PetraBe
26.01.17,07:07
Prosím o informáciu aké dokumenty môžem akceptovať pri zaslaní Žiadosti o zrážkach zo mzdy od nebankoviek, resp. advokátskych kancelárii. Mám na mysli hlavne to, ktoré dokumenty môžu byť obyčajná kópia a ktoré naopak musia byť notársky overené (kópia Dohody o zrážkach, Splnomocnenie na zastupovanie). Je to podložené aj nejakým § na ktorý sa môžem odvolať? Ďakujem!
willma
26.01.17,09:23
Zabezpečenie záväzku dlžníka a spoludlžníka zo zmluvy o úvere sa
dojednáva aj osobitnou Dohodou o zrážkach zo mzdy § 551 Občianskeho zákonníka....
Odôvodnenie:
Uvedená zmluvná podmienka spôsobuje hrubú nerovnováhu v právach a povinnostiach v neprospech spotrebiteľa, a je teda v rozpore s § 53 ods. 1 Občianskeho zákonníka. Spotrebiteľ je už v čase vzniku právneho vzťahu nútený uzavrieť Dohodu o zrážkach zo mzdy. Výkon zrážok zo mzdy je pritom súkromným procesom, ktorý nepodlieha nijakej autorizácii a verifikácii primeranosti a spotrebiteľ môže byť vystavený neprimeranému konaniu zo strany dodávateľa. V prípade podmienok, ktoré dojednáva dodávateľ, Komisia zároveň uvedené zmluvné dojednanie posúdila aj v kontexte viacnásobného zabezpečenia pohľadávky veriteľa.
Ide o neprijateľnú zmluvnú podmienku podľa § 53 ods. 1 Občianskeho zákonníka.
PetraBe
26.01.17,12:36
Asi sme sa nepochopili. Dohodu o zrážkach zo mzdy mám na osobitnom tlačive, nie ako súčasť zmluvy o úvere, čo je v poriadku. Ja potrebujem vedieť, či tá Dohoda uzavretá medzi bankou a dlžníkom musí byť úradne overená alebo mi stačí obyčajná kópia a taktiež či plná moc, ktorú posielajú kadejaké vymáhačské spoločnosti musí byť overená notárom. Zdá sa mi to ako blud robiť zrážky zo mzdy na základe kadejakých pochybných kópií. Neviem však nikde nájsť oporu v zákone/predpise, že musím mať ku zrážkam doložené overené dokumenty.
willma
26.01.17,13:33
vo vyjadrení nie je definované či je dohoda súčasťou zmluvy alebo na osobitnom lajstre. Skrátka bez podpísanej dohody by nedostal úver. Dohoda ako taká je neprijateľná zmluvná podmienka.