Habbs
26.01.17,08:29
Dobry den.1.otazka-Byvame v dvojposchodovej bytovke 4 rodiny. Chceli by sme dat zrobit strechu,tym ze zoberieme uver.Lenze jedna rodina nesuhlasi.Teraz co?Da sa ju nejak prinutit splacat ten uver?
2.otazka Suseda,ktora nechce ten uver,ona je tiez na vrchu ako ja.Vyslala mladych chlapcov na bytovku odpratavat sneh ,lenze problem je v tom ze na streche mame lepenku.No a co zrobi taka lepenka v mraze ,ked sa po nej chodi?Popraska.A teraz nam uz tecie v spalni na dvoch miestach,mam nasiaknuty sadrokarton a voda mi tecie dole stenou.Ona taky problem nema lebo chlapci pochodili iba po mojej strane.Ona sa zbavuje zodpovednosti a mladi chlapci bez nej by ani nevysli hore.Ani ich nenapadlo ,ze mozu sposobit taku skodu.Co by ste robili vy na mojom mieste?
Dakujem za odpovede

Este je jedna moznost,urobit strechu iba nad nasou castou,lenze cely spad ide cez nas,neviem ci by tam potom suseda nemala bazen,neviem ako by sa to vyriesilo

No a vcera som bol na streche,pozhadzoval som kusiska ladu dole,ktore zadrziavali vodu,kopec vody vyplavilo.Vycistil som to tam od toho a zalepil lepenkou par dier ktore som nasiel.Musim povedat ,ze na jednom mieste som odstranil zatekanie,tam prestalo hned aj vyschlo samo vsetko a na druhom mieste sa stale drzi mokra skvrna na strope sadrokartonu,tak neviem,mozno tam este ostala nejaka voda,tam zatekalo dlhsiu dobu.Sused podomnou ma celu stenu zmacanu,lebo mne tieklo poza sadrokarton,tak som stym problem nemal,ale zistil som ze voda sa mi dostala pod plavajucu podlahu a par spojov mi namoklo,doslova napuchlo
taiko
26.01.17,07:51
Co tak celu vec nahlasit na policii, napr ako poskodzovanie cudzej veci ? Mozno by sa napokon mladi chlapci a nasledne suseda, ktora ich tam pustila rozhybali.

Ak je vsetko tak ako pises, ja by som sa asi isiel poradit s pravnikom, lebo Ti zjlavne niekto poskodil majetok.
buchač
26.01.17,10:13
Co by ste robili vy na mojom mieste?
====================
Pobehal by som si nad jej hlavou...;)
robovi
26.01.17,17:18
Ta strecha je, sa mi vidi spolocna. Nepatri len tym, co byvaju hore. Tzn, ze naklady na jej opravu platia vsetci. Aj suseda. Ona ta voda kludne moze prejst cez lepenku na vasej strane a popod nu tiect v buducnosti aj ku susede. Ak mate SVB, platia pren urcite pravidla, aj pre hlasovanie o investiciach, prip. uveroch.
Tu je cosi:
http://www.aks.sk/aktualne-informacie/228-zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov-novela

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov/
Oliwa
26.01.17,18:06
Aký vzťah majú obyvatelia bytovky k nehnuteľnosti? Sú byty v osobnom vlastníctve, či?
buchač
26.01.17,18:27
Oliwa (Dnes 20:06) Aký vzťah majú obyvatelia bytovky k nehnuteľnosti? Sú byty v osobnom vlastníctve, či?
====================
Otázka.

Ty by si investovala do niečoho, čo nie je v Tvojom vlastníctve, či ?
Oliwa
26.01.17,18:57
Buchy, ja mám túto životnú etapu bývania už dávno za sebou... takže sorry... :D Nebuď osobný, skús sa držať témy...
Ono existuje napr. aj podielové spoluvlastníctvo, všakže...
buchač
26.01.17,19:24
Ale šak sa držím...a nie som osobný.

Predsa nebudem investovať do niečoho, čo nie je moje.
Robili sme náš panelák, všetci súhlasili...no nemuseli. Vtedy som bol dokonca zástupca vlastníkov bytov.
--------------------------
Každý, kto má rozum, bude súhlasiť. Je to síce na prd, splácať ten úver. No výsledok je ten, že nehnuteľnosť = byt samotný získava na cene...či ?
----------------------------
Ono je to síce pekné, že niekto je proti...viď táto susedka.
No v konečnom dôsledku ak by došlo k hlasovaniu, tak susedka bude mať smolu.
Ostatní majitelia ju v pohode prehlasujú a pani bude platiť tak či tak....či ?
Oliwa
26.01.17,19:46
Tudy cesta nevede... O cudziu vec by šlo, keby tá strecha bola cudzia. Ale táto je podľa všetkého spoločná - zadávateľkina, susedina a aj tých dvoch, čo bývajú pod nimi... Tipujem to na podielové spoluvlastníctvo spoločných častí domu...
taiko
26.01.17,20:07
A kade teda vedie cesta ? ;)
Oliwa
26.01.17,20:17
Tade, kade nás povedú ďalšie zadávateľkine informácie...
Pre úzkostlivých slovenčinárov tadiaľ/kadiaľ... :D
bjuty smis
27.01.17,08:55
suseda poslala chlapcov odpratať sneh a oni pochodili iba tebe...
ona ich poslala, aby tebe odpratali sneh a sebe nie ???

určite ?
Oliwa
27.01.17,09:19
"Za dobrotu na žobrotu..." :D
Habbs
27.01.17,14:34
Ono to je tak, aj jej syn odprataval na ich strane a chlapci mu mali pomoct ,ale pochopili ze z celej strechy.Nikto ich nato neupozornil
Habbs
27.01.17,14:36
Ano ,v osobnom vlastnictve
Habbs
27.01.17,14:48
Spolocenstvo nemame,spravca neexistuje.To budeme musiet urobit.Diky za odkazy
Habbs
27.01.17,14:55
Aj nad tym som rozmyslal,ale kaslem nato.
sito
29.01.17,21:06
No rád by som zacitoval, no nie!

K druhému nicku: Život ani Zákon 182/1993 sa nezastavil 1.10.2014.

Pohľadaj riešenie tuto, no nie sám budeš môcť riešiť, spolu:

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182

Byty ste asi odkúpili od JRD, JRD alebo ten kto vám byty prevádzal do osobného vlastníctva mal vám navrhnúť založenie SVB, alebo zabezpečiť správu domu na základe zmluvy o výkone správy domu, správcu