Adidásková
09.07.06,21:23
Máme založené Spoločenstvo už od mája 2004. Prvý rok všetko fungovalo bez problémov, lebo všetko organizoval vlastník, ktorý prišiel a návrhom založiť spoločenstvo. Máme vlastnú plynovú kotoľňu, pri stavbe ktorej spomínaný vlastník veľkoryso platil faktúry - za niektoré práce aj dvakrát. Až po kontrole výdavkov sa spamätali aj ostatní členovia Predstavenstva a začali zodpovedne plniť svoje funkcie. A odvtedy je všetko zlé - aspoň podľa spomínaného zakladateľa spoločenstva. Neustále podáva trestné oznámenia na členov predstavenstva, ktoré po vyšetrení polícia uzatvorí ako neopodstatnené. Spomínaný vlastník pritom sám je neplatičom, alebo platí len sumy, ktoré on sám uzná za vhodné. Poraďte, čo s ním, lebo všetci sme už znechutení a uvažujeme vzdať sa práce pre spoločenstvo -a pritom ju všetci robíme zadarmo.Ďakujem za všetky rady. Zúfalá
Elena Navrátilová
09.07.06,19:31
Najprv na rade prebrať. Keď bude hneď aj ostrá diskusia, vždy lepšie ako sa trápiť a behať po vyšetrovačkách. Zvolať zhromaždenie vlastníkov. Pekne ľuďom povedať pravdu, čo a ako. Buď zvoliť úplne novú radu, predsedu a tak. Správcu máte koho?
GabiZ
10.07.06,05:34
Problém vlastníkov bytov je ten, že si neuvedomujú, že zhromaždenie t.j. oni všetci majú hlavné a podstatné slovo v spoločenstve. Obavy z predsedu sú neopodstatnené a vy ako vlastníci môžete zvolať schôdzu a rozhodnúť sa, že ho odvoláte. On s tým neurobí vôbec nič. Predseda je len poverený zastupovaním spoločenstva, ale nemôže urobiť nič bez rozhodnutia vlastníkov bytov. Zhromaždenie je najvyšší orgán spoločenstva. Takže zvolajte schôdzu, vydiskutujte si vaše problémy (či už za jeho prítomnosti alebo bez jeho prítomnosti) a dohodnite sa, či ho odvoláte a zvolíte niekoho iného, alebo celkom zmeníte správu (čo by bola škoda, ak sa tam nájde pár schopných ľudí, vždy je dobré udržať si chod domu pod vlastnými krídlami). Nemám pri sebe zákon, ale z toho sa dá krásne vychádzať, ako máte postupovať. Každopádne takéhoto predsedu radšej rýchlo odvolať, lebo vám narobí problémy, z ktorých sa potom ťažko vychádza. Zvlášť ak je neplatičom, to je neospravedlniteľné, pretože on má byť príkladom všetkých.
Z toho, čo si písala som vydedukovala, že asi pracujete v rade. Podľa zákona práve rada zvoláva schôdze vlastníkov bytov, takže žiaden problém.
Elena Navrátilová
10.07.06,05:41
Podľa mňa už ich narobil. V konečnom dôsledku, som svedavá či na tie práce čo momentálne prebiehajú robil aj výberové konanie. Tu so treba skutočne uvedomiť, že môže ísť o celkom slušné peniaze, ktoré budú platiť všetci. Ja mám zákon po ruke, zvykla som si nechať základyný "výcuc" na stole. Keď už budete rozhodnutí čo chcete urobiť, treba sa len opýtať. Skutočne tí čo chcú radi poradia. V konečnom dôsledku, treba rátať s tým, že keď je taký ako je opísaný, bude robiť problémy. Treba si dobre preštudovať aj zmluvu o spoločenstve, ktorá je alfa a omega spolu so Zákonom o SVB. Neboj, isto si dá toľko roboty, aby si jednotlivé znenie overil. A zbytočne mu dávať meč do ruky, aby sa mal čím oháňať. Na toto treba silnú povahu. Držím palce a voľajáky meč zoženiem.
Adidásková
10.07.06,11:14
Ďakujem za rady. Spomímaný vlastník nie je našťastie predsedom spoločenstva.Kedysi bol podpredsedom, ale táto funkcia už neexistuje, čo onen vlastník nemôže pochopiť a stále chce zastupovať predsedu počas neprítomnosti, upravuje zálohy na plyn bez vedomia ostatných v spoločenstve - hoci plynárom sme nahlásili, kto je štatutárom spoločenstva. Verím, že moja odpoveď prejde, lebo som len začiatočníčka pri práci s počítačom. Želám pekný deň.
