TaraNoelle
26.01.17,14:47
Dobrý deň, môžem legálne (t.j. nie v rozpore s názorom SOI a iných inštitúcii) vyžadovať od zákazníka, ktorý niekoľkokrát objednal a nikdy neprebral zásielku, platbu vopred ? Alebo mu môžem legálne zrušiť objednávku ? Môžem sa vôbec nejako brániť ?
jslancik
26.01.17,13:54
vo vlastných obchodných podmienkach môžeš mať zakotvené, že predávajúci je oprávnený z akéhokoľvek dôvodu aj bez udania dôvodu zrušiť objednávku. O čom bude kupujúci oboznámený telefonicky alebo elektronickou poštou. Samozrejme musíš mať dobre formulovaný "potvrdzovací mail".
TaraNoelle
26.01.17,14:03
ale môže takéto niečo byť v podmienkach ? nedostanem nejakú pokutu, že obmedzujem zákazníkov ? ja už sa v týchto zákonoch nevyznám, čo môžem a nemôžem, lebo mám pocit, že zákazník môže všetko ale eshop nič.
jslancik
27.01.17,08:36
popozeraj si obchodné podmienky veľkých e-shopov. a ako vravím, treba to spraviť DOBRE.
Soňa K
27.01.17,08:45
Platbu vopred môžeš vyžadovať kedykoľvek, otázne je, či bude mať zákazník záujem platiť dopredu.
Chobot
27.01.17,08:48
Napíš klientovi, že tovar momentálne nemáš na sklade. A vždy, keď si niečo objedná, práve to nebudeš mať bohužiaľ na sklade. Za to ťa nemôžu pokutovať, že nemôžeš vybaviť objednávku, lebo to nemáš.

Ja som raz našiel jeden výrobok (varnú dosku) o dosť lacnejšie na jednom e-shope (235 bežne bol za 279). Objednal som to. Zároveň mi volali, že ho nemajú na sklade a výrobca ho teraz nevyrába. Takto sa to opakovalo niekoľko krát, až po mesiaci som zrušil objednávku a kúpil som to inde. Na druhý deň ho mali v ponuke už za 279.

Myslím si, že tú nižšiu cenu uviedli omylom a keď zistili, že by na tom prerobili, tak mi radšej povedali, že to nemajú a ani sa to teraz nevyrába. Iní predajcovia nemali problém mi to doručiť do 2 dní za štandardnú cenu.

A budem sa žalovať na SOI? Aj tak by sa nič nedokázalo.
TaraNoelle
27.01.17,09:11
1. nechcem klamať
2. ona objednáva to čo je hlavným tovarom môjho eshopu a vidí stav skladu, keby som to dala akože to nie je skladom, tak nemám žiadne objednávky :)
3. skúsim najprv blokovať jej IP (objednáva z dvoch rôznych) možno s tým prestane, keď sa tam nedostane a nebude skúmať prečo
jslancik
27.01.17,09:13
presne to je ten postup. nechcelo sa mi to písať :D Len jedno riziko je, že zákazníkovi napíšu, že tovar nemajú, ale stále ho majú v ponuke ako dostupný. To sa dá definovať ako zavádzanie zákazníka a to sa nepatrí. Samozrejme, v prípade, ktorý popisuješ ty, nie je problém stiahnuť výrobok z ponuky a dať podobný za už správnu cenu :)
Dáša_
27.01.17,09:14
posielaš to na dobierku? Lebo inak platba predom býva v obchododch bežná
jslancik
27.01.17,09:15
len aby sa nedostala tá osoba na vyšší level, totiž k používaniu anonymizérov.
TaraNoelle
27.01.17,09:20
keby som stiahla výrobok a vložila "podobný", prišla by som asi o 1. miesto v google pozícii a najviac prístupov mám z google vyhľadávača
TaraNoelle
27.01.17,09:21
podľa spôsobu vyjadrovania v telefóne (niekoľkokrát som s ňou volala) sa na vyšší level nedostane, ale možné je, že jej v tom niekto pomôže, no potom uvidím zase čo ďalej vymyslím :)
TaraNoelle
27.01.17,09:23
u mňa väčšina zákazníkov platí vopred, lebo mám lepšie poštovné na to, ale mám aj dobierku a táto pani si vyberie vždy dobierku.
jslancik
27.01.17,09:24
ok, pre každého je vhodné niečo iné. ideálne by bolo zablokovať jej IP, aby nemohla spraviť objednávku. lebo ak sa už dostane k odoslaniu objednávky (ktorú ty môžeš stornovať), tak ti môže zavariť skrz recenzie na heuréke. Preto treba zabrániť vytvoreniu objednávky.