenú hodnotu 0,3 GJ/m3).
Pri týchto číslach návratnosť investície kotolne je 4-6 rokov (závisí to od ceny kotolne). V týchto číslach nie sú však zahrnuté prípadné náklady na údržbu (to si žiada údaje aspoň za 10 rokov).

V prípade zateplenia by bolo prospešné, ak by niekto kto má zateplený dom poskytol seriozne údaje.
m1d1m4n
14.11.07,11:15
Precital som si cele toto forum,vsetko to znie velmi pekne a predpokladam,ze vlastna kotolna je fakt aj citit na penazenkach znizenymi poplatkami.
Ako som uviedol,CDT nam vybudoval vymennicku tepla,ktorej je ale on sam majitelom.Predpokladam a myslim,ze spravne,ze by pozadoval pri odpojeni sa od CDT nielen "pokutu" na zaklade vyhlasky 505/2006 ale aj naklady vynalozene na spomenutu vymennicku(za ktoru sme vlastne neplatili nic),ktora je v prevadzke vlastne len jeden a pol roka.Myslim,ze CDT uz o pripravovanej vyhlaske v case ,ked spustil do prevadzky spomenutu vymennicku,musel vediet a tou vymennickou nas vlastne k sebe este viac "priklincoval"(neviem tomuto kroku z jeho strany inac vynadat).
Adam xx
14.11.07,23:17
Precital som si cele toto forum,vsetko to znie velmi pekne a predpokladam,ze vlastna kotolna je fakt aj citit na penazenkach znizenymi poplatkami.
Ako som uviedol,CDT nam vybudoval vymennicku tepla,ktorej je ale on sam majitelom.Predpokladam a myslim,ze spravne,ze by pozadoval pri odpojeni sa od CDT nielen "pokutu" na zaklade vyhlasky 505/2006 ale aj naklady vynalozene na spomenutu vymennicku(za ktoru sme vlastne neplatili nic),ktora je v prevadzke vlastne len jeden a pol roka.Myslim,ze CDT uz o pripravovanej vyhlaske v case ,ked spustil do prevadzky spomenutu vymennicku,musel vediet a tou vymennickou nas vlastne k sebe este viac "priklincoval"(neviem tomuto kroku z jeho strany inac vynadat).

Je to tak, dodávateľ si naúčtuje ekonomicky oprávnené náklady v zmysle vyhl. č. 505/2006 ale sú tu aj iné problémy, ktoré treba zvážiť. Napr. ak sa chystáte zatepliť dom, zákonite dôjde k úspore energie na vykurovanie (ÚK). Takže pri výpočte efektívnosti investície do vlastného tepelného zdroja treba počítať so spotrebou zníženou o túto úsporu. Je jasné, že efekt vlastnej kotolne sa zníži práve o cenový rozdiel vychádzajúci z tejto úspory. Merná spotreba tepla na prípravu TÚV je naozaj vysoká, ale s tým sa dá v budúcnosti niečo robiť. Takže si to treba riadne spočítať, (najlepšie , aby to urobil nestranný odborník) a potom sa kvalifikovane rozhodnúť, čo je pre vás efektívnejšie: zatelenie, vlastná kotolňa alebo vám finančný zisk prinesú obe realizácie.
m1d1m4n
15.11.07,16:26
Tak som si pozrel,akym sposobom sa vlastne pocita ta merna spotreba tepla,je to vlastne podiel spotreby tepla na vykurovanie/(zastavana plocha x pocet vykurovanych podlazi)-je to udajne podla SEA,samozrejme,ze takto vyjdu uplne ine cisla.Co sa tyka samotneho vypoctu,je v tych vyuctovaniach totalny chaos-fix,variable,rozdelene este na obdobia podla zmeny ceny plynu.Fakt niekedy rozmyslam,ci vie vobec dotycny uctovnik,co to vlastne rata :confused:
Niekde som tu na porade.sk cital cifry merneho tepla na tehlovom bytovom dome postavenom niekedy v 63-om.Boli tam uvedene hodnoty od roku 1998(0,54GJ/m2) az po rok 2007(0,27GJ/m2),ked sa vo vyuctovani uz prejavilo zateplenie vykonane niekedy v roku 2005.
Dnes som rozpraval so zastupcom CDT,takze mi bolo povedane,zeby sme zaplatili aj tu vymennicku (cca 450 000,-Sk).Takze nase vstupne naklady na kotolnu by sa poriadne presvihli (cca aj s "pokutou" 2 850 000,-).
Je skutocne tazke rozhodovat sa,dufam,ze sa rozhodneme spravne.
Dakujem vsetkym,ktori sa k mojej otazke vyjadrili.
Julian
15.11.07,19:05
Dnes som rozpraval so zastupcom CDT,takze mi bolo povedane,zeby sme zaplatili aj tu vymennicku (cca 450 000,-Sk).Takze nase vstupne naklady na kotolnu by sa poriadne presvihli (cca aj s "pokutou" 2 850 000,-).
Je skutocne tazke rozhodovat sa,dufam,ze sa rozhodneme spravne.
Dakujem vsetkym,ktori sa k mojej otazke vyjadrili.

No pri týchto číslach si myslím, že jedna alternatíva Ti vypadne a to vlastná kotolňa.

Ale odporúčal by som Ti, aby ste s tou TÚV niečo robili. Ak už vám CDT vybudoval výmeničku, tak by ste mu mali pripomenúť aby dodržal normatívne ukazovatele na prípravu TÚV stanovené v Prílohe č. 2 Vyhlášky č. 328/2005. Ale najprv si over, či tá hodnota 0,3821 GJ/m3 je v poriadku (porovnaj to s hodnotami v uvedenej tabuľke), zistí aký je rozdiel a tým argumentuj.

PRÍL.2

Normatívne ukazovatele spotreby tepla

a) Normatívne ukazovatele spotreby tepla na prípravu teplej úžitkovej vody v mieste spotreby sú tieto:
Spotreba teplej .... ..Normatívny
úžitkovej vody na .... ukazovateľ
osobu za rok [m3] ... spotreby tepla [GJ .m-3]
16 a viac ...... 0,270
do 16 ....... 0,275
do 15 ....... 0,282
do 14 ....... 0,290
do 13 ....... 0,298
do 12 ....... 0,309
do 11 ....... 0,321
do 10 ....... 0,335
do 9 ...... 0,353
do 8 ....... 0,375
do 7 ...... 0,404
do 6 ...... 0,442

b) Normatívne ukazovatele spotreby tepla na prípravu teplej úžitkovej vody mimo miesta spotreby sú tieto:
Spotreba teplej.... Normatívny
úžitkovej vody na.... ukazovateľ
osobu za rok [m3].... spotreby tepla [GJ.m-3]
16 a viac .... 0,300
do 16 ...... 0,307
do 15 ...... 0,316
do 14 ...... 0,326
do 13 ...... 0,338
do 12 ...... 0,351
do 11 ...... 0,367
do 10 ...... 0,386
do 9 ...... 0,410
do 8 ...... 0,439
do 7 ...... 0,477
do 6 ...... 0,527
Jumil
15.11.07,20:59
Odpoveď na príspevok Juliana
Normatívne ukazovatele spotreby tepla na prípravu teplej úžitkovej vody v mieste spotreby sú pekné veci, ale nezohľadňuje zimné a letné obdobie. Je predsa veľký rozdiel cez zimu, keď teplota vody na prípravu TÚV má 5 st. C a má sa zohriať na 50 st. C, potom bude spotreba energie iná ako v lete keď je teplota vody 20 st. C a má sa zohriať na 50 st. C. Naša spotreba tepla sa pohybuje v rozmedzí 0,34 – 0,39 GJ/m3 v závislosti od ročného obdobia. Máme výmenníkovú stanicu v obytnom dome. Spotrebu TÚV na osobu som odhadol na 9 m3 za rok, nakoľko vôbec nepoužívame osobomesiace pri vyúčtovaní.
Julian
16.11.07,07:03
Odpoveď na príspevok Juliana
Normatívne ukazovatele spotreby tepla na prípravu teplej úžitkovej vody v mieste spotreby sú pekné veci, ale nezohľadňuje zimné a letné obdobie. Je predsa veľký rozdiel cez zimu, keď teplota vody na prípravu TÚV má 5 st. C a má sa zohriať na 50 st. C, potom bude spotreba energie iná ako v lete keď je teplota vody 20 st. C a má sa zohriať na 50 st. C. Naša spotreba tepla sa pohybuje v rozmedzí 0,34 – 0,39 GJ/m3 v závislosti od ročného obdobia. Máme výmenníkovú stanicu v obytnom dome. Spotrebu TÚV na osobu som odhadol na 9 m3 za rok, nakoľko vôbec nepoužívame osobomesiace pri vyúčtovaní.

S tou teplotou studenej vody v lete a v zime sa veľmi veľmi mýliš.
Jumil
16.11.07,07:25
S tou teplotou studenej vody v lete a v zime sa veľmi veľmi mýliš.
Prosím, špecifikuj v čom, lebo mi z kohútika táto studená voda tečie aj v lete aj v zime. A údaj o spotrebe tepla na úpravu TÚV mám z faktúr každý mesiac.
Adam xx
16.11.07,11:33
[quote=Julian;569827]Ale odporúčal by som Ti, aby ste s tou TÚV niečo robili. Ak už vám CDT vybudoval výmeničku, tak by ste mu mali pripomenúť aby dodržal normatívne ukazovatele na prípravu TÚV stanovené v Prílohe č. 2 Vyhlášky č. 328/2005. Ale najprv si over, či tá hodnota 0,3821 GJ/m3 je v poriadku (porovnaj to s hodnotami v uvedenej tabuľke), zistí aký je rozdiel a tým argumentuj.

Julian, s tými mernými spotrebami je to veľmi diskutabilné, teda tá záležitosť, že kto vlastne nesie "vinu" alebo ak chceš tak zodpovednosť za vysokú mernú spotrebu. Najskôr si však treba ujasniť, z akej spotreby vody bola táto merná spotreba vypočítaná. V zásade musí platiť, že ak bolo teplo merané na vstupe do zariadenia na ohrev vody, do výpočtu sa musí vziať spotreba vody meraná tiež na tom istom mieste, teda na vstupe do zariadenia na ohrev vody, nie spotreba nameraná užívateľmi bytov, lebo aj s tým sa často stretávam. Ak je v dome výmenníková stanica a všetko funguje ako má, tak takto určená vysoká merná spotreba je predovšetkým odrazom zlého technického stavu vnútorných domových rozvodov (zlá tepelná izolácia, ak vôbec nejaká na rozvodoch TÚV je) a z toho plynúce vysoké tepelné straty z cirkulácie TÚV. Dodávateľ tepla, resp. prevádzkovateľ VS môže pre zníženie spotreby tepla na prípravu teplej vody urobiť nasledovné:

- upraviť výstupnú teplotu na 52 až 53 st. C
- upraviť časový režim cirkulácie
- zabezpečiť, aby výmenník tepla nebol zanesený kalom alebo vodným kameňom.

Ak aj napriek týmto opatreniam bude merná spotreba tepla vysoká, môže to byť len v dôsledku vysokých tepelných strát vo vnútorných rozvodoch TÚV.

K normatívnym ukazovateľom spotreby tepla, ktoré si uviedol: tieto ukazovateľe neslúžia na to, aby sa odberateľ dožadoval ich splnenia, ale pre overovateľov hospodárnosti prevádzky sústavy tepelných zariadení. Ak teda dodávateľ (výrobca) tepla neplní tieto ukazovateľe, overovateľ to zohľadňuje vo výpočte hospodárnosti prevádzky sústavy tepelných zariadení, teda aj predmetnej VS. Ten je potom povinný premietnuť určenú nehospodárnosť v kalkulácii ceny tepla. Teda nadnormatívna strata tepla je zohľadnená v maximálnej cene tepla stanovenej ÚRSO. . Ak je na danej VS vysoká merná spotreba odberateľ by si mal predovšetkým overiť, či táto nadnormatívna spotreba bola zohľadnená v hospodárnosti prevádzky danej VS (uvádza sa v protokole o overení) a následne, či bola premietnutá aj do kalkulácie ceny tepla. Takto to funguje.
Julian
16.11.07,19:22
Prosím, špecifikuj v čom, lebo mi z kohútika táto studená voda tečie aj v lete aj v zime. A údaj o spotrebe tepla na úpravu TÚV mám z faktúr každý mesiac.

Ahoj Jumil!
Ja som mal na myslí to, že v lete netečie 20 st. studená voda a v zime tiež nie 5 st.. Meral si to ? U nás je teplota studenej vody v rozsahu 8-11 st.C po celý rok (momentálne je 8,9 st.C). Nevylučujem, že u vás to tak môže byť, ale ak to je, tak je to podľa mňa extrém. Zbytočné sú slová- stačí to pomerať.
lubica_02
17.11.07,11:46
Jumil máte zaizolované potrubie TUV v stúpačkách - lebo niekedy idú potrubia v tesnej blízkosti a studená voda sa ohrieva od teplej a vtedy sú aj straty v ohreve TUV .
Jumil
17.11.07,15:43
Ahoj Jumil!
Ja som mal na myslí to, že v lete netečie 20 st. studená voda a v zime tiež nie 5 st.. Meral si to ? U nás je teplota studenej vody v rozsahu 8-11 st.C po celý rok (momentálne je 8,9 st.C). Nevylučujem, že u vás to tak môže byť, ale ak to je, tak je to podľa mňa extrém. Zbytočné sú slová- stačí to pomerať.

Teraz má teplota SV tiež 9 st. C, ale ešte nie je dlhodobo zima a v januári ešte poklesne. Tých 9 st. C je v byte, môže byť skreslených neodberom vody v iných bytoch, ale vymeničku máme najbližšie k prívodu SV do domu. Naša pitná voda je z nádrže a vonkajšia teplota ju vždy oplyvňuje.
Jumil
17.11.07,15:48
Jumil máte zaizolované potrubie TUV v stúpačkách - lebo niekedy idú potrubia v tesnej blízkosti a studená voda sa ohrieva od teplej a vtedy sú aj straty v ohreve TUV .

Náš bytový dom má 64 bytov. V spoločných priestoroch za to ručím, že máme izoláciu v poriadku, ale v bytových stupačkách nemám istotu hodine po kontrole, že všetko je v poriadku. Veď to väčšina z nás pozná.
Julian
19.11.07,19:30
=Adam xx;570321][quote=Julian;569827]Ale odporúčal by som Ti, aby ste s tou TÚV niečo robili. Ak už vám CDT vybudoval výmeničku, tak by ste mu mali pripomenúť aby dodržal normatívne ukazovatele na prípravu TÚV stanovené v Prílohe č. 2 Vyhlášky č. 328/2005. Ale najprv si over, či tá hodnota 0,3821 GJ/m3 je v poriadku (porovnaj to s hodnotami v uvedenej tabuľke), zistí aký je rozdiel a tým argumentuj.

Julian, s tými mernými spotrebami je to veľmi diskutabilné, teda tá záležitosť, že kto vlastne nesie "vinu" alebo ak chceš tak zodpovednosť za vysokú mernú spotrebu. Najskôr si však treba ujasniť, z akej spotreby vody bola táto merná spotreba vypočítaná. V zásade musí platiť, že ak bolo teplo merané na vstupe do zariadenia na ohrev vody, do výpočtu sa musí vziať spotreba vody meraná tiež na tom istom mieste, teda na vstupe do zariadenia na ohrev vody, nie spotreba nameraná užívateľmi bytov, lebo aj s tým sa často stretávam.