Adidásková
10.07.06,11:19
Správcom je spoločenstvo. Všetko sme už aj diskutovali na zhromaždení, ale máme tu samých dôchodcov a tí vždy mlčia, lebo tento vlastník im nasľuboval a na nástenku aj vyvesil výpočty, podľa ktorých teplá voda z vlastnej kotolne stojí len 41 Sk a sľúbil veľké preplatky za byty, ale na účte toľko peňazí nemáme. Pracujem ako ekonóm spoločenstva a moje výpočty sú iné. mám pocit ako by som bojovala s veternými mlynmi.
Jozef I
10.07.06,11:33
Stále mi nie je ale jasný ten vzťah toho pána k vám. Je vlastník: Znamená to že je majiteľom-vlastníkom budovy, alebo bytu? Býva tam? Ak áno, kto je predseda spoločenstva??? Povedala si, že niečo nahlasuje plynárom. To by sa dalo využiť proti nemu. Ak nie je vo funkcii predsedu spoločenstva a vy ste plynárom nahlásili a oznámili, kto je u vás štatutárom, dá sa napadnúť že úmyselne protiprávne jedná za spoločenstvo s úmyslom škodiť... Samozrejme je to len hypotéza. Treba si poriadne prečítať zmluvu o spoločenstve a preskúmať vzťahy medzi vami a tým pánom.
Elena Navrátilová
10.07.06,16:31
Všetky zmluvy, ktoré nie sú podpísané štatutárom, ktorý je evidovaný na KÚ na odbore vnútornej správy sú neplatné. Na toto treba upozorniť plynárov a ostatných,ktorý Vám niečo dodávajú. Písomne aj s fotokópiou z výpisu SVB na KÚ. Zároveň jeho písomne vyzvať, aby s takýmto konaním prestal, nakoľko na neho môžete podať restné oznámenie.
Orim
10.07.06,19:01
Treba si prečítať zákon a vychádzať z neho. (182/1993 ... Zákon o vlastnícve bytov ...)

A vlastníka bude treba tiež poriešiť ... cez dražobnú spoločnosť pokial nechce platiť dobrovolne.
Adidásková
10.07.06,19:44
Pre Jozefa I - pán, s ktorým máme problémy je vlastníkom bytu. Nepodpisuje síce žiadne zmluvy,ale ide k plynárom, ktorí nám určili výšku platieb za plyn podľa predpokladanej spotreby a na predsedníčku spoločenstva - to je milá pani - príde oznámenie od plynárov o zmene zálohových platieb, alebo faktúry za vodu sa platili inkasným príkazom a po návšteve tohto vlastníka u vodárov sa zrazu nezaplatila voda, lebo ju vraj platíme prevodným príkazom - ale všetky starenky v bytovke už vedia, že neplatíme za vodu a prídu nás odpojiť / z rečí onoho vlastníka /. Je to taký bludný kruh. Onen vlastník nás svojho času ako podpredseda spoločenstva prihlásil do Združenia SVB v Košiciach a teraz odmieta platiť členské - vraj on ako vlastník nič nepodpísal a platiť nebude. Určené zálohové platby neplatí a ich výšku si určuje sám a pod.
nikto ale nemá odvahu podať naňho trestné oznámenie - možno zo súcitu - je to starý a chorý pán. Ako mám postupovať, aby som nepostavila proti sebe všetkých starých susedov, ktorí toto všetko nechcú vidieť? Adi...
Elena Navrátilová
10.07.06,19:46
Treba s ním urobiť krátky "proces". Tak ako som napísala, písomne ho vyzvať o tom, že nemá splnomocnenie na jeho konanie.
Adidásková
10.07.06,19:46
Pani Elena, všetko čo ste mi poradili sme už urobili, ale nemalo to želaný účinok.A.
Adidásková
10.07.06,19:48
Ďakujem, tak to skúsime urobiť ešte raz, ale oveľa razantnejšie.
