Edina15
25.01.17,17:07
Chcela by som vediet ako mam napisať žiadosť o spätné vyplatenie invalidneho dôchodku ?A kam mám tú žiadosť poslať.Ďakuje.
veronikasad
25.01.17,16:11
kedy ti bol priznaný ID ? Z akého dôvodu chceš žiadať o spätné vyplatenie ID ?
misoft
25.01.17,16:12
Normálne na papieri.
Žiadne vedecké, ani právne formy - jednoducho "Žiadam o spätné doplatenie ID, priznaného xx.xx.xxxx podľa rozhodnutia *************........ Číslo účtu a podpis.
Kto vypláca ID - predsa SP - tak tam adresovať.
Edina15
25.01.17,16:13
Bola som od na polovičnom a teraz cca 2 roky som v plnom ID.ale moj zdravotný stav je bol taký istý ako pred plnom ID.
buchač
25.01.17,16:14
Nárok na invalidný dôchodok vzniká až vydaním rozhodnutia o priznaní invalidného dôchodku.

Nárok na výplatu invalidného dôchodku upravuje § 109 zákona 461/2003 o sociálnom poistení cit ods.2
"Nárok na výplatu dávky vzniká splnením podmienok ustanovených týmto zákonom na vznik nároku na dávku, splnením podmienok nároku na jej výplatu a podaním žiadosti o priznanie alebo vyplácanie dávky."

Aj z tohto vyplýva, že pred podaním žiadosti o invalidný dôchodok nemáte nárok na jeho spätné vyplatenie. Len v prípade, že by ste mali priznanú invaliditu a nárok na invalidný dôchodok by ste si uplatnili neskôr napr. za dva roky a invalidita by sa nezmenila, potom by Vám vznikol nárok na spätné doplatenie invalidného dôchodku.

ZDROJ: internet
-------------------------
Žiadosť sa napíše klasickou formou, kde je potrebné všetko náležite zdôvodniť.

Posiela sa predsa do Sociálky...alebo podá do podateľne v mieste bydliska oproti potvrdeniu o prijatí žiadosti.
Edina15
25.01.17,16:14
Ďakujem.
veronikasad
25.01.17,16:14
Prečítaj si ešte raz po sebe čo si napísala, lebo tým pred a po akosi nerozumiem
Jarka 1
26.01.17,15:35
Ak si bola najprv uznaná na polovičný ID a teraz si už 2 roky uznaná na plnom ID, nemôžeš žiadať o doplatenie toho polovičného predtým na plný. Vtedy stav lekár posúdil tak a o tom, či to bolo, alebo nebolo rovnaké nerozhoduješ ty, ale lekár.

A ak by to aj bolo opačne, že najprv plný a potom prehodnotené na polovičný, zase len rozhoduje lekár.
veronikasad
26.01.17,15:46
Voči rozhodnutiu posudkovej komisie SP si mala možnosť odvolať sa v rámci odvolacieho konania po schválení ID. Ak si túto možnosť nevyužila, nemôžeš teraz žiadať ako si to ty nazvala "spätné vyplatenie invalidného dôchodku".
veronikasad
26.01.17,15:47
Dušan, nesúhlasím (mínuska nie je odomňa), takúto žiadosť nevybavia ani na lampárni.
misoft
26.01.17,17:02
Na lampárni asi nie :D, ale.... Nie každý je JUDr. a SP je pre ľudí, alebo ľudia pre SP? Na čo potom tam majú všelijaké tie centrá pomoci a pod? Pre parádu? Ak nie je právne zdatná, sú tam na to aby aj PORADILI! Nie len prachy brať.
Katy a R
26.01.17,17:10
veronika - ale v podstate na zadanú otázku odpovedal správne. Ona sa pýtala iba na spätné vyplatenie - tak by sme mali vlastne predpokladať, že naisto má nárok - ;)
To, že o žiadnom spätnom vyplatení nemôže ani len snívať - to vyplynulo až po doplnení ... :)