S tým súhlasím. Preto som sa pýtal Jumila, či sa nezmýlil. Nepoznám síce presne prevedenie odovzdávacej stanice na TÚV, ale predpokladám, že je tam merač tepla a prietokomer. U nás bola merná spotreba za roky 2001-2005 od CDT vždy okolo 0,34 GJ/m3 TÚV v byte (bez výmeničky). CDT vykazoval 0,3 GJ/m3 TÚV v mieste prípravy (v kotolni) čo odpoveda tabuťkovej hodnote vo vyhláške.
Výmenička by mala vylúčiť prípadné straty mimo objektu, preto sa mi zdá ta hodnota vysoká a ak je príprava TÚV považovaná za "prípravu v mieste" tak je aj dosť "odskočená" od tabuľkovej hodnoty.
V inej téme "Meranie TÚV na vstupe" väčšina príspevkov bola v tom duchu, že takéto meranie tie straty vylúči.
Ak sú údaje Jumila reálne, tak sa zdá, že investícia 450 000 Sk nepriniesla bohvieaký prínos.


Ak je v dome výmenníková stanica a všetko funguje ako má, tak takto určená vysoká merná spotreba je predovšetkým odrazom zlého technického stavu vnútorných domových rozvodov (zlá tepelná izolácia, ak vôbec nejaká na rozvodoch TÚV je) a z toho plynúce vysoké tepelné straty z cirkulácie TÚV.
Dodávateľ tepla, resp. prevádzkovateľ VS môže pre zníženie spotreby tepla na prípravu teplej vody urobiť nasledovné:

- upraviť výstupnú teplotu na 52 až 53 st. C
- upraviť časový režim cirkulácie
- zabezpečiť, aby výmenník tepla nebol zanesený kalom alebo vodným kameňom.

Ak aj napriek týmto opatreniam bude merná spotreba tepla vysoká, môže to byť len v dôsledku vysokých tepelných strát vo vnútorných rozvodoch TÚV.

Aj s týmto súhlasím, hoci 52-53 st. C je zbytočne vysoká. (Zvýšenie o jeden st. C predstavuje zvýšenie ceny 1 m3 TÚV asi o 10 Sk pri cene 620 Sk/GJ; pri vlastnej kotolni to predstavuje 0,5 m3 plynu).


K normatívnym ukazovateľom spotreby tepla, ktoré si uviedol: tieto ukazovateľe neslúžia na to, aby sa odberateľ dožadoval ich splnenia, ale pre overovateľov hospodárnosti prevádzky sústavy tepelných zariadení. Ak teda dodávateľ (výrobca) tepla neplní tieto ukazovateľe, overovateľ to zohľadňuje vo výpočte hospodárnosti prevádzky sústavy tepelných zariadení, teda aj predmetnej VS. Ten je potom povinný premietnuť určenú nehospodárnosť v kalkulácii ceny tepla. Teda nadnormatívna strata tepla je zohľadnená v maximálnej cene tepla stanovenej ÚRSO. . Ak je na danej VS vysoká merná spotreba odberateľ by si mal predovšetkým overiť, či táto nadnormatívna spotreba bola zohľadnená v hospodárnosti prevádzky danej VS (uvádza sa v protokole o overení) a následne, či bola premietnutá aj do kalkulácie ceny tepla. Takto to funguje.

K tomu sa neviem kvalifikovane vyjadriť, ale domnievam sa, že normatívne ukazovatele niečo hovoria. U nás pri príprave TÚV vo vlastnej kotolni ich plníme aj so značnou rezervou, preto sa domnievam, že by to malo platíť aj v ostatných konkrétnych prípadoch.
Adam xx
20.11.07,21:01
Aj s týmto súhlasím, hoci 52-53 st. C je zbytočne vysoká. (Zvýšenie o jeden st. C predstavuje zvýšenie ceny 1 m3 TÚV asi o 10 Sk pri cene 620 Sk/GJ; pri vlastnej kotolni to predstavuje 0,5 m3 plynu).

Julian tých 52 až 53 st.C je myslených na výstupe zo zariadenia na ohrev. Súhlasíš so mnou, že v dome s rozsiahlejším rozvodom nutne dochádza k tepelným stratám, takže na výstupe z výtokových armatúr ma TÚV o 5 až 6 st. C menej, pričom je nutné zo zákona dodržať teplotu na výtoku min. 45 st., čo mnou vyššie uvedená teplota garantuje. Samozrejme vždy závisí od viacerých okolností: rozsiahlosť distribučného rozvodu, spôsob cirkulácie, systém ohrevu, ohrev bez akumulácie, s akumuláciou, atď. Mal som možnosť prepočítavať účinnosť výroby niekoľkých stoviek tepelných zdrojov a ver, že údaje sa veľmi rôznili napriek tomu, že systémy prípravy aj veľkosť odberu boli podpobné. V zásade však domové výmenníkové stanice majú údaje výrazne lepšie, ako domové kotolne. Je to tak preto, že účinnosť samotného výmenníka je podstatne výššia, ako účinnosť plynového kotla (okrem kondenzačného). Netreba tiež zabúdať na hygienické teplotné minimum kôli Legionele, resp. na termickú dezinfekciu rozvodov TÚV aspoň 1 x týždenne. Znižovanie mernej spotreby tepla, či už na vykurovanie, alebo na prípravu TÚV má tiež svoje hranice, a nemožno z toho robiť preteky o dosiahnutie čo najnižšej hodnoty za každú cenu.
S tým zvyšovaním cien a spotrieb plynu to máš pomýlené, takže sa nad tým skús ešte raz zamyslieť. Možno prídeš na iné čísla. Ak by si mal mať na ohriatie 1 m3 vody o jeden st. C spotrebu 0,5 m3 plynu, tak by na ohrev 1 m3 vody z 10 st. C na 50 st. bolo potrebných 20m3 ZP, čo pri výhrevnosti paliva 34 MJ/m3 a účinnosti tepelného zdroja 92 % predstavuje merná spotrebu tepla 0,64 GJ. Potom to ale nekoršponduje s tvojimi výrokmi o Vami dosahovanej mernej spotrebe na prípravu TÚV.
Julian
21.11.07,09:22
Julian tých 52 až 53 st.C je myslených na výstupe zo zariadenia na ohrev. Súhlasíš so mnou, že v dome s rozsiahlejším rozvodom nutne dochádza k tepelným stratám, takže na výstupe z výtokových armatúr ma TÚV o 5 až 6 st. C menej, pričom je nutné zo zákona dodržať teplotu na výtoku min. 45 st., čo mnou vyššie uvedená teplota garantuje. Samozrejme vždy závisí od viacerých okolností: rozsiahlosť distribučného rozvodu, spôsob cirkulácie, systém ohrevu, ohrev bez akumulácie, s akumuláciou, atď. Mal som možnosť prepočítavať účinnosť výroby niekoľkých stoviek tepelných zdrojov a ver, že údaje sa veľmi rôznili napriek tomu, že systémy prípravy aj veľkosť odberu boli podpobné. V zásade však domové výmenníkové stanice majú údaje výrazne lepšie, ako domové kotolne. Je to tak preto, že účinnosť samotného výmenníka je podstatne výššia, ako účinnosť plynového kotla (okrem kondenzačného). Netreba tiež zabúdať na hygienické teplotné minimum kôli Legionele, resp. na termickú dezinfekciu rozvodov TÚV aspoň 1 x týždenne. Znižovanie mernej spotreby tepla, či už na vykurovanie, alebo na prípravu TÚV má tiež svoje hranice, a nemožno z toho robiť preteky o dosiahnutie čo najnižšej hodnoty za každú cenu.
S tým zvyšovaním cien a spotrieb plynu to máš pomýlené, takže sa nad tým skús ešte raz zamyslieť. Možno prídeš na iné čísla. Ak by si mal mať na ohriatie 1 m3 vody o jeden st. C spotrebu 0,5 m3 plynu, tak by na ohrev 1 m3 vody z 10 st. C na 50 st. bolo potrebných 20m3 ZP, čo pri výhrevnosti paliva 34 MJ/m3 a účinnosti tepelného zdroja 92 % predstavuje merná spotrebu tepla 0,64 GJ. Potom to ale nekoršponduje s tvojimi výrokmi o Vami dosahovanej mernej spotrebe na prípravu TÚV.

Začnem od konca. Ak uvádzam nejaké čísla, tak len málo z ních sú teoreticky vypočítané. Písal som na inom mieste ako nám projektant vyrátal spotrebu plynu pre náš konkrétny prípad a aká je realita (odchýlka cca 25%).

A teraz ku konkrétnym číslam. Tých 0,5 m3 plynu som odsledoval a nie vypočítal. Po spústení kotolne realizátor nastavil príliš horúcu vodu (sami uživatelia pripomienkovali, že je to moc). V lete keď sa nekúrilo, tak sme po týždni postupne znižovali teplotu TÚV o 1 st. C a sledovali spotrebu plynu. Tak sme znížili teplotu postupne o 4 st. C a tie predstavujú zniženie spotreby plynu o 2 m3 (presne 1,86 m3). Nebudem sa dohadovať či je to tak, alebo nie, nebudem to ani prepočítavať ale v lete si to ešte ráz odskúšam a potom Ti poviem, či som sa mýlil. V lete to vyzeralo takto: Jún- 1034 m3 plynu a 134 m3 vody; Júl 991 m3 plynu a 127 m3 vody; August 1063 m3 plynu a 142 m3 vody- to sú skutočné čísla.
Ďalej dosť veľký vplyv na merné teplo má spotreba TÚV (ako to vidieť z predchádzajúcich čísel)- to som tiež odsledoval nie vyrátal.

Iste vieš, že moderné kotolne už majú v programe zabudované cyklické zvýšovanie teploty TÚV proti tej "legionele" a ostatanej "havädi", ako aj "precvičovanie" ÚK v čase nečinnosti.

Keď sme sa rozhodovali pre kotolňu tak sme hlavne počítali a teraz sledujeme všetko čo sa okolo toho deje, aby sme vedeli povedať, či sme sa neprepočítali. Zatiaľ to vyzerá dobre, ale ako píše Slavica čas ukáže....

Počúval som debatu v SRo k tejto problematike, keď sedeli proti sebe dvaja odborníci v tejto oblasti; jeden bol za a druhý proti a porovnával tie naše parametre s tam prezentovanými. Odchýlky boli minimálne, takže som sa utvrdil v tom, že nie sme "vedľa".

Z tvojich príspevkov je vidieť, že máš z tejto oblasti veľa skúsenosti, preto by bolo vhodné ak by sa aj dostali na svetlo. Mňa by napríklad zaujímalo aká je ekonomika pri výrobe TÚV, keď je takmer prietokový ohrev (náš prípad- 500 l zásobnik pre 32 bytov, alebo akumulačný. Pýtam sa preto, lebo vyššie spomínaš hospodárnosť pri kondenzačných kotloch (tie máme) ale v našom prípade si myslím, že v čase prípravy TÚV nejdú v kondenzačnom režime ( v čase keď sa ohrieva voda tak teploty na výstupe z kotla sú od 63 do 78 st. C a teplota vrátnej vody je tak okolo 10-14 st menej).
Tiež by ma zaijímali dôvody prečo by nemali sedieť smerne čísla uvedené v prílohe vyhlášky.
Julian
24.11.07,22:49
AdamXX ma nepriamo donutil niečo poštudovať ohľadom kondenzačných kotlov(KK). Podľa toho čo som našiel, tak som vlastne zistil, že máme minimálne dva parametre, ktoré by pri KK nemali byť v tepelnej sústave zabudované a to termostatické ventily a štvorcestné miešacie armatúry.
Z toho vlastne vyplýva, že ani PRVN. Potom rozúčtovanie by sa malo uberať asi v takom duchu ako sme sa bavili v téme "Meranie a rozpočítanie ......" v príspevkoch od 274 do 300.

Neviem a asi ani nikdy sa nedozviem aký vlastne máme prínos z KK, ale ak sa dá oprieť o nasledujúci citát tak nie veľký, lebo žiadalo by sa kúriť nižžšou teplotou cez plne otvorené radiátory a teplotu v dome regulovať kotolňou.

Tu je citát:

" Pri vykurovacom systéme treba voliť väčšiu plochu vykurovacích telies, z čoho vyplýva, že na spätnom potrubí zo systému bude nižšia teplota vody. Využitím vzniknutého vyššieho teplotného spádu sa môže maximálne zhodnotiť prednosť kondenzačného kotla. Jeho účinnosť závisí od teploty v spätnom potrubí, pri 45 °C je účinnosť kotla 101 % a za daného stavu pracuje ako kondenzačný. Vykurovací systém s kondenzačným kotlom by sa mal navrhnúť ako nízkoteplotný. V systéme potom nemožno uplatniť štvorcestné miešacie armatúry, termostatické hlavice, obtokové ventily, prepojené rozdeľovače a zberače a systém sa nesmie skratovať pevným ani čerpadlovým prepojením."
GabiZ
28.01.08,17:58
Tu Ti asi nikto nedá jednoznačnú odpoveď.
Ak chceš usporiť, tak si zober kalkulačku a počítaj (ja Ti poskytnem zopár čísiel).
Ak chceš vylepšiť vzhľad domu a iný pocit v byte tak uvažuj v inej rovine, ale tiež počítaj.

Tie čísla ! --- Náklady na 1 GJ vo vlastnej kotolni sú 450 Sk pri tohtoročných cenách (+ - menej ako 10 Sk). Porovnaj si cenu vášho CDT pre rok 2007 (ak ju nevieš, tak ju nájdeš na stránke URSO-rozhodnutia) s cenou vlastnej kotolne a máš jedno kritérium.
Druhým kritériom sú náklady na prípravu 1 m3 TÚV. Vlastná kotolňa potrebuje 0,265 GJ na prípravu 1 m3 TÚV. Tebou uvádzaná hodnota 0,3821 GJ na 1 m3 TÚV je príliš vysoká (nezmýlil si sa ?). Ak je napríklad cena 1 GJ CDT 620 Sk, tak je rozdiel 117 Sk/m3 TÚV v prospech vlast. kotolne. (CDT má zákonom-vyhláškou stanovenú hodnotu 0,3 GJ/m3).
Pri týchto číslach návratnosť investície kotolne je 4-6 rokov (závisí to od ceny kotolne). V týchto číslach nie sú však zahrnuté prípadné náklady na údržbu (to si žiada údaje aspoň za 10 rokov).

V prípade zateplenia by bolo prospešné, ak by niekto kto má zateplený dom poskytol seriozne údaje.

Prešla som si celú diskusiu a stále neviem, ako ste prišli na to, koľko GJ potrebujem na 1 m3 TÚV. Normatívne ukazovatele sú orientačné (ako uvádzate), tak z akých hodnôt mám vychádzať, ak si to chcem prepočítať.
Julian
28.01.08,21:41
Prešla som si celú diskusiu a stále neviem, ako ste prišli na to, koľko GJ potrebujem na 1 m3 TÚV. Normatívne ukazovatele sú orientačné (ako uvádzate), tak z akých hodnôt mám vychádzať, ak si to chcem prepočítať.

Ja som to určite niekde písal ako sme sa k tomu dopracovali, ale nie je problém to zopakovať.

1. Ak chceš presné čísla, tak potrebuješ k tomu jeden merač tepla na potrubie na ohrev vody. Vodomer máš, takže vieš koľko TÚV sa vyrobilo. Z merača tepla máš údaj množstva GJ. Jednoduché, ale náklady navyše (cena merača a povinnosť ho každých tuším 6 rokov overovať). Toto nám odporúčal projektant - odmietli sme to.
2. Teraz stanovujem náklady nasledovne: v lete keď sa nekúri sledujem spotrebu plynu a spotrebu TÚV. Z toho mi vyjde koľko plynu potrebujem na 1m3 TÚV.(V našom prípade to bolo za celé obdobie keď sa nekúrilo 7,662 m3 plynu na 1m3 vody v dalších dvoch to bolo 8,014 a 8,366 m3 plynu/na 1 m3 vody- tieto mali nastavenú teplotu o 1 st C vyšiu). Na to má vplyv aj spotreba TÚV- u nás 1766 m3/rok a v dalších 1528 a 1525 m3.
GabiZ
29.01.08,12:35
[quote=Julian;626385]Ja som to určite niekde písal ako sme sa k tomu dopracovali, ale nie je problém to zopakovať.

