benokiri
26.01.17,21:20
Predpokladám , že až po schválení Katastrálnymi úradmi. Prečo sa musí daň platiť ku dňu predaja , ved to je nezmysel? ako sa tomu vyhnúť.
ConsilliumWorks
26.01.17,22:46
V prípade prevodu nehnuteľnosti je moment uskutočnenia zdaniteľného plnenia deň nadobudnutia vlastníctva, t. j. deň, kedy nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie príslušného katastrálneho úradu o povolení vkladu do katastra nehnuteľností (nie je to teda dňom podpísania zmluvy zmluvnými stranami, ani dňom zaplatenia dohodnutej ceny).
ivka70
27.01.17,06:10
Doplnim, ze dan zo zisku z predaja nehnutelnosti, ktoru si vlastnil menej ako 5 rokov (z rozdielu medzi kupnou a predajnou cenou) priznavas v danovom priznani v roku, kedy doslo k plneniu, teda kedy bola podpisana kupno-predajna zmluva.

Dan z nehnutelnosti sa posudzuje k 1.1. v danom roku.
Tu plati ten, kto je v tomto case vlastnikom nehuntelnosti zapisanym na katastri.

Takze sutocne sa moze stat, ze za nehutelnost s KP podpisanou v roku 2016 s vkladom do katastra napr. 27.12.2016, bude platit dan z nehnutelnost za rok 2017 este povodny majitel, pretoze kataster zapise zmenu az niekedy koncom januara 2017 (pokial nedojde k pozastaveniu a tento cas sa este nepredlzi) a 1.1.2017 bol este stale majitelom - aj ked uz existoval navrh na vklad do katastra so zmenou.
benokiri
27.01.17,15:29
Dakujem 1.1.2015 som bol zapísaný na katari ešte ja
Katy a R
28.01.17,07:48
a ja ešte dodám, že aj keď je rozhodujúce - kto je vlastníkom nehnuteľnosti k 1.1. ... predávajúcemu nič nebráni zahrnúť túto daň, ktorú ešte musí zaplatiť, do ceny za nehnuteľnosť ... resp sa nejako dohodnúť s kupujúcim o úhrade (či už celú daň, alebo časť) - určite to kupujúceho nezruinuje:)
ivka70
28.01.17,10:21
urcite ani predavajuceho nie, je to take male promile ceny nehnutelnosti, ze ani nema zmysel sa o tom dohadovat