GabiZ
11.07.06,05:23
Postupujte tak, ako Vám radí Elenka. Na tú vetu "je to starý a chorý pán" ti poviem svoju skúsenosť. Máme v dome dvoch takých pánov, ktorý robili rôzne prechmaty a nechceli sme proti nim podnikať tvrdé kroky. Ale potom sme ako spoločenstvo zistili, že jeden (za bývalého správcu robil domovníka), nielenže poberal peniaze, ktoré sa vyberali od nás, ale z fondu opráv si porobil veľa vecí v byte, o ktorých ani nebudem písať. Prichádzame na to až teraz, keď už zomrel, zostala len jeho žena a keď takmer vytopila pivnice, vošli sme do bytu, aby sa zistila závada a vtedy sme videli, čo všetko si tam porobili. Všetci o tom vedeli a mlčali, lebo sa ho báli, vždy sa im vyhrážal, lebo mali medzi sebou rôzne pachle. Druhý tak isto "pán na vysokej nohe" za komunistov si urobil veci ako napríklad vývod cez múr, bol to komín, doma si prikuroval nejakými kachlami, prepojenia na kotolňu sa teraz zisťujú. Stále sme brali na nich ohľad a oni vedome okrádali ostatných. S takými ľuďmi treba jednať rázne, lebo majú pocit, že im nikto nič nemôže, ale ich obdobie sa skončilo a dnes platia iné pravidlá, ktorým sa buď prispôsobia, alebo budú znášať následky.
Elena Navrátilová
11.07.06,06:04
Raz darmo,"Prázdny sud najviac duní". V zmysle tejto pravdy treba konať. Ja viem je to nepríjemné, mám s tým patričné skúsenosti ale v tomto prípade takisto platí stará pravda :"Kto do Teba kameňom, ty do neho chlebom". Niekedy ten chlieb je dobre nechať zostarnúť, pritvrdiť ale potom s takým tvrdším trafiť do najcitlivejšieho miesta.xixixixi
Jozef I
11.07.06,07:56
Treba s ním urobiť krátky "proces". Tak ako som napísala, písomne ho vyzvať o tom, že nemá splnomocnenie na jeho konanie.

Ja by som osobne povedal, že v tomto duchu list nepomôže, lebo on si môže robiť čo chce.
Ide o to, že by som ho dôrazne vyzval k plateniu preddavkov podľa predpisu. Ak to nepomôže, poslal by som mu upomienky a potom aj vyčíslenie úrokov z omeškania. Ak ani to nezaberie, tak hrozbu súdom.
V prípade, že niekam "vyštartuje", aby zase narobil neplechu, by som hlavne dôrazne upozornil všetkých dodávateľov energií, aby akékoľvek zmeny robili iba na základe žiadosti predsedu SVB a nie na žiadosť iných občanov a súčasne im neposkytovali žiadne informácie o dodávkach a platbách pre vaše SVB. Inak to budete riešiť súdnou cestou.
Na hromy a blesky z jeho strany sa budete musieť samozrejme pripraviť (hlavne predseda). Iných obyvateľov by som do toho nezaťahoval.
Elena Navrátilová
11.07.06,07:59
Ja by som osobne povedal, že v tomto duchu list nepomôže, lebo on si môže robiť čo chce.
Ide o to, že by som ho dôrazne vyzval k plateniu preddavkov podľa predpisu. Ak to nepomôže, poslal by som mu upomienky a potom aj vyčíslenie úrokov z omeškania. Ak ani to nezaberie, tak hrozbu súdom.
V prípade, že niekam "vyštartuje", aby zase narobil neplechu, by som hlavne dôrazne upozornil všetkých dodávateľov energií, aby akékoľvek zmeny robili iba na základe žiadosti predsedu SVB a nie na žiadosť iných občanov a súčasne im neposkytovali žiadne informácie o dodávkach a platbách pre vaše SVB. Inak to budete riešiť súdnou cestou.
Na hromy a blesky z jeho strany sa budete musieť samozrejme pripraviť (hlavne predseda). Iných obyvateľov by som do toho nezaťahoval.
Krátky proces bolo myslené práve na to, že chodí po rôznych dodávateľských firmách a koná v mene spoločenstva. To že neplatí je predsa o inom. Tam po upomienke jedine konať formou dražobnej, resp. súdu. Hromy, blesky idú ruka v ruke pri riešení takýchto záležitostí.
peter 27
15.02.07,19:06
Táto téma ma velmi zaujala , lebo sa hodí na už bývalého predsedu spoločenstva ,ktorý robí viac problémov aj po svojom odvolaní. Zhromaždenie ho odvolalo 29,1,2007 ,ale do dnešného dňa nechce odovzdať žiadnu dokumentáciu ,neviem zatial nič okolo finanncií v spoločenstve , tažko sa aj ludom vysvetluje ,,ako je to možné" ale najnovšie povedala , že až po rozhodnutí z KU ,ale tý už 2 týždne nepracujú a inf. mi nevie dať nik , kedy začnú . Ako mám tie dokumenty od nej dostať, lebo peniaze ťažko , po 5 ročnom jej funkčnom období stihla zrušiť aj účet ,samozrejme bez oznámenia.vďaka