1. Ak chceš presné čísla, tak potrebuješ k tomu jeden merač tepla na potrubie na ohrev vody. Vodomer máš, takže vieš koľko TÚV sa vyrobilo. Z merača tepla máš údaj množstva GJ. Jednoduché, ale náklady navyše (cena merača a povinnosť ho každých tuším 6 rokov overovať). Toto nám odporúčal projektant - odmietli sme to.

Tiež nemáme merač tepla na potrubie na ohrev vody. Máme len plynomer a vodomer, takže predpokladám, že budem postupovať tak, ako uvádzaš v bode 2. To znamená, že podľa tohto, čo píšeš teraz asi nezistím náklady na ÚK a na TÚV, keďže neviem údaj množstva GJ. Musím si to prepočítať v lete, keď nebudeme kúriť a tak, ako si popísal. Teraz by som mohla asi približne percentuálne prepočítať na základe predchádzajúcich spotrieb, koľko bol pomer medzi ÚK a TÚV. Ale to mi moc nepomôže, pretože sme rozbehli teraz od decembra kotolňu a myslela som si, že dokážem na základe mesačnej spotreby prepočítať samozrejme približne spotrebu ÚK a TÚV. Ale asi nie. Ešte sa v tom všetkom len orientujem.
Julian
29.01.08,17:22
Tiež nemáme merač tepla na potrubie na ohrev vody. Máme len plynomer a vodomer, takže predpokladám, že budem postupovať tak, ako uvádzaš v bode 2. To znamená, že podľa tohto, čo píšeš teraz asi nezistím náklady na ÚK a na TÚV, keďže neviem údaj množstva GJ. Musím si to prepočítať v lete, keď nebudeme kúriť a tak, ako si popísal. Teraz by som mohla asi približne percentuálne prepočítať na základe predchádzajúcich spotrieb, koľko bol pomer medzi ÚK a TÚV. Ale to mi moc nepomôže, pretože sme rozbehli teraz od decembra kotolňu a myslela som si, že dokážem na základe mesačnej spotreby prepočítať samozrejme približne spotrebu ÚK a TÚV. Ale asi nie. Ešte sa v tom všetkom len orientujem. [/COLOR]

Ak zoberieš pomer (TÚV:ÚK) 30:70 % tak neurobíš veľku chybu.
Orim
29.01.08,22:14
V lete počítaj na ohrev vody 7,6 m3/GJ a v zime 8 m3/GJ. Spalné teplo plynu počítaj 0,03413 GJ/m3.
Tausk Pavol
31.01.08,07:52
Tí čo už majú kotolňu v dome, prezraďte mi ako pri vybavovaní stavebného povolenia hodnotil Váš stavebný úrad CTZ, ako účastníka konania, alebo ako dotknutú osobu. V našom "perfektom" stavebnom zákone je to všetko pomotané a ja už 2 roky sa naťahujem s Mestom Komárno a KSÚ Nitra o vydanie stavebného povolenia kôli tejto hlúposti. Majitelia CTZ nesúhlasia a úradníci ich slepo poslúchajú. Nepomohol ani okresný prokurátor, ani krajský, ani protimonopolný úrad, ani najvyšší kontrolný úrad. Stavebné povolenie na kotolňu dostala len maďarká univerzita a jedna z maďarských škôlok, iní nemáme šancu. Poradí niekto???
Orim
31.01.08,21:08
Je to ťažko takto povedať ako na to. Ja som to všetko osobne obchádzal žiadal vyjadrenia a na všetko som sa pýtal. Prečo nie, a ako by sa to dalo spraviť a pod. Keď som mal od všetkých súhlas tak stavebný úrad nemohol nič povedať. Síce to trochu trvalo ale súhlas sme dostali. Dodávateľovi tepla sme dali len výpoveď zmluvy keď sme mali všetko vybehané. Výpoveď bola v zmysle zákona dostatočne včas podaná. Do vybehávania stavebného povolenia sme dodávateľa tepla vôbec neťahali. Nesúhlas majiteľov CTZ nie je dôvod aby nedali stavebné povolenie. Nech ti oficiálne zdôvodnia prečo ti to nechcú dať. Zo zákona máš právo si to postaviť.
Ja viem mne sa teraz už ľahko hovorí. Neviem akú máte ale zmluvu o dodávke tepla.

Ale niektoré firmy robia tak, že vybavia aj papiere, je to síce drahšie ale menej starostí.
Tausk Pavol
01.02.08,15:26
Vážený Orim,
ďakujem za vyjadenie, ale nič som sa nedozvedel. Ako ste dali výpoveď? Zákon pozná len jediný prípad a to u nás nie je aktuálne (zmena teplonosnej látky). Iný dôvod neexistuje, to je hlúposť našich zákonov! Dodávateľa sme do toho neťahali ani my, ale náš slávny spoločný stavený úrad. Potom sa dodávateľ odvolal a Kr.stavebný úrad Nitra to filištínsky vrátil na nové konanie. Preto som sa pýtal, či niektorý iný SÚ dodávateľa prizval alebo nie. A prečo mi to nechcú dať? Na to mám už 54 listov od rôznych inštitúcií ale kotolňu aj tak nie. Ďakujem za ďalšie rady.
Orim
01.02.08,21:13
vtedy ešte fungoval zákon 70/1998
Orim
02.02.08,02:07
Urobte to dohodou
My sme tiež platili poplatok - 270 000.- Sk

657/2004
§ 20
Podmienky skončenia odberu tepla

(1) Odberateľ a konečný spotrebiteľ môžu skončiť odber tepla

a) na základe zákona,
b) dohodou.

(2) Skončiť odber tepla na základe zákona možno, ak

a) dodávateľ tepla bez predchádzajúcej dohody s odberateľom a konečným spotrebiteľom zmení teplonosnú látku,
b) dodávateľ tepla ani po predchádzajúcej písomnej výzve odberateľa alebo konečného spotrebiteľa neodstráni nedostatky v kvalite, množstve a v spoľahlivosti dodávok tepla alebo neplní podstatné náležitosti zmluvy o dodávke a odbere tepla, najmä parametre teplonosnej látky a hospodárnosť dodávky tepla.

(3) Skončiť odber tepla môže odberateľ aj dohodou s dodávateľom, ak odberateľ uhradí dodávateľovi ekonomicky oprávnené náklady vyvolané odpojením odberateľa od sústavy tepelných zariadení dodávateľa.

(4) Rozsah ekonomicky oprávnených nákladov vyvolaných odpojením sa odberateľa alebo konečného spotrebiteľa od sústavy tepelných zariadení dodávateľa a spôsob ich výpočtu ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá úrad.3)
Excise Duty
03.02.08,11:48
Chcem len upozorniť tie SVB, ktoré prevádzkujú vlastné lokálne kotolne na plyn, že od 1. júla 2008 bude zemný plyn zdanený spotrebnou daňou vo výške 0,02 Sk/kWh, a to podľa ustanovenia § 30 zákona č. 609/2007 Z. z.o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov. Od 1. januára 2010 sa potom táto sadzba dane zvyšuje na 0,04 Sk/kWh.
Podľa ustanovenia § 31 ods. 1 písm. j) tohto zákona je plyn oslobodený od dane v prípade jeho použitia na výrobu tepla pre domácnosti. Na tento účel je však nevyhnutná registrácia ako „oprávnený spotrebiteľ plynu“, v tomto prípade je potrebné postupovať podľa prechodného ustanovenia § 48 ods. 9 až 13.
Pozor hlavne na dodržanie lehoty, ktorá už beží a trvá len do 31. marca 2008. Ak túto lehotu zmeškáte, žiadosť o registráciu bude možné podať až 1. júla 2008, a to podľa § 32, keďže v tento deň nadobudnú účinnosť všetky ustanovenia zákona č. 609/2007 Z. z., teda i § 32!
Pokiaľ ide o elektrinu, ktorá je predmetom dane podľa § 4 citovaného zákona, tá na tento účel oslobodená od dane nie je.
Julian
03.02.08,18:15
Chcem len upozorniť tie SVB, ktoré prevádzkujú vlastné lokálne kotolne na plyn, že od 1. júla 2008 bude zemný plyn zdanený spotrebnou daňou vo výške 0,02 Sk/kWh, a to podľa ustanovenia § 30 zákona č. 609/2007 Z. z.o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov. Od 1. januára 2010 sa potom táto sadzba dane zvyšuje na 0,04 Sk/kWh.
Podľa ustanovenia § 31 ods. 1 písm. j) tohto zákona je plyn oslobodený od dane v prípade jeho použitia na výrobu tepla pre domácnosti. Na tento účel je však nevyhnutná registrácia ako „oprávnený spotrebiteľ plynu“, v tomto prípade je potrebné postupovať podľa prechodného ustanovenia § 48 ods. 9 až 13.
Pozor hlavne na dodržanie lehoty, ktorá už beží a trvá len do 31. marca 2008. Ak túto lehotu zmeškáte, žiadosť o registráciu bude možné podať až 1. júla 2008, a to podľa § 32, keďže v tento deň nadobudnú účinnosť všetky ustanovenia zákona č. 609/2007 Z. z., teda i § 32!
Pokiaľ ide o elektrinu, ktorá je predmetom dane podľa § 4 citovaného zákona, tá na tento účel oslobodená od dane nie je.

tie čísla sú dobré? Nič z toho čo uvádzaš som nenašiel. Zák 209/2007 je o cenných papieroch (finančné nástroje,investičné služby,investivne činnosti, klienti, obchodníci s cennými papiermi, banky atď). Sú tam paragrafy do §18a a potom až §33 a dalej. Medzi nimi nie je nič. Nie sú vypustené? Platnosť zák. je od 1.11.2007.
Excise Duty
03.02.08,18:37
tie čísla sú dobré? Nič z toho čo uvádzaš som nenašiel. Zák 209/2007 je o cenných papieroch (finančné nástroje,investičné služby,investivne činnosti, klienti, obchodníci s cennými papiermi, banky atď). Sú tam paragrafy do §18a a potom až §33 a dalej. Medzi nimi nie je nič. Nie sú vypustené? Platnosť zák. je od 1.11.2007.

Zrejme si si zle prečítal môj príspevok, ja píšem o zákone č. 609/2007 Z. z.
Tausk Pavol
04.02.08,16:45
uvádzaný paragraf poznám a preto som napísal, že zákon je hlúpy. odstavec 1a) nemôžeme použiť a na odstavec b) treba dvoch a ten druhý nemá záujem, teplo je zlatá baňa. Našich asi tak 650.000,- Sk je jeho jednorázových päť percent z jeho mesačného príjemu! A štátny orgán (stavebný úrad Komárno ale aj Kr. stav. úrad Nitra) kašle na zákon kde je napísané, že musí rozhodovať rýchlo, spravodlivo a ak už podobný prípad bol v republike riešený, musí sa snažiť ho tiež tak vyriešiť. Mafiánske a veľa podnikateľských kruhov má v tejto banánovej republike väčšiu moc ako štátne orgány.
GabiZ
05.02.08,13:52
Zrejme si si zle prečítal môj príspevok, ja píšem o zákone č. 609/2007 Z. z.

Ja k tomuto pridám len nasledovný článok Excise ďakujeme.
Orim
05.02.08,20:14
uvádzaný paragraf poznám a preto som napísal, že zákon je hlúpy. odstavec 1a) nemôžeme použiť a na odstavec b) treba dvoch a ten druhý nemá záujem, teplo je zlatá baňa. Našich asi tak 650.000,- Sk je jeho jednorázových päť percent z jeho mesačného príjemu! A štátny orgán (stavebný úrad Komárno ale aj Kr. stav. úrad Nitra) kašle na zákon kde je napísané, že musí rozhodovať rýchlo, spravodlivo a ak už podobný prípad bol v republike riešený, musí sa snažiť ho tiež tak vyriešiť. Mafiánske a veľa podnikateľských kruhov má v tejto banánovej republike väčšiu moc ako štátne orgány.

Moje poznatky Ti nepomôžu, my sme platili a ešte to nebolo také vyostrené ako teraz.

Už ste sa skúsili dohodnúť za akú cenu (oprávnené náklady) by to bol ochotný spraviť.
Orim
06.02.08,12:06
Neviete náhodou niekto presnú adresu colného úradu kam sa dávajú žiadosti na registráciu a na odber zemného plynu oslobodeného od dane, aj o vydanie povolenia na oslobodený zemný plyn.
Či to stačí niekde v mieste bydliska alebo to musí byť na nejakom centrálnom colnom úrade?
Excise Duty
06.02.08,12:16
Neviete náhodou niekto presnú adresu colného úradu kam sa dávajú žiadosti na registráciu a na odber zemného plynu oslobodeného od dane, aj o vydanie povolenia na oslobodený zemný plyn.
Či to stačí niekde v mieste bydliska alebo to musí byť na nejakom centrálnom colnom úrade?

Treba pozorne prečítať § 3 zákona č. 609/2007 z. z. a následne pozrieť vyhlášku č. 736/2004 Z. z., teda hlavne jej prílohu.
Orim
06.02.08,12:40
Treba pozorne prečítať § 3 zákona č. 609/2007 z. z. a následne pozrieť vyhlášku č. 736/2004 Z. z., teda hlavne jej prílohu.


dík nečítal som to celé len na preskáčku ospravedlňujem sa. ;)

a pre tých čo to urobili tak ako ja.
§ 3
Správa dane

Správu dane vykonáva colný úrad, pričom jeho miestna príslušnosť sa riadi, ak ide o právnickú osobu, jej sídlom, a ak ide o fyzickú osobu, jej trvalým pobytom; ak právnická osoba nemá sídlo na území Slovenskej republiky alebo ak fyzická osoba nemá na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, je miestne príslušný Colný úrad Bratislava. Ak nie je možné takto určiť miestnu príslušnosť alebo ak je to na výkon správy dane účelnejšie, určí ju Colné riaditeľstvo Slovenskej republiky (ďalej len "colné riaditeľstvo"). Colné riaditeľstvo môže pre odštepný závod, inú organizačnú zložku alebo prevádzkareň právnickej osoby alebo fyzickej osoby určiť miestnu príslušnosť aj inak, ak je to na výkon správy dane účelnejšie.
GabiZ
06.02.08,12:45
Orim, tá príloha sa nás ale netýka, že? Ja som to tiež len preletela, takže som rada, že ste to sem prilepili a ušetrili nám ostatným kopec času.
Orim
06.02.08,12:52
Orim, tá príloha sa nás ale netýka, že? Ja som to tiež len preletela, takže som rada, že ste to sem prilepili a ušetrili nám ostatným kopec času.

Tá prvá príloha to som klikol blbo mal som to v kope vedľa seba už je to opravené.
V tom zákone v prílohe je zoznam colných územných obvodov a ich sídla
Orim
13.02.08,16:34
Volal som včera na colný úrad. Informovali ma že chystajú do zákona nejaké tlačivo ktoré sa bude vypĺňať. Počkajte trochu so žiadosťami.

Malo by sa to stihnúť do doby stanovenej v zákone
Excise Duty
13.02.08,19:56
Volal som včera na colný úrad. Informovali ma že chystajú do zákona nejaké tlačivo ktoré sa bude vypĺňať. Počkajte trochu so žiadosťami.

Malo by sa to stihnúť do doby stanovenej v zákone

Takáto informácia colného úradu sa nezakladá na pravde a je zavádzajúca. Nepripravuje sa žiadna novela zákona č. 609/2007 Z. z. a ani nijaké tlačivo, preto ešte raz dôrazne upozorňujem na lehotu podania žiadosti v zmysle ustanovenia § 48 ods. 9, táto lehota končí 31. marca 2008, máte na to už iba poldruha mesiaca!
Teda žiadne otáľanie, žiadosť treba predložiť colnému úradu v zmysle už platného ustanovenia zákona a trvať na jej vybavení.
Jediné tlačivo ktoré sa pripravuje, je vzor daňového priznania, a to na základe zmocňovacieho ustanovenia § 12 ods. 2 (elektrina), § 24 ods. 2 (uhlie) a § 36 ods. 2 (plyn). Treba sa držať toho, čo hovorí zákon, lebo jedine to je právne záväzné a nie toho, čo niekto povedal. To nemá nijakú právnu závaznosť ani vtedy, ak to povedal colný úrad. Ak prešvihnete lehotu na podanie žiadosti, colný úrad sa vám ani neospravedlní a povie vám, že je to iba váš problém.
Orim
14.02.08,09:50
Súhlasím s tebou pokiaľ to nevyjde v zákone je to ničom.
Keď som prišiel na colný úrad sa na to pýtať ani nevedeli kto to robí. Po niekoľkých telefonátoch som sa niekde na niekoho dovolal a ten dotyčný mi to povedal.
Pýtal som sa len z toho dôvodu, že na oznámenie o znečistení ovzdušia si mesto vymyslelo tlačivo a len toto chce. To prvé hlásenie som musel prerábať a preto som sa bol spýtať aj na colnom úrade, či nejaké nemajú alebo či im to stačí len tak voľne napísať. Hneď ten čo to mal na starosti začal tvrdiť, že to pripravujú.
Možno to tlačivo o ktorom som hovoril si robí len CÚ tu u nás.

