robinoko
26.01.17,06:48
Ahojte,

V dome mam nainstalovanu 1000l akumulacnu nadobu s prietokovym ohrevom TUV v ktorej mam ako sekundarny zdroj energie instalovanu 9kW (400V) vykurovaciu spiralu. Zvazujem obstaranie ostrovnej FVE o vykone cca 3kW ktorou by som rad dobijal nadobu pocas slnecnych dni pocas celeho roka.

Myslite ze je mozne bez problemov napojit zdroj s takymto a castokrat mensim vykonom na taketo vykurovacie teleso? Bude podavat len mensi vykon v zavislosti od aktualneho vykonu FVE, alebo je tam nejaky problem?

Existuju vobec stiedace s rozumnym vykonom okolo 3kW a vystupom na 3 fazy?

V tejto oblasti som laik tak sa ospravedlnujem ak som napisal nezmysel.

pekny den prajem

Robert
willma
26.01.17,09:25
keďže si laik v tejto oblasti nedráždi hada bosou nohou, ale zavolaj si na zásah odborníka.
lubko6394
26.01.17,10:29
To chce naozaj odborníka. Lebo vymyslieť je niečo úplne iné ako spraviť a dokonca tak aby to fungovalo. Konieckoncov riešenie máš sám tým, že špirála má 9kW trojfázovo, takže na fázu máš 3kW a teda stačí Ti jednofázový menič na 3,5 kW pre zicher. Čo sa mi ale nezdá je využiť FV panel na kúrenie. Sú predsa panely na ohrev vody priamo a zdá sa mi že majú aj vyššiu účinnosť. Druhá vec je efektívnosť. Môj názor je, že bez dotácie je fotovoltika stratová a ostrovný systém tiež. Totálnym problémom je totiž vrtkavosť výkonu počas dňa, ešte horšie počas sezón. V lete mám aj 60kWh za deň a teraz za december komplet to bolo tuším 150 kWh.
canbo
26.01.17,14:00
Je ťažké odpovedať na otázku kde chýbajú potrebné údaje . FVE - výstupné napätie , špirála 400V - upresniť typ, alebo zapojenie špirály,čo je rozhodujúce či je možné zapojenie na 230V.
Najjednoduchšie riešenie je "fotovoltaický bojler" bez nádrže.