Ospravedlňujem sa všetkým koho môj príspevok náhodou zmiatol.
Adam xx
14.02.08,17:06
Chcem len upozorniť tie SVB, ktoré prevádzkujú vlastné lokálne kotolne na plyn, že od 1. júla 2008 bude zemný plyn zdanený spotrebnou daňou vo výške 0,02 Sk/kWh, a to podľa ustanovenia § 30 zákona č. 609/2007 Z. z.o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov. Od 1. januára 2010 sa potom táto sadzba dane zvyšuje na 0,04 Sk/kWh.
Podľa ustanovenia § 31 ods. 1 písm. j) tohto zákona je plyn oslobodený od dane v prípade jeho použitia na výrobu tepla pre domácnosti. Na tento účel je však nevyhnutná registrácia ako „oprávnený spotrebiteľ plynu“, v tomto prípade je potrebné postupovať podľa prechodného ustanovenia § 48 ods. 9 až 13.
Pozor hlavne na dodržanie lehoty, ktorá už beží a trvá len do 31. marca 2008. Ak túto lehotu zmeškáte, žiadosť o registráciu bude možné podať až 1. júla 2008, a to podľa § 32, keďže v tento deň nadobudnú účinnosť všetky ustanovenia zákona č. 609/2007 Z. z., teda i § 32!
Pokiaľ ide o elektrinu, ktorá je predmetom dane podľa § 4 citovaného zákona, tá na tento účel oslobodená od dane nie je.


Ja by som sa moc netešil na oslobodenie od spotrebnej dane, pretože toto oslobodenie sa vôbec nevzťahuje na vlastníkov domových kotolní, ktorí si prevádzkujú kotolňu cez správcu, alebo SVB, pretože § 31 ods. (1) písm. i) sa na nich nevzťahuje. Pod uvedeným písm. (i) sa jasne definuje, že od dane je oslobodený zemný plyn, ak je použitý na VÝROBU TEPLA určeného pre domácnosť. Oslobodenie sa teda vzťahuje len na VÝROBCOV TEPLA.
Výrobou tepla podľa zákona č. 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike § 2 písm. a) sú fyzikálne a chemické procesy v zariadeniach na výrobu tepla, ktorých výsledkom je získanie tepla na účel jeho PREDAJA na vykurovanie atď...,

Výrobcom tepla podľa zákona č. 657/2004 Z.z. § 2 písm. b) je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vyrába teplo na účel jeho predaja a ktorá je držiteľom POVOLENIA na výrobu tepla ...

Správca, ani SVB nemá dôvod byť výrobcom tepla, preto SVB ani správca nie je držiteľom povolenia na výrobu tepla, ktoré vydáva na žiadosť výrobcu ÚRSO. Správca alebo SVB kotolňu pre vlastníkov príslušného domu len prevádzkuje (či už priamo sám, alebo sprostredkovane cez odbornú firmu za dohodnutú odmenu napr. formou mandátnej zmluvy) na zabezpečenie vykurovania a prípravu TÚV nie na výrobu tepla, teda na účel jeho predaja.

Takže vlastníci bytov v domoch, v ktorom sa nachádzajú plynové kotolne ako spoločné zariadenie domu, sa musia zmieriť so zvýšením ceny ZP v dôsledku platenia spotrebnej dane o cca 20 hal./m3 (do 31.12.2009) až 40 hal./m3 (od 1.1.2010). Žiaľ je to tak. Jedine, že by kotolne predali, alebo dali do nájmu výrobcom tepla, ten by síce nakúpil lacnejší plyn ale ... však to všetci dobre vieme.
Excise Duty
14.02.08,22:06
Ja by som sa moc netešil na oslobodenie od spotrebnej dane, pretože toto oslobodenie sa vôbec nevzťahuje na vlastníkov domových kotolní, ktorí si prevádzkujú kotolňu cez správcu, alebo SVB, pretože § 31 ods. (1) písm. i) sa na nich nevzťahuje. Pod uvedeným písm. (i) sa jasne definuje, že od dane je oslobodený zemný plyn, ak je použitý na VÝROBU TEPLA určeného pre domácnosť. Oslobodenie sa teda vzťahuje len na VÝROBCOV TEPLA.
Výrobou tepla podľa zákona č. 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike § 2 písm. a) sú fyzikálne a chemické procesy v zariadeniach na výrobu tepla, ktorých výsledkom je získanie tepla na účel jeho PREDAJA na vykurovanie atď...,

Výrobcom tepla podľa zákona č. 657/2004 Z.z. § 2 písm. b) je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vyrába teplo na účel jeho predaja a ktorá je držiteľom POVOLENIA na výrobu tepla ...

Správca, ani SVB nemá dôvod byť výrobcom tepla, preto SVB ani správca nie je držiteľom povolenia na výrobu tepla, ktoré vydáva na žiadosť výrobcu ÚRSO. Správca alebo SVB kotolňu pre vlastníkov príslušného domu len prevádzkuje (či už priamo sám, alebo sprostredkovane cez odbornú firmu za dohodnutú odmenu napr. formou mandátnej zmluvy) na zabezpečenie vykurovania a prípravu TÚV nie na výrobu tepla, teda na účel jeho predaja.

Takže vlastníci bytov v domoch, v ktorom sa nachádzajú plynové kotolne ako spoločné zariadenie domu, sa musia zmieriť so zvýšením ceny ZP v dôsledku platenia spotrebnej dane o cca 20 hal./m3 (do 31.12.2009) až 40 hal./m3 (od 1.1.2010). Žiaľ je to tak. Jedine, že by kotolne predali, alebo dali do nájmu výrobcom tepla, ten by síce nakúpil lacnejší plyn ale ... však to všetci dobre vieme.

Podstata zdaňovania tovarov podliehajúcich spotrebnej dani podľa smernice Rady č. 2003/96/ES o reštrukturalizácii právneho rámca spoločenstva pre zdaňovanie energetických výrobkov (minerálne olej, plyn, uhlie) a elektriny spočíva v ich zdanení, ak sa použijú ako pohonná látka alebo ako palivo na výrobu tepla a vždy sú obligatórne oslobodené od dane, ak majú byť použité na akýkoľvek iný účel ako pohonná látka alebo ako palivo na výrobu tepla. Smernica umožňuje i ďalšie obligatórne a fakultatívne oslobodenia, pričom môže nastať i taký prípad, že energetický produkt môže byť napr. oslobodený od dane na účely použitia ako pohonná látka, nie však ako palivo na výrobu tepla a opačne. Tu by som chcel upriamiť pozornosť na použitú terminológiu vzhľadom na skutočnosť, že v hovorovej reči sa bežne používajú také pojmy ako pohonné hmoty či palivá, pričom sú pod týmito pojmami spravidla myslené vždy pohonné látky. Aby nedochádzalo k nedorozumeniam a nesprávnym výkladom, legislatíva spotrebných daní u energetických produktov dôsledne používa definované pojmy z dôvodu rozlíšenia účelu použitia predmetu dane buď ako pohonnej látky alebo ako paliva na výrobu tepla, teda nie ako palivo do motorov, pričom je len samozrejmé, že teplo vzniknuté spaľovaním príslušného média sa okrem iného technologického využitia v priemysle využije aj na vykurovanie a prípravu TÚV. Z pohľadu zákona č. 609/2004 Z. z. podobne ako z pohľadu zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja je použitie príslušného energetického produktu ako pohonná látka alebo ako palivo dôvodom vzniku daňovej povinnosti, ak iné ustanovenia týchto zákonov takéto použitie neoslobodzujú od dane. Ani jeden uvedených zákonov sa pri použití pojmu „výroba tepla“ neodkazuje na zákon č. 657/2004 Z. z. a teda ak zákon č. 609/2007 Z. z. v ustanovení § 31 ods. 1 písm. i) oslobodzuje od dane plyn na výrobu tepla pre domácnosť, rozumie sa tým následné využitie tepla vzniknutého spaľovaním plynu na vykurovacie účely a samozrejme aj na prípravu TÚV pre domácnosti. Toto ustanovenie zákona platí pre všetky právnické a fyzické osoby, ktoré na tento účel budú nakupovať plyn a to bez ohľadu na to, či ho použijú ako podnikateľské subjekty alebo ako právnické alebo fyzické osoby, ktoré nie sú zriadené na účely podnikania, čo vyplýva z prechodného ustanovenia § 48 ods. 11 písm. a) a teda i pre spoločenstvá vlastníkov bytov. Podstata ustanovenia § 31 ods. 1 písm. i) spočíva však predovšetkým v zrovnoprávnení obyvateľstva žijúceho v obytných domoch s obyvateľstvom žijúcim v individuálnej bytovej výstavbe (neviem, či som tu použil správnu terminológiu), ktoré má plyn generálne oslobodený od dane podľa ustanovenia § 31 ods. 1 písm. g), pričom na toto oslobodenie nie je potrebné vybavovať nijaké povolenie.
Na záver len pre upresnenie, sadzba spotrebnej dane je 0,20 Sk/kWh a nie 0,20 Sk/m3, čo je dosť podstatný rozdiel, odporúčam preštudovať vyhlášku č. 559/2007 Z. z. a navštíviť stránku SPP:
http://www.spp.sk/Portal3/DesktopDefault.aspx?tabid=1127 (http://www.spp.sk/Portal3/DesktopDefault.aspx?tabid=1127)
Excise Duty
15.02.08,06:46
Súhlasím s tebou pokiaľ to nevyjde v zákone je to ničom.
Keď som prišiel na colný úrad sa na to pýtať ani nevedeli kto to robí. Po niekoľkých telefonátoch som sa niekde na niekoho dovolal a ten dotyčný mi to povedal.
Pýtal som sa len z toho dôvodu, že na oznámenie o znečistení ovzdušia si mesto vymyslelo tlačivo a len toto chce. To prvé hlásenie som musel prerábať a preto som sa bol spýtať aj na colnom úrade, či nejaké nemajú alebo či im to stačí len tak voľne napísať. Hneď ten čo to mal na starosti začal tvrdiť, že to pripravujú.
Možno to tlačivo o ktorom som hovoril si robí len CÚ tu u nás.

Ospravedlňujem sa všetkým koho môj príspevok náhodou zmiatol.

Podľa ustanovenia § 2 zákona č. 1/1993 Z. z. o Zbierke zákonov Slovenskej republiky
„o všetkom, čo bolo v Zbierke zákonov uverejnené, platí domnienka, že dňom uverejnenia sa stalo známym každému, koho sa to týka; domnienka o znalosti vyhlásených všeobecne záväzných právnych predpisov je nevyvrátiteľná.“.
Podľa prvej vety ustanovenia § 3 zákona č. 609/2007 Z. z. správu dane vykonáva colný úrad, pričom jeho miestna príslušnosť sa riadi, ak ide o právnickú osobu, jej sídlom, a ak ide o fyzickú osobu, jej trvalým pobytom. Zákon sa teda týka i colných úradov a preto sa na základe uvedeného „nevyvrátiteľne domnievam“, že i colnému úradu v Trenčíne je známe, čo ustanovuje zákon č. 609/2007 Z. z. Ten v § 48 ods. 10 upravuje iba náležitosti žiadosti (teda nie vzor) a v ods. 11 povinné prílohy tejto žiadosti. Žiadne ustanovenie § 48 a ani žiadne iné ustanovenie zákona nehovorí o tom, že žiadosť sa podáva na tlačive, ktorého vzor ustanoví všeobecne záväzným právnym predpisom ministerstvo alebo nebodaj colný úrad. Takže je treba sadnúť za stôl, napísať žiadosť v intenciách zákona a k žiadosti pripojiť zákonom požadované prílohy. Ak colný úrad odmietne prijať takúto žiadosť s tým, že sa pripravuje údajne nejaké tlačivo a ak by trval colný úrad na tom, že žiadosť musí byť podaná iba na takomto tlačive, potom ide o zjavné porušenie zákona zo strany colného úradu hraničiace so zneužívaním právomocí, pretože sa snaží vnútiť niekomu niečo, čo zákon nevyžaduje. A to už je porušením ustanovenia Čl. 13 ods. 1 písm. a) Ústavy Slovenskej republiky. Na tieto skutočnosti treba upozorniť colný úrad a ak aj naďalej bude trvať na tom, že treba počkať a žiadosť potom podať na akomsi tlačive, treba mu rovno pohroziť, že podáš sťažnosť na Colné riaditeľstvo alebo na Ministerstvo financií.
Vyrábanie a vymýšlanie rôznych vzorov tlačív bez náležitej opory v legislatíve je na Slovensku zaužívanou zvyklosťou byrokratov, ktorú netreba tolerovať, naopak, treba proti nej tvrdo bojovať. Napríklad aj z toho dôvodu, že každý úrad podľa miestnej príslušnosti "vymyslí" svoj vlastný a podľa jeho názoru ten najlepší vzor tlačiva , samozrejme aj s nevyhnutným miestom pre pečiatku a tak sa budú v rámci Slovenska podávať žiadosti na základe jedného zákona na "milión" druhov tlačív, ktoré budú skôr či neskôr aj na stránkach Porady ochotne forsírované ako vzor. A ani sa veľmi nečudujem, veď nejeden príspevok na Porade obsahuje otázku: Neviete, kde nájdem tlačivo?
Adam xx
15.02.08,07:37
Ani jeden uvedených zákonov sa pri použití pojmu „výroba tepla“ neodkazuje na zákon č. 657/2004 Z. z. a teda ak zákon č. 609/2007 Z. z. v ustanovení § 31 ods. 1 písm. i) oslobodzuje od dane plyn na výrobu tepla pre domácnosť, rozumie sa tým následné využitie tepla vzniknutého spaľovaním plynu na vykurovacie účely a samozrejme aj na prípravu TÚV pre domácnosti. Toto ustanovenie zákona platí pre všetky právnické a fyzické osoby, ktoré na tento účel budú nakupovať plyn a to bez ohľadu na to, či ho použijú ako podnikateľské subjekty alebo ako právnické alebo fyzické osoby, ktoré nie sú zriadené na účely podnikania, čo vyplýva z prechodného ustanovenia § 48 ods. 11 písm. a) a teda i pre spoločenstvá vlastníkov bytov. Podstata ustanovenia § 31 ods. 1 písm. i) spočíva však predovšetkým v zrovnoprávnení obyvateľstva žijúceho v obytných domoch s obyvateľstvom žijúcim v individuálnej bytovej výstavbe (neviem, či som tu použil správnu terminológiu), ktoré má plyn generálne oslobodený od dane podľa ustanovenia § 31 ods. 1 písm. g), pričom na toto oslobodenie nie je potrebné vybavovať nijaké povolenie.
Na záver len pre upresnenie, sadzba spotrebnej dane je 0,20 Sk/kWh a nie 0,20 Sk/m3, čo je dosť podstatný rozdiel, odporúčam preštudovať vyhlášku č. 559/2007 Z. z. a navštíviť stránku SPP:
http://www.spp.sk/Portal3/DesktopDefault.aspx?tabid=1127 (http://www.spp.sk/Portal3/DesktopDefault.aspx?tabid=1127)

Ja sa nehádam, bodaj by si mal pravdu, ale zatiaľ si budem stáť za svojim. O tom zrovnoprávňovaní by sa tu na Slovensku dalo popísať ohromné množstvo papiera, takže to považujem len za tvoje zbožné prianie (ak si nebol náhodou rovno pri jeho tvorbe), nie však úmysel nejakých legislatívcov. Takže si počkáme na výsledok. Ak to bude podľa teba, čo by som si tiež hrozne prial, máš u mňa fľašku dobrého vínka.
K tej sadzbe: ja som to napísal správne, len som to prepočítal rovno na m3, pretože sadzba dane pre palivo na výrobu tepla je 0,02 Sk/kWh. Ak má 1 m3 hodnotu spaľovacieho tepla cca 10 kWh, tak to potom vychádza tak, ako som napísal.
GabiZ
15.02.08,07:38
Ja sa pripájam k Orimovi, tiež som volala do Trenčína na colné riaditeľstvo a presne čo jemu, bolo povedané aj mne. Vraj si mám zatiaľ pripraviť všetky prílohy podľa zákona a potom aby som neprešvihla termín, ktorý zákon stanovuje. Vraj keď budú tlačivá, len ich vyplním, priložím pripravené doklady a hotovo. Tiež sa mi to nezdalo, preto som sa pustila do študovania zákona a poviem vám, že naozaj sa mi to zdá celé dosť sporné. Každopádne si myslím, že túto žiadosť treba podať a ak nebudeme oprávnený spotrebitelia, colný úrad nám jednoducho svoje rozhodnutie asi nevydá. Ja som sa zamýšľala napríklad aj nad elektrikou. Nevzťahuje sa na ňu tak, ako v prípade zemného plynu u vlastných kotolní oslobodenie?
Orim
16.02.08,01:45
Ja sa pripájam k Orimovi, tiež som volala do Trenčína na colné riaditeľstvo a presne čo jemu, bolo povedané aj mne. Vraj si mám zatiaľ pripraviť všetky prílohy podľa zákona a potom aby som neprešvihla termín, ktorý zákon stanovuje. Vraj keď budú tlačivá, len ich vyplním, priložím pripravené doklady a hotovo. Tiež sa mi to nezdalo, preto som sa pustila do študovania zákona a poviem vám, že naozaj sa mi to zdá celé dosť sporné. Každopádne si myslím, že túto žiadosť treba podať a ak nebudeme oprávnený spotrebitelia, colný úrad nám jednoducho svoje rozhodnutie asi nevydá. Ja som sa zamýšľala napríklad aj nad elektrikou. Nevzťahuje sa na ňu tak, ako v prípade zemného plynu u vlastných kotolní oslobodenie?

Aj ja som nad tým rozmýšľal ale neprišiel som na nič. Elektriky sa to asi netýka, aj keď ja by som u nás trochu protestoval, pretože ju potrebujem na pohon čerpadla slnečných kolektorov a to by sa snáď dalo do toho započítať, ale nie som si tým istý.
Předsedo
16.02.08,09:46
Pozdravujem všetkých kto sa zaoberá problematikou SVB . Naše spoločenstvo tiež hľadá spôsob ako znížiť náklady na ústrdné kúrenie a teplú úžitkovú vodu. Ak máte niekto vlastné skúsenosti s tepelným čerpadlom v bytovom dome prosím napíšte. Bol som sa pozrieť na vystave Aqua-Therm v Nitre a dosť ma to zaujalo.
Excise Duty
20.02.08,17:30
Ja sa nehádam, bodaj by si mal pravdu, ale zatiaľ si budem stáť za svojim. O tom zrovnoprávňovaní by sa tu na Slovensku dalo popísať ohromné množstvo papiera, takže to považujem len za tvoje zbožné prianie (ak si nebol náhodou rovno pri jeho tvorbe), nie však úmysel nejakých legislatívcov. Takže si počkáme na výsledok. Ak to bude podľa teba, čo by som si tiež hrozne prial, máš u mňa fľašku dobrého vínka.
K tej sadzbe: ja som to napísal správne, len som to prepočítal rovno na m3, pretože sadzba dane pre palivo na výrobu tepla je 0,02 Sk/kWh. Ak má 1 m3 hodnotu spaľovacieho tepla cca 10 kWh, tak to potom vychádza tak, ako som napísal.

Pokiaľ ide o sadzbu dane, samozrejme máš pravdu, príspevok som písal v zhone a pomýlil som sa, v príspevku č. 129 som uviedol správnu sadzbu dane, no stane sa. Pokiaľ ide o tvorbu zákona, s tou nemám nič spoločné a keby som mal tú možnosť, určite by som niektoré jeho ustanovenia formuloval inak. Zákon však čítam tak, ako je napísaný. Ak by totiž už v prvom a v nasledovných ustanoveniach zákona, v ktorých sa vyskytuje slovo „teplo“ v príslušnom páde bol pri tomto slove odkaz na poznámku pod čiarou a v tejto poznámke by bol uvedený zákon č. 657/2004 Z. z. v znení zákona č. 99/2007 Z. z., potom by sa oslobodenie plynu od dane vzťahovalo iba na výrobcov tepla v zmysle tohto zákona. Oslobodenie plynu od dane teda platí tak, ako som uviedol v predchádzajúcom príspevku a nie je to moje zbožné prianie, mňa osobne sa to totiž vôbec netýka. Vývrtku už mám pripravenú.
Excise Duty
20.02.08,17:39
Ja sa pripájam k Orimovi, tiež som volala do Trenčína na colné riaditeľstvo a presne čo jemu, bolo povedané aj mne. Vraj si mám zatiaľ pripraviť všetky prílohy podľa zákona a potom aby som neprešvihla termín, ktorý zákon stanovuje. Vraj keď budú tlačivá, len ich vyplním, priložím pripravené doklady a hotovo. Tiež sa mi to nezdalo, preto som sa pustila do študovania zákona a poviem vám, že naozaj sa mi to zdá celé dosť sporné. Každopádne si myslím, že túto žiadosť treba podať a ak nebudeme oprávnený spotrebitelia, colný úrad nám jednoducho svoje rozhodnutie asi nevydá. Ja som sa zamýšľala napríklad aj nad elektrikou. Nevzťahuje sa na ňu tak, ako v prípade zemného plynu u vlastných kotolní oslobodenie?

Ak si volala do Trenčína, tak si volala na colný úrad, colné riaditeľstvo je iba jedno, a to v Bratislave a tam treba dať podnet na postup colného úradu v Trenčíne, ten je v rozpore so zákonom. Trvaj na tom, aby prijali žiadosť napísanú podľa zákona. Nemôžu ti vnútiť nejaké vlastné tlačivo, lebo to nie je v súlade so zákonom! Pokiaľ ide o elektrinu, na tú sa žiaľ oslobodenie od dane v tomto prípade nevzťahuje.
GabiZ
21.02.08,06:09
Ak si volala do Trenčína, tak si volala na colný úrad, colné riaditeľstvo je iba jedno, a to v Bratislave a tam treba dať podnet na postup colného úradu v Trenčíne, ten je v rozpore so zákonom. Trvaj na tom, aby prijali žiadosť napísanú podľa zákona. Nemôžu ti vnútiť nejaké vlastné tlačivo, lebo to nie je v súlade so zákonom! Pokiaľ ide o elektrinu, na tú sa žiaľ oslobodenie od dane v tomto prípade nevzťahuje.


Samozrejme, že s tlačivom alebo bez tlačiva, ja určite žiadosť posielam a pevne verím, že nebudem musieť zachádzať až tak ďaleko, aby som musela oslovovať Bratislavu. Takže si potom počkáme, ako to s tou registráciou celé dopadne.
Maxx Púchov
25.02.08,09:57
Vážení! Už sa popísalo naozaj veľa a poviem vám, že súhlasím s tými, čo si myslia, že odpojenie od centrálného zdroja je správne. Keď vezmeme do úvahy, že si viete vyrobiť teplo za 300Sk/GJ, tak 600 Sk je dvojnásobok. :eek: To je slušný business!!! :rolleyes: Asi vám ponúknem, že vám ho budem dodávať ja. Treba si uvedomiť to, čo som už písal. Plynu máme asi na 20-30 rokov. 90% Slovenska vykuruje plynom. Ak to Rusko zneužije, tak sa pýtam, kto to zaplatí? :confused: Kto bude mať hlavu smútku výrobca? Veď ten vyrobí a predá... :mad: a komu predá? Nuž nám milé kozliatka. Oni si budú vyvalovať pupky niekde na dovolenke :cool: a my budeme doma plakať :mee: . Veď ak má výrobca len 30% zisku na teple, tak čím vyššia bude cena za teplo, tým viac zarobí lebo 30% z 300 SK je 90 Sk a zo 600 SK je 30% predsa 180 SK. Nuž čo nám budú valiť do hláv kompetentní? Že centrál je výhodnejší? Toď prt! :mad: :mad: :mad:
Orim
27.02.08,17:34
K žiadosti o oslobodený plyn od dane sa prikladajú prílohy. Akou prílohou alebo čím chcete preukázať že "... alebo doklad preukazujúci, že právnická osoba nie je zriadená alebo založená na podnikateľské účely..."
Keď je to stanovené v zákone.
Elena Navrátilová
27.02.08,17:48
Nestačí OKEČ (uvedený aj na pridelení o IČO?) a to by malo byť jednoznačné, že je to PO založená nie za účelom zisku.
sthruska
28.02.08,05:49
//Akou prílohou alebo čím chcete preukázať že ".
V každom prípade zmluvou o PO, kde je to presne definované.
GabiZ
28.02.08,06:06
Výpisom z registra spoločenstiev a zmluvou o spoločenstve. Ako tu bolo spomenuté, tam je uvedené v zmysle zákona, o aké združenie resp. právnickú osobu sa jedná.
GabiZ
28.02.08,06:27
Nestačí OKEČ (uvedený aj na pridelení o IČO?) a to by malo byť jednoznačné, že je to PO založená nie za účelom zisku.

Spoločenstvá majú pridelené číslo v rámci OKEČ: 271 a ako Elenka píše, aj to by mohlo byť potvrdením toho, že PO je nezisková organizácia. Dá sa to pozrieť aj tu:
http://www.infostat.sk/ELIS/RES/ciselnik.html#0056
Excise Duty
28.02.08,12:14
Výpisom z registra spoločenstiev a zmluvou o spoločenstve. Ako tu bolo spomenuté, tam je uvedené v zmysle zákona, o aké združenie resp. právnickú osobu sa jedná.

Áno, presne to je ono.
lugi
28.02.08,14:52
1
tomasi
10.03.08,20:00
Zdravim Vas vsetkych predsedov, clenov a neclenov SVB. Kedze mam velmi blizko k problematike tepla, vykurovania a zasobovania teplom, neda mi nevyjadrit sa ku odpajaniu sa od centralneho zasobovania.
1.Ak si niekto mysli ze plynova kotolna je to najlepsie riesenie, myli sa. Je jednoduche dostat sa k vypoctu, kde Vam vyjde, ze GJ z plyn. kotolne je lacnejsi ako GJ z centralneho zasobovania. Pretoze (a tak sa to aj robi), do celkovych nakladov pri vypocte ceny GJ z plyn. kotolne nezahrnaju naklady ako splatka uveru, revizie, udrzba atd. Iba sa tieto naklady prehodia do fondu oprav a tym padom sa ludom vytiahnu z ineho vrecka. Taketo vypocty su velmi zavadzajuce a nepoctive.
2. Rozdiel medzi vstupnymi cenami plynu pre domacu kotolnu a centralne tep. zasobovanie momentalne nie je velky, dokonca su skoro totozne. Ibaze politika vlady v buducnosti sa ma uberat cestou roztvarania noznic medzi cenami plynu pre maloodber (domaca kotolna) a velkoodber (centralne zasobovanie). Pre zaujimavost, v Nemecku je rozdiel 60% v prospech velkoodberu.
3. Ak by som byval v panelaku, asi by som nespaval kludne ak by som vedel ze podomnou je doslova bomba, ktora moze kedykolvek vybuchnut.
4. Zivotnost kotlov je obmedzena a preto vas po urcitom case caka upgrade resp. kupa noveho kotla.
5. Odpajanie sa od centralneho zasobovania ma skor psychologicky efekt zo strednodobeho hladiska kedy sa ludia snazia dokazat ze sa vedia osamostatnit a vyrobit si teplo lacnejsie.
6. Treba si uvedomi kam sa ma uberat politika statu. A to ma byt prave podpora centralneho zasobovania.
7. Nevravim ze cena z domacej kotolne nemoze byt mensia, no ak je tak je to len a len kratkodoby efekt.
Julian
12.03.08,20:02
Zdravim Vas vsetkych predsedov, clenov a neclenov SVB. Kedze mam velmi blizko k problematike tepla, vykurovania a zasobovania teplom, neda mi nevyjadrit sa ku odpajaniu sa od centralneho zasobovania.
1.Ak si niekto mysli ze plynova kotolna je to najlepsie riesenie, myli sa. Je jednoduche dostat sa k vypoctu, kde Vam vyjde, ze GJ z plyn. kotolne je lacnejsi ako GJ z centralneho zasobovania. Pretoze (a tak sa to aj robi), do celkovych nakladov pri vypocte ceny GJ z plyn. kotolne nezahrnaju naklady ako splatka uveru, revizie, udrzba atd. Iba sa tieto naklady prehodia do fondu oprav a tym padom sa ludom vytiahnu z ineho vrecka. Taketo vypocty su velmi zavadzajuce a nepoctive.


Nemôžem s týmto príspevkom súhlasiť, lebo podľa mňa je zavadzajúci.
Keďže zahŕňa široký záber problematiky skúsme ho spolu prejsť po jednotlivých bodoch.
V prvom bode spochybňuješ spôsob vyčisľovania nákladov pri vlastnej kotolni. Ja tvrdím, že cena 1 GJ pri vlastnej kotolni v roku 2008 pri aktuálne schválených cenách je okolo 460 Sk/GJ (skôr menej). V tom je zahrnutý plyn, elektro, mzdy, revízne prehliadky vyplývajúce zo zákona (ak o tom pochybuješ, tak Ti môžem poskytnúť kompletný prepočet).
Nie je v tom splátka úveru zámerne. Ak chceš vyčísliť za koľko rokov sa Ti vrátia náklady, tak Ti to pomôže (návratnosť je 4-6 rokov podľa ceny GJ od CDT).
Životnosť kotlov je udávana 15 rokov a z toho je zrejmé, že zhruba za 5 rokov sa vrátia vstupné náklady, za 5 rokov sa našetrí na novu a ďalších 5 rokov sú náklady iba hore uvádzané + prípadné náklady na opravy za celú dobu životnosti, ktoré je dopredu ťažké odhadnúť. Je to taký zjednodušený, ale názorný pohľad na daný problém.

Teraz uvediem cenu 1 GJ od niektorých CDT od 1.1.2008: BA-Dalkia 683 Sk (od 1.3.2008 +3% t.j. 703 Sk), BB 705 Sk (726 Sk), RK 826 Sk (850 Sk), NR 768 Sk (791 Sk), PO 616 Sk (634), PP 628 Sk (646 Sk), DS 595 Sk (613 Sk). Podľa toho si môžeš urobiť prehľad o tom kde sa za koľko vrátia náklady.

Nemá logiku prikrašľovať si čísla ako to uvádzaš. K ďalším bodom neskôr.
Julian
13.03.08,19:57
2. Rozdiel medzi vstupnymi cenami plynu pre domacu kotolnu a centralne tep. zasobovanie momentalne nie je velky, dokonca su skoro totozne. Ibaze politika vlady v buducnosti sa ma uberat cestou roztvarania noznic medzi cenami plynu pre maloodber (domaca kotolna) a velkoodber (centralne zasobovanie). Pre zaujimavost, v Nemecku je rozdiel 60% v prospech velkoodberu.
3. Ak by som byval v panelaku, asi by som nespaval kludne ak by som vedel ze podomnou je doslova bomba, ktora moze kedykolvek vybuchnut.
4. Zivotnost kotlov je obmedzena a preto vas po urcitom case caka upgrade resp. kupa noveho kotla.
5. Odpajanie sa od centralneho zasobovania ma skor psychologicky efekt zo strednodobeho hladiska kedy sa ludia snazia dokazat ze sa vedia osamostatnit a vyrobit si teplo lacnejsie.
6. Treba si uvedomi kam sa ma uberat politika statu. A to ma byt prave podpora centralneho zasobovania.
7. Nevravim ze cena z domacej kotolne nemoze byt mensia, no ak je tak je to len a len kratkodoby efekt.

K druhému bodu snáď len toľko:
V minulom roku sa na túto otázku vyjadrila hovorkyňa SPP p. Kršáková asi v tom zmysle že aktuálne (minulý rok) rozdiely v cenách sú zhruba na úrovni európskeho priemeru a že veľké zmeny sa neočakávajú.
Takže je to otvorená otázka a ja si myslím, že skôr zbožným želanim CZT. Neviem ako by vláda mohla to tak výrazne ovplývniť (asi tak ako cenu benzínu). Poplatok za odpojenie je logicky, zdôvodniteľný, ale to je asi tak všetko. Tu je stret malého počtu silných hráčov (výrobcov tepla) proti veľkému počtu slabších hráčov (výrobcovia kurenárskej techniky) ale mal by vyhrať tech. pokrok.

3. bod:
Nikto nevie garantovať 100% bezpečnosť.
-V kotolni sa kontroluje únik plynu 1x ročne s indikátorom, obsluha každé 3 mesiace a navyše je tam aj hlásič prítomnosti ZP.
- Rozvody plynu sú však aj v celom dome a takáto "bomba" je vlastne v každom byte.

4. bod:
Odpoveď je v predchádzajúcom príspevku.

5. bod:
To že si dokážu vyrobiť teplo lacnejšie je fakt a nie psychologický efekt.

6. bod:
No tak neviem si vôbec predstaviť tú politiku štátu. Ak by chcel štát do toho výrazne vstúpiť tak najprv by hádam musel zrovnať ceny tepla v Ružomberku, Nitre, Bystrici na úroveň Dunajskej Stredy (možno niekde sú aj nižšie). Je to asi nemožné.

7. bod:
Krátkodobý efekt to určite nie je. Z predchádzajúceho to jednoznačne vyplýva.

Ak si si prečítal tú analýzu o problémoch pri výrobe teplej vody tak si vieš predstaviť aké náročne je dosiahnúť efektivitu vlastnej kotolne. Podobné je to aj pri ÚK.
Orim
20.03.08,20:45
Ja len upresním, u nás vyšiel GJ na 442,27.- Sk pri započítaní "všetkého" okolo kotolne.

Na základe žiadosti o plyn bez dane sa už u mňa objednali z colného úradu, idú si overiť či máme kotolňu. :)


U nás na základe revízie plynu v bytoch našli 5 takýchto bômb. :(
Halli
21.03.08,19:38
U nás na základe revízie plynu v bytoch našli 5 takýchto bômb. :(

...na jednom mojom spoločenstve má vlastník prípojku na plyn z vodoinštalačného /pozinkovaného/ materiálu ani nemá osadený plynový uzáver. Upozornil ho na to revízak, ja aj predseda SVB, myslíte že to napravil?
...ťažko sa pasovať s ľudskou hlú.... :eek:
Orim
25.03.08,09:12
No mám to za sebou.
Boli u mňa z colného úradu na obhliadku kotolne a urobili tzv. miestne zisťovanie z ktorého spravili zápisnicu ktorú som im na mieste podpísal a opečiatkoval. Na základe tohoto dostanem osvedčenie o registrácii a povolenie na oslobodený zemný plyn. Toto odovzdám dodávateľovi plynu a to by malo byť všetko.

Zarazila ma však jedna vec. Zatiaľ som z Trenčína jediný kto to podal. Povedali mi ak mám známych ktorí tiež majú kotolňu mám im povedať, že majú čas len do 31.3. na podanie žiadosti.

Takže kolegovia neváhajte. :)
Orim
26.03.08,01:33
Ešte raz to tu upresním:

Výcuc zo zákona 609/2007 o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu ...

§ 3
Správa dane
Správu dane vykonáva colný úrad, pričom jeho miestna príslušnosť sa riadi, ak ide o právnickú osobu, jej sídlom, a ak ide o fyzickú osobu, jej trvalým pobytom; ...

§ 31
Oslobodenie od dane
(1) Od dane je oslobodený zemný plyn, ak je používaný:
i) na výrobu tepla určeného pre domácnosť,

§ 48
(9) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá chce byť od 1. júla 2008 oprávneným spotrebiteľom zemného plynu a ktorá chce používať zemný plyn na účely oslobodené od dane, je povinná písomne požiadať colný úrad o registráciu oprávneného spotrebiteľa zemného plynu a ak má samostatné odberné miesto20) výlučne na odber zemného plynu oslobodeného od dane, aj o vydanie povolenia na oslobodený zemný plyn, a to najneskôr do 31. marca 2008.

(10) Žiadosť o registráciu oprávneného spotrebiteľa zemného plynu a o vydanie povolenia na oslobodený zemný plyn musí obsahovať

a) identifikačné údaje žiadateľa a adresu umiestnenia prevádzkarní, ak nie sú totožné so sídlom alebo s trvalým pobytom žiadateľa,
b) daňové identifikačné číslo žiadateľa; ak žiadateľ nemá daňové identifikačné číslo, uvedie sa rodné číslo,
c) účel použitia zemného plynu oslobodeného od dane podľa tohto zákona a predpokladané množstvo ročnej spotreby v kilowatthodinách,
d) číslo samostatného odberného miesta20) výlučne na odber zemného plynu oslobodeného od dane,
e) identifikačné údaje dodávateľa zemného plynu.

(11) Prílohami k žiadosti sú:

a) výpis z obchodného registra alebo zo živnostenského registra, alebo z inej evidencie oprávnení na podnikanie ustanovenej osobitným predpisom, a to nie starší ako 30 dní, alebo jeho osvedčená kópia, alebo doklad preukazujúci, že právnická osoba nie je zriadená alebo založená na podnikateľské účely, nie starší ako 30 dní, alebo jeho osvedčená kópia, (ja som dával výpis z registra spoločenstiev)
b) opis účelu použitia a spôsobu použitia zemného plynu oslobodeného od dane potrebný na posúdenie oprávnenosti oslobodenia a doklady preukazujúce uvedené skutočnosti,
c) údaj o celkovom ročnom objeme spotreby zemného plynu a údaj o ročnom objeme spotreby zemného plynu na účely oslobodené od dane; ak nemožno vychádzať zo skutočnej spotreby zemného plynu za predchádzajúci kalendárny rok, žiadateľ vychádza z predpokladaného množstva spotreby zemného plynu za kalendárny rok.

(12) Colný úrad pred registráciou oprávneného spotrebiteľa zemného plynu a pred vydaním povolenia na oslobodený zemný plyn preverí u žiadateľa údaje uvedené v žiadosti podľa odseku 10 a v prílohách k žiadosti podľa odseku 11. Ak sú tieto údaje pravdivé, colný úrad vydá žiadateľovi osvedčenie o registrácii a žiadateľovi, ktorý má samostatné odberné miesto20) výlučne na odber zemného plynu oslobodeného od dane, aj povolenie na oslobodený zemný plyn do 15 dní odo dňa podania žiadosti. Ak žiadateľ v tejto lehote nepreukáže pravdivosť všetkých údajov a splnenie všetkých podmienok, colný úrad vydá osvedčenie o registrácii, ako aj povolenie na oslobodený zemný plyn v lehote do 15 dní odo dňa preukázania pravdivosti všetkých údajov a splnenia poslednej z podmienok.

(13) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorej bolo vydané povolenie na oslobodenú elektrinu, povolenie na oslobodené uhlie alebo povolenie na oslobodený zemný plyn, je povinná bezodkladne predložiť povolenie na oslobodenú elektrinu, povolenie na oslobodené uhlie alebo povolenie na oslobodený zemný plyn svojmu dodávateľovi elektriny, dodávateľovi uhlia alebo dodávateľovi zemného plynu.
GabiZ
26.03.08,13:27
No mám to za sebou.
Boli u mňa z colného úradu na obhliadku kotolne a urobili tzv. miestne zisťovanie z ktorého spravili zápisnicu ktorú som im na mieste podpísal a opečiatkoval. Na základe tohoto dostanem povolenie na oslobodený zemný plyn. Toto odovzdám dodávateľovi plynu a to by malo byť všetko.

Zarazila ma však jedna vec. Zatiaľ som z Trenčína jediný kto to podal. Povedali mi ak mám známych ktorí tiež majú kotolňu mám im povedať, že majú čas len do 31.3. na podanie žiadosti.

Takže kolegovia neváhajte. :)

Tak dnes budú mať druhú žiadosť, tú našu a myslím si, že viacerí sme to robili na poslednú chvíľu, sú tu ešte daňové priznania, takže sa nečudujem, že to nestíhame. Som rada, že sú s tým neni nejaké ďalšie problémy, aspoň dúfam.
Composite
26.03.08,16:34
Máme vlastnú kotolňu a je to super komfort ;), okrem iného.
Z ušetrených peňazí sme kotol aj zo všetkým potrebným splatili za 2 roky, resp. 2,5 roka, pol roka kvôli prieťahom, lebo sme sa súdili z mestom, lebo nám nedalo stavebné povolenie, stavali sme aj bez neho a potom nám krajský súd dal za pravdu, mesto muselo zaplatiť súdne trovy, ale už nemuselo zaplatiť, to čo nás stálo pol ročné zdržanie, takže celkovo sme to splácali 2,5 roka. teraz nám to spláca úver,... Proste ceny za teplo a teplú vodu sa nezmenili, ale šlo to do fondu opráv z čoho platíme a kupujeme a vylepšujem spoločné priestory, vymieňame veci, okná,... bez toho kotla by sme si to nemohli dovoliť, či splácame úver.
Kotol je plneautomatický, ale majú ho na starosti 3 ľudia, dobrovoľne zadarmo, kotol radiatory zapína a nastavuje teplotu podľa teploty vonku (určité obdobie, intervali,...) Prvý rok kúril na 50% a ušetrili sme polovicu nákladov na kurenie, teraz kúry na 25%, radiatory ani nevypínam, vždy na večer sa zníži automaticky teplota,... vždy teplá voda, čo sa od vodárni nedalo povedať,...
Počet bytov je 45
Orim
27.03.08,00:04
Gratulujem k vyhraniu súdu s mestom. :)
Excise Duty
29.03.08,11:16
No mám to za sebou.
Boli u mňa z colného úradu na obhliadku kotolne a urobili tzv. miestne zisťovanie z ktorého spravili zápisnicu ktorú som im na mieste podpísal a opečiatkoval. Na základe tohoto dostanem osvedčenie o registrácii a povolenie na oslobodený zemný plyn. Toto odovzdám dodávateľovi plynu a to by malo byť všetko.

Zarazila ma však jedna vec. Zatiaľ som z Trenčína jediný kto to podal. Povedali mi ak mám známych ktorí tiež majú kotolňu mám im povedať, že majú čas len do 31.3. na podanie žiadosti.

Takže kolegovia neváhajte. :)

No, tak sa to podarilo bez problému. Inak tí čo zaváhajú k 31. marcu 2008, môžu podať žiadosť kedykoľvek od 1. júla 2008, kedy zákon nadobudne úplnú účinnosť.
Elena Navrátilová
31.03.08,05:49
Prikladám ak by niekto potreboval.
sameika
31.03.08,06:16
Dobrý deň prajem, čítam tento príspevok a nakoľko máme aj my vlastnú kotolňu chcem sa opýtať, čo všetko potrebujeme doložiť k žiadosti.
sameika
31.03.08,09:56
No, tak sa to podarilo bez problému. Inak tí čo zaváhajú k 31. marcu 2008, môžu podať žiadosť kedykoľvek od 1. júla 2008, kedy zákon nadobudne úplnú účinnosť.

Prepáčte, len som si chcela overiť skutočnosť, že žiadosť môžem podať kedykoľvek od 1. júla 2008. Volala mi právnička SVBčka, že v zákone je uvedené podanie do 31. 03. 2008 a je to nutné splniť dnešným dňom. Je to ozaj nutné? sme malé spoločenstvo - 20 bytových jednotiek a reálne ročná spotreba nie je veľmi vysoká.:confused:
Excise Duty
31.03.08,13:10
Prepáčte, len som si chcela overiť skutočnosť, že žiadosť môžem podať kedykoľvek od 1. júla 2008. Volala mi právnička SVBčka, že v zákone je uvedené podanie do 31. 03. 2008 a je to nutné splniť dnešným dňom. Je to ozaj nutné? sme malé spoločenstvo - 20 bytových jednotiek a reálne ročná spotreba nie je veľmi vysoká.:confused:

Podľa prechodného ustanovenia § 48 ods. 9 právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá chce byť od 1. júla 2008 oprávneným spotrebiteľom zemného plynu a ktorá chce používať zemný plyn na účely oslobodené od dane, je povinná písomne požiadať colný úrad o registráciu oprávneného spotrebiteľa zemného plynu a ak má samostatné odberné miesto výlučne na odber zemného plynu oslobodeného od dane, aj o vydanie povolenia na oslobodený zemný plyn, a to najneskôr do 31. marca 2008.
Z uvedeného vyplýva, že kto nechce, nemusí, znamená to však od 1.júla 2008 odber zemného plynu zaťaženého spotrebnou daňou.
Kto nepodá žiadosť do 31. marca 2008, môže tak potom urobiť na základe ustanovenia § 32, ale až 1. júla a neskôr, pretože ustanovenie § 32 nadobudne účinnosť až 1. júla 2008.
sameika
03.04.08,04:03
Podľa prechodného ustanovenia § 48 ods. 9 právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá chce byť od 1. júla 2008 oprávneným spotrebiteľom zemného plynu a ktorá chce používať zemný plyn na účely oslobodené od dane, je povinná písomne požiadať colný úrad o registráciu oprávneného spotrebiteľa zemného plynu a ak má samostatné odberné miesto výlučne na odber zemného plynu oslobodeného od dane, aj o vydanie povolenia na oslobodený zemný plyn, a to najneskôr do 31. marca 2008.
Z uvedeného vyplýva, že kto nechce, nemusí, znamená to však od 1.júla 2008 odber zemného plynu zaťaženého spotrebnou daňou.
Kto nepodá žiadosť do 31. marca 2008, môže tak potom urobiť na základe ustanovenia § 32, ale až 1. júla a neskôr, pretože ustanovenie § 32 nadobudne účinnosť až 1. júla 2008.

Ďakujem - teda po 1. 7. podáme žiadosť spolu s ďalším spoločenstvom. Prajem pekný deň.
pepo100000
03.04.08,22:04
v ktorom meste sa nachadzate?
Orim
07.04.08,19:33
Dnes mi došilo rekomando z colného úradu. Po otvorení som v ňom našiel 2 tlačivá a rukou písaný lístok:
- "Osvedčenie o registrácii na spotrebnú daň zo zemného plynu"
- "Oznámenie platobných symbolov pre účely platenia spotrebnej dane"



- a rukou napísané na lístku oznámenie - potvrdenie na odber zemného plynu oslobodeného od dane máte vydané pod číslom XXX.... Bude vám zaslané, keď bude zaregistrovaný dodávateľ zemného plynu uvedený vo vašej žiadosti.

To ma šokovalo, že dodávateľ plynu nie je zatiaľ registrovaný. :D
Excise Duty
08.04.08,20:13
Dnes mi došilo rekomando z colného úradu. Po otvorení som v ňom našiel 2 tlačivá a rukou písaný lístok:
- "Osvedčenie o registrácii na spotrebnú daň zo zemného plynu"
- "Oznámenie platobných symbolov pre účely platenia spotrebnej dane"



- a rukou napísané na lístku oznámenie - potvrdenie na odber zemného plynu oslobodeného od dane máte vydané pod číslom XXX.... Bude vám zaslané, keď bude zaregistrovaný dodávateľ zemného plynu uvedený vo vašej žiadosti.

To ma šokovalo, že dodávateľ plynu nie je zatiaľ registrovaný. :D

Ak mňa niečo šokuje, je predovšetkým postup colného úradu. Opäť ide o porušenie zákona a zneužívanie právomocí, tomu nasvedčujú okrem iného aj rukou napísané lístky. Ak si dobre spomínam, od vás požadovali podanie žiadosti na akomsi fiktívnom a údajne pripravovanom tlačive, ktoré neexistuje a ani nikdy existovať nebude a vám v pohode posielajú ručne napísané odkazy.
Skutočnosť, že vydanie povolenia na odber zemného plynu podmieňuje colný úrad až registráciou vášho dodávateľa je v rozpore s ustanovením § 48 ods. 12, z ktorého jednoznačne vyplýva povinnosť colného úradu vydať toto povolenie do 15 dní odo dňa podania žiadosti a bez akýchkoľvek ďalších podmienok! Vašou povinnosťou je potom toto povolenie bezodkladne predložiť vášmu dodávateľovi plynu, ako vyplýva z ustanovenia ods. 13. To že váš dodávateľ ešte nie je registrovaný, nie je vašim problémom, zato colný úrad svojim postupom v prechodnom období „úspešne sabotuje“ zavedenie zákona do praxe.
Pokiaľ ide o vášho dodávateľa plynu, pre toho platilo do 31. marca 2008 prechodné ustanovenie § 47, keďže ale neviem, kto bude vašim dodávateľom a aké má postavenie zadefinované zákonom, neviem sa vyjadriť, či pre neho platí ustanovenie ods. 1 alebo ods. 2 uvedeného § 47. Pokiaľ ide o právnickú alebo fyzickú osobu v zmysle ods. 1, tú považuje zákon za automaticky registrovanú v zmysle § 35 zákona, pokiaľ ide o právnickú alebo fyzickú osobu v zmysle § 47 ods. 2, tá sa mala registrovať tak, ako som uviedol, teda do 31. marca 2008. Problém je však v tom, že váš dodávateľ len ťažko môže vedieť v prechodnom období, teda v období platnosti prechodného ustanovenia § 47, či bude daňovým dlžníkom v zmysle ustanovenia § 34, najmä ak by išlo o daňového dlžníka s povinnosťou registrácie podľa § 35 ods. 6, pokiaľ mu nik nepredloží povolenie na odber plynu oslobodeného od dane, v opačnom nemá dôvod registrovať sa a preto bude jednoducho plyn každému konečnému odberateľovi dodávať zdanený. Z citovaného ustanovenia § 35 ods. 6 totiž vyplýva, že ako daňový dlžník je povinná registrovať sa aj právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá dodáva zemný plyn oslobodený od dane, ak už nie je registrovaná podľa odseku 1, a to najneskôr v deň prvého dodania zemného plynu oslobodeného od dane. Takže ak sa takáto osoba nezaregistruje, colný úrad vám nevydá povolenie, vy ho nemôžete predložiť tejto osobe ako vášmu dodávateľovi a preto nebudete môcť odoberať plyn oslobodený od dane... Niežeby bol zákon dokonalosť sama, ale tento problém vo vašom prípade spôsobil colný úrad jeho svojským uplatnením.
V každom prípade opäť odporúčam napísať podnet na odbor nepriamych daní Colného riaditeľstva alebo odbor nepriamych daní Ministerstva financií, pokiaľ si neviete tento problém rázne sami vydiskutovať s colným úradom, v opačnom prípade sa tohto problému nezbavíte.
Orim
08.04.08,22:45
Náš dodávateľ plynu je:
Slovenský plynárenský priemysel a. s.
Mlynské Nivy 44/a, 825 11 Bratislava
IČO: 35815256, DIČ: 2020259802

Dnes sa idem realizovať k plynárom ak budem mať viac času tak navštívim aj colníkov. :)
Orim
09.04.08,21:01
Dnes mi na zákazníckom mieste SPP dali odpoveď, že nič nevedia, ale že včera dostali interný email kde sa uvádza že v 6 mesiaci pri faktúre príde letáčik kde to bude všetko vysvetlené.

Už sa teším ako to budeme stíhať všetko na poslednú chvíľu. :(
Excise Duty
10.04.08,07:55
Dnes mi na zákazníckom mieste SPP dali odpoveď, že nič nevedia, ale že včera dostali interný email kde sa uvádza že v 6 mesiaci pri faktúre príde letáčik kde to bude všetko vysvetlené.

Už sa teším ako to budeme stíhať všetko na poslednú chvíľu. :(
Už z výpisu z OR tohto subjektu (Slovenský plynárenský priemysel a.s.) vyplýva, že na základe činností uvedených vo výpise je tento subjekt už v súčasnosti v evidencii podľa ustanovenia § 34a zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov a preto sa v zmysle ustanovenia § 47 ods. 1 zákona č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a o zmene a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov považuje za právnickú osobu alebo fyzickú osobu registrovanú podľa § 35. Avšak aj bez ohľadu na túto skutočnosť platí to, čo som uviedol v predchádzajúcom príspevku, teda colný úrad je povinný vydať vám povolenie na odber zemného plynu oslobodeného od dane bez akýchkoľvek ďalších podmienok, na takéto konanie nemá oporu v zákone. Konajte v tejto veci, ako som vám odporučil v predchádzajúcom príspevku a nedávajte priestor svojvôli colného úradu, vaše návštevy plynárov sú z tohto hľadiska zbytočné.
tomasi
15.04.08,11:53
K druhému bodu snáď len toľko:
V minulom roku sa na túto otázku vyjadrila hovorkyňa SPP p. Kršáková asi v tom zmysle že aktuálne (minulý rok) rozdiely v cenách sú zhruba na úrovni európskeho priemeru a že veľké zmeny sa neočakávajú.
Takže je to otvorená otázka a ja si myslím, že skôr zbožným želanim CZT. Neviem ako by vláda mohla to tak výrazne ovplývniť (asi tak ako cenu benzínu). Poplatok za odpojenie je logicky, zdôvodniteľný, ale to je asi tak všetko. Tu je stret malého počtu silných hráčov (výrobcov tepla) proti veľkému počtu slabších hráčov (výrobcovia kurenárskej techniky) ale mal by vyhrať tech. pokrok.

3. bod:
Nikto nevie garantovať 100% bezpečnosť.
-V kotolni sa kontroluje únik plynu 1x ročne s indikátorom, obsluha každé 3 mesiace a navyše je tam aj hlásič prítomnosti ZP.
- Rozvody plynu sú však aj v celom dome a takáto "bomba" je vlastne v každom byte.

4. bod:
Odpoveď je v predchádzajúcom príspevku.

5. bod:
To že si dokážu vyrobiť teplo lacnejšie je fakt a nie psychologický efekt.

6. bod:
No tak neviem si vôbec predstaviť tú politiku štátu. Ak by chcel štát do toho výrazne vstúpiť tak najprv by hádam musel zrovnať ceny tepla v Ružomberku, Nitre, Bystrici na úroveň Dunajskej Stredy (možno niekde sú aj nižšie). Je to asi nemožné.

7. bod:
Krátkodobý efekt to určite nie je. Z predchádzajúceho to jednoznačne vyplýva.

Ak si si prečítal tú analýzu o problémoch pri výrobe teplej vody tak si vieš predstaviť aké náročne je dosiahnúť efektivitu vlastnej kotolne. Podobné je to aj pri ÚK.

A mate to tu. Myslim tym samostatne plynove kotolne. Od 1.5.2008 SPP zvysuje ceny, ak mam spravne informacie.
Kotolna sa pomaly zacne stavat nevyhodnou. A este jedno. Nas stat sa zaviazal do urciteho roku zniekolkonasobit podiel tepla vyrobeneho z obnovitelných zdrojov. A podari sa to len cez CZT. Alebo niekto chce spalovat slamu alebo stiepku v cinzaku ????????:eek:
tomasi
15.04.08,12:00
Ludia, ved rozmyslajte. Ked sa odpojite, uz sa stanete otrokmi SPP resp. Gazpromu. Pri CZT je omnoho viac variabilnosti pri vykurovani. Obdobie cca od r. 2002 po 20010 je a bude prechodove obdobie, kedy sa teplarne naucia ze teplo sa uz viac neda robit z lacneho plynu ako tomu bolo doteraz.
Ano, momentalne je plynova kotolna vyhodnejsia, ale to len kym teplarne neprejdu na iny zaklad ako je plyn. Co sa uz aj deje. Z unie pojdu miliardy na podporu vykurovania biomasou. A je len otazka casu kedy sa budu spalovat cele klasy obilia lebo to prinesia enormne znizenie ceny tepla.
Nestante sa rukojemnikmi plynu ako sa stali teplarne, no tie mozu prejst na vykurovanie inou zlozkou, no vy nie.
Ved ak stat povoli odpajanie, bude to anarchia.
GabiZ
18.04.08,07:56
Ludia, ved rozmyslajte. Ked sa odpojite, uz sa stanete otrokmi SPP resp. Gazpromu. Pri CZT je omnoho viac variabilnosti pri vykurovani. Obdobie cca od r. 2002 po 20010 je a bude prechodove obdobie, kedy sa teplarne naucia ze teplo sa uz viac neda robit z lacneho plynu ako tomu bolo doteraz.
Ano, momentalne je plynova kotolna vyhodnejsia, ale to len kym teplarne neprejdu na iny zaklad ako je plyn. Co sa uz aj deje. Z unie pojdu miliardy na podporu vykurovania biomasou. A je len otazka casu kedy sa budu spalovat cele klasy obilia lebo to prinesia enormne znizenie ceny tepla.
Nestante sa rukojemnikmi plynu ako sa stali teplarne, no tie mozu prejst na vykurovanie inou zlozkou, no vy nie.
Ved ak stat povoli odpajanie, bude to anarchia.

Myslím si, že toto je téma, kde je samozrejme jedna skupina za a jedna proti. Je to úplne normálne a každý má svoje argumenty nato, aby presadil svoj názor, ktorý ja akceptujem. Ale položím jednu otázku. Čo myslíš, dokedy budeme mať aj tie iné zložky, ktoré je potrebné použiť ako biomasu, ak sa začnú vo veľkom využívať a nahrádzať plynom? Veď už teraz sa ničia polia na výstavbu supermarketov, ktorých tu máme už neúrekom, domov, budov a iných stavieb? Prírodné zdroje zachvíľu vyčerpáme do takej miery, že zachvíľu nebude čím a všetky suroviny budú zachvíľu také drahé, že už moc na výber nebude. Takže je to tiež uhol pohľadu a otázka do budúcnosti, čo je teraz výhodné, nemusí byť potom a čo bude potom, to tiež nebude dlho trvať, takže ja by som tu nerobila propagáciu ani vlastných kotolní, ani CTZ, nech si každý zváži, čo je pre neho výhodné, keď to vezme zo situácie, v ktorej sa momentálne nachádza. Pretože ako som napríklad ja spomínala, my sme boli v situácii, kedy sme sa museli odpojiť, pretože jednoznačne čísla hovorili o veľmi veľkých stratách a nevýhodnosti pripojenia na CTZ, od ktorého sa odpojili všetci, len my sme zostali a nehovoriac o rekonštrukciách, ktoré by boli potom zostali na našich peňaženkách. Takže nehovorím, že som úplne za hromadné odpájanie sa, lebo........, ale som zato, aby si každý zvážil situáciu podľa svojich potrieb a podľa toho sa rozhodol. A nie je pravda, že vlastné kotolne by nemohli tiež prejsť na biomasu, nie som úplny odborník, ale viem, že sa robia už také kotolne, kde by nemal byť problém prejsť z plynu na iný zdroj.
Igy
18.04.08,08:40
Suhlasim, staci sa pozriet co robia biopaliva s cenami potravin.
Julian
06.05.08,18:14
A mate to tu. Myslim tym samostatne plynove kotolne. Od 1.5.2008 SPP zvysuje ceny, ak mam spravne informacie.
Kotolna sa pomaly zacne stavat nevyhodnou. A este jedno. Nas stat sa zaviazal do urciteho roku zniekolkonasobit podiel tepla vyrobeneho z obnovitelných zdrojov. A podari sa to len cez CZT. Alebo niekto chce spalovat slamu alebo stiepku v cinzaku ????????:eek:

tomasi mal si pravdu. Skutočne od 1.5.2008 SPP zvýšil ceny plynu o 4%.
Lenže to nie je celá pravda. Dneska som preletel stránku URSO a zistil som, že ceny GJ utešene rastú aj u CDT a naposledy celkom potichu (sledoval som cenu v našom meste pôsobiaceho výrobcu).
Vývoj ceny GJ v roku 2008: od.1.1.2008 628,60 Sk/GJ, od 1.3.2008 650 Sk/GJ a od 1.4.2008 751 Sk/GJ. Ceny sú s DPH.
V roku 2007 bola cena 1 GJ 615 SK. teda celkový nárast predstavuje 22%.

Vývoj ceny ZP v roku 2008 v kategórii M4: od 1.1.2008 nárast o 4,9% t.j. 14,4 Sk/m3, od 1.5.2008 nárast o 4% t.j. 14,98 Sk/m3 s DPH.Výška fixnej sadzby 797 Sk/mes. sa oproti r. 2007 nezmenila
V roku 2007 bola cena 1 m3 ZP 13,75 Sk s DPH.

No a v praxi by to vyzeralo nasledovne: V roku 2007 sme v ÚK spotrebovali 27 000 m3 ZP a teda tomu odpovedá 945 GJ.

Ak by sme boli centrálne zásobovaní tak v roku 2007 by sme zaplatili 615 Sk/GJ x945 GJ=581 175 Sk za rok.
V roku 2008 za 945 GJ by sme zaplatili 751x945=709 695 Sk.
Medziročný nárast by bol 709 695 - 581 175 =128 520 Sk

Pri domovej kotolni by sme za ZP zaplatili 27000 m3 x 13,75 Sk/m3 = 371 250 Sk.
Za to isté množstvo by sme v roku 2008 zaplatili 27000 x 14,95 = 403 650 Sk
Medziročný nárast by bol 403 650 - 371250 = 32 400 Sk. K tomu je treba ešte prirátať nárast el energie z 6,30 za kWh na 7 Sk za kWh v roku 2008 (spotreba okolo 5000 kWh/rok).

To porovnanie nie je celkom presné ale ten medziročný nárast z titulu zvýšenia cien je na prvý pohľad rádovo neporovnateľné pri CZT a dom.kotolni.

Ešte by som Ti dal tomasi do pozornosti článok "Ak tepláreň ..." v Hosp. novinách zo dňa 24.4.2008 v ktorom je znovu zopakované, že rozdiely v cene medzi veľkoodberom a maloodberom sú z medzinárodného hľadiska na štandarnej úrovni a teda meniť sa nemajú prečo. Súčasnosť je taká a ako dlho to vydrží to je vo hviezdách. Teraz sú na rade ceny plynu pre domácnosti a potom sa uvidí.

Bolo to trochu dlhé, ale kratšie som to nevedel podať.
Karas Milan
07.05.08,02:54
Ahoj Julian.

Určite si mal zo slohu 1*.
A keby si tam nemal redundanciu , dám ti dva body.
Hlavne rozdiel (128 520 - 32 400 = 96 120 Sk) treba vidieť a hodnotiť.

Ahoj
Ka Mil
Janca
13.05.08,09:01
Ahojte, volala som som s colnou správou v Bratislave. Tá podala podnet na výklad horepreberaného zákona č. 609/2007 (nakoľko nie je nikde výklad k tomuto zákonu) a bolo mi doporučené, že v najbližších dňoch čakajú rozhodnutie MF SR a máme sledovať ich stránku (www.mfsr.sk (http://www.mfsr.sk)), kde vo finančnom spravodaji (FS) by mal byť zverejnený výklad tohoto zákona. V prípade, že niekto nestihol registráciu do 31.3.2008, môže tak učiniť aj neskôr, samozrejme o to neskôr bude podľa § 31 zákona oslobodený od platenia spotrebnej dane. Toľko zatiaľ .........
Excise Duty
13.05.08,12:00
Ahojte, volala som som s colnou správou v Bratislave. Tá podala podnet na výklad horepreberaného zákona č. 609/2007 (nakoľko nie je nikde výklad k tomuto zákonu) a bolo mi doporučené, že v najbližších dňoch čakajú rozhodnutie MF SR a máme sledovať ich stránku (www.mfsr.sk (http://www.mfsr.sk)), kde vo finančnom spravodaji (FS) by mal byť zverejnený výklad tohoto zákona. V prípade, že niekto nestihol registráciu do 31.3.2008, môže tak učiniť aj neskôr, samozrejme o to neskôr bude podľa § 31 zákona oslobodený od platenia spotrebnej dane. Toľko zatiaľ .........

Však už to tam dávno je, bolo to uverejnené 25. apríla 2008 v čísle 4/2008. Ja som založil tému v Porade - Ostatné dane a clá ale nik neprejavil záujem.
Orim
17.05.08,19:28
Však už to tam dávno je, bolo to uverejnené 25. apríla 2008 v čísle 4/2008. Ja som založil tému v Porade - Ostatné dane a clá ale nik neprejavil záujem.

nejako to nemôžem najsť. :)
sykop
21.05.08,13:29
Ludia, ved rozmyslajte. Ked sa odpojite, uz sa stanete otrokmi SPP resp. Gazpromu. Pri CZT je omnoho viac variabilnosti pri vykurovani. Obdobie cca od r. 2002 po 20010 je a bude prechodove obdobie, kedy sa teplarne naucia ze teplo sa uz viac neda robit z lacneho plynu ako tomu bolo doteraz.
Ano, momentalne je plynova kotolna vyhodnejsia, ale to len kym teplarne neprejdu na iny zaklad ako je plyn. Co sa uz aj deje. Z unie pojdu miliardy na podporu vykurovania biomasou. A je len otazka casu kedy sa budu spalovat cele klasy obilia lebo to prinesia enormne znizenie ceny tepla.
Nestante sa rukojemnikmi plynu ako sa stali teplarne, no tie mozu prejst na vykurovanie inou zlozkou, no vy nie.
Ved ak stat povoli odpajanie, bude to anarchia.

Ak si v teplárni môžu dovoliť navrhnúť odmenu predsedovi predstavenstva 1 mil. Sk , tak s tou hospodárnosťou centrálneho zásobovania to nebude až také ružové (ani do budúcna) aj keď budú kúriť drevom.
sameika
08.06.08,07:31
v ktorom meste sa nachadzate?


V Michalovciach..
5551
19.02.09,20:28
Aj naše SVB sa odpojilo od centrálneho zdroja tepla úspory boli nemalé. Z nich sme vlastne splácali kotolňu, ktorú máme už 5 rok.
Bytový podnik nám hádzal polená pod nohy a stále máme problém, ktorý sa bude riešiť súdnou cestou a to, že od nás žiadajú finančnú náhradu za nevyužitý tepelný výkon v tepelnom zdroji.
Neviete mi k tomu niečo povedať? Zmluvu sme vypovedali v septembri a tak nechápeme, čo od nás chcú. Teplo sme odoberali do konca roka tak aké nevyužité výkony.
Centrálne zdroje sa veľmi bránia odpájaniu a budovaniu vlastných malých kotolní. Budem rada, ak mi k tejto problematike niečo napíšete, aké máte skúsenosti vy a ako ste si poradili s problémami ak nejaké boli. Ďakujem
Takmerstarec
04.04.09,06:00
tomasi mal si pravdu. Skutočne od 1.5.2008 SPP zvýšil ceny plynu o 4%.
Lenže to nie je celá pravda. Dneska som preletel stránku URSO a zistil som, že ceny GJ utešene rastú aj u CDT a naposledy celkom potichu (sledoval som cenu v našom meste pôsobiaceho výrobcu)....

Tak my sme sa zrejme teraz zobudili pri rocnom vyuctovani plynu. Mame vlastnu kotolnu, predseda popri svojom zamestnani a vytazeni reviziou hospodarenia z predchadzajucich rokov (zdedil neporiadok v hospodareni SVB po predchadzajucom predsedovi, ktory posobi profesionalne, teda nic ine nerobi iba predseduje niekolkym SVB, ale vysledky v nasom pripade mal velmi neprofesionalne) neustriehol moznost odpustenia spotrebnej dane, ani vysoke zvysovanie cien plynu v priebehu roka. Odrazu mame nedoplatok cca 80 tisic Sk. Ano, mali sme reagovat na rastuce ceny zvysenim inkasa za teplo a teplu uzitkovu vodu, no nestalo sa. Odkroji nam to teraz peniaze z balika urcereho na pripravovanu planovanu investiciu. V ziadnom pripade uz nemozme spiatocne dosiahnut odpustenie dani ?
Uvedomujem si, ze tu by sa bol hodil iny citat od p. janca

Ahojte, volala som som s colnou správou v Bratislave. Tá podala podnet na výklad horepreberaného zákona č. 609/2007 (nakoľko nie je nikde výklad k tomuto zákonu) a bolo mi doporučené, že v najbližších dňoch čakajú rozhodnutie MF SR a máme sledovať ich stránku, kde vo finančnom spravodaji (FS) by mal byť zverejnený výklad tohoto zákona. V prípade, že niekto nestihol registráciu do 31.3.2008, môže tak učiniť aj neskôr, samozrejme o to neskôr bude podľa § 31 zákona oslobodený od platenia spotrebnej dane. Toľko zatiaľ ..........
Takmerstarec
06.04.09,08:59
Tak my sme sa zrejme teraz zobudili pri rocnom vyuctovani plynu. Mame vlastnu kotolnu, predseda popri svojom zamestnani a vytazeni reviziou hospodarenia z predchadzajucich rokov (zdedil neporiadok v hospodareni SVB po predchadzajucom predsedovi, ktory posobi profesionalne, teda nic ine nerobi iba predseduje niekolkym SVB, ale vysledky v nasom pripade mal velmi neprofesionalne) neustriehol moznost odpustenia spotrebnej dane, ani vysoke zvysovanie cien plynu v priebehu roka. Odrazu mame nedoplatok cca 80 tisic Sk. Ano, mali sme reagovat na rastuce ceny zvysenim inkasa za teplo a teplu uzitkovu vodu, no nestalo sa. Odkroji nam to teraz peniaze z balika urcereho na pripravovanu planovanu investiciu. V ziadnom pripade uz nemozme spiatocne dosiahnut odpustenie dani ?
Uvedomujem si, ze tu by sa bol hodil iny citat od p. janca
Nikto nereaguje a kedze sa stale motam po internete, Tak uvadzam dalsie informacie, nad ktorymi pochybovacne krutim hlavou : V zakone 609/2007 Z.z. sa pise

§ 37
Vrátenie dane
(1) Daň možno vrátiť za podmienok ustanovených
týmto zákonom z preukázateľne zdaneného zemného
plynu na daňovom území oprávnenému spotrebiteľovi
zemného plynu uvedenému v § 32 ods. 3, ak taký zemný
plyn preukázateľne spotreboval na účely oslobodené
od dane....

(6) Ak žiadateľom o vrátenie dane je oprávnený
spotrebiteľ zemného plynu, ktorý platí za dodané
množstvo zemného plynu formou preddavkovej platby,
vrátenie dane si uplatní v lehote troch rokov od skončenia
zúčtovacieho obdobia. Žiadosť o vrátenie dane musí
byť doložená dokladmi preukazujúcimi použitie zemného
plynu na účely oslobodené od dane.

Spotrebna dan na zemny plyn je v rokokoch 2008 a 2009 v sadzbe 0.02 Sk/kWh, cize radovo pre odberatela s odberom do 1000 GJ rocne je to cca nieco menej ako 5000 Sk. Alebo som sa zmylil vo vypoctoch ?
.
ritchie12
31.08.09,08:35
Dobry den,

Mame vlastnu kotolnu v bytovom dome a spravcu. Zistili sme, ze spravca si fakturuje cca. 130EUR/mesacne akoze priame mzdy sa kotolnu, asi kuric. Ma na to v zakone oporu?

V zmluve o sprave to uvedene nie je a ani ziadny iny dokument neexistije, kde by sa toto odsuhlasilo.

Dakujem,
R.
najag
31.08.09,11:48
A kto vlastne prevadzkuje Vašu kotolňu ?
ritchie12
01.09.09,17:42
Spravca ma v sprave cely dom, t.j. aj kotolnu. len sme si najivne mysleli, ze vsetky naklady uz budu v mesacnom poplatku spravcovi. Ale o kotolni sa vzmluve nepise, takze spravca si sam stanovil odmenu za kurenie/kurica. A ja by som chcel vediet, ze ci tu odmenu si moze svojvolne stanovit aj bez suhlasu obyvatelov.
Halli
01.09.09,18:27
Spravca ma v sprave cely dom, t.j. aj kotolnu. len sme si najivne mysleli, ze vsetky naklady uz budu v mesacnom poplatku spravcovi. Ale o kotolni sa vzmluve nepise, takze spravca si sam stanovil odmenu za kurenie/kurica. A ja by som chcel vediet, ze ci tu odmenu si moze svojvolne stanovit aj bez suhlasu obyvatelov.

Aký má poplatok za správu?
Elena Navrátilová
01.09.09,18:36
Spravca ma v sprave cely dom, t.j. aj kotolnu. len sme si najivne mysleli, ze vsetky naklady uz budu v mesacnom poplatku spravcovi. Ale o kotolni sa vzmluve nepise, takze spravca si sam stanovil odmenu za kurenie/kurica. A ja by som chcel vediet, ze ci tu odmenu si moze svojvolne stanovit aj bez suhlasu obyvatelov.


Aký má poplatok za správu?

Treba dať správcovi výpoveď. Pokiaľ má zmluvu s kuričom je to predsa jeho zamestnanec. V konečnom dôsledku plat mu neplatí SVB ale správca. A isto nekúri len vo Vašej kotolni. Keby to bol zamestnanec SVB tak by ste mohli rozhodovať o jeho plate. Ale je to zamestnanec správcu.
Halli
01.09.09,18:39
no myslím, že to bude ešte trochu inak...;)
Elena Navrátilová
01.09.09,18:40
no myslím, že to bude ešte trochu inak...;)

Ako? Nezradíš? :rolleyes:
Halli
01.09.09,18:42
Ako? Nezradíš? :rolleyes:

však to by som chcela upresniť od Ritchie-ho:D...to som nemyslela na teba tu poznámku :);)

ak je to kotolňa len pre ich dom...
sito
01.09.09,18:45
?


Dobry den,

Mame vlastnu kotolnu v bytovom dome a spravcu. Zistili sme, ze spravca si fakturuje cca. 130EUR/mesacne akoze priame mzdy sa kotolnu, asi kuric. Ma na to v zakone oporu?

V zmluve o sprave to uvedene nie je a ani ziadny iny dokument neexistije, kde by sa toto odsuhlasilo.

Dakujem,
R.
sito
01.09.09,18:59
Spravca ma v sprave cely dom, t.j. aj kotolnu. len sme si najivne mysleli, ze vsetky naklady uz budu v mesacnom poplatku spravcovi. Ale o kotolni sa vzmluve nepise, takze spravca si sam stanovil odmenu za kurenie/kurica. A ja by som chcel vediet, ze ci tu odmenu si moze svojvolne stanovit aj bez suhlasu obyvatelov.

Ako máte vyriešené revízie, opravy? Poplatok 130 € to je tak na polovičný úväzok mesačne za kuriča. Nemôže, mala by byť spísaná riadna zmluva, alebo by to malo byť v zmluve o výkone správy.
Maxx Púchov
11.09.09,15:38
robíme kotolne denne a často aj peletové. Z pravidla viem, že ľudia klesnú voči centrálnemu zdroju na 1/4 nákladov a voči plynu na 1/3 nákladov. Spočítajte si sami, koľko ušetríte a ako dlho budete splácať. pre informáciu 1 GJ=260 SK pri peletách
jar88
01.07.10,18:19
Aj naše SVB sa odpojilo od centrálneho zdroja tepla úspory boli nemalé. Z nich sme vlastne splácali kotolňu, ktorú máme už 5 rok.
Bytový podnik nám hádzal polená pod nohy a stále máme problém, ktorý sa bude riešiť súdnou cestou a to, že od nás žiadajú finančnú náhradu za nevyužitý tepelný výkon v tepelnom zdroji.
Neviete mi k tomu niečo povedať? Zmluvu sme vypovedali v septembri a tak nechápeme, čo od nás chcú. Teplo sme odoberali do konca roka tak aké nevyužité výkony.
Centrálne zdroje sa veľmi bránia odpájaniu a budovaniu vlastných malých kotolní. Budem rada, ak mi k tejto problematike niečo napíšete, aké máte skúsenosti vy a ako ste si poradili s problémami ak nejaké boli. Ďakujem
Konečne je v platnosti nová vyhláška o odpojení od centrálneho zdroja.

§ 3
Zrušovacie ustanovenie
Zrušuje sa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových
odvetví č. 505/2006 Z. z., ktorou sa ustanovuje rozsah
ekonomicky oprávnených nákladov vyvolaných odpojením
sa odberateľa alebo konečného spotrebiteľa od
sústavy tepelných zariadení dodávateľa a spôsob ich
výpočtu.
§ 4
Účinnosť
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. júla 2010.
http://www.urso.gov.sk/doc/legislativa/vyhl_283-2010.pdf
Orim
23.09.11,07:13
Včera boli za mnou z colného úradu a oznámili mi, že skončil odber zemného plynu oslobodeného od dane podľa § 48a ods.3 zákona 609/2007 Z.z. Registrácia oprávneného spotrebiteľa zemného plynu na odber zemného plynu oslobodeného od dane podľa §31 ods. 1 písm.i predpisu účinného do 31. decembra 2010 platí do 31. mája 2011.
Okrem iného mi pozrel aj na faktúry z SPP a povedal mi, že by sme nemali platiť daň za plyn, ze SVB-čka to neplatia asi. (Nevedel to na 100%. Neviete náhodou o tom niečo?)
GabiZ
23.09.11,07:27
Zrejme mal na mysli nasledovné (viď druhá strana).
Andrea a Lukáš
27.05.12,17:21
V bytovke máme druhý rok vlastnú kotolnu. Teraz mi prisiel výpis a mám za kúrenie nedoplatok 280 eur. V bytovke nemáme merače. Ako mám postupovať, ak ich v byte chcem mať aj ked iní nesúhlasia?
dubkacik
14.12.12,15:46
Hlboko sa ospravedlňjem za nezrozumiteľnú otázku ktorú som dnes položil. Mala byť:
Má byť predmetom východzej revízie plynovej kotolne bytového domu aj kontrola v zmysle zák.17/2007 (od 1.1.2013 zák. 314/2012) ?
zknihy
14.12.12,17:10
Hlboko sa ospravedlňjem za nezrozumiteľnú otázku ktorú som dnes položil. Mala byť:
Má byť predmetom východzej revízie plynovej kotolne bytového domu aj kontrola v zmysle zák.17/2007 (od 1.1.2013 zák. 314/2012) ?

Položil položil

ale kam ????????????????

Lebo v tejto téme nevyzerá, že by bola :D
sito
14.12.12,17:23
Položil položil

ale kam ????????????????

Lebo v tejto téme nevyzerá, že by bola :D

Z knihy, zas to tak neber, vždy je to inak ...
zknihy
14.12.12,17:54
Z knihy, zas to tak neber, vždy je to inak ...

Ako u Kulyho v pjesničke :

Nič nie je istéééééé ... :D
sito
15.12.12,18:11
Ako u Kulyho v pjesničke :

Nič nie je istéééééé ... :D

Isto si to myslíš?

A ktorý je to z Guli, či kulí?



http://www.youtube.com/watch?v=eIdDsN2r_o8